VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE Wat betreft de gebouwelijke herin- Paul Gerlach Fraktievoorzitter WD Terug naar deze beleidsbegroting stelt de VVD er weinig behoefte aan te hebben de voorliggende cijfers te behandelen vanuit controle op boek houdkundige juistheid, in de proce dures zijn daartoe voldoende contro les ingebouwd, maar we willen wel graag wat kanttekeningen plaatsen by het beleid dat uit deze begroting- sopzet spreekt. De begroting is dit jaar ruim op tijd klaar. Waardering voor het ambte lijk apparaat is daarom hier op zijn plaats. Ditzelfde ambtelijke appa raat is er van doordrongen geraakt dat zijn bestaan alleen gelegitimeerd kan worden vanuit een dienstverle nende taak en niet van een beleids bepalende functie. Deze dienstverle ning, versterkt met een verbeterde voorlichting naar de plaatselijke be volking, heeft de afstand naar die be volking verkleind en heeft bijgedra gen tot een positiever imago van de gemeente en haar functionarissen. Openbare orde en veiligheid De VVD blijft pleiten voor de bewa king van de openbare orde, met na me in de weekenden en vraagt bij di verse evenementen om meer politi onele aandacht. Hoewel het horeca-vergunningenbe- leid is verduidelijkt, betreuren wij het ten zeerste dat geluidsoverlast bij bepaalde locaties blijft voortdu ren. Ook excessen, welke overlast veroorzaken in het buitengebied zijn niet of nauwelijks bestreden. De VVD vraagt daarom om een ver scherping van de controle mèt de bij behorende sancties. werkt gaan worden met één geïnte greerde beleidsbegroting. Tevens dienen de praktische gevolgen van de gemeentelijke herindeling voor de burger in beeld gebracht worden. lair toen het eenmaal geplaatst was. Uit reacties van diverse zijden op de geplaatste ’beugels’, valt op te ma ken dat de voorlichting hier niet vol ledig is geweest. Niettemin zyn wij van mening dat niet zomaar de beu gels verwijderd moeten worden, de ruimte achter de beugels is immers hierdoor veiliger geworden. De eerste werkzaamheden van de in frastructurele dorpsvernieuwing zijn inmiddels beëindigd. De VVD vertrouwt erop dat de volgende tra jecten met spoed en even voortva rend in gang gezet zullen worden. De VVD vindt dat voor een prettige re en rustigere woon- en werkomge ving in Moergestel er nog meer maatregelen nodig zijn. Zo is er vol gens de WD nieuw beleid nodig op punten als parkeren, bijv, de beper king van de parkeermogelijkheden voor vrachtwagens, verkeersdrem pels, 30-km-zonering in woonwijken, tijdzonering voor bedienend en be- voorradingsverkeer. De genoemde maatregelen zouden kunnen passen binnen een te ontwikkelen verkeer scirculatieplan. De VVD is van me ning dat hierbij een reconstructie van de Kloosterlaan een wezenlijke rol zal gaan spelen. Wij zijn geen voorstander van een ’stadse’ Kloos terlaan, met brede trottoirs e.d. Dat De kom heeft in het afgelopen jaar een verdere face-lift gekregen. De verkeersafremming in het Rootven heeft inderdaad via de reconstructie gestalte gekregen. Deze verfraaiing van het Rootven heeft onze goedkeu ring. De manier waarop hiermee in de commissies is omgegaan verdient helaas echter niet de schoon heidsprijs. Ook onze fractie werd ge confronteerd met het straatmeubi- Economische zaken Gaarne ziet de VVD een herziening van het beleid t.a.v. het marktgebeu- ren. Het past niet in deze tijd om vast te houden aan een markt die louter bestaat uit kramen. Verkoop vanuit verkoopwagens is een gege ven. In de hele tariefstructuur dient hiermee rekening gehouden te wor den. De VVD is er voorstander van de wildgroei in het marktaanbod aan banden te leggen. Gegeven de huidi ge tarieven, kan de ambulante han del tegen aantrekkelijkere condities leveren dan de plaatselijke mid denstand. Naar de mening van de VVD is er op dit moment al duidelijk sprake van oneerlijke concurrentie- situaties. Dit langer toestaan heeft onherroepelijk op termijn tot gevolg dat het winkelaanbod in Moergestel zal afnemen. De WD streeft naar een goed winkelvoorzieningenni veau. nieuwing worden voorgezet. Wat betreft de verkeersveiligheid in algemene zin, kan nu al gesteld wor den dat de WD geen voorstander is van ’trendie’ dure oplossingen daar waar het zelfde effect goedkoper be reikt kan worden. Cultuur en recreatie De privatisering van sportcom plexen moet in het komende jaar worden voltooid. Wij spreken hierbij nog steeds over totale privatisering en niet alleen de voor de sportclubs profijtelijke onderdelen. Wij betreu ren het dat de onderhandelingen met Audacia niet het gewenste resultaat hebben gegeven. De volgende priva- tiseringsbesprekingen met Audacia dienen echter een ultiem karakter te hebben. Wij zijn geen voorstander van privatisering tegen wil en dank. Bij niet-privatisering dienen de van gemeentewege werkelijk gemaakte kosten te worden doorberekend. del sch ste nin gel der we ber V( Da bel zee wij na< vei gel dei ter hoe spr Onderwijs Gelukkig ligt de gebouwelijke her schikking van de scholen achter ons. De doortastende wijze waarop toch deze problematiek is opgelost ver dient alle lof. De eerste leerlingen van de Bienekebolders zijn in sep tember naar het voortgezet onder wijs doorgestroomd. De kwaliteit van het basisonderwijs wordt ons in ziens mede bepaald door de mate waarin dit onderwijs een gezonde basis vormt voor het voortgezet on derwijs. Omdat het openbaar onderwijs on der de gemeentelijke verantwoorde lijkheid valt vraagt de VVD om een rapportage, waarin de uitstroom van deze school vergeleken wordt met de uitstroom van de bijzondere scholen. De beleidsbegroting is duidelijk en inzichtelijk. Het BBI-project begint vruchten af te werpen. Het beleid komt in deze begroting duidelijk uit de verf. Onze fractie kan in algeme ne zin het voorgestelde beleid on dersteunen en ziet dan ook graag dat het ingezette beleid gecontinueerd zal kunnen worden totdat de ge meentelijke herindeling een feit is. Het toekomstige beleid mag niet ge richt zijn op een potverteren, maar op nog even samen de schouders er onder zodat Moergestel financieel gezond en op orde naar de nieuw te vormen gemeente geleid wordt. Algemeen bestuur. De BBI-systematiek werkt in toene mende mate door in een heldere en frequente wijze van informatiever schaffing en rapportage ter verant woording van het ingezette beleid. Hiermee is het op bestuurlijk niveau mogelijk vooral op hoofdlijnen te stu ren en met name in te zetten op het aangeven van wensen voor nieuw beleid c.q. het aangeven van priori teiten in bestaand beleid. De VVD acht dit, bestuurlijk gezien, een be langrijke ombuiging. Zorg heeft zij echter nog omtrent de noodzakelijke interne cultuuromslag, de feitelijke doorwerking op het ambtelijk appa raat. Wij zien tot op heden nog wei nig van het meer delegeren en man dateren en het werken vanuit een eigen budgetverantwoordelijkheid. De VVD ziet gaarne ook op deze punten een merkbaar resultaat, zo dat gekomen kan worden tot een verbetering van het totale rende ment en een verantwoording van de verhouding tussen de bereikte resul taten en de hiertoe ingezette midde len. De VVD acht het van groot belang dat 1994 wordt benut om de gemeen telijke herindeling zo goed mogelijk voor te bereiden. Wij zijn er dan ook voorstander van om ten behoeve van de toekomstige organisatie samen met Oisterwijk een organisatie onderzoek te doen uitvoeren op ba sis waarvan alle medewerkers con crete perspectieven voor de toekom stige functies kan worden geboden. Hoe eerder dit beeld er is en hoe completer, des te sneller kunnen wij aan de slag bij bij de invulling en kunnen we adequaat inspelen op va- —catures en op openstaande nieuwe taken by het te ontwikkelen beleid in de nieuwe gemeente. Een afgeleid voordeel hiervan is dat by ambtena ren levende onzekerheden worden weggenomen. ^Volgens de WD moet in 1995 in beide gemeenten ge- Verkeer, vervoer en waterstaat Heel bewust heeft de VVD de laat ste jaren de nadruk gelegd op de we gen binnen de bebouwde kom. Niet alleen uit oogpunt van de relatief ho ge verkeersfrequentie in de kom, maar ook vanwege de achterstand die de kom in de afgelopen jaren heeft opgelopen ten opzichte van het buitengebied. Dit neemt niet weg dat de wegen in het buitengebied op een acceptabel niveau moeten blijven. De VVD vindt dat, hoewel de ge meentelijke herindeling voor Moer gestel onontkoombaar is, actief deel genomen moet blijven worden aan de discussies over B.O.N. en WGR. Een ander fenomeen, dat in dit licht aangepakt moet worden, is de ver koop uit de vrije hand van goederen, zonder dat de leverancier beschikt over de vereiste vergunningen. De ze vrije verkoop, zoals verkoop van uit garages en boerderijverkoop, moet onmiddellijk aan banden wor den gelegd. De VVD is nog steeds een groot voorstander van het on dernemerschap, maar dan wel vol gens de regels van het spel, d.w.z. mèt vergunning. Ten aanzien van het punt ’emancipa tie’, geeft de VVD de suggestie om de niet bestede gelden van 1992 en 1993 ten dele te besteden aan een versnelde realisatie van de kinderop vang in Moergestel en aan een be vordering van deelname door vrou wen aan de vrijwillige brandweer. De VVD benadrukt haar stelling dat een volwaardige sporthal voor Moer gestel zonder structureel verlies niet haalbaar is. De VVD ondersteunt uw beleid t.a.v. sportzaal De Von der: renoveren, zodat de zaal kan voldoen aan de eisen van 1994. Sc m; dii Nu Zw bijs gec ge bij! He wa tie Vorig jaar spraken wij ons vertrouwen uit in het beleid van de huidige coalitie. Deze beleidslijn is in het afgelopen jaar voortgezet; er is veel gebeurd in Moergestel, waardoor het aanzien van Moergestel sterk is verbeterd. Slagvaardigheid, nieuwe zaken aanpakken, eindelijk eens uitvoeren waar vaak alleen over gesproken werd, bleek ook in het afgelopen jaar mogelijk. Dit heeft de politiek in Moergestel actief gemaakt. Zo actief zelfs, dat ook de oppositiepartij zich bewust is geworden van haar situatie en soms met ideeën kwam Daar waar deze ideeën reëel en haalbaar zijn, vindt de WD, moet men van deze ideeën gebruik maken om te realiseren van wat voor Moergestel goed is. zou afbreuk doen aan de voorstelling in de Groennota. Wij denken eerder aan een wandelpad achter de bomen, zodat met name bewoners van het Vunderke en St. Stanislaus veilig en modderloos naar het centrum kun nen. Wy zijn van oordeel dat we er goed aan doen dit plan beschikbaar te hebben en de inspraakprocedures te hebben doorlopen alvorens de werkzaamheden van de dorpsver- Beschouwingen 1 s» MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 PAGINA 14

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 14