CHRISTEN DEMOCRATISCH APPÈL Ir INLEIDING 'zZ -.7 Voorzitter, de begroting 1994, de laatste in deze periode ligt voor ons. U merkt zelf al op dat deze produktenbegroting nog geenszins de graad van perfectie heeft bereikt. Op zich is dat niet onbegrijpelijk. Echter juist daarom voorzitter, had u naar ons oordeel ter informatie ook de beheersbegroting aan de raad moeten meesturen. Voorzitter, bij de vorige begrotingsbehandeling is het college vanuit de raad (gelukkig niet alleen door het CDA) een aanmatigende en een enigszins arrogante houding verweten. Helaas hebben we moeten konstateren dat van de toegezegde beterschap weinig terecht is gekomen. De raad een discussie laten aangaan over een begrotingstekort van f. 400.000,= die al was weggewerkt, was slechts één van de vele voorbeelden. Ook de manier waarop de raadsleden en/of (nieuwe) commissieleden vaak weerwoord wordt gegeven is tekenend. Een aanmatigende houding staat ook haaks op een streven de politiek dicht bij de burgers te brengen. Het belemmert voorts de mogelijkheid als een goed gesprekspartner met de burger c.q. verenigingen om te gaan en leidt gemakkelijk tot halsstarrigheid. Mark van Velthoven Fraktievoorzitter CDA Algemeen bestuur Vorig jaar heeft het C.D.A. ge vraagd om de concrete resultaten van de samenwerking met de ge meente Oisterwijk. In de beleidsbe groting worden hierover geen mede delingen gedaan: informatie dienaan gaande zien we gaarne tegemoet. In hoeverre is het juist in dit sta dium geen bedragen in de begroting op te nemen voor de voorbereidende werkzaamheden t.a.v. de gemeente- Tot slot van deze inleiding nog een woord van dank in de richting van de ambtenaren, van zowel binnen- als buitendienst, die ieder op hun eigen wijze en plaats hun werk doen en desgevraagd ons raadsleden met raad en daad terzijde staan. Ook dank aan de vele vrijwilligers die zich inzetten voor de Moergestelse gemeenschap in de vele verenigin gen die we rijk zijn. Zonder deze hulp zou Moergestel een stuk minder leefbaar zijn. Deze leefbaarheid moet gewaarborgd blijven, ook na de herindeling! Voorzitter, wij zullen per hoofdfunk- tie ingaan op de begroting 1994. Openbare orde en veiligheid Helaas moeten we constateren dat de kleine criminaliteit en het vanda lisme in Moergestel eerder toe- dan afgenomen is. Wij dringen er bij het college op aan om te bewerkstelligen dat vooral in het weekend intensie ver wordt gecontroleerd door de Re gionale politie. Verkeer, vervoer en waterstaat In het bereikbaarheidsplan Zuid- Oost-Brabant wordt voor Moer gestel op de kruising T- 31/Tilburg- seweg de rotonde gelukkig ingevuld. Naar wij hopen gaat U nu de visie delen dat een rotonde ter plaatse de meest veilige oplossing is. Mocht de provincie deze rotonde eerst later dan 1994 kunnen c.q. wil len financieren en aanleggen, dan ge ven wij er een sterke voorkeur aan om deze als gemeente voor te finan cieren, hetgeen zou kunnen door het uitstellen van een verdere aanpak van de verfraaiing van de dorpskern. In de toekomst zouden wij frequen ter geïnformeerd willen worden t.a.v. de verrichte werkzaamheden van het HALT-project binnen Moer gestel. Wij ondersteunen Uw voornemen om in het kader van het alcoholmati- gingsbeleid in 1994 de accenten te leggen op controle en handhaving van het geformuleerd beleid. In dit verband verbaast het ons dat U het budget t.b.v. de bestrijding van de kleine criminaliteit en de uit voering daarvan halveert. De 120 mensuren die U in de begro ting opvoert, kunnen ons inziens be ter ingezet worden voor de daadwer kelijke bestrijding van de kleine cri minaliteit. De reconstructie van het Rootven, zo stelt U, is afgerond. Een bedrag van f 850.000, is vertimmerd en inderdaad het is er zeker mooier op geworden. Van de andere kant is het een re constructie geweest van vallen en opstaan, van opbouwen en afbreken. Over de opzet om de kom verkeers luw te maken tasten we wat betreft het resultaat nog in het duister. Over de verkeersveiligheid op het Rootven ten behoeve van de meer kwetsbare verkeersdeelnemers heb ben wij grote zorgen. Om over de beugels nog maar niet te spreken. Hoe kunt U het uitdenken! Alvorens duidelijkheid bestaat over die verkeersluwheid, de verkeersbe wegingen in het dorp en de verbete ring van de veiligheid, behoeft U geen voorbereidende werkzaamhe den te starten voor een volgende fa se van de dorpsvernieuwing. Ook de nota verkeerscirculatie kan hierop immers nog van grote invloed zjjn. Voorzitter dan liever deze gelden In 1992 sprak de portefeuillehouder nog het voornemen uit dat in 1993 de Oirschotseweg, de kruising Oirschot- seweg/de Stappert, de Korenstraat en de Krijtestraat vanuit het oog punt van verkeersveiligheid zouden worden aangepast. Van dat voorne men is niets terechtgekomen. Naast genoemde wegen, gaan we er van uit dat ook de plannen omtrent het Kruysackerplein daadwerkelijk wor den uitgevoerd in 1994. Ook de krui sing Schoolstraat-Akkerweg wordt door velen als onveilig ervaren en verdient derhalve aanpassing. Vaker is vanuit de raad aangedron gen op betere aansluitmogelijkheden met betrekking tot het openbaar vervoer vanuit zowel Tilburg als Eindhoven. Hebt U al initiatieven genomen in die richting? Onlangs hebt U ons laten weten dat de subsidies in het kader van het Be reikbaarheidsplan Zuid-Oost-Bra- bant onzekerder zijn geworden. Is hierover al iets meer bekend? Wij kunnen (de CDA-fractie wil dat ook niet) het niet verkopen aan onze burgers om verfraaiing van de dorpskern te stellen boven het oplos sen van een zeer onveilige situatie. Voorzitter, wij nemen aan dat deze rotonde dan ook daadwerkelijk in 1994 wordt aangelegd. De situatie laat geen verder uitstel toe. Gaarne duidelijkheid hierover. Voorzitter, vriend en vijand heeft de afgelopen periode kunnen aanschou wen dat regeren op zo’n smalle en wankele basis een bijzonder slechte zaak is en inefficiënt werkt. Menig maal moesten voorstellen worden te ruggenomen, omdat ze slecht waren voorbereid of om andere redenen niet door de meerderheid van de raad werden gehonoreerd. Laat dit voor een ieder een leer zijn voor de toekomst. Wij vinden het door U geraamde be drag van ruim f. 69.000,- voor o.a. 4 gemeentelijke informatiekranten buiten alle proporties; ons inziens is het reserveren van een vaste ruim te in het plaatselijk weekblad aan zienlijk goedkoper en effectiever. In de voorjaarsnota 1992 heeft u gesteld dat wij de evaluatie m.b.t. de reorganisatie van de secretarie, me dio 1993 tegemoet konden zien. He laas moeten wij concluderen dat dit nog niet gebeurd is. Wij gaan er van uit dat de evaluatie de raad op kor te termijn zal bereiken, en dat daar bij de inbreng van alle medewerkers mogelyk is. De CDA-fraktie heeft middels mo ties en amendementen het beleid af en toe bij kunnen stellen. Vermeld mag worden dat we daarbij de steun kregen van andere partijen. Met na me de PGB was bereid onze voor stellen mede af te wegen. Laatstge noemde fraktie was ook de enige coalitie-partij die niet klakkeloos ach ter het college aan liep, doch haar eigen visie weergaf. De VVD daar entegen heeft in de meeste commis sies nauwelijks eigen inbreng en de SPM is geen schim meer van de en thousiaste partij van de eerste helft van deze raadsperiode. Voorzitter, veel van hetgeen in de begroting zal worden vastgelegd, zal niet meer worden verwezenlijkt tij dens deze raadsperiode. Met name met betrekking tot de verbetering verkeersveiligheid is besluitvorming tot uitvoering steeds uitgesteld, het geen de geloofwaardigheid niet ten goede komt, temeer daar op dit ge bied reeds in 1992 toezeggingen zijn gedaan. Voorzitter, in het bijzonder met be trekking tot a. de verbetering van de verkeers veiligheid op diverse punten; b. de realisatie van een vol waardige sporthal en c. de vaststelling van een goed huis vestingsplan, waarin de ouderen en alle verenigingen zich kunnen vinden, staan wij voor dat er positieve duide lijkheid komt bij de behandeling van deze begroting. Ook het laatste half jaar voor de ver kiezingen zullen we ons constructief blijven opstellen en zullen er onge twijfeld wederom voorstellen juist met steun van het CDA worden aan genomen. Dit neemt niet weg dat wij blij zijn met de komende verkiezin gen, die wij met vertrouwen tege moet zien. lijke herindeling met Oisterwijk. De recentelijke ontwikkelingen aan gaande de gemeentelijke herindeling in Midden-Brabant is voor het C.D.A. reden om het college te vra gen alert te zijn op mogelijke ande re samenvoegingsvarianten, die kun nen ontstaan. Economische zaken Wij twijfelen aan de bereidheid van het College om daadwerkelijk mee te werken aan het realiseren van aardgasvoorzieningen in het buiten gebied. We betreuren het dat bedrijven, die bereid zijn forse bedragen te in vesteren in deze milieuvriendelijke nutsvoorziening, door de gemeente, die jaarlijks meer dan 128.000,- di vidend ontvangt, op deze manier met een kluitje in het riet worden gestuurd. Wjj vragen dan ook, mijnheer de Voorzitter, om een forse financiële injectie te doen uit de ontvangen di videnden en d.m.v. van kapitalisatie te komen tot een geloofwaardiger bedrag voor de burgers in het bui tengebied. Het kan niet zo zijn dat een jaren lang gevoerd beleid t.a.v. de aard gasbaten alsmaar wordt gecontinu eerd en er geen plaats is voor nieuw beleid inzake aardgasvoorzieningen in onrendabele gebieden. Het C.D.A. pleit voor een heroriën tatie op de kosten van het organise ren van een weekmarkt en de stand- doorsluizen naar slechtere stukken van de Schoolstraat, nl. vanaf de Ko renstraat tot aan de Akkerweg. Voorzitter, wij pleiten voor een be tere bermverharding binnen en bui ten de bebouwde kom. Het verzoek van de Bond van Ouderen om een bermverharding langs de Klooster- laan te leggen kunnen wij van harte ondersteunen. Het is een eerder uit gesproken wens van onze fractie. Het doet ons deugd dat Uw doem denken rondom het fietspad naar Oirschot is omgeslaan in de verwach ting dat er in 1994 mee wordt ge start. De CDA-actie dienaangaande is blijkbaar niet voor niets geweest. Het fietspad Moergestel-Tilburg zal naar verwachting, zo stelt U, in 1994 worden gerealiseerd. Op zich voor Moergestel een goed resultaat; graag vernemen we van U voor wel ke route is gekozen en of er voor Moergestel nog kosten aan verbon den zijn. Voorzitter, tot slot het buitengebied. Steeds groter worden de signalen dat het huidige wegbeheer leidt tot verslechterde wegen in het buiten gebied. Het moet U toch ook ter ore komen dat het lapwerk vaak slechts zeer tijdelijk resultaat heeft. In plaats van in de kom goede wegen op te breken, zullen we, teneinde in de toekomst niet voor onoverkomelijke kosten te komen, de wegen in het buitengebied meer aandacht moeten geven. Uitbreiding van het graskei enproject kan daartoe bijdragen. i 'MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 PAGINA 12 UT» Algemene Beschouwingen

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 12