I PARTIJ GEMEENSCHAPPELIJKE BELANGEN pagina 10 heid. Noud Smits Fraktievoorzitter PGB Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Als we dan een overstap moeten maken naar de jongste gene ratie dorpsbewoners, dan moeten we konstateren, dat er onvoldoende in gespeeld wordt op veranderingen in bewoning van een wijk. Ouderen verlaten hun eengezinswoning voor een seniorenwoning elders of trek ken naar een aanleunwoning bij het verzorgingshuis ‘ReuselhofDe vrij gekomen eengezinswoning wordt be trokken door een gezin met jonge kinderen, waarbij van de zijde van de gemeente onvoldoende alert ge reageerd wordt terzake speelvoor- zieningen. Het onderhoud aan be staande speelgelegenheden mag toch al als minimaal aangemerkt worden en de veiligheid van de spee- lobjekten moet de nodige aandacht blijven krijgen. De peuters en kleu ters moeten op een veilige manier kunnen recreëren in de wijk waar zij wonen. De oudere jeugd wil een eigen be taalbare ontmoetingsruimte, waarbij ervoor gewaakt moet worden, dat de lasten daarvan ook voor de gemeen te zélf binnen aanvaardbare propor ties blijven. De oudere jeugd is ge wend op haar eigen wijze kenbaar te maken dat zij er is. Muziek produce rend, waarbij de volumeknop best wat naar beneden bijgedraaid kan worden; verbaal geweld en ronken de motoren. Een beeld, dat uiter aard schromelijk overtrokken is, maar dat wèl aangeeft, dat toch bot singen van ‘culturen’ tot onvrede en overlast kunnen leiden in een wijk. In het kader van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten pleiten wij ten behoeve van de doelgroep de mens met een handicap voor een regiona le aanpak terzake toetsing. Immers, uniformiteit en efficiency zijn de bes te garanties tegen rechtsongelijk- veilig, zonder allerlei toeters en bel len eraan toe te voegen. Als nu de automobilist zijn rijgedrag óók nog aanpast aan de veranderde situatie en zijn voertuig parkeert, zoals de ontwerper dat bedoeld heeft, dan kunnen de overige verkeersdeelne mers zich met een gerust hart door de kom verplaatsen. Extra aandacht moet uitgaan naar de fietser en voet ganger in het verkeer. Niet alleen de woningzoekende, doch ook de ondernemer is ‘uit’ op bouw grond. Een op de maat van Moer- cieel minder sterk bedeelden een mogelijkheid zijn om een eigen wo ning te verwerven. Jammer, dat een overgrote meerderheid van de ge meenteraad deze verruiming van de verkoop woningwetwoningen niet wil onderschrijven. Het laat zich daarenboven aanzien, dat de moge lijkheden tot aankoop van een ge meentelijke huurwoning op termijn nog verder beperkt zullen worden in het licht van de privatisering van het woningbedrijf (samengaan met de woningbouwcorporatie ‘St. Jozef in Oisterwijk). k g h v v Z ri e li a v Zi h Hier raken we tevens in het alge meen de mens als deelnemer aan het verkeer. De fietspaden Moerges- tel-Tilburg en Moergestel-Oirschot ‘Wij gaan weer naar school’. Een kwetsbare groep scholieren, waar mee de gemotoriseerde verkeers deelnemer rekening dient te houden. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat deze groep scholieren zich in het ver keer óók dient te houden aan ver keersregels, die hun eigen veiligheid vergroten: geen barricades opwer pen voor automobilisten door op ‘wachtplaatsen’ straten te blokkeren en hun fietsen voozien van een deug delijke verlichting om gezien te wor den. Vanwege het feit, dat het beleid er op gericht is, dat de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig moeten blijven wonen, vraagt dit om een gedegen aanpak in de sfeer van extra-murale voorzieningen. De ‘warme maal tij- den-voorziening’ is er één van. Moer gestel vergrijst sterk. Het toene mend aantal ouderen vereist, dat de gemeentelijke overheid met dat ge geven adequaat omgaat. De gemeen te heeft hierin primair een eigen ver antwoordelijkheid. De grote groep van ouderen, die him bijdrage aan de maatschappij van heden in meer dan voldoende mate geleverd hebben, mogen niet anders verwachten, dan dat volgende generaties zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid naar de oudere dorpsbewoners. Al lerlei initiatieven, zoals een ver- voersproject, een s.o.s.-hulpdienst, een klussen- werkgroep, maatrege len op het terrein van beveiliging (aan huis en wijk) moeten bijdragen aan de zelfredzaamheid van deze dorpsbewoners, maar daarnaast mag en moet geappelleerd worden aan vergroting van het onderlinge sociale kontakt midddels passende huisvesting. Uit het arbeidsproces stappen - gewild of ongewild - bete kent versneld verlies van sociale kontakten en derhalve het gevaar om zich geïsoleerd te voelen. Een be taalbare ontmoetingsruimte, waarin allerlei sociaal-culturele aktiviteiten kunnen plaatsvinden, is een ‘must’. Het aantal uit te brengen warme maaltijden koppelen aan een ge fixeerd aantal is van alle realiteit gespeend. Met het toenemend aantal ouderen ontkomt men er niet aan of de voorziening wordt in steeds gro tere mate aangesproken. Reëler is het dan ook om zo spoedig mogelijk te komen met voorstellen terzake een gedifferentieerde eigen bijdra ge, e.e.a. naar rato van het eigen in komen c.q. vermogen. Initiatieven in de sociaal-culturele sfeer (bezigheidstherapie voor oude ren, zoals spellen en anderszins) moeten niet alleen de sympathie krijgen van het gemeentebestuur, maar meer nog op hun volle mede werking kunnen rekenen. Het toenemend aantal jongere ouderen, die niet meer aan het ar beidsproces deelnemen, wordt een scala van aktiviteiten voorgezet, waarbij een morele en financiële on dersteuning van de zijde van het ge meentebestuur op zijn plaats zou zijn. Het ware minstens een overwe ging waard om de subsidievoorwaar den in aangepaste vorm toe te spit sen op deze groep deelnemers aan di verse sociaal-culurele aktiviteiten. Het aanpassen van de subsidievoor waarden mag daarbij geen sta-in-de- weg zijn. komen binnen bereik. Wat blijft is minstens de zorg voor een adequate aanpak van het tracé van ’t Draai- boompje naar de brug over de Reu sel aan de Raadhuisstraat. Dit ‘scheur’-circuit zou middels versmal lingen en schuin geplaatste drempels aanmerkelijk veiliger gemaakt kun nen worden. Ineens goed doen is het devies, want als men in Moergestel aan het experimenteren slaat, moet men zich met de nodige terughou dendheid opstellen. Zagen we destijds op de Tilburgseweg vergro te ‘varkensruggen’ (‘Reeruggen’?) op het midden van de weg aange voerd worden als voorloper op de be staande versmallingen met variaties aan bestratingsmateriaal, nü kent ons dorp echte ‘voetangels en klem men’, weliswaar in de groene (veili ge?) kleur, maar daardoor niet min der gevaarlijk. Reconstructie van de kom is door zijn soberheid fraai en gestel toegesneden bedrijventerrein zal gestalte moeten krijgen. k n v o d g E n n De vrijwilligers, die belangeloos hun tijd en energie geven aan verenigin gen en organisaties, mogen in hun enthousiasme niet door allerlei re geltjes beperkt worden, ’t Vuur mag niet gaan smeulen. Met morele on dersteuning van de gemeentelijke overheid, die voorwaardenscheppen de kaders moet aandragen, alleen, is men er niet. Een goed subsidiebeleid en een open overleg terzake uitge sproken wensen tot privatisering (zoals terzake Audacia) moeten waarborgen blijven bieden voor de continuïteit van het verenigingsle ven. Naast de vrijwilligers in het vereni gingsleven wordt elk jaar in dank baarheid stilgestaan bij de vrijwilli ge brandweer. In het kader van wer ving brandweerpersoneel ware het zinvol zich ook te richten op de vrouw. Juist in verband met haar goede beschikbaarheid enerzijds en haar eigen rol met betrekking tot slachtofferhulp anderzijds komt het niet vreemd voor om nieuwe leden te recruteren onder de vrouwen binnen onze samenleving. In zogeheten ‘uniform-beroepen’ is de vrouw naast de man een normale verschijning. Samenwerking in de zen met Oisterwijk zou een uitste kende zaak zijn. Uiteraard zijn er ve le terreinen, waarop met de toekom stige gemeentelijke partner samen gewerkt kan en moet worden, zoals o.a. automatisering. Automatisering op zich is een goede zaak, maar de mens mag daarbij niet verworden tot robot. Een bedienaar van apparaten die de mens, de klant achter de naam niet meer kent. So wieso komt men door schaalvergro ting steeds verder van de burger af te staan. Modewoorden als efficiënt en effectief verdoezelen vaak de wa re redenen die geleid hebben c.q. lei den tot vergroting van de schaal. De Moergestelnaar zal daarbij goed voorbereid moeten worden op zijn dorpeling zijn in groter verband met Oisterwijk. Afstemming van zaken op elkaar in het licht van de komen de herindeling, waarbij een grotere samenwerking wordt voorgestaan. Vanuit de gemeentelijke organisatie zou in ieder geval meer concreet ge werkt kunnen worden aan een ver smelting van de dienst Openbare Werken (sector Grondzaken). Dit zou de dienstverlening zeker ten goede komen en ontstane problemen doen verminderen. Duidelijkheid naar onze eigen inwoners, die in het Wij willen in onze algemene beschouwingen DE MENS centraal stellen. We denken daarbij aan alle leeftijdscategorieën. Als we daarin een begin maken met onze OUDERE DORPSBEWONERS, dan is dat niet toevallig, omdat 1993 is uitgeroepen tot het Europees jaar van de ouderen en de solidariteit tussen de generaties. Helaas moeten we stellen, dat de toekomst van de ouderen niet al te rooskleurig wordt afgeschilderd. Enerzijds door allerlei maatregelen, verkondigd van de zijde van de rijksoverheid en de provincie, waarop we als gemeente weinig invloed kunnen uitoefenen, maar ook door maatregelen of beleidsvoornemens van onze eigen lokale overheid. De woningzoekende krijgt meer lucht nu verruiming van het contin gent te bouwen woningen binnen de mogelijkheden komt te liggen. Dat daarbij met gezwinde spoed de grondverwerving terzake plan Pa- penacker-II ter hand genomen moet worden teneinde uitvoering te kun nen geven aan de plannen tot reali satie van de woningen, laat zich ver staan. De huurder van gemeentelijke huur woningen, die zelf veel arbeid, mate riaal en eigen geld in de woning geïn vesteerd heeft, mag zich verzekerd weten van de steun van de P.G.B. bij zijn wens om de door hem bewoonde huurwoning aan te kopen. Het is niet iedereen gegeven om dure bouw grond te kopen en een eigen zogehe ten vrije sector-woning te bouwen. Derhalve moet er ook voor de finan- V d M ■ff n r g - 'MOERGESTEL-NIEUWS WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 1 Algemene Beschouwingen «ir u rl

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 10