Toon Jans: Moergestelnaar in hart en nieren! I >1 S;l Wlhl I I Is k Interessante ontmoetingen (1) I k- Nooit ontgonnen Schooltijd ’As ge de Gèsselse biest nie gedronken het, dan val ’t nie mee om unne Gèsselse te worre’! Het is één van de vele smeuïge uitspraken van een markante persoonlijkheid: Toon Jans. Thans 72 jaar, geboren en geto gen op Beekersberg te Moergestel. De boerderij van de familie Jans (kinderen Jans) ligt plm. 6 km. buiten het centrum van Moergestel, in de nabijheid van de Viskuil, precies vóór bungalowpark ’De Stille Wille De kinderen Jans I Grenspaal T* 7 •i* ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 0 PAGINA 11 Toon Jans en Jan en Piet Bierkens bij de grenspaal in het bos. G. Kuijpers Toon samen met Piet Bierkens bij de manege in de voortuin. Adriana van Gemert uit Wijchen. Uit dit huwe lijk zijn acht kinderen geboren, waarvan er nu nog zes in leven zijn. Op dit moment wonen vier ongehuwde kinderen op de boerderij. ’Vee hebben we op dit moment niet meer. Alleen nog ’n slechtziende hond van 16 jaar, een kat, een konijn en ’n paar kippen. Vroeger hadden we koeien, ’n paard, kippen, fok- en mestvarkens. Als we op de koeien wat verdienden, gaven we dat soms op de varkens weer toe, of net anders om’. ’We maakten zelf boter en we gingen met eieren Met ingang van dit nummer starten we een nieuwe serie die u van tijd tot tijd in deze kolommen zult aantreffen. Het betreft een verhalenreeks over ’zomaar’ mensen uit ons dorp die om een of andere reden bekend of mar kant zijn, of juist weer niet... In deze eerste aflevering neemt onze medewerker Gerard Kuijpers u mee naar de familie Jans op Beekersberg. Aan het woord komt vooral Toon: bij iedereen waarschijnlijk het meest be kend vanwege zijn vroegere werk als smid bij Jan van Gooi aan de Kerk straat. -k*^ Toon zegt dat hij ongeveer acht jaar was toen hij voor het eerst de grote stap maakte naar de le klas. De school stond toen nog tegenover schoen fabriek van Gils aan de Schoolstraat: liefst vijf kwartier gaans (te voet dus!) vanaf Beekersberg. Toon kwam in de klas bij meester Grijsbach, de zoon van de postbode. De leerplicht bestond toen al maar volgens Toon verviel die plicht voor de kinderen Jans als de weg te slecht was door sneeuw, ijs of modder en de gemeente of de bur gemeester had dan niet voor vervoer gezorgd. Het gebeurde tussen Kerstmis en Pasen dan ook regelmatig dat er verschéidene weken op de Bee kersberg werd gebleven. Toch werd er flink ge leerd, want de kinderen kregen veel huiswerk. Ze hadden thuis zelfs de beschiking over het beken de leesbord: aap... noot... mies... en de jongere kinderen konden vaak al lezen voordat ze de school ook maar ooit hadden gezien... Ook werden ze door vader wel eens met de transportfiets naar school gebracht. Niet over het fietspad, want dat was het eigenlijk niet, maar door het smalle karrespoor met langs de kanten veel struikheide en pijpestrootje. ’Bij nat weer waren we dikwijls tot aan de broeks band nat’, zegt Toon. Een leuke herinering op school was als je op tijd je haar liet knippen, dan kreeg je een griffel’. Dat knippen dat stelde echter eigenlijk niet zoveel voor volgens Toon. ’Dat ging heel ’hendig’: voor op d’n bol een klein kuifje en de rest kaal!’ Het leren thuis gebeurde ’s-avonds natuurlijk met het licht van de olielamp (’We hebben pas in 1956 elektriciteit gekregen; waterleiding pas in 1965’). Toon is tot bijna z’n 15e jaar naar de school ge gaan. ’Ik ha zat geleerd, ’t was genoeg!’ Later heeft hij zowat 15 jaar gewerkt bij dorpssmid Jan van Gooi in de Kerkstraat. Je kunt niet alle anekdotes vertellen die Toon er meemaakte, maar één ervan kan ik toch niet la ten om te vertellen. Toon zegt dat hij ’gezien heeft’ dat een collega knecht op ’n keer ’n muntstuk op het smidsvuur heeft heetgemaakt en op het trottoir heeft gelegd. De man wist dat er iemand zou passeren die niets het liggen en zo gebeurde het dat de betreffende persoon zich bukte... Hij trok zijn hand echter schielijk terug en hij vervolgde zijn weg zelfs vlugger dan voor de warme vondst... ’Maar’, zegt Toon, ’dat is allemaal lang vervlo gen tijd. Tegenwoordig is alles anders. We le ven in een tijd van TV en computers en we heb ben geen tijd meer om met de mensen te buurten’. TOON: de oudste. Geboren 2 februari 1921. Lange tijd is hij smidsknecht geweest bij Jan van Gooi. PIËTA: geboren in 1922. Zij heeft jarenlang huishoudelijk werk gedaan bij diverse gezinnen. ANNA: geboren in 1924. Heeft ook bij verschil lende boeren ’gediend’ zoals ze dat parmantig vertelde. CHRISTINE: geboren in 1926. Woont thans in Tilburg. Zij heeft lang gewerkt in een bejaarden huis. JAN: geboren in 1927. Is als militair in Indone sië (Java) geweest. In mei 1950 is hij gerepa trieerd. Jan weet zich nog te herinneren als de dag van gisteren dat de harmonie op een vracht wagen van transportbedrijf J. Kerkhof helemaal naar Beekersberg kwam om hem een serenade te brengen bij thuiskomst. En tenslotte GERARD: geboren in 1931 en nu woonachtig te Spoordonk. Hij is de enige die ge trouwd is! Bij het huis van de familie Jans valt direct de ei genaardige machine op die links naast de inrit staat. Ik geloof niet dat er ergens in Moergestel nog zo’n volledige manege te zien is, maar je weet maar nooit... Vóór de manége, of in Moergestel ’rosmolen’ ge noemd, werd vroeger een paard gespannen. Het trekdier liep vervolgens eindeloze rondjes en via aandrijfstangen werd dan in de schuur de dors machine in werking gesteld. Deze methode werd volgens Toon gebruikt tot plm. 1956. Veel eer der al werd er natuurlijk ook graan gedorsen maar meestal met de dorsvlegel of, zoals Toon vertelde, hadden ze toen al een dorsmachine maar die moest door twee mensen met hand- kracht gedraaid worden. Zeer zwaar werk uiter aard. Maar terug nu naar de familie Jans. Op de vraag wanneer de familie naar Moergestel is gekomen bekent Toon: ’Ik ben er zelf niet bij geweest, ik heb 't maar van horen zeggen. Maar er zijn dingen die ik zeker weet!’ 'Mijn vader, Gerard Jans, is geboren op 1 mei 1885 in Wijchen bij Nijmegen. Dat hij op 1 mei is geboren daar was hij altijd trots op. Dat is de Dag van de Arbeid, maar het was voor mijn va der in feite elke dag 1 mei: werken... werken... en nog eens werken...’ 'Bij de familie Jans waren toen al diverse fami lieleden geëmigreerd naar Canada. Ik heb het vermoeden’, zo vervolgt Toon, ’dat mijn vader ook wel belangstelling had in die richting, maar er gebeurde iets heel anders...’ 'Op een dag, in 1917 moet dat geweest zijn, reed hij met de fiets van Oirschot richting Moergestel. Even voorbij Café ’De Vier Win den’ stond aan de linkerkant een boerderij met de prachtige naam ’Alberta Canada’. Dat sprak mijn vader aan waardoor hij naar links afdraai de om uiteindelijk hier op deze boerderij uit te komen.’ Het is bekend dat vader Jans handelde in paar den, zgn. ’hitten’. Moergestel was indertijd be kend (nu nog trouwens!) om dat soort handel; denk maar aan Henricus (Driek) Bosch (waar over onlangs nog een artikel verscheen in dit blad). Op de toenmalige boerderij woonde toen de fa milie Jan Bosch-Welten. De naam van het huis, annex gronden, heette ’De Heidehoeve’. De bij het huis gelegen landbouwgrond was ongeveer 2 ha. Er stonden fruitbomen op. Verder lag bij de hoeve omtrent 10 ha. woeste grond of beter ge- 1 zegd ’heigrond’. De koopprijs bedroeg 2.500,-. Vader Jans kwam er wonen op 15 mei 1919. Hij was toen 34 jaar. 'n Jaar later is hij getrouwd met zijn buurmeisje en de boter naar de Tilburgse markt. Na de oor log hebben ze zelfs nog kaas gemaakt’ Eerst binnen gezeten, met een ’goei tas’ koffie zijn we later naar het achter het huis gelegen bosgebied gewandeld. Ik val bij de verhalen van Toon van de ene verbazing in de andere. Het tegenwoordige bosgebied (waarop zeer grote zeedennen, prachtige exemplaren!) is nooit ontgonnen of verkaveld geweest. De grond ligt er nog exact hetzelfde bij als 75 jaar geleden bij aankoop. Alleen was het bos vroeger hei en de zeedennen zijn er in ’n latere periode niet ge plant maar gezaaid. Het bos ligt direkt aan de gemeentegrens van Oirschot, Middelbeers en Diessen. Wat me nog het meest verbaasde was het verhaal dat er een ’zandrug’ ligt van ongeveer 10 a 12 m. breed met een lengte van ca. 250 meter, precies langs de grens met de gemeente Oirschot. Toon heeft zeer veel gelezen over de geschiedenis van de gron den. Hij heeft ontdekt dat de zandrug een over blijfsel zou zijn uit de Romeinse tijd. Uit onder zoekingen van de Nederlandse Heidemaatschap pij zou dit gebleken zijn. Wat is er nl. aan de hand? Deze zandruggen zouden te maken hebben met de afbakeningsgrens. Ze werden ’kwadranten’ genoemd. Het verhaal gaat dat in de Romeise tijd militairen na langere tijd de kans kregen om zich hier te kunnen vestigen. Men ging het land ’ko loniseren’. Zo kreeg men stukken land van on geveer 200 Jugera, zoals het op oude Italiaanse stafkaarten staat. 200 Jugera is ongeveer 50 ha. En in dit bos zou daar een restant van te zien zijn. Duidelijk is echter wel dat zo’n gemeentegrens al honderden jaren bestaat. De Brabantse ge meenten dateren meestal uit de 13e eeuw. Wel licht is er toen al rekening gehouden met zo’n historische kwadfantgrens. Het is buitengewoon apart om dit te zien. Ook in dezelfde omgeving staat een hardstenen grenspaal met op alle vier de zijden plaatsnamen. De paal is ongeveer 1,5 meter hoog en hij staat precies op de grens. Volgens Toon zou die paal geplaatst zijn rond 1400, ’maar ook daar ben ik niet bij geweest, dus het kan best ’n paar jaar eer der of later geweest zijn...’ Bij het terugwandelen kwam ik nog een interes sante oude kultuurplant tegen: de boekweit. Vroeger in Brabant een zeer belangrijk voedsel. Tegenwoordig komt het veel voor bij de bakker als garnering of gewoon om een apart soort brood te kunnen bakken. Toon consumeert nog regelmatig ’boekende’ struif en pap. ,’t Is gewoon lekker!’ Boekweit is echter een moeilijk gewas. Het kan absoluut geen mest verdragen en het groeit meestal te weelderig en dan is het een misoogst. Tenslotte nog een voor mij onbekende uitspraak die Toon deed. ’Boekweit en praot van ’wijven’, daor hedde mar eens in de zeuven jaor iets an’. Ik laat deze uitspraak, voor wat de ’wijven’ be treft, geheel aan Toon, maar van de boekweit, dat begrijp ik! Het is voor mij zonder TV en computers een prachtige leerzame Brabantse buurtmiddag ge worden. Familie Jans: hartelijk dank! -:5s x*

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 11