I ■i HOU AFVAL APART N L) G ■".'omroep brabarrt I** Hli PGB-nieuws Moergestels Gregoriaans Koor neemt retourtje Verpel Ernstig overgewicht De 25e Jumbo- supermarkt in Moergestel ’Van Meet Af Aan’ in boekvorm verschenen G D EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF L V oorlichtingsa vond dinsdag 31 augustus 1993 Verhalenwedstrijd van bibliotheken en Omroep Brabant Bevernieuws zcouting Aanstaande woensdag officiële opening van: o |(|3j NIEUWS MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 PAGINA 9 >INA8 postbus 108 - 5600 ac eindhoven CHEMISCH D f£* 387 386 390 387 386 391 388 381 387 Hoezeer ons koor gewaardeerd wordt hebben we onlangs tastbaar mogen ervaren. Eenmaal per jaar zingen wij per traditie in de kerk van de zusters Trappistinnen in Berkel-Enschot. Dat er varen we ieder jaar opnieuw als het hoogtepunt van ons koorjaar. De zusters hadden blijkbaar ge zien dat onze Graduates (de gezangboeken voor het Gregoriaans) in vergaande staat van ontbin ding verkeerden en hebben ze allemaal, letterlijk en figuurlijk Pro Deo, niet alleen opgeknapt en ingebonden, maar ze bladzijde voor bladzijde ge restaureerd, zodat ze nauwelijks meer van nieuw zijn te onderscheiden. Het mooiste kado dat we voor ons tweede lustrum konden krijgen. Voor de komende 10 jaar heeft het M.G.K. maar één zorg: ook hier is de vergrijzing en verkaling waar neembaar. We hopen dat wat jongere krachten onze gelederen komen versterken. Kleine oorzaken hebben grote gevolgen. Zo kan bijvoorbeeld één liter olie, die om wat voor reden dan ook in de bodem terecht komt, 1 miljoen liter grondwater ongeschikt maken voor drinkwater! En dan te bedenken dat we niet minder dan 70% van ons drinkwater uit grondwa ter winnen. Dit verhaal over olie gaat natuurlijk ook op voor andere schadelijke stoffen. Stoffen die ook bij u thuis zijn te vinden. “Oh, dat valt wel mee”, denkt u nu misschien, want het gaat om “maar” 2,5 kilo per persoon per jaar. Maar als je nagaat hoeveel verontreiniging dat zou opleveren als het in ons milieu terecht komt, dan is die 2,5 kilo wel degelijk veel. En daarom de moeite waard om apart te houden. Sommige van die stoften kunnen dan worden teruggewonnen. En als dat niet kan, worden ze in speciale ovens ver brand. Zodat ze niet de kans krijgen hun vervuilende werk te doen. Vergeleken bij de grote gevolgen, is het apart houden van chemisch afval een kleine moeite. Haal de gratis folder “Wat wel en niet chemisch afval is" in huis. Schrijf naar distributiecentrum VROM, antwoordnummer 10103, 2700 VB Zoetermeer (geen postzegel nodig). Of bel: 079-449449. I9 >1 lijkheid om op makreel te gaan vissen. Prijs nog overeen te komen, maar dit wel exclusief hengel- huur. Er kunnen maximaal 40 personen mee. Voor opgave of informatie; Jos: tel. 2817. en wind werden bij klanten in alle delen van Moergestel de boodschappen aan huis bezorgd. Tien jaar later werd een voor die tijd grote win kelruimte gehuurd, waarin de levensmiddelen handel werd voortgezet. Al gauw bleek deze ruimte te klein voor de gro te Idantenkring die de firma intussen had op gebouwd. Op de huidige lokatie werd een spiksplinternieu we supermarkt geopend met de winkelformule Pryma. In deze tussentijd heeft het bedrijf een bloeipe riode doorgemaakt. Uit onderzoeken is dan ook gebleken dat veel klanten uit Moergestel, maar ook ver daarbuiten veel waardering hebben voor de manier waarop het complete team de grote klantenkring van dienst is geweest. Als U dit zo leest zult U wel zeggen dat de hui dige situatie zou moeten blijven. Dat wil Rinus Denissen ook maar dat geldt dan alleen voor de service en de kwaliteit. Want alleen de formule- naam gaat gewijzigd worden. Met de filosofie die achter de Jumbonaam zit, heeft men veel meer te bieden. Door de van Eerd Groep in Veghel die inmiddels 24 Jumbo-supermarkten onder deze naam heeft geopend is de waarde van Jumbo voor de klant onderzocht. Gebleken is dat de keuze veel groter is dan voor heen (ruim 7000 artikelen telt het assortiment van Jumbo), waarvan de verse produkten zoveel mogelijk ambachtelijke worden verkocht. De kwaliteit van de verse produkten kan nog beter gewaarborgd worden door een nog betere speci alistische begeleiding. Het bewijs hiervoor wordt geleverd door het be halen van het kwaliteit- certificaat ’NEN-ISO 9002’, dat Jumbo eind vorig jaar behaalde als eer ste supermarktketen van Nederland. Bovendien is het als uniek te bestempelen dat al deze service-componenten gekoppeld worden aan een zeer lage prijs. Zo werd onlangs nog gepubliceerd in de gids van de consumentenbond dat Jumbo behoort tot de goedkoopste supermarkten van Nederland. Daarom was het voor familie Denissen niet moei lijk om de knoop door te hakken en over te scha kelen naar de Jumbo-formule. Wij gaan ervan uit dat het succes van de afgelo pen jaren voortgezet kan worden door tijdig de winkelformule-bakens te verzetten. Dat heeft Ri nus de jaren dat hij het roer in handen heeft wel aangevoeld. Wij zijn ervan overtuigd dat de consument er ze ker nog beter van gaat worden, want dat heeft de Jumbo-formule wel bewezen in 23 andere plaat sen in Zuid-Nederland. Wij wensen de familie Denissen heel veel succes! Het bestuur nodigt U uit tot het bijwonen van de achterbanvergadering ter voorbereiding van de raadsvergadering van donderdag 2 september aanstaande. De vergadering vindt plaats op maandag 30 augustus aanstaande om 20.30 uur in de zaal van de Schouw. Tijdens deze bijeenkomst zulten de agendapun ten van de raadsvergadering worden besproken. Ook aandacht word besteed aan de Algemene Be schouwingen, die per 1 oktober aanstaande moe ten zijn ingediend. Het Bestuur rekent op uw aanwezigheid. Afgelopen vrijdag verscheen ’Van Meet Af Aan’, het verslag van een zesdaagse voettocht door Kempisch grensgebied. Auteurs zijn Luc van Gompel, onderwijzer te Turnhout, en Tom Tac- ken, freelance journalist uit Moergestel. Zij lie pen de tocht in augustus 1991 en deden daar toen al verslag van in de weekbladen Kempenland In fo en de Kempenaer België. De artikelen zijn nu op veler verzoek gebundeld. Het boek telt 114 pagina’s en is voorzien van foto’s en landkaart jes, zodat wandelaars de route na kunnen lopen. De prijs is f 24,90. 1 Een Belg in Nederland en een Nederlander in België: dat vormde dus het uitgangspunt van ’Van Meet Af Aan’. De twee reporters lieten zich door ter plekke deskundige gidsen voorlichten over heemkundige, natuurkundige en actuele za ken. Dat leverde een bont palet aan feiten en anekdotes uit de grensstreek op. De route liep van Hilvarenbeek/Poppel tot Valkenswaard/ Achel. Smokkel- en oorlogsverhalen worden in ’Van Meet Af Aan’ opgedist; de geschiedenis van de Teuten, dat merkwaardig volkje van buitengaan- ders aan beide zijden van de grens, komt aan bod; de aantasting van de natuur en de heide in het bijzonder wordt betreurd; de invloed van ab dijen als die van Postel en Achel krijgt nadruk; grensperikelen tussen de Nederlandse en Belgi sche staat duiken op; maar de lezer krijgt ook een en ander te weten over De Verkeerde Lieveheer, fusillades op het landgoed Gorp en Rovert, wol ven in de Kempen, dynamietproduktie te Aren donk, turfsteken in de Reuselse Moeren, het fi asco van Lommel-Kolonie, achtergronden van de gietijzeren en arduinen grenspalen, het gagelbier van de Oude Belgen, de Steen der Zeven Heer lijkheden, de uitkomst van een gevecht tussen Havik en Sperwer, de grootschalige ontginning van het Goirke, het café van Mie Kapel enzo voort enzovoort. De eerste exemplaren van het boek werden vrij dag te Lommel-Kolonie uitgereikt aan de burge meester van Lommel, de heer Van Veldhoven, en de burgemeester van Luyksgestel, de heer Van Poppel. Let op de overstekende plaats- en persoonsnamen! Voor meer informatie over ’Van Meet Af Aan’ kunt u belten naar Tom Tacken: 04243-2922. Het M.G.K. viert komend weekend op beschei den wijze zijn 10-jarig bestaan. In Moergestel zal van dit jubileum weinig te merken zijn, want het koor keert voor deze gelegenheid terug naar zijn geboorteplaats: het franse Ardennen-dorpje Ver pel. Daar zongen 10 Moergestelse manen op een zonnige zondag in augustus 1983 een Gregoriaan se mis in de romaanse parochiekerk. Het beviel dit tienmanschap zo goed dat ze dan ook voor de hand dat ze hun tweede lustrum hebben aange grepen om naar hun ’roots’ terug te keren. Dit maal met hun dames, die het hun mannen nog steeds kwalijk nemen dat ze dat eerste weekend in 1983 alleen op stap zijn geweest en ons sinds dien met honde-trouw op de voet volgen. De keuze voor Gregoriaans was 10 jaar geleden eigenlijk een beetje noodgedwongen. Met de kwantiteit en de kwaliteit van het stemmenma teriaal waarmee dirigent Cas van Houtert voor die gelegenheid werd opgezadeld viel aan meerstemmigheid niet te denken. Het bleek een goede keuze, waaraan het koor sindsdien altijd bewust en principieel heeft vastgehuden. Het M.G.K., nog steeds onder muzikale leiding van Cas van Houtert en voorzitter Peter Mariën, telt nu 16 actieve leden die muzikaal heel wat meer te bieden hebben dan de tien van het eer ste uur. Het heeft zich een bescheiden faam ver worven in de regio, waar het gemiddeld zo’n 15 keer per jaar een liturgie verzorgt. Maar ook in de ons omringende buitenlanden heeft het koor van zich doen horen-Frankrijk is daar altijd fa voriet gebleven, waardoor het koor door insiders ook wel ’het Frans Koor’ wordt genoemd. Alle facetten van een zeer groot overgewicht (obesitas) komen op dinsdag 31 augustus aan staande aan de orde op een voorlichtingsavond over dit onderwerp. De Nederlandse Obesitas Vereniging, een belangenvereniging voor dikke mensen, heeft de organisatie van deze avond in handen. De bijeenkomst vindt plaats in het Ma ria ziekenhuis in Tilburg en begint om 20.00 uur. Tijdens het eerste deel van de voorlichtingsa vond, die een informeel karakter heeft, staan twee inleidingen op het programma. Als eerste zal Dr. P. Spooren, internist, ingaan op de mogelijke oorzaken en behandeling van een groot overgewicht. Daarna zal de heer R. van Osch, fysiotherapeut, vooral ingaan op de rol van bewegen bij obesitas vetzucht). Tevens zal er een diapresentatie over de doelstel lingen en activiteiten van de vereniging gegeven worden. Een van die activiteiten is onder deskun dige leiding sporten in besloten kring in het wa ter. Na de pauze is er alle gelegenheid voor het beant woorden van vragen en discussie met de spre kers. De toegang is gratis. Voor verdere informatie kunt u bellen: Patiënten Service Buro: 013- 655655; Mw. Fieke van Loon: 04160-42222; Mw. Helma de Bruyn: 013- 354822 (na 15.30 uur). Voor kinderen van 8 tot 12 jaar In de maand september kunnen kinderen tussen acht en twaalf jaar meedoen aan een verhalen- wedstrijd, die georganiseerd is door de Provincia le Bibliotheek Centrale (PBC) en Omroep Bra bant een dergelijke verhalenwedstrijd organise ren. Voor het eerst wordt deze wedstrijd op lan delijke schaal gehouden. Dat betekent dat der tien kinderboekenschrijvers een kort verhaal hebben geschreven, dat per provincie door kin deren afgemaakt kan worden. Op zaterdag 23 ok tober, in de Kinderboekenweek, zullen de'prijs- winnaars bekend worden gemaakt in een rechtstreekse uitzending van de regionale omroe pen in ons land. Omroep Brabant brengt die rechtstreekse uitzending op zaterdag 23 oktober, tussen één en twee uur, vanaf het Safaripark de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. De verhalenwedstrijd wordt als leesbevorde- ringsproject gesubsidieerd door het ministerie van WVC. Vanaf eind augustus zijn deelnameformulieren aan de verhalenwedstrijd verkrijgbaar bij alle bibliotheken en bibliobussen in de provincie Noord-Brabant en bij de studio’s van Omroep Brabant in Breda, Tilburg, Den Bosch en Eind hoven. Aan alle schoten en boekhandels is een poster verstuurd, waarin melding wordt ge maakt van de wedstrijd. Officieel begint de wedstrijd op zaterdag 4 sep tember, als in het kinderprogramma ’De Boe kenboom’ van Omroep Brabant de wedstrijd wordt toegelicht. Onder de landelijke slogan ’Hallo, hallo, wie..’ wordt de wedstrijd gepresen teerd. Met enige regelmaat zal de regionale om roep in de maand september aandacht besteden aan de wedstrijd. Tot eind september kunnen kinderen hun deel- nameformulieren inleveren bij de plaatselijke bi bliotheken of bibliobussen. De inzendingen wor den beoordeeld door een jury, waarin ook de schrijver Peter Vervloed zitting heeft. De belangstelling voor de verhalenwedstrijd is erg groot. In de voorafgaande jaren deden meer dan vierduizend kinderen in Brabant mee. De verwachting is dat dit jaar dat aantal verovertrof- fen zal worden. Voor de winnaars zijn per provincie prijzen be schikbaar. De hoofdprijs per provincie is een Philips CD-combinatie. De bedoeling is dat de dertien verhalen van de jeugdboekenschrijvers uitgegeven worden, samen met de winnende ver halen per provincie. Bevers zijn de jongste groep van Scouting. Kin deren van 5, 6 en 7 jaar komen iedere week bij el kaar in Huize Hotsjitonia waar ze samen met Lange Doener, Frederik Scheurmaar, Lappezak, Pompedom, Hippe Springveer en nog andere vriendjes leuke avonturen beleven. Er is een afwisselend programma waarin tijd is voor spelletjes, knutselen, wandeltochten, spor ten, enzovoorts. Natuurlijk organiseert Scouting ook voor deze jonge kinderen spannende wee kenden. De bevers komen iedere zaterdag bij el kaar. Van 10.30 uur tot 12.00 uur speten zij in Den Donk. Wanneer uw kind in september/oktober bij de bevers wil kunt u belten naar 2339 of 4066. Na tuurlijk kunt u ook gerust eens binnenlopen op Den Donk. groetjes, de Beverleiding. Aan het Rootven in Moergestel wordt een zeer succesvolle periode afgesloten. De familie De nissen die vanaf 1978 onder de vlag Pryma heeft gewerkt gaat deze naam inwisselen voor Jumbo. Onderzoeken hebben aangetoond dat in soort gelijke marktgebieden als Moergestel, Jumbo nog meer kan bieden aan de consument qua service en prijs. Als we in de geschiedenis duiken, van de firma Denissen dan moeten we terug naar het jaar 1968. Precies 25 jaar geleden begon Rinus met een rijdende winkel. Dagin daguit en door weer De vakantie is voor (bijna) iedereen weer voorbij. Het KPJ-touwtrektournooi in het weekend van 18 en 19 september komt steeds dichterbij, maar voordat we daaraan beginnen willen we op vrij dag 27 augustus het seizoen toepasselijk inwijden in D’n Tob. Vanaf 20.30 uur is iedereen van har te welkom! Dus tot ziens in D’n Tob! Hoewel de baan de vorige keer defect was, wil len we het op dinsdag 31 augustus weer gaan pro beren. Vanaf 18.30 uur tot 19.30 uur kun je gaan water-skiën bij ’Aqua Best’ in Best. In verband met vervoer, ruim een kwartier van te voren ver zamelen bij D’n Tob. En op zaterdag 4 september bestaat er de moge- Luc van Gompel en Tom Tacken drukken elkaar de hand bij het eindpunt van hun voettocht langs de grens, de Achelse Kluis, die zowel op Nederlands als Belgisch grondgebied staat.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 9