Nederlanders willen Elke maand geld overhouden? een spaarvorm die bij hen past Wie ben ik? n f Goed advies noodzakelijk Ga dan automatisch sparen. De Vrije Trimmers Brief van Theo Raaijmakers denkt. Met Auto- 1) spaarders die hun geld niet voor langere tijd willen vastzetten. In plaats daarvan willen ze vrij over hun geld beschikken. 2) spaarders die een hoge rente het belang rijkst vinden. Hierbij geldt doorgaans, dat hoe langer men het geld vast zet, hoe hoger de rente is. Grofweg zijn er twee typen spaarders te onder scheiden: De Rabobank heeft het assortiment spaarvor- men afgestemd op zeer uiteenlopende behoef ten van de hedendaagse spaarders. Juist dank zij de vele spaarmogelijkheden die de bank biedt, kan vergaand worden tegemoet geko men aan individuele wensen. Met de hulp van een adviseur bij de bank kan de gewenste spaarvorm worden bepaald. Toch blijft de spaarzin van de Nederlanders aanzienlijk. Dat meldt de grootste spaarbank van ons land, de Rabobank. Wel worden de spaarders steeds kritischer. De mensen zoeken heel bewust naar een spaar vorm die aansluit bij de eigen leefsituatie. Om die passende oplossing te vinden is het raadzaam goed advies in te winnen. Het aan tal mogelij ke spaarvormen groeit snel en het is voor een particulier niet eenvoudig het over zicht te houden. Het totale bedrag dat Nederlanders aan spaargeld opzij zetten, groeit nog steeds. Maar in vergelijking met begin vorig jaar, is de toename minder groot. Dat heeft met de economie te maken. Omdat de koopkracht van de mensen afneemt, wordt er ook minder gespaard. Zo’n aantrekkelijk alternatief is bijvoorbeeld de Rabobank Rendement Rekening. Deze spaarvorm is bij uitstek geschikt voor mensen die grote bedragen reserveren. Het rendement is hoog, maar toch kan elke maand f 25.000,- vrij worden opgenomen. Dit kan in porties of in één keer. Praktijk In de praktijk blijkt, dat opvallend veel men sen de voorkeur geven aan een tussenoplos sing: een spaarvorm die een relatief hoog ren tepercentage geeft, en tegelijkertijd de moge lijkheid biedt om snel geld op te nemen. ke maand een Hebt u nog ’n leuk fotootje liggen (liefst met niet meer dan 1 a 2 personen erop) kom er dan eens mee... U krijgt uw fo to altijd ongeschonden terug (wel even ophalen a.u.b.). Beste Mensen van Moergestel, MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 PAGINA 5 4 uw Rabobank manieren. Gewoon el- mo- Aangenaam t 1 t MM .:K: f 5 op uw Betaalrekening wilt la ten staan. Zelfs met beschei- matisch Sparen kunt u op elk gaan weer van start op 1 september a.s. om 20.00 uur in De Vonder. We kunnen nog enkele nieu we leden gebruiken. Dus dames, kom gerust eens langs! t t ven het bedrag dat u minimaal vast bedrag. Of alleen het restant bo- Wie is deze jongeman? Vorige week was het bepaald niet makkelijk. In het wagentje zat Piet Huijsmans, nu al weer enkele jaren overleden. Zijn zus Nel Huijsmans vergezelde hem op de foto. Zij woont in Best als mevr, van der Sande. naar de gevangenis hier in de stad geweest om een jongen van vijftien op te zoeken die er met een meisje van veertien vandoor was gegaan. De toestanden daar bij de politie zijn werkelijk on gelofelijk; zoveel mensen in één hok, en de ge vangenen onderling moeten het maar zo’n beet je regelen; er is er altijd wel eentje bij die door de politie is verzocht om de orde te handhaven, en dat wordt dan met harde hand gedaan; die jon gen was ook al behoorlijk in elkaar geslagen en we konden er niks aan doen, omdat het in het weekend was, en we dus niks konden beginnen met de kinderbescherming. Hij heeft het hele weekend daar moeten zitten en het is geen lek kere ervaring geweest. De ouders van het meis je beschuldigen hem van verkrachting, maar in feite zijn die twee er gewoon samen vandoor ge gaan, en wilden ze samenwonen. Ik werd bij het geval geroepen omdat het een broer is van twee van de kinderen hier. Morgen heb ik ook weer zo’n geval; ik moet dan weer de rechtszaak bij wonen van een jongen die in de gevangenis zit omdat hij zijn vader heeft vermoord, samen met een jongere broer; de vader was een vreselijk iemand volgens vele getuigen, en we zijn nu be zig om die jongen vrij te krijgèn, maar dat loopt al maanden, en elke keer wordt de hoorzitting weer uitgesteld omdat er één van de mensen niet op is komen dagen. Die jongen zit intussen al meer dan anderhalf jaar vast; hij heeft dan nog geluk dat hij in een gevangenis in een dorp zit, waar het allemaal nogal gemoedelijk gaat; hij kan vaak gewoon gaan werken bij een boer in het dorp, en af en toe ook gewoon het dorp in. Veel regels zijn er niet. Vandaag ben ik ook nogal veel met doktoren be zig geweest. Vanmorgen heb ik vier mensen naar de tandarts gebracht, een paar voor behandeling en een paar voor controle. Die tandarts werkt voor ons voor niks, en dat is een geweldige bespa ring. Ik had toen ook al een andere jongen bij me die al een aantal dagen ziek was; het was er een tje van een van de andere huizen; eerst naar de dokter en daarna hebben we een aantal onderzoe ken laten doen; men vermoedde typhus, en dat is later ook zo uitgekomen. We hebben later op de middag de resultaten nog opgehaald, toen te rug naar de dokter en hij ligt nu in het zieken huis. Ook ben ik nog met een andere naar de oor- neus- en keelarts geweest (op zijn Spaans heet zo’n specialist een ’otorrinolaringólogo’. Dat is zo’n woord waar je even op moet oefenen). Ik had bij die specialist een kind met een verwaar loosde sinusitis, longontsteking, oorontstekin gen, enzovoorts. Dat gaat nu allemaal een stuk beter, maar hij heeft wel een hoop spuiten gehad; op een gegeven moment ben ik zelf die spuiten maar weer gaan geven; ik had dat natuurlijk wel vaker gedaan, maar ik was er een beetje uit, en heb dus even een les genomen bij een dokter. Maar dat ging allemaal goed. Tussendoor ben ik Sparen hoeft niet moeilijk te zijn. Het geheim is name lijk: regelmaat. Die regelmaat bouwt u in met Automa- Even een kort berichtje vanuit Bolivia, want we zitten alweer in augustus en de Toermee-voor- bereiding is dus in volle gang! Ik wil daarom even een briefje schrijven om jullie allemaal heel veel succes te wensen met die voorberei dingen en ook met de Toennee zelf! Ik hoop voor organisatoren en deelnemers dat het alle maal goed zal verlopen en dat het heel goed weer zal zijn! Veel succes en alvast heel erg veel dank! Jullie weten hoe hard het hier nodig is. Intussen ben ik al weer meer dan twee jaar uit Nederland weg, en ik zit nu alweer een jaar echt vast op mijn stek hier in Cochabamba. Ik moet zeggen dat ik hier mijn draai weer wel heb gevon den, en ik voel me echt thuis. Ik ben wat de taal betreft ook al een heel eind opgeschoten, en kan me nu eigenlijk best redden. Óp een gegeven mo ment ga je denken en dromen in het Spaans, en dan weet je dat het de goede kant opgaat. Er zul len best nog wel een paar jaar overheen gaan voordat ik het Spaans echt vloeiend spreek, maar ik ben best tevreden zoals het nu gaat. De cultuur en zo waren niet zo’n schok voor mij, maar lang zamerhand ga je wél zien waar de problemen in een land als Bolivia liggen. En als je dan wat wilt doen, dan kan het toch vaak het beste op het ge bied van onderwijs of gezondheidszorg zijn, denk ik. Vandaar ook dat ik denk dat onze opvang voor straatkinderen en - meisjes en -vrouwen heel erg belangrijk is. In totaal geeft het projekt on derdak aan ongeveer 450 en hebben we kontakt met nog 1000 anderen. Eigenlijk is Cochabam ba niet zo groot, maar het lijkt wel of de stroom eindeloos is. Er lijken altijd méér en méér men sen op straat te zitten. Op het moment is dat ook wel zo, want er komen in dit seizoen veel mensen deze kant op vanuit Santa Cruz; er zijn hier grote religieuze feesten in deze weken, en daar komt men vanuit heel het land naar toe. Aanstaande zondag is er een enorm Maria- feest hier in de buurt, en daar komen duizen den mensen op af. Ook dus veel mensen die op straat zitten te wonen en die op de een of an dere manier van zo’n feest willen profiteren. Helaas zijn er ook veel drugsverslaafden bij, en dat kunnen wij merken. De straten zitten vol met kinder die bijvoorbeeld lijm snuiven, en die komen dan binnenvallen op onze centra, met het gevaar dat mensen van ons die al een beetje stabiel zijn ook weer in moeilijkheden raken. Het leven is nooit saai hier; er is altijd wel wat te beleven. Afgelopen week ben ik een paar keer u op vandaag mijn tijdelijke nummerplaten van de nieuwe auto in gaan leveren; die waren verlopen en ik heb nu van het ministerie toestemming om zonder nummerplaten te rijden. We hebben al les gedaan wat we moesten doen, maar er zijn ge woon geen nummerplaten te krijgen. Ook moest ik nog een paar rekeningen gaan betalen en wat medicijnen kopen. Ook nog een vliegticket voor een patiëntje die we over een paar dagen terug gaan sturen naar zijn familie; dat is er eentje die op Tierra de Hombres zit (zo heet dat hier); daar zitten vooral kinderen met bot-infecties en tuber culose, en ook een aantal gevallen van polio; ik heb daar een paar patiënten zitten, en ga daar nogal eens een keer heen; ze blijven daar alleen maar tot hun gezondheid weer wat beter is en dan gaan ze terug naar huis; deze vertrekt nu aan staande donderdag en is er denk ik een maand of vier geweest. Ze moeten eigenlijk allemaal naar huis, maar binnenkort gaan we één van de kin deren van daar bij ons in huis opnemen; de kin derbescherming heeft gevraagd dat we hem als tublieft niet naar huis sturen, omdat zijn stiefva der hem zo mishandelt. Het is een jongetje van een jaar of twaalf, en hij kreeg slaag en geen eten omdat hij niet werkte. Maar ja, hij was ziek/ge- handicapt en kón gewoon niet werken. Hij was nog nooit naar school geweest, en dat zijn we dus vlot mee begonnen. Hij zal over een paar weken hier zijn, en dan zullen we moeten kijken hoe we de relatie met thuis kunnen handhaven. Wat heb ik vandaag nog meer gedaan? O ja,ik ben vanmorgen ook nog op bezoek geweest bij de familie van één van de kinderen van hier; die was gisterenavond niet teruggekomen van een bezoekje aan huis en ik ging kijken; maar hij was intussen al naar school en was vanmiddag weer gewoon hier; niks aan de hand dus. Hij had gisteravond geen bus kunnen krijgen om dat het hele verkeer zo’n beetje lam lag; giste ren heeft Bolivia namelijk met voetballen ge wonnen, ik geloof van Uruguay, en zitten nu warempel dicht bij kwalificatie voor de WK in Amerika. Ik geloof niet dat dat al eens eerder is gebeurd, en vandaar was het groot feest op straat; iedereen reed toeterend en met grote vlaggen rond, en uiteraard was iedereen stom dronken... Je kunt je dan beter niet op straat vertonen, want dan blijft er van je auto niet veel meer over... Zo, beste mensen, ik denk dat ik het bij deze paar indrukken vanuit Cochabamba zal moeten laten. Een kompleet beeld geven komt er nooit van, en dat zou ook heel moeilijk zijn denk ik, maar in elk geval hebben jullie weer en bericht je van hier en heb ik weer iets kunnen vertellen. Nogmaals wil ik iedereen heel veel succes toe wensen met de komende Toermee, en ook alvast bedanken voor alle inzet en harde werk! ik kan bij deze iedereen bedan- tisch Sparen. Dat kan op verschillende ken die ons blijft steunen met het werk voor de jeugd hier. Persoonlijke brieven zitten er vaak niet in, maar ik ben erg dankbaar voor alle hulp! Dank aan iedereen en de allerbeste wensen! Heel veel groeten en tot een volgende keer! Theo Raaijmakers, Cochabamba, Bolivia. gewenst ment beginnen en weer stop pen. Dus wat let u: kom gauw even langs! Rabobank Q den bedragen spaargeld zo groeit ongemerkt en sneller dan u

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 5