h EPILEPSIE: |<pj nieuws II I Van de politie JU h' Soms is hij even weg. Bond van Ouderen en 55 -ers Geslaagd! Feestprogramma ’Den Boogaard’ Instituut B.O.S. R '..A - r i STAD EN LAND AAN KANT. DAT HEB JE MOOI ZELF IN DE HAND. SAMEN MAKEN WE NEDERLAND SCHOON. Bezoekerscentrum Oisterwijk es? Wat kost het de deelnemer? EkJUS Cursistenbegeleiding Hoe wordt er gewerkt? Meer informatie of aanmelden? Libellen-excursie Openingstijden Nieuw cursusaanbod Wat is Sonnevanck? Waarom naar Sonnevanck? Voor wie? De smaak van honing 1 Heeft u uw vakantie-afwezigheid al aangemeld? Een unieke particuliere opleiding voor MAVO, HAVO en VWO! A. Twee leerjaren ineens B. Drie leerjaren in twee leerjaren C. Individueel onderwijs op elk gewenst niveau Erkenning door het Ministerie van Onderwijs Waar worden de lessen gegeven? MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 7 JUL11993 PAGINA 11 10 Zwerfafval past niet in deze tijd. En al helemaal met op straat, langs de weg, op het strand, in het bos en op de camping. Onze rommel hoort eigenlijk nérgens rond te slingeren. Dan hoeft het ook niet opgeruimd te worden en dat zou veel geld besparen. Nog belangrijker is dat zonder zwerfafval ons milieu meer toekomst heeft. En daarmee onze kinderen en kleinkinderen. Afval hoeft ook helemaal geen zwervend bestaan te leiden. Als we maar gebruik maken van de vele afvalbakken in de buitenlucht of ons afval keurig thuis weggooien. Zo maken én houden we samen Nederland schoon. Dat hebben we mooi zelf in de hand. 3 3 Aanstaande maandag 12 juli: fietstocht van 35 a 45 kilometer. Vertrek vanaf het St. Jansplein, 13.00 uur. Iedereen is welkom. mA Sonnevanck is een instelling, erkend en gesubsi dieerd door de gemeente, het ministerie van On derwijs en Wetenschappen en het Regionaal bestuur voor de Arbeidsvoorziening. Omdat deze vorm van onderwijs zo belangrijk is, worden de eigen bijdragen zo laag mogelijk gehouden. De eigen bijdragen staan aangegeven in het pro grammaboekje dat verkrijgbaar is bij de Openba re Bibliotheken. Alleen bij voldoende deelname starten de cursus sen. NEDERLAND SCHOON Beste KPJ-leden, het seizoen ’92 - ’93 loopt weer teneinde. En KPJ Moergestel wil het seizoen stijlvol afsluiten op vrijdag 9 juli met een gran dioze barbecue. Deze barbecue zal natuurlijk gehouden worden in en om ons clubgebouw D’n Tob. Vanaf 21.00 uur kunnen jullie massaal komen opdraven om het vele heerlijke vlees en andere etenswaren te nuttigen! Leden maar ook niet-leden zijn van harte welkom. Het voltallige, stoer en elegante KPJ-bestuur is dan aanwezig (dit voor niet-leden die lid willen worden). Dus tot ziens in D’n Tob! KPJ-leden die op dinsdag 27 juli, van 19.30 - 20.30 uur of op dinsdag 31 augustus; van 18.30 - 19.30 uur willen gaan waterskiën bij ’Aqua Best’ in Best, kunnen het beste drie kwartier van tevoren bij D’n Tob bij elkaar komen. Omdat: 1het milieuvriendelijker is; 2. degenen die geen vervoer hebben ook een mo gelijkheid moeten hebben om in Best terecht te komen. Houd er rekening mee dat het waterskiën gratis is, maar dat je de pakkenhuur wel zelf moet betalen! En op zaterdag 4 september bestaat er nog steeds de mogelijkheid om op makreel te gaan vissen. Voor leden zijn de kosten voor deze dag 15,- per persoon en voor niet-leden kost het 35,- per persoon. Dit exclusief hengelhuur. Er kun nen maximaal 40 personen mee. Opgeven bij Jos; tel. 2817. Deelnemers kunnen een afspraak maken met en van de cursistenbegeleiders om te bekijken aan welke cursus men het beste deel kan nemen en op welk nivo. Indien gewenst kan ook een langer leertraject worden uitgezet. Na aanmelding voor een cursus in de Basisedu catie, wordt u uitgenodigd voor een gesprek. Wekelijks, op een vast tijd: ’s morgens, ’s mid dags of ’s avonds. Er wordt gewerkt in kleine groepen, zodat iedereen aan bod komt. Veel groepen komen bijeen in de gebouwen van Sonnevanck in Oisterwijk en Goirle. Bij voldoen de deelname worden cursussen ook in de ande re gemeenten georganiseerd. Voor sommige cursussen moet u elke week wat tijd besteed aan huiswerk. In het kennismakings gesprek hoort u hier meer over. Kinderopvang is mogelijk. Bel of schrijf naar: Sonnevanck, George Perklaan 3, 5061 VN Oisterwijk, tel. 04242-82491. Maandag tot en met donderdag: 9.00 - 13.00 uur. Op zondag 11 juli 1993 start om 11.00 uur een libellen-excursie van uit het bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonumenten. Deze ex cursie leidt langs een aantal prachtige vennen, waar de libellen goed te bewonderen zijn. Twee deskundigen, mevrouw Milly Swinkels- Verpraet en Johan Heeffer leiden de excursie. Zij zullen onder meer duidelijk maken waarom libellen vroeger wel wrattenbijters werden genoemd. Maar daarnaast is er uiteraard ook alle aandacht voor de plaats van de libellen in het grote insek tenrijk. De excursie duurt anderhalf tot twee uur. Reser veren is gewenst. Leden van de Vereniging Na tuurmonumenten kunnen mee voor 2,- per per soon, niet-leden voor 3,- en kinderen tot 12 jaar voor 1,-. Het bezoekerscentrum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 - 17.00 uur. Op maandag is het centrum gesloten. De toegang is gratis Aan de Handelsmavo van Scholengemeenschap De Rooi Pannen’ slaagden voor hun eind examen: Afdeling MAVO: Rob van den Breekel, Ruud de Bresser, Kim van Dijk, Bas van Gisbergen, Anke de Kort, Günther Komijn, Erwin van de Sande, Rom Siegmund, Fijke van Spaandonk, Astrid Willems, Laura van de Wouw. Afdeling VBO-Handel: Nicole Meurs. Het nieuwe cursusaanbod schooljaar 1993/1994 is uit. Het nieuwe programmaboekje is gratis ver krijgbaar bij de Openbare Bibliotheken en bij Sonnevanck in Oisterwijk, George Perklaan 3 of bij Sonnevanck in Goirle, Oranjeplein 4. Veel mensen kennen de gebouwen van Sonne vanck aan de George Perklaan 3 in Oisterwijk en aan het Oranjeplein 4 in Goirle. Hier komen volwassenen om allerlei zaken te le ren. Daarnaast worden er ook lessen verzorgd in de andere plaatsen van het werkgebied van Son nevanck. Jaarlijks nemen ruim 1000 personen deel aan de activiteiten van Sonnevanck. Sonnevanck stelt zich tot taak mensen die dingen te leren die nodig zijn in het dagelijks leven, zo dat ze beter kunnen functioneren in de eigen si tuatie en in de samenleving. Daarnaast worden cursussen gegeven gericht op het krijgen van werk of om een beroepsopleiding te kunnen gaan volgen. - Wilt u de Nederlandse taal beter beheersen? - Wilt u beter leren rekenen? Wilt u uw zelfvertrouwen vergroten? - Wilt u meer inzicht in de maatschappij en al lerlei belangrijke thema’s? - Wilt u beter functioneren in de samenleving? - Wilt u uw kinderen kunnen helpen met hun huiswerk? - Wilt u zich voorbereiden op een beroepsoplei ding of MAVO? - Wilt u (als de kinderen ouder zijn) weer aan het werk? Als u op een of meerdere vragen met ja hebt geantwoord, dan is Sonnevanck de onderwijsin stelling voor u. Alle mensen die niet meer leerplichtig zijn, geen volledig dagonderwijs volgen, maximaal MAVO hebben en wonen in: Berkel-Enschot, Diessen, Haghorst, Goirle, Haaren, Hilvarenbeek, Es beek, Biest- Houtakker, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout en Biezenmortel kunnen aan deze ac tiviteiten deelnemen. Omdat de gemeente Hilva renbeek alleen Basiseducatie subsidieert, kunnen inwoners uit Hilvarenbeek, Esbeek en Biest- Houtakker alleen deelnemen aan cursussen bin nen de Basiseducatie en Andere Activiteiten. In bezoekerscentrum Oisterwijk is er op zaterdag 10 juli aanstaande van 14.00 tot 16.00 uur een ’honingproeverij’. Wegens het grote succes van vorig jaar is deze activiteit opnieuw georganiseerd in samenwerking met honingzemerij ’Het Zuid en’. Men kan dan proeven van de ’koninginne- drank’ mede en de honingdrop. Er zijn op die dag natuurlijk ook verschillende soorten honing te proeven onder andere dennehoning, bloemen- honing en lindehoning. Ook dit weekend weer volop activiteiten in Moergestel in verband met het 35-jarig bestaan van Den Boogaard. Vrijdag is Veronica’s Zomertruck te gast op het plein in Moergestel met grandioze optredens van Albert West, Hanny en Olce Vita. Bart de Graaf, beter bekend als Bart Boos, zal de show aan el kaar praten met spelletjes en muziek. De toegang is GRATIS, dus kom met z’n allen. Aanvang 18.00 uur. Op zaterdag is er een dansavond met medewer king van ’Trio Scorpio’. Beslist de moeite waard voor al degenen die eens lekker willen dansen. Op zondagavond is als extraatje tijdens de disco- avond, een optreden van Henk Wijngaard. Volgende week meer! Epilepsie is een korte storing in de werking van de hersenen. Alsof de radio even uitvalt. Iemand kijkt plotseling afwezig, frummelt aan kleding, raakt soms onverwacht bewusteloos. Honderdduizend mensen hebben het. Daar zitten veel kinderen bij: onze toekomst! HELP DE 40.000 KINDEREN MET EPILEPSIE. GIRO 222111. Nationaal Epilepsie Fonds-De Macht van het Kleine Al 100 jaar actief. Postbus 9587,3506 GN Utrecht Tel 06-82124II Reeds enkele achtereenvolgende jaren is er gele genheid om uw vakantie-afwezigheid bij de po litie te melden. Indien U op vakantie gaat en er in die periode niemand in uw woning verblijft, dan kunt u dit doorgeven bij de politie. U moet dan een zoge naamde ’afwezigheidsmelding’ invullen en deze afgeven op het politiebureau. Vereist is wel dat u de personen vermeldt ie tijdens uw afwezigheid uw woningsleutel in uw bezit hebben. Als u een afwezigheidsmelding heeft afgegeven wordt uw woning tijdens uw afwezigheid in de surveillance opgenomen en zo mogelijk ook ge controleerd. Waarop wordt uw woning dan gecontroleerd? Er wordt gekeken of u goed hang- en sluitwerk heeft. We kijken of de achterzijde van uw woning voldoende tegen inbrekers beveiligd is. Im mers bijna alle woninginbraken worden via de achterzijde gepleegd. Verder wordt uw woning gecontroleerd op ’in- braakbevorderende situaties’. Hierbij moet u denken aan: briefjes op het raam met: ’ben op vakantie’, de hele dag alle gordijnen gesloten, een overvolle brievenbus of de post die in de huiskamer in het zich ligt opgestapeld. Bij het aantreffen van ’inbraakbevorderende si tuaties’ laten wij de sleutelhouder komen die u heeft opgegeven. Bij iedere controle wordt een briefje achtergelaten dat uw woning gecontro leerd is. Vertel ook aan uw buren dat u op vakantie bent. Vraag of zij een oogje in het zeil willen houden. En mocht u iets verdachts zien, wees dan niet bang om te bellen naar het politiebu reau te Oisterwijk: 04242-19111. Let wel; wij komen liever 10 keer voor niets, dan 1 keer te laat. U kunt uw afwezigheid NIET telefonisch door geven. U kunt dagelijks op het politiebureau te Oisterwijk afwezigheidsmeldingen ophalen en deze daar ook ingevuld weer inleveren. Opsturen kan ook: Politieteam Oisterwijk, Antwoordnum mer 10001, 5060 VB Oisterwijk. Mocht u tijdens uw vakantie in het buitenland onverhoopt in en situatie terecht komen waarbij u aangifte bij de politie moet oen, bijvoorbeeld in geval van diefstal of vermissing, bedenk dan dat u aangifte bij de politie in uw vakantieland moet doen. Indien u dit verzuimd dan heeft u voor de verze kering geen bewijs van het tegen u gepleegde feit. Aangiften van in het buitenland plaatsgevonden voorvallen worden door ons dan ook niet in be handeling genomen. Wij wensen u een prettige vakantie en een behou den thuiskomst. Instituut B.O.S. heeft zich gespecialiseerd in doelgericht onderwijs, waardoor het mogelijk is na intensief individueel gericht onderwijs examen af te leggen op GYMNASIUM-, ATHENEUM-, HAVO-, of MAVO-niveau. Jaarlijks leiden wij 25 leerlingen op voor een diploma. In de opleiding wordt de student(e) in zeer klei ne klassen geholpen met het oplossen van alle studie- en vakproblemen, die hij/zij tegenkomt bij de bestudering van de stof. Instituut B.O.S. ligt in het intensieve studentgerichte individue le onderwijs. Vooral leerlingen met concentratie- problemen hebben erg veel baat bij onze oplei ding. De leerlingen ontwikkelen een studiestruc- tuur die hen in de toekomst bij hun verder stu die van pas komt. Vooral leerlingen met een ach tergrond van dyslexie en/of dyscalculie worden door Instituut B.O.S. opgeleid. In dit verband werkt Instituut B.O.S. samen met remedial tea chers en ortho-pedagogen. Door kleinschaligheid zijn wij in staat om leerlin gen weer te motiveren voor de studie. Het sla gingspercentage ligt dan ook ieder jaar hoog tot zeer hoog (94%). Instituut B.O.S. biedt alle leerjaren aan vanaf de brugklas tot en met de laatste klas van het gym nasium. Onze opleidingsinstelling is echter voor al gespecialiseerd in het comprimeren van de laat ste twee schooljaren van de MAVO-, HAVO- of VWO-opleiding in één jaar. Voor die studenten die in een normaal tempo zich willen voorbereiding op het eindexamen, biedt Instituut B.O.S. de mogelijkheid de laat ste drie leerjaren van de middelbare school te doorlopen in twee jaren. Het sinds jaren beproef de model van een goede begeleiding en kleine klassen gekoppeld aan de inzet van een bekwa me en bevoegde staf biedt de student de zeker heid dat hij/zij in 2 jaar opgeleid wordt voor het eindexamen. Naast de gecomprimeerde opleidingen verzorgt Instituut B.O.S. ook andere vormen van onder wijs die tegemoetkomen aan de individuele leer ling (op elk niveau). Het voor de leerling gewenste onderwijs wordt door de staf van Instituut B.O.S. ontwikkeld zo dat deskundig wordt ingespeeld op de speciale si tuatie. De opleiding van Instituut B.O.S. is erkend door het Ministerie van Onderwijs en wordt derhalve gecontroleerd door de Inspectie. Smidspad 57 te Tilburg; Telefoon: 013-369044; Fax: 013-361705.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 11