n Bijzondere milieus en elementen in de tuin (Moergestel ar o en atuurlijk Ki n 1 F Natuurlijke tuintips Voor een levendige tuin 7 Natuur in eigen tuin (6) IJ 4 J In de vorige artikelen is al gewezen op het belang van tuinen als leefplaats voor veel planten en dieren. Door niet te intensief onderhoud, het gebruik van wilde planten en cultuurplanten die nectar leveren voor vlinders en bijen, de aanplant van struiken (en bomen) die eetbare vruchten leveren voor vogels en kleine zoogdieren en de aanleg van vijvers kunnen tuinen voor allerlei diersoorten aantrekkelijk zijn. Er kunnen echter nog extra's in de tuin gemaakt worden in de vorm van bijzondere milieus en elementen. Hierdoor kan het plante en dierenleven in de tuin nog rijker worden. MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 9 JUNI 1993 PAGINA 9 56 'C Plantensoorten voor beschaduwde, voch tige muren en andere stenige milieus zijn: -- 'V Groenstructuurplan Moergestel ’Spuit er uit, natuur er in’ 'Natuur in eigen tuinOnder deze titel verschijnen zes weken lang artikelen in Moergestel Nieuws, met informatie over, en tips voor tuinieren met de natuur Natuur houdt niet op bij beschermde natuurgebieden en is niet alleen de verantwoor delijkheid van Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. Het is de verantwoordelijjk- heid en vreugde van ons allemaal. In de eigen tuin is nog heel veel mogelijk. Om tuinbezitters op ideëen te brengen deze artikelenreeks. De reeks bestaat uit zes artikelen. De onderwerpen: 5 mei, Tuinieren met de natuur; 12 mei, Van bloemrijk gazon tot bloemenweide; 19 mei, Van vlinderrijke plantperken en borders tot natuurlijke randbeplantingen; 26 mei, Van vlinderstruiken tot vogelbosjës; 2 juni, Water in de tuin; 9 juni, Bijzondere milieu's en elementen in de tuin. De artikelen zijn geschreven door Johan Kollen van Nieuwland Advies, de opstellers van het Groenstructuurplan. Johan Kollen is zelf een enthousiast natuurtuinier en heeft al vele tuinen aangelegd. Praktische tips van iemand die uit eigen ervaring praat. Kruidenspiraal Vooral in kleine tuinen is een zogenaamd kruidenspiraal een ideale oplossing om op een beperkte ruimte toch een behoorlijk aan tal planten te kunnen laten groeien. Door op een zonnige plek stenen te stapelen in de vorm van een 'slakkenhuis' en de tussenruim te op te vullen met puin en schrale grond ontstaat een spiraalvormig heuveltje waarin allerlei tuinkruiden geplant kunnen worden. Tussen de stenen aan de buitenkant kunnen muur- en rotsplanten aangebracht worden. Schuilgelegenheid voor amfibieën Voor padden, kikkers en salamanders kan schuilgelegenheid gemaakt worden door op rustige plekken in de tuin bloempotten op hun kant voor de helft in te graven en te vul len met wat blad of ander plantmateriaal. Met hetzelfde doel kan ook een holte met toegang onder een tuintegel gemaakt worden. Een hoopje stenen met wat plantafval ertus sen en erover voldoet ook goed. 2. Een goede handleiding bij het maken, ophangen en onderhouden van nestkasten vormt het boekje: Noppert, F. e.a., Nestkasthandleiding, Jeugdbondsuitgeverij, Utrecht, 1988. 5. Hommelnestkastjes zijn o.a. te koop bij: BBZ, Verl. Grachtstraat 12A/14, 9717 GG Groningen, 050-145027. Bleek schildzaad Dikbladig vetkruid Gele helmbloem Gele kamille Klein glaskruid Muurpeper Tripmadam Wit vetkruid Rode spoorbloem Muurbloem Blaasvat >n Gewone eikvaren Mannetjesvaren Moederkruid Muurleeuwebek Muurvaren (Alyssum alyssoides) (Sedum dasyphyllum) (Pseudofumaria lutea) (Anthemis tinctoria) (Parietaria judaica) (Sedum acre) (Sedum reflexum) (Sedum album) (Centranthus ruber) (Cheiranthus cheiri) 1Boeken waarin informatie wordt gegeven over muurbegroeiingen zijn o.a.: Londo, G., Natuurtuinen en -parken, Zutphen 1977, ISBN 90 03 950008, Kruyt, W., Wat groeit en bloeit op oude muren, Zutphen, 1987, ISBN 9003901007, Ministerie van Landbouw en Visserij, Bedreigde Muurplanten, Den Haag, 1988. 3. Voor adviezen over en werktekeningen van nestkasten voor verschillende vogelsoorten kan men terecht bij: Vogelbescherming, Driebergseweg 16B, 3708 JB Zeist, tel. 03404-25406, I.V.N. Plantage Middenlaan 41, 1018 DC Amsterdam, 020-228115. 4J5 Houtstapels en takkenbossen Houtstapels, bijv, voor openhaardhout, vor men vaak goede schuilplaatsen en overwinte- ringsplekken voor insecten, waaroner vlin ders, padden, salamanders e.d.. Snoeihout, gewoon op een hoop gegooid of in bundels samengebonden en verwerkt tot een takkenschoof, vormt ook een ideale ver blijfplaats voor allerlei dieren waaronder egels en misschien zelf wezels. (Chelidonium majus) (Asplenium scolopendrium) (Athyrium filix-femina) (Asplenium adiantum-nigrum) (Hieracium murorum) den die, afgedekt met een laagje grond, een droog en kalkrijk milieu vormen waarin muur- en rotsplanten een groeiplaats kunnen vinden. Ook kunnen paden gemaakt worden van aan gestampt puin waarin zich een speciale tred- plantenvegetatie kan ontwikkelen. Speciale voorzieningen rond tuin en huis Met vaak heel eenvoudige middelen zijn rond huis en in de tuin allerlei extra levensmoge lijkheden te creëren voor planten of dieren. Dat kan variëren van het (weer) toegankelijk maken van holten in muren, onder daken, in kruipruimten e.d., het maken van takkenho pen, het ophangen van nestkasten tot het bouwen van speciale muren voor muurvege- taties en allerlei holbewonende dieren. muleerd worden door neststeunen aan te brengen onder dakranden en -goten. Deze bestaan uit een balk of een niet te dunne plank (breedte ca. 12 cm) die onge veer 10 cm onder de dakrand of goot beves tigd wordt en waarboven een stukje fijnmazig gaas aan de muur wordt aangebracht (hieraan kan het nestmateriaal goed vastkleven). Ook zijn volledige kunstnesten verkrijgbaar die zo onder de dakrand opgehangen kunnen wor den. Voor Gierzwaluwen zijn zowel speciale nestkasten als speciale dakpannen verkrijg baar waarin of waaronder zij kunnen neste len. Gierzwawluwen zijn echte koloniebroe- ders. Daarom kan het aanbrengen van meer dere nestgelegenheden bij elkaar, bijv, als gezamelijke activiteit van rijtjeshuisbewoners, eerder tot nestelen van Gierzwaluwen leiden dan het aanbrengen van slechts een nestel- voorziening. Nestgelegenheid voor kleine zoogdieren Hoewel vleermuizen ook wel gebruikt maken van vogelnestkasten kunnen zij extra gehol pen worden door het ophangen van speciale vleermuiskasten. Voor egels kan een omgekeerde (groente)kist (met toegang) op een rustige plek in de tuin (onder struiken, heg of takkenhoop) een extra aantrekkelijke nestplaats vormen, vooral als er ook wat stro, bladafval e.d. onder wordt gelegd. 4. Nestkasten zijn ook te koop bij dierenhan del, tuincentrum e.d.. Zeer duurzame nest kasten worden gemaakt van houtbeton. Zij zijn o.a. te verkrijgen bij: Waveka vogelbeschermingsartikelen Lindelaan 29, 3971 HA Driebergen, Ook sommige bezoekerscentra van Natuurmonumenten verkope.d. nestkasten. (Naast de duurzaamheid hebben deze nest kasten het voordeel van een verwisselbaar front zodat het type vliegopening gevarieerd kan worden.) Plantensoorten voor zonnige, droge mu ren en andere stenige milieus zijn o.a. 6. In 'Oase', het tijdschrift voor Heem- en Natuurtuinvrienden, wordt geregeld informa tie gegeven over mogelijkheden voor bijzon dere voorzieningen in tuinen voor planten en dieren. Nieuwe abonnementen kunnen schriftelijk of telefonisch worden opgegeven bij het secretanaatsadres van de Stichting Oase, Westeihd 13, 9636 CC Zuidbroek, 05980-91138. Een jaargang kost 25. o O 7. In Noord-Brabant zijn verschillende natuurtuinen en -parken waar bijzondere ele menten als begroeide muren te bezichtigen zijn, o.a. in: Eindhoven, Heempark Frater Simon Deltour, Genneperweg 145, tel. 040- 621837 (o.a. een muurstapeling), Helmond, Natuurtuin 'De Robbert', Harmoniestraat/Kemenadelaan, tel. 04920- 45103 (o.a. een 'mutsaard', dit is een specia le houtstapel), 's Hertogenbosch, Heempark Zuiderplas, tel. 073-566990 (o.a. voorzieningen voor muurvegetaties en extra voorzieningen voor vogels (nestkasten)), Made, Natuurpark 'De Liniehof, Kievitsstraat, tel. 01621-17965 (o.a. een grote muur met een kalkrijke zuidhelling en een op het noorden gerichte stapelmuur). Voorzieningen voor insekten Hommels nestelen graag in holen, vooral in verlaten muizeholen. Deze kunnen worden nagebootst door op een zonnige plek een ste nen bloempot op zijn kop in te graven, net zo diep dat het ontwateringsgaatje net boven de grond uitsteekt. Het gaatje mag niet kleiner zijn dan 15 mm. De holle ruimte onder de pot moet halfvol opgevuld worden met wat mos of hooi. Met een grotere steen op een kleine steen wordt het ontwateringsgaatje afgeschermd tegen regenwater. Voor allerlei kleine, wilde bijen- en wespen soorten, die de mens niet tot last zijn maar juist helpen bij de bestrijding van vaak schadelijke andere insekten, kunnen kunst matige nesten gemaakt worden. Door bijv, in een niet-geïmpregneerd of ongeverfd stuk hout gaatjes te boren van 2 tot 8 mm en deze met de openingen naar het zuiden op een zonnige plek op te hangen of op een paal te zetten wordt nestgelegenheid geboden aan o.a. Metselbijen. Als deze de gaatjes ontdek ken kunnen zij hierin eieren leggen en de ingang dichtstoppen met speeksel en zand. Het volgende jaar zullen zich dan jonge Metselbijen naar buiten knagen. Hetzelfde kan bereikt worden door bundeltjes dorre rietstengels, of kortgezaagde bamboe- of tonkinstokken op te hangen. Allerlei dier tjes kunnen deze als kraamkamers gebruiken. Een kaal stukje zandgrond op een zonnige plek in de tuin kan het leefgebied vormen van de Spinnendoder. Deze graafwesp graaft hier in holletjes waarin een prooi (een spin) gestopt wordt waarnaast een eitje gelegd wordt. Het zandbed kan ook door allerlei andere, voor de mens niet lastige, wilde bijen en wespen gebruikt worden. Boorgaatjes in zonbeschenen muren trekken muur- en metselwespen en goudwespen aan. Puin in de tuin Met puin kunnen, behalve stapelmuurtjes, ook puinbuiten en -hellingen gemaakt wor- Begroeide muren Voor in muren groeiende planten kunnen groeimogelijkheden gemaakt worden in de vorm van speciaal daarvoor gemetselde muren of losse stapelmuurtjes. Vooral muren die gemaakt worden van (oude) zachte bak steen en kalkspecie die makkelijk verweren zijn (op den duur) geschikte groeiplaatsen voor muurplanten. Tuinmuren als tuinaf scheiding, keermuren van afritten naar kel- dergarages, keermuren voor het opvangen van hoogteverschillen in tuinen, muren rond zitkuilen en gemetselde plantenbakken zijn voorbeelden van gemetselde muren die, mits gemaakt met de juiste materialen en voorzien van plantgaten, kunnen veranderen in leven de muren. Door ze als spouwmuren te const rueren met toegankelijke holten kunnen zij tevens schuilgelegenheid geven aan allerlei dieren. Losgestapelde muren zijn ook moge lijk, vooral om kleine hoogteverschillen te overbruggen. Behalve bakstenen kunnen hier voor ook puinbrokken, oude stoeptegels e.d. opgestapeld worden waartussen wat humeuze grond (of oude koemest) gestrooid wordt en waarin muurplanten aangebracht worden. Door zowel muurgedeelten in de zon als in de schaduw te maken kunnen geheel verschil lende groeiomstandigheden gemaakt worden: van vochtige, koele noordmuren tot droge en warme zuidmuren. Voor meer uitgebreide informatie over aanleg en onderhoud kunnen verschillende boeken geraadpleegd worden (zie tip 1). Begroeide daken Ook op daken kunnen vaak heel bijzondere planten groeien, vooral op oude pannenda ken. Het zijn vaak soorten die goed bestand zijn tegen droogte zoals allerlei Sedumsoorten en Huislooksoorten. Pannendaken van bijv, schuurtjes of afdakjes voor openhaardhout kunnen met dergelijke soorten veranderen in een kleurrijk begroeid rotsmilieu. Grasbanken In vroeger tijden kwamen in natuurlijke tui nen wel grasbanken voor. Deze bestonden uit opgehoogde grond afgedekt met graszoden waarop gezeten kon worden. Dergelijke gras banken zijn makkelijk zelf te maken. Vooral als er in een tuin graszoden overblijven, bijv, na afsteken van een gazon, biedt dit de moge lijkheid het gras te verwerken. Door de gras plaggen eenvoudigweg te stapelen (als bij een muur) en de gaten te dichten met grond is een grasbank te maken in elke gewenste vorm: bijv, van rechte bank tot rondlopende zitkuil. Door het zitvlak geregeld te knippen en de rest, net als een bloemenweide, één- of tweemaal per jaar te maaien ontstaat zo gelijk een bloemrijk graslandje. Nestgelegenheid voor vogels Voor de holenbroeders onder de vogels kun nen allerlei nestkasten opgehangen worden. Ze zijn gemakkelijk zelf te maken en anders op verschillende adressen te koop. Door de vliegopeningen te variëren in vorm en grootte kunnen zo voor verschillende vogelsoorten broedgelegenheden gemaakt worden. Voor Huiszwaluwen kan de nestbouw gesti- I (Cystopteris filix-fragilis) (Polypodium vulgare) (Dryopteris filix-mas) (Tavacetum parthemium) Cymbalaria muralis) (Asplenium ruta-muraria) Steenbreekvaren (Asplenium trichomanes) Stinkende gouwe Tongvaren i Wijfjesvaren Zwartsteel Muurhavikskruid Stengelomvattend havikskruid (Hieracium amplexicaule) A8 <0 o ~a X. o

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 9