n ^Moergestel ar o en frtuurlijk Van vlinderstruiken tot vogelbosjes if Natuurlijke tuintips Voor een vogelrijke tuin Natuur in eigen tuin 4) Bomen en struiken vormen belangrijke elementen in de tuin. Ze geven niet alleen structuur aan de tuin en plaatselijk luwte en schaduw, maar ook voedsel en schuil- of nestgelegenheid aan veel dieren. De vruchten van veel wilde soorten zijn geschikt voor menselijke consumptie. In hun beschutting groeien vele kruiden, zowel zonplanten op lichte plekken, als schadusplanten op plaatsen waar de zon slechts een deel van de dag of helemaal niet doordringt. Bomen en struiken zijn in de tuin op verschillende manieren toe te passen, alleenstaand, in strakke heggen, losse hagen, struikpartijen, boomgaarden en bosjes tot complete bostuinen. De keuze in de soorten is groot, hun waarde voor het tuinleven verschillend. r r. w MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 26 MEI 1993 PAGINA 9 IA 8 J Groenstructuurplan Moergestel 'Spuit er uit, natuur er in' ‘Natuur in eigen tuin Onder deze titel verschijnen zes weken lang artikelen in Moergestel Nieuws, met informatie over, en tips voor tuinieren met de natuur Natuur houdt niet op bij beschermde natuurgebieden en is niet alleen de verantwoor delijkheid van Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. Het is de verantwoordelijjk- heid en vreugde van ons allemaal. In de eigen tuin is nog heel veel mogelijk. Om tuinbezitters op ideëen te brengen deze artikelenreeks. De reeks bestaat uit zes artikelen. De onderwerpen: 5 mei, Tuinieren met de natuur; 12 mei, Van bloemrijk gazon tot bloemenweide; 19 mei, Van vlinderrijke plantperken en borders tot natuurlijke randbeplantingen; 26 mei. Van vlinderstruiken tot vogelbosjes; 2 juni, Water in de tuin; 9 juni, Bijzondere milieu's en elementen in de tuin. De artikelen zijn geschreven door Johan Kollen van Nieuwland Advies, de opstellers van het Groenstructuurplan. Johan Kollen is zelf een enthousiast natuurtuinier en heeft al vele tuinen aangelegd. Praktische tips van iemand die uit eigen ervaring praat. Natuurlijker heggen en wilde hagen Vooral de altijd groene coniferenheggen geven een saai, doods beeld en hebben nau welijks enige natuurwaarde. Bovendien willen er vaak nauwelijks andere planten onder en tussen groeien. Gemengde heggen die uit meerdere struiksoorten bestaan geven een 4. Inheems bosplantsoen is verkrijgbaar via allerlei boomkwekerijen. Vooral in Noord-Brabant zijn deze te vinden. Bosplantsoen is niet alleen waardevol voor de natuur maar vaak veel goedkoper dan vele sierstruiken. Oostindische kers Kamperfoelie Klimop Heggerank Hop Bosrank (Hebe spec.) (Ligustrum ovalifolium) (Ligustrum vulgare) (Prunus spinosa) (Rubus spec.) (Syringa spec.) (Viburnum lantana) (Taxus baccata) (Rosa rugosa) (Rosa rubiginosa) (Prunus serotina) (Corylus avellana) (Comus sanguinea) (Juniperus spec.) (Cytisus scoparius) (Ulex europaeus) (Genista tinctoria) (Amelanchier) (Betula spec.) heid vooral veel bessen die aantrekkelijk zijn voor merels en lijsters. Verschillende Clematissoorten zijn belangrij ke medeleveranciers voor insekten in het voorjaar. Ook leefruit tegen zonnige huis- of tuinmuren kan een aantrekkelijke voedings bron zijn voor mens en dier. Sleedoorn en wilde, botanische rozen als Egelantier en Hondsroos die zich liever niet laten scheren. Doordat deze hagen niet geschoren worden vertonen ze in het alge meen een rijkere bloei en vruchtzetting, aan trekkelijk voor mens en dier. Natuurvriendelijk snoeiwerk Wanneer er gesnoeid moet worden is het in de eerste plaats belangrijk om dit niet in het broedseizoen van vogels te doen. Najaar of winter is de beste tijd. Daarnaast is het voor de natuur beter om niet al het snoeihout af te voeren. Hier en daar een dikke tak of een deel van een stam laten liggen geeft mogelijk- 2. Alleen al in Noord-Brabant liggen een 20-tal natuurtuinen en -parken waarin volop ideeën zijn op te doen voor meer natuurlijk plantsoen in eigen tuin. Een overzicht wordt gegeven in de Oase Heemtuin Gids, bestellen door ƒ15 over te maken op giro 6318003 van de Landel. Werkgroep Heem- en Natuurtuinen te Munstergeleen. Een greep hieruit: Asten, Bloemen- en kruidentuin bij Natuurstudiecentrum en Museum Jan Vriends, Ostaderstraat 23, 04936-1865 (o.a. oude fruitbomen en struiken), Eersel, Heemtuin bij Agrarisch Streek museum, Kapelweg 2, 04970-15649 (o.a. oude fruitrassen), Eindhoven, Heempark Frater Simon Deltour, Genneperweg 145, 040-526665 (div. struwelen, hagen, stinzenplanten), Helmond, Natuurtuin 'De Robbert', Harmoniestraat/Kemenadelaan, tel. 04920-45103 (o.a. bosjes, struwelen, hagen, mutsaard (houtstapel)), Hoogerheide, Het Kooibos, Kooiweg/ Postweg, 01646-14477 (vlinderbosje), Made, Natuurpark 'De Liniehof, Kievitstr., 01621-17965 (o.a. bosrand), Oirschot, Heemtuin 'Scharekker', Korenaar 49, 04994-71614 (heesters), Roosendaal, Heemtuin in ‘t Godwaldt- park, 01650-57018 (diverse bostypen). zontalis, x watered, frigida, simmonsii) (Rosa canina) (Sambucus nigra) (Ribes rubrum) (Ribes nigrum) (Rubus spec.) (Rubus idaeus) Eenstijlige meidoorn (Crataegus monogyna) Hulst (Ilex aquifolium) W. liguster (Ligustrum vulgare)ongeknipt Vuurdoom (Pyracantha spec.) Wilde lijsterbes (Sorbus aucuparia) Wil. kardinaalsmuts(Euonymus europaeus) Sneeuwbal Taxus Rimpelroos Egelantier Sleedoorn Hazelaar Rode kornoelje Klimplanten voor vlinders: (Tropaeolum majus) (Lonicera spec.) (Hedera helix) (Bryonia cretica) (Humulus lupulus) (Clematis spec.) Breedbladige lathyrus (Lathyrus latifolius) Voedselstruiken voor vogels: Appel (Malus spec.) Zuurbes (Berberis spec.) Vogelkers (Prunus padus) DwergmispelfCoroneastór spec., vooral hori- -- r Hondsroos Gewone vlier Rode bes Zwarte bes Braam Framboos Speciale soorten voor de heidetuin: Jeneverbes Brem Gaspeldoorn Verfbrem Drents krenteboompje Berk 3. Speciaal voor onderzoek naar bestui ving door insekten en bijenteeltvraagstuk- ken is door het Landelijk Proefbedrijf Insektenbestuiving en Bijenhouderij Ambrosiushoeve een drachtplantenarbo- retum aangelegd in Hilvarenbeek. Deze tuin bevat een rijke verzameling bomen en heesters die voedsel leveren aan honing bijen. Bij elke plant vindt men een etiket met naam, bloeitijd en drachtwaarde. Open op afspraak. Inl.: Ver. Vrienden van de Ambrosiushoeve, Vughter weg 19, 's Hertogenbosch, 073-140134. 1Boeken waarin informatie over natuur lijke bos- en bosrandbeplantingen e.d. te vinden is zijn o.a.: Londo, G, Natuurtuinen en -parken, Zutphen, 1977, ISBN 90 03 95000 8, Stevens, John, Wilde planten in de tuin, Amsterdam, 1987, ISBN 90 70485 435, Wullaert, Johan, De Wilde tuin, Haarlem, 1992, ISBN 90 6097 330 5, Brookes, John, Landelijke tuinen, Ede, 1988, ISBN 90 210 01039, Bakker, P. en E. Boeve, Stinzenplanten, Zutphen, 1988, ISBN 90 6255 2993. Sierplantsoen en bosplantsoen Behalve in een heg of haag kunnen struiken en bomen ook alleenstaand of in kleine groe pen geplant worden. Bij de keuze voor sierplantsoen is naast de belevingswaarde ook de voedingswaarde voor insekten, vogels en kleine zoogdieren belang rijk. Soorten als Vlinderstruik, Kolkwitzia en verschillende Sneeuwbal- (Virburnum-) soor ten zijn favoriet bij vlinders. Diverse Dwergmispelsoorten Cotoneaster) en sierap- pels leveren voor vogels aantrekkelijk vruch ten. De Rimpelroos, die ook vaak in open baar plantsoen wordt gebruikt, wordt in de winter graag bezocht door hele zwermen Groenlingen die zich te goed doen aan de grote bottels. Inheems bosplantsoen heeft in het algemeen grote aantrekkingskracht op het dierenleven. De meeste struik- en boomsoorten trekken al gauw enige tientallen soorten insekten. De inlandse eik behoort wel tot de recordhouders met circa 2000 insektensoorten! Daarnaast leveren de meeste inheemse struik- en boom soorten wel een of andere vrucht (bes, bottel, noot) die voor veel diersoorten (vogels, egels, muizen) eetbaar zijn. Zowel voor sierplantsoen als voor bosplant soen geldt dat een gevarieerd aanbod aan bloemen en vruchten een gevarieerd dierenle ven kan aantrekken. Daarnaast is spreiding van bloemen en vruchten door het jaar heen belangrijk, dus zowel vroeg als laatbloeiende soorten en in zomer en winter aanwezige vruchten. heden aan allerlei planten en dieren om erop, in on onder te leven (denk aan paddestoelen, mossen, varens, insekten, padden etc.). Door in een afgelegen hoek van de tuin, langs een haag of onder struiken en bomen een tak- kenhoop te maken ontstaat een prima schuil plaats voor vogels, egels, padden en allerlei andere dieren. Ook een dode boom kan nog leven herber gen. Door de takken af te zagen en een deel van de stam te laten staan (ca. 3 m) hoeft er geen gevaar voor vallende takken of omwaai en meer te bestaan. De stam kan dan dienst doen als groeiplaats voor allerlei kruiden en klimmers en nestgelegenheid bieden aan hol bewoners. Mogelijkheden in de tuin Met een goede keuze van bomen en struiken kan elke tuin iets van de natuurlijke rijkdom van de vroegere bosrand- en hegvegetaties terugkomen. Veel van de inheemse wilde struiken en bomen geven zo wel een rijke bloei als vruchtzetting. Daardoor zijn ze niet alleen decoratief maar ook aantrekkelijk voor veel insektensoorten en vogelsoorten. Doornstruiken geven extra bescherming aan nestelende vogels. Ook wanneer gekozen wordt voor sierstruiken en -bomen zijn er voldoende soorten verkrijgbaar die naast sier- waarde ook nog een extra natuurwaarde aan de tuin kunnen geven, bijv, als nectar- of vruchtleverancier. In de luwte en schaduw van bomen en struiken kunnen allerlei krui den groeien die schaduwverdragend zijn. Naast wilde planten kunnen dit ook bijv, bodembedekkende cultuurplanten zijn. Hoewel sommige sierheesters goed samen gaan met wilde struiksoorten is het in het algemeen mooier om sierplantsoen direct rond het huis toe te passen en wilde heggen, hagen en bosjes meer in de randzone of ach terin de tuin aan te leggen. Met cultuurlijke gazons en bloemperken dichtbij huis en wilde bloemenweiden, akkerflora e.d. verder van het huis worden zo goede combinaties ver kregen. Boomgaarden en bosjes Een boomgaard in de tuin of een tuin als boomgaard levert zowel voor mens als dier een overvloed aan voedsel. De rijke bloei is niet alleen mooi om te zien maar ook belang rijk voor vele bijen en andere insekten in het voorjaar. Van de vruchten kunnen, naast de tuinbezitter, ook vele vogels en kleine zoog dieren profiteren. Appel-, pere-, kerse-, prui- me- en notebomen tezamen met allerlei klein fruit als Rode en Zwarte bes, Braam, Framboos, Mispel, Kruisbes leveren een grote variatie aan voedsel en daardoor een verscheidenheid aan dierenleven. Bos in de tuin of een bostuin kan een grote rijkdom aan planten en dieren opleveren, vooral als daarbij variatie is in open, zonnige plekken en gesloten, schaduwrijke plekken. Bij zorgvuldige planning en onderhoud en het nodige geduld kan een mozaïek ontstaan van bloemrijk grasland (bosweide), kruidenrijke akkertjes (bosakkers), soortenrijke bosranden en bosvegetaties met weelderige ondergroei. Vooral in grote tuinen zijn hiervoor mogelijk heden; in kleine tuinen zijn bosrandmilieu's goed te realiseren. Klimmers en leiplanten In natuurlijke bosranden horen allerlei klim mende plantensoorten thuis. Wilde soorten die aan losse hagen en bosplantsoenranden een extra dimensie geven en de natuurwaarde vergroten zijn Kamperfoelie, Wilde bosrank, Hop en Heggerank. Ook schutting en muren en pergola's kunnen hiermee gesierd worden. Klimop doet het vooral goed op donkere noordmuren en in dichte schaduw onder bomen en struiken. Behalve wilde soorten zijn ook allerlei uitheemse of cultuursoorten goed bruikbaar, vooral tegen of in de directe omgeving van het huis. Klimhortensia tegen een huismuur geeft veel nestgelegenheid aan vogels. Vuurdoom geeft naast nestgelegen- Bij insecten favoriete struiken: Vlinderstruik (Buddleia spec.) Struikheide (Calluna vulgaris) Hazelaar (Corylus avellana) Eenstijlige meidoorn (Crataegus monogyna) Tweestijlige meidoorn (Crataegos laevig.) Struikereprijs - Haagliguster Wilde liguster Sleedoorn Braam Sering Sneeuwbal (Viburnum x burkwoordii x carl- cephalum) Krenteboompje (Amelanchier canadensis) Vogelkers (Prunus padus) Framboos (Rubus idaeus) (Wilde) peer (Pyrus communis) Vuilboom, SporkehoutfRAamnus frangula) Kolkwitzia (Kolkwitzia amabilis) tuin een veel natuurlijker aanblik. Soorten als Meidoorn, Spaanse aak, Liguster, Beuk en Haagbeuk kunnen goed door elkaar geplant worden en verdragen tevens regelmatig knip pen. Voor wintergroene accenten in dergelij ke heggen kunnen inheemse soorten als Taxus en Hulst zorgen. Ook deze soorten kunnen geschoren worden. In grotere tuinen is wellicht voldoende ruimte voor een wildere, losse haag die niet geknipt wordt maar waarin alleen hier en daar een tak wordt teruggesnoeid. Hierin kan een grotere variatie aan struiksoorten geplant worden: naast de eerder genoemde soorten ook: Kardinaalsmuts, Vlier, Gelderse roos, Krenteboompje en vooral doornstruiken als r p 5'

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 9