ENERGIE UIT ZON, WIND EN WATER I J z 4 WIND WERKT r DUURZAME ENERGIE EN DE TOEKOMST >E ld r. Uj Schoon en altijd voorradig o o g Zonnecellen en zonnepanelen Zonneboiler- campagne 1 993 STROOM UIT STROOM Schakel de zon in voor een beter milieu Wist u dat... - was heel goed droogt in de buitenlucht; - was bij zon en wind vlug droog is; - zon en wind natuurlijke energiebronnen zijn; - drogen op deze manier niets kost... Als u nooit van zon en wind gebruik maakt; - een wasdroger bijna 20% van het totale elektriciteits verbruik in huis uitmaakt. 0 Bi De zon is een onuitputtelijke bron van energie; schoon en gratis. Zonne-energie kunnen we gebruiken om huizen te verwarmen, om water op temperatuur te brengen en om elektriciteit op te wekken. Sinds de oliecrisis van de begin jaren zeventig zijn windmolens weer in opmars. Opgesteld in parken of individueel bij veelal agrarische bedrijven zetten windturbines wind om in elektriciteit. Ook water kracht speelt in het vlakke Nederland een - weliswaar be scheiden - rol. Zon, wind en water. Natuurlijke, duurzame 0 o' N len. Ons energieverbruik neemt nog steeds toe, en de ver branding van fossiele brandstoffen zoals olie, kolen en aardgas leidt tot een gigantische uitstoot van kooldioxyde (CO,). Wat kan de rol zijn van duurzame energiebronnen. En hoe worden zij in ons land toegepast? De oude vertrouwde windmolen, zo kenmerkend voor ons land, is in ere hersteld. De vorm herinnert nauwelijks meer aan de prachtige stenen bouwwerken met de vier wieken, maar de functie is eigenlijk precies hetzelfde. PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 26 ME11993 3INA6 Zonneboilers Het zonnepaneel bij deze drinkbak zorgt ervoor dat het water wordt opgepompt. 44 jr De windturbine is een moderne variant op de oude windmolen. Een gemiddelde windturbine levert per jaar 450.000 kilowattuur op. (foto: Chris West ra) Een bekende toepassing van zonne- energiein huis is de zonneboiler. Met Op dit moment staan er ons land twee waterkrachtcentrales in de Maas, bij Linne in Zuid-Limburg en bij Alphen, en één in de Rijn bij Maurik. Tesamen leveren zij veer tig megawatt elektriciteit en dat dekt toch nog het jaarlijks verbruik van enkele duizenden huishou dens. De investering voor de bouw van een waterkrachtcentrale is hoog, maar deze centrales hebben wel een veel langere levensduurdan brandstofgestookte centrales. En, water is evenals zon en wind een schone, natuurlijke energiebron. De moderne windturbines zijn ruim 30 meter hoge smalle torens met twee of drie rotorbladen (de 'wieken'). De tur bines zetten wind om in elektriciteit. Een gemiddelde turbine brengt per jaar zo'n 450.000 kilowattuur elektriciteit op; dat is genoeg om het verbruik van 150 tot 225 huishoudens te dekken. In Nederland staan nu ruim 500 windtur bines. Er zijn speciale 'parken', waar een aantal wind turbines bij elkaar staan opgesteldHet grootste staa t - niet ver wonderlijk - in de Noordoostpolder met in totaal 50 turbines. Vooral grote open vlaktes zoals bijvoorbeeld de kust in Zeeland, de IJsselmeerpolders en delen van Friesland zijn geschikt voor windmolenparken. De elektriciteit die wordt opgewekt wordt doorgegeven aan het elektriciteitsnet van het ener giebedrijf in de regio. Een miljoen huishoudens Deoverheid stimuleert de plaatsing van windturbines door subsidies. De be langstelling is momenteel enorm. Het aantal aanvragen is dit jaar 2 a 3 maal hoger dan vorig jaar. Uiteindelijk moe ten er begin volgende eeuw in Neder land 3.000 windturbines in bedrijf zijn. Zij leveren dan voldoende elektriciteit voor ongeveer 1 miljoen huishoudens. Zonnige toekomst Zonne-energie is een van de belang rijkste energiebronnen voor de toe komst. Driekwart vandewereld moet het nu nog zondereen openbaar elek triciteitsnet doen. Met name in de Derde Wereld in landen met een over vloed aan zonneschijn en een relatief lage energiebehoefte is zonne-ener gie een uitkomst. Ook in Nederland heeft zonnestroom een zonnige toe komst. Voor de overheid is zonne-energie in de toekon^t de belangrijkste vervan ger van fossiele brandstoffen. Dat staato.a. inde Nota Energiebesparing van het Ministerie van Economische Zaken. Jaarlijks trekt het ministerie bijna 10 miljoen gulden uit voor on- behulp van een zonnecollector word t zonnewarmte opgevangen. Een col lector is een "zwarte plaat" die is af gedekt met glas en aan de onderkant is geïsoleerd. Binnen in het huis staat een voorraad vat met leidingwater dat vergelijkbaar is met een gewone boi ler. De col lector wordt warm in de zon en geeft via leidingen de warmte af aan het leidingwater. Deze vorm van omzetting van zonnewarmte heet overigens thermische zonne-energie. Omdat er niet altijd genoeg zon is om het water te verwarmen word t er een gewoon warm-water toestel of een HR-combiketel gebruikt voor bijver- warming. Met een zonneboiler bespaart een gemiddeld gezin ruim 150 m3 gas per jaar. Dat is niet alleen minder brand stof, maar ook minder schadelijke verbrandingsgassen: alleen al aan CO, scheelt dat 270 kg per jaar. In kosten bespaart een gemiddelde boi- De voorbeelden laten zien dat duurzame energie in Nederland al op schillende manieren wordt toegepast. Grootschalige toepassing is o| ver korte termijn nog niet mogelijk, omdat de techniek eigenlijk nog in de kinder schoenen staat. Men schat dat rond het jaar 2010 de bijdrage van duur zame energie in Nederland ruim 5% van het totale energieverbruik zal zijn. Maar misschien gaan de technologische ontwikkelingen wel veel sneller dan verwacht en kunnen wij en ons milieu al eerder profiteren van de natuurlijke energie van zon, wind en water. Het ministerie van EZ doet er in ieder geval alles aan om samen met de energiebedrijven en de Neder landse maatschappij voor energie en milieu Novem allerlei vormen van duurzame energie via onderzoek, subsidies en proefprojecten te stimule ren. In de tussentijd blijft het hoe dan ook noodzakelijk dat we ons huidige energiegebruik beperken. In Nederland speelt water kracht slechts een kleine rol bij hef opwekken van elektriciteit. In een rivier moet voldoende stroming en voldoende verval zijn om waterkracht toe te pas sen. Bij een lage stroomsnel heid of een klein verval is de opbrengst van een centrale zo laag dat waterkracht niet renda bel is. Toch wordt op enkele plaatsen wel 'stroom uit stroom' gehaald. Ier ruim 75 op energie. Zonnebolle zijn nu nog wel duur en kosten inclu sief de installatie 3.500 a f 5.000. I let ministerie van EZ geeft wel een aan zienlijke subsidie van f 1.600 gemid deld per boiler. Die subsidie geldt nog tot 1997,zoisonlangs bekend gemaakt, maar het subsidiebedrag per zonne boiler zal elk jaar minder worden. Omdat de prijs per boiler zal dalen, blijft het aanschafbedrag inclusief sub sidie, vrijwel hetzelfde. Verschillende energiebedrijven geven ook nog extra subsidie op zonneboilers. Het gebruik van een zonneboiler is zeer milieu vriendelijk en het doel is dat in het jaar 2010 in Nederland zo'n 300.000 zon neboilers zijn geplaatst. Dat levert een besparing op van in totaal 45 miljoen kubieke meter aardgas. Zon als bron van licht en warmte De zon werd als bron van licht en warmte aanbeden door de inwoners van het oude Egypte. Nu zo'n vijfdui zend jaar later is in de Westerse we reld de zon terug van weggeweest Wetenschappers hebben ontdekt hoe zonlicht met behulp van zonnecellen kan worden omgezet in elektrische stroom. Deze vorm heet fotovoltaï- schezonne-energie I’V-energie) en is het meest bekend door de toepassing in rekenmachientjes. Oorspronkelijk werden zonnecellen alleen gebruikt in de ruimtevaart. Inmiddels zijn de toepassingen zeer uiteenlopend Naast ingewikkelde constructies in satellieten zijn er talloze huis- tuin-en- keuken toepassingen. Zo werken veel lichtboeien op zee op zonne-energie. En wie kent niet de praatpalen langs de autosnelwegen? Ook zij werken veelal met behulp van een zonnepa- neeltje. In weilanden pompen zonnepompen water op voor het vee. Ook wordt zonne-energie steeds meer gebruikt als stroomleverancier voor elektro motoren van boten; in caravans en zomerhuisjes zorgen zonnepanelen ervoor dat de bewoners het licht aan kunnen doen en televisie kunnen kij ken. Naast rekenmachines zijn erbat- terijenopladers, horloges, klokken, speelgoed en vele andere produkten die werken op zonnecellen. Een zonnecel is een stukje sa mengestelde metalen, die elek triciteit afgeven als er licht op valt. Dat hoeft overigens geen direct zonlicht te zijn. Ook op bewolkte dagen wekt een zon necel elektriciteit op. Een zonnecel zet ongeveer een achtste deel van de energie in het zonlicht om in elektriciteit. Eén zonnecel heeft de omvang van on geveer 10 bij 10 centimeter. Een vierkante meter zonnecellen levert op een zomerse dag circa 0,6 kilo wattuur elektriciteit; genoeg voor een paar avonden licht en tele- visie.Zonnecellen met een om vang van een vierkante meter bestaan echter niet, daarom worden ze aan elkaar gekoppeld en onderge bracht ineen zonnepaneel. Zonne panelen zijn er in allerlei maten, en kunnen net zoals batterijen in een zaklantaarn, gekoppeld worden om zo het vermogen op te voeren. Ook voor particulieren en bedrijven bestaat de mogelijkheid een windtur bine te plaatsen. Steeds meer boeren beslui ten gezamenlijk een windproject te beginnen. Deze 'windmolencoöpe raties' gebruiken de élektriciteit van 'hun' molen voor eigen gebruik in huis of bedrijf en de rest-elektriciteit wordt verkocht aan het elektriciteitsnet. st: o Via advertenties in kranten en tijd schriften en huis-aan-huisbladen, en door middel van spotjes op de radio word t d it jaar extra aandacht gevestigd op de zonneboiler. De campagne wordt gecoördineerd door NOVEM, de Nederlandse Onderneming Voor Energie en Milieu. Ook installatiebedrijven werken mee aan de promotie van zonneboilers. Inmiddels zijn er zo'n 300 installateurs opgeleid tot 'zonne-energie-installateur'. Bij het energiebedrijf en bij de vereni ging Holland Solar (tel. 030- 328008) is alle informatie te ver krijgen over zonneboilers. Zonnecollectoren zoals hier aangebrachl op hel dak van een nieuwbouwwoning worden steeds vaker toegepast. derzoek naar grootschalige toepas sing van fotovoltaische zonne-ener gie en voor demonstratieprojecten. I nm id d els word en er praktijkproeven gedaan met een systeem waarbij een zonnestroomcentrale de opgewekte elektriciteit doorgeeft aan het elektri citeitsnet. Er zijn woonwijken ge bouwd waarbij zonnepanelen in de da ken alle elektrische energie leveren die een huishouden nodig heeft. Binnenkort komt er langs de A 27 bij De Bilt een geluidsscherm met meer dan 500 meter aan zonnepanelen. Deze leveren elektriciteit voor twin tig woningen, en zijn tegelijkertijd geluid werend.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 7