Paardenhandelaar Driek van den Bosch 1 t Bijzondere Moergestelnaar uit vorige eeuw... Ouderenreis 1993 Expositie Karla van Geldrop en Lilian Smolders Stichting Welzijn Ouderen Bingo 11 r Het is nu ruim honderd jaar geleden dat Moergestel een wel heel bijzon dere inwoner had. Iemand die door zijn doen en laten, in de goede zin van het woord, de aandacht, wellicht ongewild, op zich vestigde. Zijn naam was Henricus van den Bosch, in de volksmond afgekort tot ’Driek Bosch’. Bonte middag Voor alle ouderen vanaf 55 jaar - MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 12 MEI 1993 INA 6 PAGINA 7 ensen msen J heen ad de 6 jaar Jkom >eker- ifam. Jrsel- wiene kill en. nmet zijn, café- k Een man die één was met zijn omgeving en die voor iedereen klaar stond, ging heen. (Uit: Op zun Gèssels 14, met dank voor de wel willende medewerking aan Noud Vriens, die het verhaal schreef dat we letterlijk overnamen, en Koos van Elderen. De foto kregen we van mevrouw van Erven-van den Bosch, Broekzij- de 8). Driek gaf ze dan weer wat, ook al kwamen er steeds meer mensen die een graantje mee wilden pikken. Zijn leeftijd liep nog maar tegen de zestig, toen zijn gezondheid hem in de steek begon te laten. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen waar zijn beide benen, als gevolg van suikerziekte, werden geamputeerd. Deze ingreep was voor Driek te veel, want niet lang daarna, op 6 no vember 1915, overleed hij in de leeftijd van 61 jaar. Traditie-getrouw zal er ter afsluiting van het sei zoen een Bonte middag gehouden worden. Deze zal plaats vinden op donderdag 13 mei 1993 in Den Boogaard. Op deze middag zullen aktiviteiten van de Oude ren voor het voetlicht treden. Helaas zullen we gens omstandigheden niet alle aktiviteiten aan bod kunnen komen. Maar ondanks dit gemis be looft het toch een interessante middag te worden. Dit mag men zeker niet missen. Alle Ouderen van Moergestel vanaf 55 jaar zijn hierbij van harte uitgenodigd. De toegang is gratis. De organisatie van dit gebeuren is tot stand ge komen in samenwerking met de Bond van Ouderen. Programma 13.15 uur Zaal open. 13.30 - 14.00 uur Ontvangst koffie met cake. 14.00 - 14.05 uur Welkomstwoord door de Heer Meeuwis. 14.05 - 14.25 uur Ouderenkoor ’Echo’. 14.25 - 15.15 uur Brabants Volk (Deze groep is met veel succes opgetreden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de K.B.O.). 15.15 - 16.00 uur Pauze. Met aanbieding van een gratis konsumptie. 16.00 - 16.45 uur Brabants Volk. 16.45 - 17.00 uur Demonstratie stijldansen. 17.00 uur Sluiting. Na afloop kan er nog een dansje gemaakt worden. Wij vertrouwen erop, dat vele Ouderen aanwe zig zullen zijn. Namens de Aktiviteitenkommissie. gement was niet voorzien van een mooie afraste ring met palen en puntdraad, nee: dichte hout wallen, heggen en drassige sloten hielden de paarden en het vee op de gement. Er was ook een provisorische veldschuur gebouwd waar de paar den vooral in de winter wat beschutting konden vinden tegen regen en kou, doch die eveneens diende om de paarden in te drijven als ze weer ge vangen moesten worden of als er iets met een paard aan de hand was en dus verzorging nodig had. Als paardenhandelaar verkocht Driek natuur lijk ook regelmatig hitten. Goede afnemers vond hij vooral onder de melkventers, groente boeren, schilleboeren en dergelijke, die er mee gingen venten. Doch voordat zo’n hit voor de bakkerskar kon moest hij natuurlijk eerst ge tuigd, ofwel ’geleerd’ worden, het waren im mers wilde loslopende paarden die nog nooit een zadel op hun rug gevoeld hadden, laat staan een hoofdstel aan gehad. Als Driek een hit had verkocht die getuigd moest worden gebeurde dat ’s-zondags. De jonge man nen van de Broekzijde gingen dan mee naar de gement. Driek had daar een oud sjeesje, ofwel rij tuig, staan dat voor het tuigen werd gebruikt. Men was dan met enkele mannen heel de dag be zig om het paard gehoorzaamheid bij te brengen. Dat dit niet altijd van een leien dakje ging laat zich gemakkelijk raden. Er waren hitten bij die als wilden tekeer gingen en de meeste jongelui kwamen dan ook wel eens met blauwe plekken thuis. Dat kon de pret echter niet drukken, want voor men ophield was het paard geleerd en klaar gestoomd voor de bakkerskar. Hoewel het ver haal wil dat Driek één hit dertien keer terug heeft moeten nemen, omdat hij zowat onberijdbaar was, en dus ongeschikt voor de bakkerskar. Maar dat was dan wel een uitzondering. Als er ’s-zondags geen hit getuigd hoefde te wor den gingen de mannen van de Broekzijde toch naar de gement om paarden te rijden. Er werden dan een paar hitten gevangen, die zonder zadel, en met een simpel hoofdstel werden bereden. Het hoofdstel was niet meer dan een stevige stok in de bek van het paard, met aan beide kanten een touw dat door de ruiter stevig werd vastge houden. O, het kon er daar spannen op de ge ment, en Driek deed driftig mee, toen hij nog goed kon. Het was een brok ontspanning waar veel over werd gepraat, en elke week weer werd er naar toe geleefd. Voor de kinderen van de Broekzijde had Driek een ezel gekocht. Daar mochten ze op rijden en Driek hielp hen daarbij. Hij kon daar veel van genieten, al werd er wel eens misbruik van ge maakt. Als Driek uit het oosten teruggekomen was, ging dat bericht als de weerlicht door Moergestel. ’Driek Bosch is terug! Driek Bosch is terug!’ Dan kwamen er altijd mensen hun nood klagen. Op woensdag 19 mei 1993 zal voor bovenge noemde groepering de laatste Bingoavond van het seizoen gehouden worden. Zoals gewoonlijk zal deze plaats vinden in de re- kreatiezaal van de Reuselhof. Aanvang 19.30 uur (half acht). Tegen een geringe inzet zijn er leuke en nuttige prijzen te verdienen. Een kop koffie staat er voor U klaar. Wij hopen op deze avond weer vele Ouderen te kunne gaan begroeten. Namens de Aktiviteitenkommissie. Van 14 tot en met 31 mei aanstaande is in het heemcentrum In de Drye Swaentjes’ aan De Lind 42 te Oisterwijk een expositie te zien van schilderijen van twee jonge Tilburgse kunstena ressen. Karla van Geldrop presenteert werken in ei-tempera en gemengde technieken en Lilian Smolders gouaches. Het is werk dat niet binnen de geijkte kaders valt, maar wel erg aanspreekt in zijn vormen en kleurgebruik. De expositie van schilderijen in ei-tempera en ge mengde technieken van Karla van Geldrop en gouaches van Lilian Smolders is van 14 tot en met 31 mei te bezoeken in het heemcentrum Tn de Drye Swaentjes’, de Lind 42 te Oisterwijk (tel. 04242-85996), op vrijdag, zaterdag en zon dag van 13.00 tot 17.00 uur. De expositie is ook op Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag ge opend. De toegang bedraagt 1,50. Kinderen tot twaalf jaar hebben onder geleide gratis toegang. Het programma van de ouderenreis 1993 bestaat uit een dagtocht met twee touringcars naar de Friese meren. Een dagje Friesland dus, dat beslist de moeite waard is vanwege het vele wa ter, flora en fauna. Op vrijdag 4 juni aanstaande vertrekken we ’s morgens om 08.00 uur vanaf het St. Jansplein. Via Den Bosch, Hilversum en Maartensdijk, waar U om plus minus 09.30 uur een kop koffie met gebak wacht, rijden we door de Flevo- en Noordoostpolder naar Sneek. In Sneek gaan we om ongeveer 12.00 uur aan boord van een rondvaarboot waarop U, onder het genot van een lunch, een tocht over de Friese me ren maakt. Deze boottocht duurt ongeveer 2 uren. Voldaan en uitgerust vervolgen we onze weg via een mooie route langs enkele meren naar Hinde- loopen, bekend om zijn huisvlijt van houtbewer king en houtbeschildering. Beroemd is ook de klederdracht. Hindeloopen ligt aan het Ijsselmeer en heeft een prachtig haventje. Om 15.30 uur vertrekken we via Kampen naar Heerde, waar we een koffie c.q. borrelstop heb ben (17.00 uur). Na deze borrelstop rijden we naar ons diner- adres: restaurant ’Het Witte Huis’ in Zeeland (bij Grave), waar om 19.00 uur een goed verzorg de tafel klaar staat. Om plusminus 21.30 uur zullen we in Moergestel terug zijn. Deelname is mogelijk voor alle Moergestelse in woners vanaf 65 jaar, die nog redelijk ter been zijn. Voor echtparen als één van beiden 65 jaar is. Zijn de twee bussen volgeboekt, dan zullen we de meerdere aanmeldingen in reserve houden. De kosten per persoon bedragen 60,- die bij op gave moeten worden voldaan. Bij deze reissom is inbegrepen: de buskosten, kop koffie met gebak, de boottocht, de lunch aan boord, twee consumpties en diner. Opgave tot uiterlijk 27 mei aanstaande bij: Piëta Heijkants, Rootven 16; Fien van de Loo, Oisterwijkseweg 7; Adr. Jonkers, Schoolstraat 29a; J. van Os, Pr. Beatrixstraat 14. Driek van den Bosch werd geboren op 29 april 1854 om 5.00 uur ’s-morgens, als zoon van Cor nells van den Bosch en Jacoba Bierkens. Hij werd op de Broekzijde geboren en groeide daar ook op. Driek bleef zijn hele leven vrijgezel en woonde op latere leeftijd in een aanbouw van zijn eigen boer derij. De rest verhuurde hij aan ene zekere Smits, de grootvader van de familie Smits uit de Kerk straat in Moergestel. Zijn boerderij stond, komend van Moergestel, links in de scherpe bocht op de Broekzijde. Ze is in het begin van de jaren zestig afgebroken ten behoeve van een wegverbreding. Driek stond wijd en zijd bekend als paarden handelaar. Het was een grote sterke man, met een goed karakter. Driek ging niet ’den boer op’ om paarden te kopen, mee, hij zocht het verder van huis. Driek reisde met de trein naar het oosten: Duitsland, Polen, en algemeen wordt beweerd dat hij zelfs naar Rusland reis de om daar paardenhandel te drijven. Hij was soms wekenlang van huis, daarom had hij thuis een knecht die de paarden verzorgde. Dat was Piet Walschots die vele jaren in de Zelt heeft gewoond. Driek had ook een compagnon, een zeker heer Lentink, die hem op zijn reizen naar het oosten vergezelde. Deze compagnon beheerste de vreemde talen, maar Driek was ontegenzeggelijk de man van de centen. Toch moeten beide man nen zeer intelligent geweest zijn. Enerzijds om zulke lange reizen te maken en anderzijds er ook nog eens handel te drijven! Vergeet niet: honderd laar gelden is niet vergelijkbaar met nu. Driek kocht in die landen meestal ’hitten’. Dat zijn paarden die groter zijn dan pony’s en klei ner dan grote rijpaarden. Ze hebben een vlug en levendig karakter. De meeste paarden die men bij de ponyrijvereniging ziet, heetten vroeger in de volksmond ’hitten’. Op zekere dag kwam in Oisterwijk op het sta tion een trein aan met paarden die Driek had gekocht. Daar werden zo’n dertig tot veertig hitten gelost. Dan werden ze kop aan staart vastgebonden en door enkele stevige jonge mannen naar de gement van de Heijze ge bracht. Men ging van het station, richting Venkraai’, ’Allemansgoed’, dan stak men de weg over van Moergestel naar Oirschot, ging dan richting ’Hildsven’ en zo door het Broek naar de gement. De gement van de Heijze was een 85 hectaren groot gebied, ten westen van het Moergestelse broek. Voor het grootste gedeelte was het heide en grasland. De naburen van de Heijze, de bewo ners van de Broekzijde dus, waren allemaal ge meenschappelijk eigenaar. Men haalde hier strooisel voor de potstal, weidde er wat vee of kapte er hout voor de kachel. Het was maar net wat men nodig had. Hout groeide er genoeg. De Heer, wat is toch de mensch? Hij is der ijdelheid gelijk; zijne dagen gaan voorbij c een schaduw. Ps. 143, V, 34. Met geduld heeft hij de beproeving zijner ‘ziekte gedragen, wetende, dat indien wij met Christus lijden, wij ook met Hem zullen ver heerlijkt worden. Rom. VIII, 17. O Qod, ontferm U mijner volgens Uwe groote barmhartigheid. Ps. 50, VI. Want de aalmoes bevrijdt van den dooden zij is het die de zonde uitwischt en barmhar tigheid en hei eeuwig Teven doet vinden. Tobias, XII, 9 Mijne dierbaren, fk bid U door onzen Heer Jezus Christus, dat gij mjj ter hulp komt door uwe gebeden tot God. Rom. XV, 30. Zoeta Heer Jezus, geel hem de eeu wige rust. (300 dag. afl.) R. I. P. J. F. van Avendonk, Koster, Moergestel BID VOOR DE ZIEL VAN ZALIGER HENRICUS VAN DEN BOSCH, Weldoener der Kerk, geboren te Moergestel den 28 April 1854, tijdig voorzien van de H. Sacramenten der stervenden, overleden te Tilburg den 6 November 1915 en den 9n d. a. v. begraven op he R. K. Kerkhof te Moergestel. -■*

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 7