ai Bezoekerscentrum Oisterwijk Sponsorfietstocht Liliane Fonds le Moergestelse Schoolvoetbaltoernooi Schepens Tweewielers eerste in Nederland Moergestelnaren aktief op Beekse Bergen Loop Nationaal Fonds Kinderhulp Jan Geerts 25 jaar onderwijzer en 25 jaar werkzaam op ’Graaf van Ursel’ ’Samen op weg betekent ook samen de verantwoordelijkheid dragen... ft ----- Foto expositie van de Vereniging voor Natuur Fotografen Samenwerking Gezond bezig voor een goed doel Heemkundewandeling Vandaag de dag... Onderwijs verandert De vele veranderingen op de tegenwoordige ba sisscholen vergt ook heel wat aanpassingen van het ’hoofd van de school’ in vergelijk met het onderwijs van nog maar zo’n tiental jaren gele den. Stond vroeger datzelfde hoofd van de school zelf nog voor de klas (meestal de zesde klas of weer later groep 8) tegenwoordig bete kent het leiden van ’n school bijna ’bedrijfsma tig’ werken. Het afgelopen weekend hadden we daarover ’n gesprek met Jan Geerts, directeur van de Graaf van Urselschool, die a.s. dinsdag zijn 25-jarig onderwijzersjubileum gaat vieren. I 10 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 12 ME11993 PAGINA 11 t M.O. 8 De firma Schepens Tweewielers in de Kerkstraat 21 is in Nederland de eerste rijwielhandel die het Rico Salvetti j In Bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmo numenten is vanaf 16 mei het werk te zien van de Vereniging van Natuur Fotografen afdeling Eindhoven. De vereniging bestaat uit een enthousiaste groep fotografen die zich uitsluitend met natuurfotogra fie bezig houdt. Op woensdagavond 9 juni verzorgt Het V.N.F. een dia-voorstelling in het bezoekerscentrum waarbij zij U graag meer vertellen over hun werk. Aanvang 20.00 uur. De foto’s zijn te zien tot 26 juni. Het Samenwerkingsverband met de basisscholen in Oisterwijk en de aldaar gevestigde school voor speciaal onderwijs, de Maria Vreugderijke School, vergt eveneens Jan’s volle aandacht. Heb jij dat ook wel eens, dat je op een feestje zit, of een terrasje, en dat je dan de ’nog eenmaal in m’n leven wensen’ hoort? Zo zijn er nogal wat méhsen die als grootste wens het lopen van een marathon op hun lijstje hebben staan. Zo kan ik met het verhaal herinneren van (niet Het meisje Lina uit Vietnam staat centraal in de aktie “Kijk eens wat ik kan met uw hulp" van het Liliane Fonds. Lina zet hier haar eerste zelfstandige pasjes en is daar zicht baar trots op. Door een hersenbeschadiging heeft ze specialistische hulp nodig om te leren lopen. Omdat haar ouders dit niet kunnen, betaalt het Liliane Fonds haar dagbehandeling. Dat kost 96 gulden per half jaar. 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 4 4 4 4 2 0 4 3 3 0 0 4 4 2 0 0 9 6 5 3 2 2 7 9 7 2 2 8 6 4 1 1 2 2 3 3 9 8 1 5 4 8 9 2 1 4 6 7 menwerkingsverband plaats met ’n aantal basis scholen uit Oisterwijk. Voor Jan betekent het dat hij vanwege de ADV- invulling van de leerkrachten nog slechts één dag in de week werkelijk voor de klas staat. Daar naast eisen zgn. ’probleemkinderen’, die voor heen vaak bleven zitten of moesten worden door verwezen naar speciaal daarvoor bestemde scho len, zijn aandacht in de week op, met als enige doel het kind te helpen en te stimuleren zodat het behouden kan blijven voor de school. ’Double ren’ komt daardoor ook maar weinig meer voor. Veelal betekent het dat in het begin van het schooljaar de problemen worden onderkend en er op tijd kan worden ingegrepen. Dat kan met kinderen die zowel minder danwel meer begaafd zijn. De resterende tijd heeft de directeur zijn handen vol om de school op andere fronten te leiden, wat veelal bestaat uit het bezoeken van vergaderingen en direkt kontakt met ouders door middel van o.a. de Ouderkontaktgroep en Medezeggen schapsraad. Afgelopen donderdag 6 mei ging bij Audacia het le Moergestelse Schoolvoetbaltoernooi van start met een aftrap door de direkteuren van de basis scholen. Door zo’n 150 kinderen werden in 3 poules met 16 teams op buitengewoon fanatieke wijze de eer ste wedstrijden afgewerkt. Wat al verwacht werd, kwam duidelijk naar voren. De voetbaltalenten zitten nog lang niet allemaal bij Audacia. Voor al bij de meisjes was er veel talent te bespeuren. Donderdag 13 mei a.s. gaan we de poules verder afwerken en zal er bekend worden welke teams als winnaars uit de bus zullen komen. Het belooft nog een uiterst spannende strijd te worden, zeker als we kijken naar de tussenstan den: Poule A Graaf van Ursel 1 Bienekebolders 1 Hertog Jan 3 Graaf van Ursel 2 Hertog Jan 1 Hertog Jan 2 Poule B Graaf van Ursel 4 Graaf van Ursel 5 Hertog Jan 5 Hertog Jan 4 Graaf van Ursel 3 Poule C Bienekebolders 2 Graaf van Ursel 6 Hertog Jan 7 Hertog Jan 6 Hertog Jan 7 Op zondag 13 juni aanstaande wordt alweer voor het zevende jaar de sponsorfietstocht voor het Li liane Fonds gehouden. Het Liliane Fonds wil jong en oud een ontspannen fietsdag aanbieden, waarbij gezonde benen dit jaar geld bijeen kun nen trappen voor kinderen en jongeren in India, die met een handicap door het leven moeten. Evenals voorgaande jaren zal ook Sandra Ree nter, ambassadrice van het Liliane Fonds, met een groep bekende Nederlanders de tocht mee fietsen. Dit sterrenteam start om 12.00 uur in Het Land van Ooit in Drunen. Alle deelnemers aan de fietstocht krigen die dag een speciaal door- reisvisum voor Het Land van Ooit. Uniek dit jaar is de actie die het Jongerenkoor Waalwijk-Zuid ten bate van het Liliane-fonds gaat voeren. Ter gelegenheid van hun zilveren ju bileum start dit koor op zaterdagmiddag 12 juni om 15.00 uur in de Anthoniuskerk een zangma- rathon van 24 uur. Sponsors voor de zangers voor het goede doel zijn van harte welkom. De fietstocht wordt dit jaar gehouden in het ka der van de landelijke actie ’Kijk eens wat ik kan met uw hulp’. Daarmee wil het Liliane Fonds mensen op een positieve manier interesseren voor kinderen en jongeren met een handicap in ont wikkelingslanden. Centraal in de actie staat Li na, een vierjarig meisje uit Vietnam. Als gevolg van een hersenbeschadiging heeft zij moeite met lopen en staan. Het Liliane Fonds betaalt de be handeling van Lina, omdat haar ouders zich geen specialistische hulp kunnen veroorloven. Lina kan inmiddels al een paar passen alleen lopen en daar is ze reuze trots op. Voor inlichtingen over de fietstocht kan men bel len naar Henk Cruts van het Liliane Fonds: 04108-19029 ofCobi Klappe: 04160-32980. In lichtingen over de aktie van het Jongerenkoor verstrekken Lysanne van Laarhoven: 04160-41703 (’s avonds) of Rachel Vogels: 04160-89328 (overdag). Na de 3-jarige opleiding die Jan volgde aan de kweekschool van de Fraters, St. Stanislaus te Til burg, moet hij de dienstplicht gaan vervullen. Na amper ’n jaar wordt hij echter teruggeroepen om ’n door ziekte ontstane vakature te gaan vervul len op de basisschool te Udenhout. Daar mag Jan als onderwijzer het lopende schooljaar 1967 aftna- ken. Op 1 augustus 1968 gaat hij ’n dienstverband aan met het Katholieke Schoolbestuur van Moergestel en treedt hij officieel in dienst bij de Maria Gorettischool aan de Kloosterlaan, samen met Joop van den Berg die het ’hoofd’ van diezelfde school zou worden. Het eerste jaar krijgt Jan al ’n dubbele klas on der zijn hoede: de 5e en de 6e klas, ’n Jaar later krijgt hij de le klas toebedeeld. In de loop van de jaren doorloopt Jan alle klassen van de school, dus raakt hij op basisschoolgebied van alle mark ten thuis. In 1987 neemt hij het roer (van inmiddels de Graaf van Urselschool) over van Joop van den Berg die gaat genieten van z’n pensioen. Zondag 16 mei om 11.00 uur vertrekt er vanaf het Bezoekerscentrum Oisterwijk een heemkun dewandeling. Is Oisterwijk een stad of niet? Hoe komt men aan de benaming Diaconieven? Deze vragen maar ook andere zullen de mensen van de Vereniging voor Heemkunde ’de Kleine Meijerij’ tijdens de wandeling beantwoorden. De Kleine Meijerij gaat namelijk met u op zoek naar resten van vroegere bewoning en gebruik door de mens van de omgeving van Oisterwijk De wandeling duurt 1 Yz tot 2 uur. Aan leden van de Vereniging Natuurmonumenten vragen wij 2,- per persoon. Niet-leden betalen 3,- en kinderen (wel of geen lid) tot en met 12 jaar be talen een bedrag van ƒ1,-. Gelieve u vooraf aan te melden bij het Bezoeker scentrum Oisterwijk, tel. 04242-19209. Daarbij kan hij tevens beschikken over de hulp van ’n aantal ouders, deels vroeger zelf werkzaam in het onderwijs, die nu helpen de kinderen te begeleiden. Het leiden van ’n school is door de huidige ont wikkelingen zo stilaan te vergelijken met het lei den van een bedrijf. Van de fusie van de Moergestelse basisscholen Graaf van Ursel en Hertog Jan vindt hij dat die heel positief is verlopen, vooral van onderwijs kundige kant heeft die fusie heel belangrijke voordelen. Met zijn team van 15 full- en part-timers onder wijskrachten heeft Jan er alle vertrouwen in om samen de verantwoordelijkheid te kunnen dra gen. Bijna twintig jaren was Jan betrokken bij de or ganisatie en het vergezellen van de leerlingen van groep acht bij het jaarlijkse schoolkamp. Dit jaar voor het eerst is hij er nog slechts gedeeltelijk bij betrokken omdat hij nu ook geen eigen groep on der zich heeft. Bij het begin van het komende schooljaar hoopt Jan dat ook de aanstaande verbouwing gereali seerd is. Dat betekent dat de entree veranderd wordt (verhuist naar de tegenwoordige directie kamer), er 2 lokalen bijkomen evenals ’n nieuwe directiekamer. Met het toenemende vandalisme aan en rond de school heeft Jan het bijzonder moeilijk. Tot nu toe schat hij de schade vanaf 1 januari jl. op plm. 3.000,-. Dat varieert van ’n afgebroken basket- balpaal tot het opblazen met rotjes van o.a. brie venbus en regenpijpen... Het zijn allemaal zaken waar de directeur van ’n tegenwoordige basisschool mee te maken heeft. Dinsdag 18 mei viert de Graaf van Urselschool het feit dat Jan Geerts vijfentwintig jaar in het onderwijs en eveneens vijfentwintig jaar werk zaam is op de Graaf van Urselschool. Ouders, oud-leerlingen, vrienden en bekenden zijn van harte welkom om hem daarmee te ko men feliciteren. In de aula van de Graaf van Urselschool aan de Kloosterlaan is daarvoor gelegenheid van 15.30 tot 17.30 uur. nieuwe fiets-baby stoelt je ’babybike’ mag verko pen. Babybike is het enige autostoeltje dat ook op de fiets kan, dankzij het babybike-draagstel. Daarmee is babybike tevens het enig;e fietsstoeltje voor baby’s tot 10 kilo. Het solide draagstel van roestvrij staal kan zowel op een bagagedra ger gemonteerd worden als op een stuurdrager. In dat laatste geval kan de baby zelfs mee met het gezichtje naar de fietser(-ster). Door het nieuwe draagstel van Babybike Nederland BV te Naar den is het voortaan mogelijk om het autostoeltje op de fiets mee te nemen en vanaf de fiets ook ge makkelijk even bij opa en oma of bij oom en tante binnen. Een complete baby bike auto- en fietsstoel met drager is te zien bij Schepens Twee wielers, Kerkstraat 21, waar nu tijdelijk een grote introductiekorting wordt gegeven. van Bert Densimo want daar mag ik voorlopig niets over schrijven) laten we hem daarom maar de marathonman noemen. Vanwege de o zo be ruchte peervorming (ook wel ’afdak’ genoemd) nam onze marathonman het plan op om te gaan hardlopen. Een moedig besluit, zeker gezien de reakties van vrienden, kennissen en familieleden. Na een aantal maanden wat hem bloed, zweet, tranen en heel, heel veel spierpijn gekost had, had hij zich in ’n overmoedige bui over laten ha len en ingeschreven voor de marathon. Z’n grootste wens zou in vervulling gaan en het pre cieze moment afgewacht, vertelde hij bij het avondeten van zijn sportieve aspiraties. Terwijl zoon en dochter zich druk maakten over de af te sluiten weddenschappen en bedragen, zag vrouwlief haar man al liggen op de intensive- care afdeling. Dat deze man de marathon niet uitgelopen heeft moge duidelijk zijn. Er wordt vaak te licht gedacht over lopen en zeker over de langere afstanden. Dat wij als rekreatieve lopers de toptijden nooit zullen benaderen is ons be kend, maar onze prestatie is er niet minder om. en voor de meesten van ons is het lopen van een persoonlijk record een overwinning. Dit schrijf ik voor het geval dat u, lezer, onze tijden gaat vergelijken met de uitslagen in de krant. Afgelopen zaterdag was het weer zover: een re gionale loop, de Beekse Bergen Loop van Achill. Afstanden variërend van 2.5 km tot 21 km (hal ve marathon). Overigens zal ik proberen jullie in deze stukjes wat wegwijs te maken in de vaktaal van lopers. In deze loop (een ’loop’ is een wed strijd, een ’loopje’ een korte wedstrijd, of je wordt vreselijk voor de gek gehouden, he B...) werden hazen ingezet. Een haas is een bekend knaagdier, Lat. Lepus, maar in ons geval de lo per die het tempo bepaalt en zorgt dat je een vlak schema loopt. De snelste haas liep op een sche ma van 1 uur 20 minuten en dat liep met 5 mi nuten op tot 1.55. Overigens kun je ook nog ,’t haasje zijn’, maar of je dan nog loopt weet ik niet. Op een zonovergoten parcours liepen we met 5 man de langste afstand. Leo (nog steeds lang le ve de lol want hij liep op de gedachte ’s- avonds een extra pint te kunnen pakken), Piet (compu ter) van de Schoot, binnenkort schema’s voor lo pers van boven de 40, Theo (kilometervreter, maar afgelopen zaterdag was hij vreselijk aan het klagen en zeuren, dus binnenkort noemen we hem Theo ’Zeurkous’) Colsen, en Margriet Sal vetti, die door een blessure lange tijd uit de rou latie is geweest maar nu weer soepel loopt dat Margriet Densima niet zou misstaan. Hieronder volgen de tijden: Margriet 1 uur 54; Theo 1 uur 45; Leo en Piet beiden 1 uur 43 en Rico 1 uur 25. Voor het geval dat jullie het nog niet mochten weten (pas terug van vakantie en nog niet bij sla ger, bakker of groenteman geweest): Mieke de Groot en Jan Bertens zijn beiden geslaagd voor de cursus massage. De collecte van het N.F.K. in de week van 18 tot en met 24 april 1993 was weer succesvol in ons dorp, 1913,45 is gestort op de giro van het N.F.K. in Deventer. Hartelijk dank aan alle gulle gevers en geefsters van Moergestel. Alle trouwe collectanten van harte bedankt voor jullie inzet en bereidwillig heid en tot volgend jaar. Vanaf dat moment eigenlijk vindt er op onder wijsgebied ’n totale ommekeer plaats. Twee jaar eerder is de kleuterschool al geïntegreerd in het basisonderwijs en vandaag de dag vindt er een sa- Gesp. Pnt. Voor Tegen 3 3 3 3 3 3

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 11