n Tuinieren met de natuur ^.Moergestel vvi I Natuur in eigen tuin (1) Menige tuinbezitter realiseert zich het niet, maar tuinen kunnen enorm veel waarde hebben voor de natuur. In Moergestel komt eervaanzienlijke opper vlakte particuliere tuinen voor die tezamen een belangrijk leefgebied kunnen vormen voor allerlei planten- en diersoorten. Elke tuin, hoe klein ook, kan een bijdrage leveren aan een rijkere natuur. De manier waarop is afhankelijk van de persoonlijke voorkeur en belangstelling van de tuineigenaar: van cul tuurlijk tot natuurlijk. maar zo niet zo MOERGESTEL-NIEUWS - WOENSDAG 5 MEI 1993 PAGINA 9 1NAI Si Groenstructuurplan Moergestel 'Spuit er uit, natuur er in' Den il ar- kker- fweg' - kok ■ende :zoek staat Ie ko ekers eser- nede- er de in tal rtaan nder- teau- Is en mu- t zijn innen park adaf- ollec- door d van Wild tuinieren Een andere mogelijkheid is de verwilderings- 5. Willem Iven, eco-architect, verteller en publicist uit Herpen (Noord Brabant) heeft enkele interessante, avondvullende dialezin- gen aan te bieden. Onderwerpen zijn onder meer ecologie in de siertuin en ideeën voor het ontwikkelen van kalkminnende vegetaties in tuinen. Tegen een bescheiden vergoeding komt hij die graag aan groepen, verenigingen e.d. laten horen en zien. Bel. 08867-4094. kan le ra ft ge- i race inde s’ op ndat rook :nop Natuurtuinieren De meest natuurlijke tuin ontstaat wanneer na het maken van een bepaalde uitgangssitu atie de vestiging van plantensoorten aan de natuur zelf wordt overgelaten. Afhankelijk van (eventueel aangebrachte) bodem, reliëf, vochttoestand, hoeveelheid licht en dergelijke kunnen zich in de loop der tijd vanzelf soor ten vestigen die zich onder de gegeven milieu-omstandigheden het beste thuisvoelen. Door een onderhoud van maaien, snoeien en afvoeren van het plantafval (zonder bemes ting) wordt de ontwikkeling van een dergelij ke tuin gestuurd. Om de ontwikkeling desge wenst te versnellen kan eventueel geplant en gezaaid worden met soorten die in de gemaakte uitgangssituatie thuishoren. ■svan 'OUW- ttrac- Babel naar Ver- itron- >oats, Old- roos inten je uit ;ekre- t van sten, ij een etreft i, dat hoots \uto- vd uit ttiek- rtref- terio- kend rtrac- >end. lagen volop n het euwe iet at- ;ont- >k dit :pri- lang- voelt igen. d tot tkde Er is e be- lok- n juli tprij- jaar. een enen Zes weken lang tips voor tuinieren met de natuur In de gemeentelijke informatiekrant Groen in Moergestel werd het al aangekondigd, een artikelenreeks over tuinieren met de natuur. Natuur houdt niet op bij beschermde natuurgebieden en is niet alleen de verantwoordelijkheid van Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. Het is de verantwoordelijjkheid en vreugde van ons allemaal. Natuur is er ook naast de deur, in de eigen tuin. Daar is nog heel veel mogelijk. Om tuinbezitters op ideëen te brengen deze artikelenreeks. In totaal zullen er zes artikelen geplaatst worden. De onderwerpen: 5 mei, Tuinieren met de natuur; 12 mei, Van bloemrijk gazon tot bloemenweide; 19 mei, Van vlinderrijke plantperken en borders tot natuurlijke rand- beplantingen; 26 mei, Van vlinderstruiken tot vogelbosjes; 2 juni, Water in de tuin 9 juni, Bijzondere milieu's en elementen in de tuin. De artikelen zijn geschreven door Johan Kollen van Nieuwland Advies, de opstellers van het Groenstructuurplan. Johan Kollen is zelf een enthousiast natuurtuinier en heeft al vele tuinen aangelegd. Praktische tips van iemand die uit eigen ervaring praat komt nog bij dat vormgeving, plantkeuze en netheidsideaal om een intensief beheer vra gen waarbij onkruid- en insektendodende chemicaliën middelen zijn die de natuur nog eens extra benadelen. 7. Zaden van wilde planten en andere waar devolle tuinplanten zijn verkrijgbaar bij de Cruydt-Hoeck, postbus 1414, 9701 BK Groningen. Een zadenlijst met interessante informatie is aan te vragen door overmaking van 5,00 op giro 4058000 ten name van Cruydt-Hoeck. Natuurtuinprijs Moergestel De gemeente Moergestel is al enige tijd bezig met een gewijzigd groenbeheer in het open baar groen onder het motto: Overal milieu vriendelijk en natuurlijk waar het kan. Om ook tuinbezitters te stimuleren rond eigen huis en in eigen tuin meer voor de natuur te doen wordt vanaf 1994 de natuurtuinprijs Moergestel ingesteld. Jaarlijks zal deze wor den toegekend aan telkens weer een andere tuinbezitter die een waardevolle bijdrage heeft geleverd aan de natuur in de bebouwde omgeving. Aan de slag dus met creatieve ideeën voor tuinieren met de natuur! 4. In de maand mei organiseert het Haarlemse Natuur- en Milieucentrum Ter Kleef een expositie en een groot evenement rond het thema 'Natuurlijker tuinieren'. Tot 30 mei is de expositie 'Laat je tuin leven!' te zien. Er wordt uitgelegd wat er voor nodig is een tuin een meer natuurlijk karakter te geven, waar plaats is voor inheemse planten en hoe je een tuin aantrekkelijk maakt voor dieren. In aansluiting hierop kan de Stads kweektuin rond de ruïne van Huis ter Cleeff bezocht worden waar een rijk assortiment wilde planten en bijzondere bomen te zien is. Tips 1 .Er is al allerlei literatuur over tuinieren met de natuur verschenen. Lees eerst eens wat boeken om een beeld te vormen van de mogelijkheden. Ze zijn te koop in de boek handel en ongetwijfeld te leen bij de biblio theek. Enkele titels: Londo, Natuurtuinen en -parken, Zutphen, '77 Stevens, Wilde planten in de Tuin, A'dam, 1987 Vermeulen, De Natuur als Tuinman, 1988 3.Een bezoek aan een botanische tuin of heemtuin is leuk en er zijn ideeën op te doen. De Landelijke Werkgroep Heem- en Natuurtuinen heeft een Heemtuingids samengesteld, met natuurlijke tuinen in Nederland en Vlaanderen. Deze is te bestel len door 15,00 over te maken op giro 6318003 van de Landelijke Werkgroep Heem- en Natuurtuinen te Munstergeleen o.v.v. 'Oase Heemtuingids'. Alleen in Noord- Brabant is al een twintigtal heemtuinen te bezichtigen, onder andere in Oisterwijk (heempark 'De Wouwers'), Oirschot (heem tuin 'Scharekker'), en Tilburg (Museumtuin). tuin waarin wilde planten en cultuurplanten niet op vaste plekken gehandhaafd blijven maar in beperkte mate de vrijheid krijgen om zich door de tuin te verplaatsen en zich op andere plekken dan waar zij geplant of gezaaid zijn te vestigen. Het traditionele onderhoud beperkt zich hier tot het wieden van ongewenste kruiden en het in toom hou den van soorten door afsteken, knippen en snoeien. Schoffelen en harken blijven achter wege. Een dergelijke tuin krijgt in de loop der jaren vaak een natuurlijker, weelderiger karakter dan de traditioneel beheerde tuin. gen met minder voegen en dus minder onkruid. Antiworteldoek onder de bestrating kan onkruid in de voegen ook onderdrukken (en dus spuiten of strooien met onkruidver delgers extra overbodig maken). Verder is de keuze van de soorten planten, struiken en bomen belangrijk in verband met de natuurwaarde die deze hebben. Er zijn voldoende keuzemogelijkheden in planten soorten die zowel sierwaarde hebben als ook nectar leveren voor insekten en zaad of eetba re insekten voor vogels. In aanmerking komen zowel wilde, inheemse en uitheemse soorten als veel cultuurplanten die vaak nog dicht bij de oorspronkelijke wilde soorten staan. Wanneer op de gebruikelijke manier getui nierd wordt met schoffelen, harken, knippen en snoeien kan een tuin met wilde planten er ook netjes uitzien. Wilde planten kunnen op die manier op allerlei grondsoorten waar zij van nature niet voorkomen goed in stand gehouden worden. Wel moet rekening gehou den worden met eisen die soorten stellen aan onder andere vochttoestand en lichtbehoefte. Het voordeel van soorten die hier van nature thuishoren is dat zij meer winterhard en ziek- Voor elk wat wils Voor welke manier van tuinieren met de natuur gekozen wordt is afhankelijk van per soonlijke interesse. De oppervlakte van de tuin is minder belangrijk. Zelfs in bakken, schalen, troggen en dergelijke kunnen kleine natuurtuintjes aangelegd worden. Uiteraard geven grotere tuinen wel meer mogelijkheden voor verschillende natuurlijke begroeiingen. Er hoeft ook niet noodzakelij kerwijs gekozen te worden voor één van de methoden van tuinieren. Een combinatie van traditioneel meer natuurvriendelijk bij het huis en verwilderend of natuurlijk in de buitenrand of achter in de tuin is ook goed mogelijk. In een reeks van artikelen zullen de verschil lende methoden van tuinieren met de natuur verder uitgewerkt worden. Per onderdeel van de tuin zal dan worden aangegeven wat de mogelijkheden zijn. Variërend van bloemrij- kere gazons tot bloemenweide, van vlinder- vriendelijke borders tot natuurlijke rand- beplantingen, van vlindervriendelijke struiken tot vogelrijke bosjes en hagen, van vogelbad- jes tot amfibieënrijke vijvers en poelen en van composthopen tot stapelmuren. Nieuman, Natuurtuinieren, Ede, 1983 Wullaert, De Wilde Tuin, Haarlem, 1992. 2. Als u op de hoogte wilt blijven van ontwik kelingen op het gebied van tuinieren met de natuur kunt u zich voor 25,00 per jaar abonneren op het tijdschrift 'Oase' van de Landelijke Werkgroep Heem- en Natuur tuinen. Redactiesecretariaat: Kloosterstraat 3 K4, 6641 KW Beuningen). roen uurlijk Natuurvriendelijk tuinieren Natuurvriendelijk tuinieren betekent tuinie ren op de vertrouwde manier, dus met een gazon, borders en plantperken met planten op vaste standplaatsen, en mooi bloeiende struiken, bomen en hagen, maar rekening houdend met natuur en milieu. Dat laatste kan in de eerste plaats door gebruik te maken van voor milieu en natuur onschadelijke materialen. Schuttingen, pergola's, houten tuintegels, vlonders en houten tuinmeubilair van duurzaam Europees hardhout zoals Robinia vormen een goed alternatief voor tropisch hardhout of geïmpregneerd grenen of vurenhout. Bestratingen met klinkers vra gen vaak meer onderhoud dan tegelbestratin- Kansen voor natuur Af en toe wordt het cultuurlijke beeld van de natuurarme tuinen doorbroken door een tuin met een meer natuurlijke uitstraling. Meestal ziet zo'n tuin er weelderiger, minder 'ver zorgd' uit. Planten staan meer door elkaar heen, hebben een natuurlijker uiterlijk. Er is minder kale grond. Bij langer stilstaan is merkbaar dat zo'n tuin meer 'leeft' dan ander tuinen. Zoemende bijen, rondfladderende vlinders en rondscharrelende vogels worden onweerstaanbaar aangetrokken door het voedsel en de schuilgelegenheid die zo'n tuin biedt. In principe zijn in elke tuin kansen te creëren voor natuur. Daarbij hoeft niet persé gekozen te worden voor cultuurlijk of natuur lijk. Binnen elk gewenst beeld kan tegemoet gekomen worden aan de natuur, variërend van traditioneel natuurvriendelijk tuinieren, tot alternatief natuurtuinieren. tebestendig zijn dan veel cultuurplanten. Veel inheemse struiksoorten en bomen zijn bovendien zowel aantrekkelijk voor insekten door de (mooie!) bloemen als voor vogels door de eetbare bessen. Doornige struiken bieden aan vogels zowel voedsel (bessen of bottels) als bescherming tegen onder andere huiskatten. Verschillende inheemse struik soorten zijn geschikt voor een geregeld geschoren haag. Ook door een (plaatselijk) minder intensief onderhoud kan de natuurwaarde van een tuin toenemen. Door in het gazon ook (laag blij vende) kruiden te tolereren, in de borders niet alle uitgebloeide bloemstengels onmid dellijk te verwijderen (zaad voor vogels!), onder struiken en bomen bladafval te laten liggen (voedsel, schuilgelegenheid voor insek ten) en in afgelegen hoeken wat snoeihout te laten liggen (schuilgelegenheid voor insekten, vogels, padden en egels) kan het dierenleven in de tuin veel rijker worden. Door het achterwege laten van het zogenaam de winter-klaarmaken van de tuin kan deze een geschikte overwinteringsplek vormen voor veel kleine dieren die wegkruipen in holle dode stengels (insekten), onder afgeval len bladeren (insekten, kikkers, padden, sala manders) of tussen takken (egels). Uitstel van het onderhoud tot het voorjaar heeft dus voordelen voor de natuur maar kan ook decoratieve beelden opleveren van bij voorbeeld met rijp of sneeuw bedekte zaad dozen van uitgebloeide bloemen. Tenslotte kan natuurvriendelijk tuinieren ook inhouden het aanbrengen van allerlei extra voorzieningen die dieren aantrekken zoals vogelnestkasten, vleermuiskasten, hommel- kasten of -potten, egelkasten, amfibieënpoe len en gevelbegroeiingen. 6. Helaas zijn ons in Brabant nog geen gespe cialiseerde kwekerijen bekend, dus moet het wat verder gezocht worden. U hoeft er niet helemaal heen te rijden, u kunt informatie aanvragen en eventueel telefonisch of schrif telijk bestellen. Haal geen planten uit de natuur maar koop ze bij gespecialiseerde kwekerijen: De Beemd, Oudendijk 25, 9989 EM Warjfum, 05950-4589 C. Th. van Bergenhenegouwen B V, Encaweg 9, 3712 BH Huis ter Heide, 03463-51440 De Bloemenweide, Boomkensevaart 4, 4891 TA Rijsbergen, 01606-1974 Cruydenhof, Wettersesteenweg 194, 9263 Bavegem, België, 091-6282811626981 De Ent, Holendrechterweg 35, 1191 KV Ouderkerk a/d Amstel, 02963-3348 De Heliant, Oude Willem 2, 8426 SM Appelscha, 05162-3292 De Kleine Plantage, Handerweg 1, 9967 TC Eenrum, 05959-1604 Th. Ploeger en Zn. BV, Blauwkapelseweg 73, 3731 EB De Bilt, 030-202602 De Schutsboom, Bredestraat 52, 6542 SW Nijmegen, 080-783299. Natuurarme tuinen Zoveel mensen, zoveel meningen. Dat geldt zeker ook voor tuinen. Niet twee tuinen zijn het zelfde. Ze verschillen van vormgeving, gebruikte materialen, plantenkeuze, mate van onderhoud enz. Eén ding hebben veel tuinen echter wel gemeen: ze zijn wel groen maar ze 'leven' niet, er valt weinig te 'beleven'. Over smaak valt niet te twisten. Elke tuinbe zitter heeft een persoonlijke voorkeur en belangstelling. Dieren denken daar echter anders over. Veel tuinen zijn misschien wel mooi van vorm en kleur maar volkomen onaantrekkelijk voor vogels, vlinders, bijen en andere soorten. Gazons als biljartlakens trekken hooguit naar wormen zoekende merels. Allerlei gevuld- bloemige afrikaantjes, begonia's, geraniums, en rozen hebben nauwelijks voedingswaarde als nectarplant voor hommels, bijen en vlin ders. Coniferen en coniferenhagen bieden wel schuilgelegenheid aan vogels maar weinig anders. Schone, kale grond tussen de planten geeft weinig leefmogelijkheden voor allerlei insekten en insektenetende dieren. Ondanks de rijkdom aan planten en bloemen in veel tuinen zijn zij soms toch natuurarm. Daar

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 9