w< i 1 WSj Koninginnedag ’t VLAGPROTOCOL ■"."omroep brabant Het St. Elisabeth Ziekenhuis geeft kunst en cultuur meer kans Thuiszorg Midden- Brabant start met nieuwe methode voor gehoorscreening te» ’TiSY.- St. Elisabeth ziekenhuis Tilburg De uiterste inlevertermijn voor kopij is ZATERDAG 12.00 UUR. Advertenties uiterlijk maandagavond. ’Ven’ onder dak in bezoekerscentrum Zomercarrousel Omroep Brabant trekt weer door provincie Nieuwe Stichting voor Volwasseneneducatie in oprichting ’Oranjebai’ in ,’t Draaiboompje’ Een kleurrijke vogel 75 gr ||n IA 8 PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 28 APRIL 1993 rtierte postbus 108 - 5600 ac eindhoven i vervolg van voorpagina 31 januari 27 april 30 april Koninginnedag 4 mei Dodenherdenking (vanaf 18.00 uur tot zonsondergang) 5 mei Bevrijdingsdag 6 september Z.K.H. Prins Claus 15 december: Koninkrijksdag H.M. Koningin Beatrix Z.K.H. Prins Willem Alexander jongerenwerk moergestel van het ’Pleingebeuren’, een disco voor de jon geren in ’den Boogaard’. HIER REKENEN WE ER NATUURLIJK OOK OP DAT IEDEREEN IN HET ORAN JE IS. Zondag 2 mei, tijdens de Moergestelse Jaar markt, hebben we weer een tweetal optredens. ’s-Middags (buitenoptreden) Yoe Teek Mie in de Meeling en ’s-avonds (in het KPJ-gebouw, Kerkstraat) The Brotherhood Foundation. YTMIDM, waarvan bijna de voltallige bezetting uit Maren-Kessel komt speelt zowel Engels- als Nederlandstalige covers. Het zijn vooral nummers van o.a. The Scene, Tröckener Kecks en De Dijk. Maar ook het wat ouder materiaal wordt niet vergeten zoals Doe Maar en Polle Eduard. Ook Engelstalig staat YT MIDM haar mannetje. Met nummers van Bry an Adams, U2, INXS, David Bowie en wat ouder werk van The Beatles in een snel jasje, to nen zij dit aan. Dit en nog veel meer kunt u ver wachten van de ’zevenmans’ formatie Yoe Teek Mie in de Meeling. The Brotherhood Foundation is en band die dui delijk in de lift zit. Dat is niet zo verwonderlijk als je op de media mag afgaan. Met een aantal uit stekende recensies in diverse bladen en kranten werkt The Brotherhood Foundation aan een stij gende naamsbekendheid met aanstekelijke raps en uitstekende composities. Tentoonstelling over wat leeft en groeit in en rond het ven In bezoekerscentrum Oisterwijk van natuurmo numenten is een bijna echt ven met allerlei plan ten en dieren te zien. Het gaat om een tentoon stelling voor kinderen van 8 tot 12 jaar, maar mensen met een heel andere leeftijd kunnen er ook veel plezier aan beleven. Het ven is te zien van 22 april tot en met 11 juli 1993. In en rond het ven zijn heel veel soorten planten en dieren niet alleen te zien, maar ook op te hen gelen om ze eens beter te bekijken. Dieren als snoek, schaatsenrijder en een geelgerande water tor wachten, veel groter dan in het echt, rustig tot ze gevangen worden. De prachtig uitgebeelde waterplanten staan er om aan te ruiken en te voe len. Laat deze mooie kans, om bijvoorbeeld een zwevend elfje te zien, niet voorbijgaan. Openingstijden Het bezoekerscentrum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 - 17.00 uur. Op maandag is het centrum gesloten. De toegang is gratis. In de periode van 26 juli tot en met 20 augustus trekt Omroep Brabant weer kris-kras door de provincie met de Zomercaroussel. In die weken brengt Omroep Brabant programma’s vanaf di verse lokaties in Brabant met live optredens van artiesten. Vorig jaar waren deze programma’s van Omroep Brabant een groot succes. Vandaar dat ook dit jaar weer dergelijke programma’s gepland zijn. Zo zal Omroep Brabant dit jaar met de Zomer carrousel onder andere aanwezig zijn bij de Acht van Chaam en bij de aankomst van de profron- de in Tilburg. Maar ook zullen weer campings bezocht worden en evenementen, waar veel pu bliek in de zomermaanden aanwezig is. Organisatoren van evenementen, die nog belang stelling hebben voor de aanwezigheid van de Zo mercarrousel van Omroep Brabant, kunnen con tact opnemen met de studio Omroep Brabant in Eindhoven. In verband met de komende feestdagen geven wij u hierbij de vaste data voor het vlaggen met de Nederlandse driekleur. Op 5 april 1993 namen de besturen van Stichting voor Volwasseneneducatie Tilburg en Stichting voor Volwasseneneducatie Sonnevanck het besluit om door middel van een besturenfusie uiterlijk 1 augustus 1993 te komen tot oprichting van een nieuwe stichting, die de naam draagt Stichting Volwasseneneducatie Midden-Brabant. Bedoeling is dat Stichting V.E. Midden-Brabant basiseducatie en vormings- en ontwikkelings werk zal gaan uitvoeren voor de gemeenten: Berkel-Enschot, Diessen, Goirle, Haaren, Hilva- renbeek, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout en Tilburg. Onder de stichting gaan vallen de stedelijk wer kende instellingen voor volwasseneneducatie Til burg en de regionaal werkende instelling voor volwasseneneducatie Sonnevanck. Gelijktijdig met de besturenfusie wordt een cen trale directie gevormd. Deze directie zal gaan be staan uit dhr. Wil Loonen (voorzitter), mevrouw drs. Paula Sukel en dhr. Joris van Grinsven. Belangrijkste reden voor de oprichting van de nieuwe stichting is het ook op termijn kunnen ga randeren van een breed en diep, vraaggericht aanbod volwasseneneducatie voor alle inwoners in het werkgebied van de Stichting. De besturen van Stichting voor Volwassenenedu catie Tilburg en Stichting voor Volwassenenedu catie Sonnevanck namen verder het intentie- besluit op termijn te komen tot een instellin genfusie. Thuiszorg Midden-Brabant start 1 april 1993 met een nieuwe methode voor gehoorscreening van zuigelingen in het gehele werkgebied. Deze nieu we methode bestaat uit een eenvoudige test, waarbij mechanisch geluid wordt aangeboden. De test duurt ongeveer 5 minuten en wordt uit gevoerd door wijkverpleegkundigen bij zuigelin gen van 9 maanden. De verwerking van gegevens vindt geautomatiseerd plaats. Ouders van deze kinderen krijgen via het consulatiebureau een oproep voor de nieuwe screeningstest. Gehoorstoornissen Een klein aantal kinderen heeft al vanaf de ge boorte of vanaf de eerste levensmaanden een blij vende gehoorstoornis. Een juiste begeleiding en eventueel een gehoortoestel kunnen bijdragen aan een goede ouder-kindrelatie en aan de moge lijkheden van het kind om zich zo goed mogelijk te ontwikkelen. Van kinderen onder de leeftijd van 2 jaar heeft 10 tot 20 procent last van voorbijgaande ge- hoorstoomissen. De periode van 0 tot 2 jaar is erg belangrijk voor de spraak- en taalontwikkeling van het kind. Als bij deze kinderen het slecht ho ren langer duurt dan 3 maanden kan dat een on gunstige uitwerking hebben op onder andere de spraak- en taalontwikkeling. Consultatiebureau Het is dus belangrijk om gehoorstoornissen zo vroeg mogelijk op te sporen, zodat daar tijdig iets aan gedaan kan worden. Thuiszorg Midden- Brabant zorgt voor de preventie rond zuigeling, peuter en kleuter en daarbij behoort ook het vroegtijdig opsporen van gehoorstoornissen via de nieuwe methode voor gehoorscreening. Tij dens het bezoek aan het consulatiebureau bege leiden arts en wijkverpleegkundige de groei en de ontwikkeling door onder meer het geven van ad viezen over voeding, veiligheid en opvoeding. Wie ’s avonds dan nog eens lekker ’n glaasje wil drinken, ’n dansje wil wagen of er nog even lek ker tussenuit wil, is vanaf 20.30 uur hartelijk wel kom in ,’t Draaiboompje’. Het dansorkest ’Re born’ staat garant fijne dansmuziek en een gran dioze sfeer. De entree is ook hier gratis dankzij de sponsoring van Café ,’t Draaiboompje’. Dus ook hier: Tot ziens in ,’t Draaiboompje’ oji Koninginnedag Als de vlagdagen verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis zijn, wordt over het algemeen een oranje wimpel toegevoegd. Het hijsen van de vlag geschiedt bij zonsopgang, het neerhalen bij zonson dergang. Het is toegestaan de vlag 's-avonds buiten te laten hangen, mits de vlag goed verlicht is door een schijnwerper. Het is altijd toegestaan de vlag te gebruiken voor doeleinden die gunstig zijn voor de gebruiker, zoals: examen, jubileum etc. HET IS ECHTER ABSOLUUT VERBODEN DE NEDERLANDSE VLAG TE GEBRUIKEN VOOR RECLAMEDOELEINDEN. Wees voorzichtig als u zegt: ’Ik hoor een Vlaamse Gaai’. Vaak zult u gelijk hebben, soms niet. De Vlaam se Gaai, schuw als hij is, is een goede imitator van andere vogelgeluiden. Zijn rauwe kreten hoort u zonder de vogel te zien. In Drente wordt hij, niet ten onrechte overigens, Schreeuwekster ge noemd. De Gaai kan zich heel goed verstoppen. De a-muzikale vogel voedt z’n jongen met klei ne muizen en eieren van andere vogels. Nesten van houtduiven plundert hij maar al te graag, ook die van zangvogels. Zelf eet hij zaden, vruchten, insekten. De alles-eter verstopt in de herfst eikels in de grond en het is opvallend, dat hij de eikels later feilloos weet Terug te vinden om ze te con sumeren. De Vlaamse Gaai heeft prachtige blauwe dekve- ren op de vleugels. Als u zo’n veertje vindt, tel dan de witte streepjes, die ertussendoor zijn. De volwassen vogels hebben tien a twaalf van die streepjes; jonge vogels zes a acht. De Gaai roofzuchtig? Och, hij moet toch óók eten en bovendien is hij zo mooi! Onder dit motto worden al een aantal jaren ex positie georganiseerd. In het ziekenhuis komen dagelijks een paar dui zend mensen, zowel patiënten en hun bezoekers als medewerkenden. De centrale gang en de hal van het ziekenhuis vormen een belangrijk ont moetingspunt. Dus bij uitstek een gelegenheid om aandacht te geven aan uitingen van kunst en cultuur. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Nederlnadse Vereniging voor Kinderge neeskunde wordt van 26 maart tot 11 mei 1993 in samenwerking met UNICEF de tentoonstel ling ’Geboren en Getogen’ georganiseerd. Onder werp hiervan is de zorg voor het kind van ver schillende tijden en plaatsen. U. bent van harte welkom tijdens de normale openstelling van het St. Elisabeth Ziekenhuis om de schitterende pre sentatie te bekijken die bestaat uit foto’s, schil derijen en talloze oude, nieuwe en exotische voor werpen. Centraal thema is kindergeneeskunde vroeger en nu. De tentoonstelling laat bijvoorbeeld zien hoe dit medisch specialisme zich in de afgelopen eeuw heeft ontwikkeld en toont aspecten van de zorg in verschillende tijden en culturen. Daarbij zijn er opvallend veel gelijkenissen tussen bepaal de attributen. Zo is het zuigflesje niet een uitvin ding van deze tijd, maar een ’antiek’ voorwerp. Er is bijvoorbeeld een exemplaar aanwezig uit een kindergrafje uit de Romeinse tijd en een zuig- kalebas uit Afrika. Via onder meer foto’s is te zien dat kindergenees kunde al in een vroeg stadium oog had voor so ciale en economische factoren, die kunen leiden tot ziekte bij kinderen. Slechte huisvesting en voeding, maar ook ver vuild water in sommige stedelijke gebieden, leid den in het verleden tot zuigelingensterfte in ons i land. In veel ontwikkelingslanden is dit nu aan de orde van de dag. Unicef voert al sinds 1953 projecten uit voor kinderen in ontwikkelingslan den, onder meer door het verbeteren van sanitai re voorzieningen. Het terugdringen van de kin- dersterft met éénderde is een belangrijke doelstel ling van Unicef voor het jaar 2000. De expositie toont hoe kinderartsen van het eer ste uur al een bijdrage leverden aan de daling van kindersterfte. Dit deden ze onder meer door voorlichting aan moeders te geven over de verzor- i ging en voeding van hun kinderen. Kinderartsen speelden ook een belangrijke rol bij de oprichting van consultatiebureaus. Vaccinatieprogramma’s hebben ertoe geleid, dat besmettelijke kinderziekten, die honderd jaar ge leden in ons land nog op grote schaal hun tol eisten, tegenwoordig vrijwel zijn verdwenen. Verder wordt getoond dat sommige moderne ontwikkelingen in de kindergeneeskunde elders in de wereld al lang heel gewoon zijn, zoals het gebruik van hangmatjes, het buidelen (’kanga- rooing’) en de mogelijkheid voor een moeder om bij haar kind in het ziekenhuis te slapen. ’Geboren en Getogen’ bestaat uit foto’s, schilde rijen en talloze oude, nieuwe en exotische voor werpen. Een aantal van de posters die voor de aankondi ging van deze tentoonstelling gebruikt worden zijn gekleurd door patiënten van de kinder afdeling. Hieraan is een wedstrijd verbonden. Voor algemene informatie over deze tentoonstel ling kunt u zich wenden tot R. Jansen, secreta ris van de Kunstcommissie (tel. 013- 393065). met Johan van Oosterhoud F' F"* T if 11 1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 9