Kreativiteitsbeurs met artistieke noviteiten Bond van Ouderen Eerste Acht Mei krant Thema-avond over ’Hoe om te gaan met dementie?’ Mottoverkiezing C.V. ’De Pierewaaiers’ Kledinginzameling voor mensen in nood Bericht voor alle Moergestelse 50 tot 65 ers Het leven geschreven SRI NOVA Kreatief in première op 14 maart in ’Den Boogaard St. Elisabeth Ziekenhuis Tilburg ft n i- :s Vrouwen-wijzer in de bibliotheek Voorbereiding Ambitieus Dementie... wat is dat? Themamaand kanker De uitzonderlijke kreatie van Betty Nagel uit Moergestel op de foto geeft al enigszins weer wat de bezoeker kan verwachten. Vele werkstukken die getoond worden zijn van een uitzonderlijke kwaliteit. Ze zijn met veel ge duld, inspiratie en materiaalbeheersing thuis in een kamertje of in een ate lier tot stand gekomen. PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 10 MAART 1993 e s N d i- •s g i- r- )t n i- n 1- n i- :t n >t L >r De gebruikelijke inzameling van gedragen kle ding voor de Stichting Mensen in Nood zal plaatsvinden op donderdag 18, vrijdag 19 en za terdag 20 maart. Men kan de kleding brengen bij: - Winkel Boerenbond, Schoolstraat; - J. van Esch, Schoolstraat 46 (nieuw adres); - H. van Oort, Stokske 1. Bij deze twee laatste adressen kunt u het hele jaar terecht. Goede kwaliteit en in plastic zakken Mensen in Nood vraagt uitdrukkelijk om goede en nog draagbare kleding en schoeisel, dekens, lakens en gordijnstoffen. Dus geen lompen of ka potte schoenen. Deze kleding kan het beste in gesloten plastic zakken aangeleverd worden. Hulp aan de Derde Wereld In acute noodsituaties doen hulpverleners ter plaatse een beroep op Mensen in Nood. Zo is er winterkleding naar de Koerden gegaan. Ook naar andere delen van de wereld waar behoefte is aan kleding, bijvoorbeeld Angola en Albanië, gaan transporten van Mensen in Nood. Er blijft altijd een deel van de kleding over dat niet verzonden kan worden. Die kleding wordt verkocht aan gespecialiseerde bedrijven die de kleding uitsorteren en verkopen naar het buiten land. Met dit geld - jaarlijks circa anderhalf mil joen gulden - worden projecten in noodgebieden in de Derde Wereld ondersteund. Na een grandioze carnaval met overvolle café’s en prima sfeer, beginnen we al aan de voorbereidin gen voor een nieuw seizoen. Op zaterdag 20 maart a.s. wordt het motto geko zen voor het Carnaval 1994. Dit feestelijk gebeu ren vindt plaats in onze residentie café- restaurant H. de Brouwer. Ook dit jaar is uw medewerking van groot be lang. U wordt namelijk gevraagd leuke motto’s aan te leveren. Als dank hopen wij u dan te ont moeten op deze feestelijke avond. Wij zorgen dat het gezellig wordt. Bij voorbaat dank voor uw medewerking en tot ziens op 20 maan. Bekendmaking van ons nieuwe motto vindt plaats omstreeks 23.00 uur. Motto-bal commissie Uw motto kunt u inleveren voor 20 maan bij Ineke Rombouts, Kriekenakker 40. De grote jaarlijkse Acht Mei-manifestatie zit er aan te komen. Na 1985 (uiteraard) en 1986 voor de derde keer op 8 mei. De plaats van handeling is deze keer de gastvrije stad Den Bosch, in de Brabant- hallen. Het belooft weer een grandioze happening te worden. Dat blijkt wel uit de eerste Acht Mei Krant die recentelijk is verschenen als opwarmertje voor het feest. Hierin gaat voorzitter Hedwig Wasser, opvolgster van Wies Stael-Merkx, in op het mot to van deze manifestatie: ’Met hart en ziel’. Wij hebben allemaal de opdracht om God present te stellen in deze wereld. Dat is de uiteindelijke mo tivatie van iedereen om zich in te zetten voor kerken- en wereldwerk, welke verschillen in be leving en uitleg er ook zijn. Met hart en ziel wij den talloze vrouwen en mannen zich aan die taak. Coördinator Anne-Francine van Gogh Echt al een tipje van de sluier op over het programma van de manifestatie. Marjolein Schuumans, vice- voorzitter van Pax Christi Internationaal, vertelt wat het motto bij haar oproept. En de krant bevat een affiche voor de manifesta tie. Wat een prachtig gezicht wordt dat: al die duizenden affiches voor de ramen en op de prik borden in kerken, scholen en instituten. Wilt u de Acht Mei Krant ontvangen: schrijf of bel naar het Secretariaat, Brigittenstraat 15, 3512 KJ Utrecht, tel. 030 - 343356 (werkdagen tussen 10.00 en 13.00 uur). De tweede Acht Mei Krant met het totale programma verschijnt begin april. Een gevarieerd programma zal op 14 maart van 10.30 tot 17.00 uur worden aangeboden. Vak kundige uitleg demonstratie en cursusaanbod wordt gegeven. Tevens krijgen nieuwe technie ken, zienswijzen en eigentijdse toepassingen rui me aandacht. Ruim 50 verschillende technieken worden ge toond. Een greep uit het selectieve aanbod dat ge realiseerd wordt door deelnemers uit het hele land: zijdeschilderen, fantasiepoppen, wenskaar ten, origami, kloskant, raku aardewerk, 3 dimen sionaal decoupage, hardanger borduurwerk, aquarellen, olieverfschilderijen, batikschilderij- en, kartonnage, handvormkeramiek, arch, origa- In ’Moergestel-Nieuws’ van 24 februari jongst leden deden wij mededeling over de mogelijkhe den van de K.B.O. afdeling Moergestel voor de bovengenoemde groep leden (indien deze niet meer werkzaam zijn). Een van die mogelijkheden is de ontwikkeling van de sport en Culturele activiteiten. De com missie is van plan indien er voldoende belangstel ling voor is in de loop van het jaar te starten met een gedeelte van onderstaande activiteiten, name lijk: Gymnastiek, volksdans, fitness voor senio ren, zwemmen, water gymnastiek, houtbewer king, schilderen, tekenen, handwerken, kant klossen, kleien, poppen maken, gespreksgroe pen, stijldansen, toneel, declamatie, muziek, zang, biljarten, kaarten, schaken, dammen, jeu de boule, fietsen, vissen, excursies, themamidda gen. Zodra wij weten waar uw belangstelling naar uit gaat en er is voldoende deelname, willen wij con tact opnemen met de Raad Welzijn Ouderen en de Gemeente om te overleggen over de mogelijk heden en de kosten van uitvoering. Vindt u dat u ook thuishoort in deze doelgroep en U hebt belangstelling voor de genoemde acti viteiten, meldt u dan aan bij een van onderstaan de commissieleden. De contributie bedraagt 20,- per jaar voor het lidmaatschap van de K.B.O. Dhr. C. van Gisbergen, tel. 1721; Dhr. M. Ber tens, tel. 1820; Mevr. J. van Daelen, tel. 1951; Dhr. C. Jansen, tel. 1983; Mevr. M. Jansen, tel. 1985; Dhr. J. Jansen, tel. 2340; Dhr. W. van de Kerkhof, tel. 2519, Mevr. Cor van de Ven, tel. 1462. wenorganisatie voor vragen terecht kan, zowel op het inhoudelijke, als op het organisatorische vlak. In de bibliotheek van Moergestel wordt in de pe riode van de Internationale Vrouwendag extra aandacht besteed aan deze nieuw verschenen Vrouwenwijzer. Eveneens treft u hier informatie aan rond de nieuwe steunorganisatie EOS. Tot ziens in de bibliotheek, de bibliotheekmede werkers. is het thema van de boekenweek 1993. Van 10 tot en met 20 maart worden in de bibliotheek dag boeken, biografieën, memoires, briefboeken en autobiografieën onder uw aandacht gebracht. Het gezamenlijke kenmerk van deze boeken is dat ze echte mensenlevens behandelen. Het boekenweekgeschenk werd dit jaar geschre ven door W.F. Hermans. De titel van het boek is: Tn de mist van het schimmenrijk.’ De ondertitel maakt duidelijk waar het boek over gaat Fragmenten uit het oorlogsdagboek van de student Karel R. Dit boek en andere boeken van en over W.F. Hermans zullen tijdens de boeken week op een tentoonstelling te zien zijn. Rondom de Internationale Vrouwendag op 8 maart aanstaande worden weer allerlei activitei ten georganiseerd. Diverse landelijke organisaties werken samen om het thema ’Vrouwenrechten - Mensenrechten’ uit te werken. Geweld tegen vrouwen met name tegen Joegoslavische en So malische vrouwen, staat dan centraal. Ook in Noord-Brabant zetten zich zeer veel vrou wen enthousiast in voor emancipatiezaken. Dit uit zich bijvoorbeeld in allerlei activiteiten van en door vrouwenverenigingen. Het ontstaan van ieesclubs, het houden van cursussen voor het op frissen van basisschoolkennis, het leren van een vreemde taal, computerkunde en diverse ande re onderwerpen, waarbij het aantal vrouwelijke deelnemers groot is, zijn voorbeelden van de gro tere maatschappelijke betrokkenheid. Onlangs is voor het eerst een adressenboek van vrouwenorganisaties in Noord-Brabant versche nen: De Vrouwenwijzer. In deze losbladige Vrouwenwijzer staat het woud van vrouwenorganisaties geordend naar onder werp, zodat een echt ’Wie, wat, waar’ ontstaan is. Het is uitgegeven door Vedette en EOS. EOS is een nieuwe provinciale instelling waar elke vrou- mi, exclusieve sieraden, gebruikskeramiek, klas sieke sieraden, plissé lampekappen, magneetbor- den, houten speelgoed, exclusieve verlichting, tuindecoraties en anderen. Een vakkundige beursopzet waar kwaliteit en ge zelligheid hand in hand gaan. Een vooral interes sante beurs met veel kijkplezier. ’Mijn man en ik zijn beiden al jaren actief op kreatief, artistiek gebied. Vele malen bezochten wij kreativiteitsbeurzen. Na talloze gesprekken ontstond het idee om beurzen te gaan organise ren. Er bestaat een grote behoefte, die echter vaak slechts gedeeltelijk wordt vervuld. Zo ver telt Mevrouw van Gameren uit Moergestel. Van daar een beursorganisatie met een eigen gezicht. Na een gedegen voorbereidingsperiode van ruim twee jaar vindt de première dan plaats, 14 maart - uiteraard- in Moergestel. Het centrum ’Den Boogaard’, dat vorig jaar volledig verbouwd en gerenoveerd is lijkt een uitstekende lokatiekeu- ze. Er wordt overigens altijd bewust gekozen voor sfeervolle lokaties met ruime parkeergele genheid. De beurzen voor 1993 zijn al bijna vol geboekt. Met grote aandacht wordt uitgekeken naar de eerste kreativiteitsbeurs van NOVA Kreatief. Zowel door het publiek als door de deelnemers. Uiteraard ook door het organisatiebureau Ganti- nova, Creative Arts Promotion te Moergestel. Nu deze opzet een gouden greep blijkt te zijn wil het bureau Gantinova uiteraard doorgaan met de NOVA Kreativiteits-beurzen. ’Startsucces is bij zonder aardig’, vertelt Mevrouw van Gameren. ’Onze aandacht richt zich momenteel op conti nuïteit. Maar er is meer. Je moet verder kijken. Maar zo blijkt, hiervoor zijn ook al plannen. Er zijn namelijk ook al ideeën om zeer specialistische beurzen te organiseren. Beurzen bijvoorbeeld met het accent op speciale technie ken en/of produkten al dan niet met gerichte de monstraties of work- shops.’ Met deze instelling en werkwijze lijkt een grote toekomst te zijn weggelegd voor Gantinova en NOVA Kreatief. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis Moergestel organiseert op 15 maart aanstaande om 19.30 uur in het kruisgebouw een thema-avond over het on derwerp Dementie. Tijdens deze avond zullen de heren P. Terwindt, huisarts, en T. van Hastenberg, sociaal psychia trisch verpleegkundige van het RIAGG Tilburg, de aanwezigen vertellen over onder andere wat dementie is, maar speciaal over de manier waar op familieleden en kennissen van dementerenden hiermee om kunnen gaan. Dementie is een onderwerp dat de laatste tijd veel in de belangstelling staat. Het woord dementie is voor veel mensen een verwarrend en beangsti gend begrip. Vragen zoals; is er bij vergeetach tigheid op latere leeftijd meteen sprake van de mentie, hoe kan men een partner of ander fami lielid of iemand uit de naaste omgeving verzor- gen/ondersteunen in de thuissituatie? Vragen, die tijdens deze avond zeker aan de or de zullen komen. Maar ook kunt U zelf vragen stellen of suggesties doen over dit onderwerp. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis Moergestel vindt dat voorlichting kan helpen om op een goe de manier met dementie om te kunnen gaan. Vandaar dat wij U van harte uitnodigen voor de ze thema-avond. Indien U belangstelling hebt om deze avond bij te wonen, verzoeken wij U zich op te geven bij mevrouw Petra van Nuenen, tel. 3676 of de heer Walter Smetsers, tel. 3669. In de maand maart staat het thema kanker cen traal op het thema kanker centraal op het patiën- tenserviceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Er wordt door middel van schriftelijk voorlich tingsmateriaal (folders en brochures) aandacht besteed aan preventie en nazorg van kanker. Voorkomen Jaarlijks wordt bij ongeveer 50.000 mensen kan ker vastgesteld. In principe kan iedereen kanker krijgen. Toch kunnen bepaalde leefgewoonten ertoe leiden dat iemand een groter risico loopt om een bepaalde vorm van kanker te krijgen. Dit worden risicofactoren genoemd. Enkele beken de risicofactoren zijn roken, overmatig alcohol gebruik, bepaalde voedingsmiddelen, enzo voorts. In een aantal folders worden deze facto ren uitgebreid beschreven. Om de genezingskan- sen van kanker te vergroten is vroege opsporing erg belangrijk. Hierover kunt u ook een folder lezen. Lotgenoten Kanker is een woord dat bij vele mensen o»pret- tige gevoelens oproept en waar men het liever niet over hééft. Wanneer bij iemand de diagnose kanker gesteld wordt betekent dit voor de patiënt en zijn omgeving angst, verdriet, onzekerheid. De geestelijke en lichamelijke belasting kan erg groot zijn, zowel voor de patiënt als zijn omge ving. Het kan voor een patiënt veel betekenen contact te hebben met een lotgenoot, iemand die hetzelfde heeft meegemaakt. Op het Patiënten- serviceburo vindt u de folders en adressen van de patiëntenverenigingen voor mensen met kanker en het Integraal Kankercentrum Zuid. Zij hou den zich allen bezig met lotgenotencontact. Door dit lotgenotencontact vinden mensen steun en be moediging. Als u meer wilt weten over preventie of herken ning van kanker of u zoekt het adres van een pa tiënten vereniging, dan kunt u langs komen op het patiëntenserviceburo. Het buro is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur. U kunt ons ook bellen op te lefoonnummer 013-392731. Bezinningsmiddag: toegankelijk voor alle oude ren; donderdag 18 maart aanstaande om 14.00 uur in het Parochiecentrum. Inleider en voorganger is Pastor H. van den Broek. Het onderwerp zal deze keer aansluiten bij de brochure die huis aan huis is verspreid. Over ’Bidden; We zullen ons bezinnen op de vraag: Is bidden nog van deze tijd?’ Op welke wijze kan ons bidden, een levend ge beuren blijven? Uiteraard gaan we ook samen in gebed. Wij, het bestuur hopen dat vele van u deze middag zullen bijwonen. Van harte welkom. Donderdag 11 maart aanstaande: Themamid dag: Ziekenverzorging thuis. Deze bijeenkomst wordt verzorgd door de dames van Nuenen en van de Meijdenberg verbonden aan de Kruisve reniging. Tijdens deze middag ziet men de dagelijkse ver zorging van een zieken, het aan- en uitkleden, het bed opmaken en het in- en uit bed helpen; en de diverse complicaties en gevaren die zich voor doen. Wij hopen dat vele deze laatste zeer leer zame middag bij wonen, hij kan voor iedereen van toepassing zijn. Donderdag 25 maart: Rik- en Jokerconcours om 13.30 uur in Den Boogaard. Het Bestuur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 7