F Voor het eerst naar school? n zcouting 30 jaar... 7 F g Hertog Jan School Duyvekotstraat 19 Telefoon 1886 Buro ’76 tussen 17.00 en 19.00 uur niet bereikbaar... V R< m te w» M vr m O w ui di le fr vi re di te 0 vi m Ii vi w T Graaf van Urselschool Kloosterlaan 32 Telefoon 1560 Het nieuwe schooljaar komt weer dichterbij en daarmee ook de aanmel ding van nieuwe leerlingen. Het Katholieke Schoolbestuur wil u daarom graag enige informatie geven over het onderwijs en de gang van zaken op haar twee basisscholen, de Graaf van Ursel en de Hertog Jan. De scho len nodigen u voor een nadere kennismaking uit op de Open Dag. Wanneer naar de basisschool? De ah get dul liet De kleine houthakker 72 Open Dag en informatie HEEMKUNDEKRING DE KLEINE MEIJERIJ k "k 1 r PAGINA 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 10 MAART 1993 'MO VVV Groetjes van Scouting H Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is niet te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. is] en bo au Hi da ve D» SCI D< ga sti en wi Ee 10 ku wc kei me Ru toe rea lan ter sio aqi en, Een zeer geslaagde avond, waar sommigen maar niet weg konden komen, hé Jóke... We hebben het al ’n aantal weken aangekondigd: Scouting bestaat 30 jaar. I Vrijdagavond ging het feestweekend van start met een reünie. Om en nabij de 175 personen hebben we ontvangen, waaronder de eerste akela: Lies Wijnen-van den Meijdenberg en kapelaan de Bonth. Het gastenboek was voor velen een moeilijke op gave maar daarna liep je zo het kampeerterrein op. Het lokaal was voortreffelijk omgetoverd met zelfs een kampvuur en een gepioneerde bar. Dat ’Den Donk’ ze sfeervol kon zijn, wisten wij ook niet... In Nederland zijn kinderen vanaf vijf jaar leer plichtig. Ze zijn echter al vanaf de dag dat ze vier worden van harte welkom. Gewoonlijk komen ze in de weken voor hun officiële entree al enkele keren een morgen of een dag op kennismakings bezoek. Dat wordt tevoren altijd door de betrok ken leerkracht met de ouders van de nieuwe kleuter afgesproken: het begin van een belangrijk kontakt. met Johan van Oosterhoud Daar, waar de Reusel door de Oude Hondsberg verandert, kun je veel vogels observeren. Mezen soorten, watervogels, fitissen, tjiftjaffen, spech ten. Over spechten gesproken: tot mijn grote ver rassing nam ik enige tijd geleden van heel dicht bij aan de Reusel de Kleine Bonte Specht waar. Hij was druk aan het hakken en zoeken naar iets eetbaars voor zijn lunch. Als voedselbomen geeft hij de voorkeur aan eik en els. Hij is ook wel te vinden in boomgaarden met oude bomen. Deze vogel is een familielid van de Grote Bonte Specht. De rug van de kleine uitgave is wit en zwart gebandeerd. Zijn grote broer heeft grote witte schoudervlekken. Als je die verschillen goed in de gaten houdt kun je de Kleine Bonte Specht best herkennen. Zijn naam zegt het ove rigens al, dat hij kleiner is dan de Grote Bonte Specht. Een ander kenmerk is, dat hij niet zo luid roffelt. Het nest hakt dit vogeltje in zacht of vermolmd hout. De Kleine Bonte Specht is ook waar te ne men in onder ander de Mortelen en de bossen op de Kampina. Een vogel, die je niet iedere dag ziet. Het onderwijs op onze scholen is afgestemd op het belang van elk afzonderlijk kind. Daarom houden we rekening met ieders natuurlijke groei, mogelijkheden, aard en aanleg, inzicht, tempo en belangstelling. Tegelijkertijd hebben wij naar alle kinderen gezamenlijk de opdracht om hen een zo compleet mogelijk programma voor ontwikkeling en vorming te bieden. Dat vraagt om een door dacht en degelijk onderwijssysteem. In onze schoolwerkplannen kunt u lezen hoe zowel het belang van het kind als van de school gestalte krijgen en hoe levensbeschouwelijke, persoonlij ke en sociale waarden daarbij tot uitgangspunten dienen. De teams van de scholen zijn ook steeds bereid u daar van alles over te vertellen, met na me op de Open Dag. Het schoolbestuur draagt de eindverantwoor delijkheid en behartigt in de dagelijkse praktijk vooral zaken als zorg voor personeel, financiën, onderhoud van de gebouwen, kontakten met de gemeente en diverse andere instanties. De ouders hebben op allerlei manieren invloed op de gang van zaken. Voor het Bestuur worden per school twee leden rechtstreeks door de ouders voorgedragen. De Medezeggenschapsraad kan direkt adviseren en meebeslissen in het beleid. De Ouder-Kontakt-Groep bevordert zoveel mo gelijk de betrokkenheid van de ouders bij de school en de deelname aan aktiviteiten binnen de school. Om u de mogelijkheid te bieden wat direkter met de school kennis te maken nodigen wij ouders/ verzorgers en andere belangstellenden graat uit om op onze scholen op bezoek te komen. Op de Open Dag kunt u de school binnenlopen om te zien hoe de kinderen en de leerkrachten bezig zijn, welke leermiddelen en materialen ze gebruiken, hoe een klas is ingericht en wat voor sfeer er hangt. Uw kind mag natuurlijk meeko men. Op deze dag wordt twee keer kort (maxi maal 30 minuten) informatie gegeven door de di- rektie over de algemene gang van zaken op de school. We zijn dan graag bereid ook op al uw vragen in te gaan. U bent van harte welkom op de Open Dag op dinsdag 23 maart op de Graaf van Ur- laatste keer swingen en dan naar bed.Hèhè. Om 9.00 uur opstaan. Dit was niet voor iedereen gebruikelijk op zondagochtend. Na het ontbijt: bingo. Met de echte balletjes van MTV en ’n spe ciaal scoutingtintje. Charmant... De Bevers wer den bijgestaan door de Explorers. Een samwn- werking die ontroerend was. Teun bleek toch geen watje te zijn want hij kon de getalletjes lezen, f Sommige kinderen werden eerder opgehaald wat bij he niet in goede aarde viel. De tranen ge droogd en toch maar op weg. Tot slot werd er taart aangesneden en verorberd en kon iedereen voldaan naar huis... De heemkundekring De Kleine Meijerij heeft een bijeenkomst op donderdag 18 maart 1993 in hotel ’De Keizer’ in Helvoirt. Drs. W. Knippen berg zal dan spreken over ’Adellijke stiftdames en vrome begijntjes’. Er zijn in Nederland talrijke vrouwenkloosters geweest, waarvan er enkele een zeer langdurig bestaan gekend hebben. Het oudste vrouwen klooster in de Nederlanden was dat van St. Ger- trudis te Nijvel. Het is ontstaan rond 650 en tot 1795 is het een voornaam en religieus centrum gebleven. Rond het jaar 1000 werden in Hoog-Elten en Thom kloosters gesticht voor adellijke stiftda mes. De ongehuwde dames onderhielden het koorgebed, maar behielden eigen bezit en legden geen eeuwige geloften af. Beide stiften hebben tot het einde van de achttiende eeuw voortbestaan. In de vijftiende eeuw waren er in Binderen bij Helmond en in Nuenen ook echte kloosters voor adellijke dames, maar deze hebben de Hervor ming niet overleefd en hielden rond 1650 op te bestaan. Een geheel andere groep vrouwen zonder stren ge kloosterregels ging zich in de twaalfde eeuw toeleggen op de zieken- en bejaardenzorg. Rond 1250 werden in de Nederlanden voor deze vrou wen, die in de geest van het evangelie wilden le ven, talrijke begijnhoven gebouwd waarin zij be ter konden bidden en werken. De vrouwen von den in deze hoven tot in de twintigste eeuw ’een voorsaele des hemeles’ en leefden er ’in schamel- heyt en maegdelijkekheyt’. De lezing begint om 20.00 uur en zal met dia’s worden toegelicht. De toegang is gratis. sel en de Hertog Jan van 9.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De algemene informatie wordt gegeven: op de Graaf van Ursel om 13.30 uur en om 18.30 uur; op de Hertog Jan om 10.30 uur en om 19.00 uur. Op de Open Dag is er tevens al gelegenheid om uw kind te laten inschrijven, wanneer dat voor 1 augustus 1994 vier jaar wordt. Wij hopen dat u hiermee een eerste indruk hebt gekregen van het onderwijs op onze scholen en zijn graag tot verder informatie bereid. Tot ziens op de Open Dag! Stichting Het Katholieke Schoolbestuur van Moergestel W. Verhoeven, voorzitter; J. Roosen, secretaris. De rest van het weekend was voor de leden. Op zaterdagmiddag ging de hele club met een bus naar Eindhoven. Het rollerskaten was een ver moeiende maar wel leuke bezigheid. Terug in ’Den Donk’ stond het koud buffet al klaar. Daar had heel wat tijd in gezeten om dit et bereiden. Bedankt Richard en Riky! ’s-Avonds was er dis co in ’Den Tob’. Voor een paar bevers bleek het biljart een prima slaapplaats te zijn. Toen de kleinsten weg waren werd gekeken of we al spier pijn hadden van het rollerskaten. Limbodansen bleek toch niet zo eenvoudig te zijn. Een per soonlijk complimentje echter voor Ben die dit zeer stijlvol kon. De laatste stand, 70 cm., was voor Lilian en Ellen. Toen nog een surprise-act waarvan ik de recensie aan anderen overlaat. Een

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 6