oergestel natuur lijk Ad van den Boer ZOEKERTJES Pi -«<31 TEL E V I S IE Zwembad ’De Leye’ WETJES E N WEETJES U I T D E REGIO VURIGE LIEFDE OPLOSSING TEGEN WINKELDIEFSTAL? Graafschap Megenstraat 10, Oisterwijk Telefoon 04242 -16833 Marktkramenverhuur C. VAN DIJK Scharen-Messenslijperij i c li hl lil i H|W| ’8 'MOERGESTEL-NIEUWS' WOENSDAG 17 FEBRUARI 1993 En nou is het genoeg geweest! Er uit! (Luc van Mello en Fedja Nijholt in "Bennyboy"). Groenstructuurplan Moergestel 'Spuit er uit. natuur er in' 2 V Rootven 60, Moergestel, Tel. 04243-2414 Partytent en voor elke gelegenheid... Voor feesten tot maar liefst 3200 personen! v. Martin V. en zijn vrouw hadden schoon genoeg van al die diefstallen in hun winkel. Zijn vrouw begon zich er zo aan te ergeren dat zij op feestjes voortdurend klaagde over de vooral buitenlandse jongeren die hun win kel tijdens schoolpauzes plunderden. Haar opmerkingen klonken dan ook steeds racistischer. Martin moest en zou een oplossing vinden. Die kwam toen bleek dat 2 van de jongeren al door de politie waren opgepakt en binnenkort voor de kinderrechter moesten verschijnen. In samenspraak met de kinderrechter zijn deze twee jeugdige daders bij wijze van straf sinds kort te werk gesteld in dezelfde winkel waar zij enige tijd geleden hun misdrijf begingen. Omdat de beide scholieren hun voormalige klasgenoten door en door kennen is het aantal winkeldiefstallen praktisch tot nul gereduceerd. - de tweede reden is dat de gemeente eigenlijk heel weinig op papier heeft staan wat betreft het groen in de gemeente. Hierdoor kunnen maatregelen ten aanzien van het onderhoud van het gemeentegroen en de verhardingen eigenlijk niet goed genoeg onderbouwd wor den! - de derde reden is dat de Provincie Noord- Brabant een kleine gemeente zocht in onze pro vincie, die aan de twee bovenstaande zaken vol doet én die wil onderzoeken of er wat meer na tuur binnen de dorpen kan komen. Het pro vinciebestuur wilde een plan laten maken dat als voorbeeld dient voor andere dorpen en/of kleine steden in Noord-Brabant en in de rest van Nederland. De Voorlichter Stedelijk Groen van het Mini sterie van landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, die zelf in Moergestel woont, attendeerde de gemeente op deze mogelijkheid en het ge meentebestuur heeft toen contact met de pro vincie gezocht. Moergestel voldeed aan de Geestelijke nood onder jeugdige kamerbewoners is veel groter dan al gemeen wordt aangenomen. Dat bleek afgelopen weekend maar weer eens toen één van de bewoners van een studentenhuis in onze gemeente door de GG GD in overspannen toestand moest word en af gevoerd. De jongeman kon niet verdragen dat zijn vriendin samen met een andere huis- en studiegenoot zich voorbereidde op haar tentamens en veel samen stu deerde. De vriend bedreigde zijn huisgenoot en liet door vergaande intimidatie merken niet van de hulp aan zijn vriendin gediend te zijn. Het ging fout toen de overspannen stu dent afgelopen zaterdag zijn vrien din met een voorhamer te lijf wilde gaan en grote vernielingen aanrichtte in de woning. alléén geplaatst bij kontante betaling! Aktie van 15/2 tot 27/2: 1 jaar vast fz’tznïi 6,85% en 2 jaar vastr 6,75%. Min. inleg CVB f 1.000,-. Edithe Smolders, Kerckac- I bank kerstraat 13, tel. 3753 (tijdens zitting 1832). Kasuren: ma./do. 19.00-20.00uur. Wilt u een fiets of bromfiets kopen? Dan eerst bij Schepens Tweewielers binnenlopen! De zaak met de vele aanbiedingen en z’n nét iets betere service! Degelijk schoorsteen vegen; riool ontstop pen met hogedruk en alle voorkomende werk zaamheden: 'De Klusjesman’, Langvennen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 04242-83937 Uw tweewielerreparaties gratis opgehaald en thuisgebracht. Bel: SchepensTweewielers, Kerk straat 21Oisterwijk, tel. 04242-17326. c&j’ Het juiste kado is ’n kadobon van Winkeliersvereniging Moergestel. Verkrijgbaar bij de Rabobank. Wij zorgen voor de veiligheid van uw kind! Naast ons grote assortiment Bobike fietsstoeltjes nu ook de Bobob autostoeltjes bij ons verkrijgbaar. Kom snel eens langs om de Bobob-line te bewonderen en u vakkundig te laten voorlichten. Natuurlijk bij de offi cial Bobob-dealer: Schepens Tweewielers Oisterwijk. Heb je nog geen kleding voor Carnaval? Kom vlug ’n spijkerbroek halen. We hebben ook nog en kele carnavalspakken. Oisterwijkseweg 43. Voor Nintendo Gameboy spelcomputer: 68 spellen op 1 cassette. Tel. 04997-74160. Te koop: cognackleurig lederen bankstel, 4-1- 1 zits. Telefoon 04243-3631 Gevraagd: dekens, donsdekken, (gebruikt) speelgoed, alle leeftijden; serviesgoed, linnengoed, lapjes en garen blijven welkom. Ook kleding. Leen van Herck, Postelstraat 8, tel. 04243-2567. eisen en de voorwaarden en kreeg daarom de subsidie toegewezen. In de zomer van 1992 is een opdracht gegeven aan Buro Nieuwland in Wageningen om een Groenplan voor Moergestel op te stellen. Dit bu ro is gespecialiseerd in het maken van groenplan nen voor gemeenten, waarbij de nadruk wordt gelegd op het natuur-(ofwel ecologisch-) aspect. Daarbij zijn de plannen die het Buro maakt voor iedereen prettig om te lezen. Er is een begeleidingscommissie in het leven ge roepen die bestaat uit: P. Gerlach, wethouder; B. van der Dussen, van het Vrouwenoverleg Moergestel; W. Willems, van de winkeliersvereniging Moer gestel en IVN-lid; A. Koenraadt, gemeente Moergestel afdeling Grondgebiedszaken; C. van der Heyden, Voorlichtster van de ge meente; M. Vastenhout, landschapsarchitekt Buro Nieuwland; P. Derksten, Voorlichter Stedelijk Groen; R. Siebinga, Provincie Noord-Brabant. Het doel was dus het maken van een Groenplan voor Moergestel, dat een visie in hoofdlijnen geeft op het groen in de gemeente, daarbij wordt ervan uitgegaan dat in de openbare ruimte, dus in het gemeenteplantsoen én op de verhardingen geen bestrijdingsmiddelen meer gebruikt worden in de toekomst. Dat de gemeente namelijk geen bestrijdingsmiddelen meer gebruikt komt voort uit het feit dat er in Nederland steeds meer kri tiek vanuit de maatschappij komt op deze milieu vervuilende middelen. De overheid heeft daarom besloten dat er in 1994 nagenoeg geen bestrij dingsmiddelen gebruikt mogen worden in het onderhoud van het groen en de verhardingen. De gemeente heeft de problemen, die zouden ont- stan als pas in 1994 daadwerkelijk met het ge- Rekreatief zwemmen tijdens de kamavalsva- kantie van 20 februari tot en met 28 februari 1993. - Zaterdag 20 februari van 12.45 - 16.00 uur; - zondag 21 februari Gesloten; - maandag 22 februari 12.00 - 13.00 uur; - dinsdag 23 februari 12.00 - 13.00 uur; - woensdag 24 februari 07.30 - 08.45 uur; 09.45 - 11.00 uur (alléén volw. diepe bassin); 12.00 - 16.00 uur; - donderdag 25 februari 07.30 - 09.00 uur; 12.00 -13.30 uur (vanaf 13.00 uur alléén volw.); 14.30 - 16.00 uur; 20.30 - 22.30 uur; - vrijdag 26 februari 07.30 - 08.30 uur; 11.00 - 13.30 uur (vanaf 13.00 uur alléén volw.); 14.00 - 16.00 uur; 20.30 - 22.30 uur; - zaterdag 27 februari 12.45 - 16.00 uur; - zondag 28 februari 11.00 - 14.00 uur. PAGINA 8 bruik van bestrijdingsmiddelen gestopt zou wor den, al vroeg ingezien en heeft, vooruitlopend hierop, al besloten om te stoppen. Dat dit weerstand zou oproepen bij u als inwo ners van Moergestel maar ook binnen het ge meentelijk appartaat was voorzien en daarom heeft de gemeente bij het geven van de opdracht aan Buro Nieuwland gesteld dat er in het Groen plan een voorlichtingsparagraaf opgenomen moest worden. In deze paragraaf worden moge lijkheden aangegeven hoe de gemeente aan de in woners en de gemeente-ambtenaren de waarde vanh et groen kan laten inzien (stel je eens voor hoe Moergestel er uit zou zien als er geen groen in groeit!) en hoe groot de waarde is/kan zijn van het andere groenbeeld dat ontstaat door het niet meer gebruiken van bestrijdingsmiddelen. De komende weken gaan we wat dieper in op het plan en leggen een en ander uit over ko mende aktiviteiten, die betrekking hebben op het GROEN in Moergestel! Om het Groen wat meer te laten leven binnen de gemeente is dus dit mooie logo ontwikkeld zodat u in het vervolg direkt weet waar het over gaat als dit logo ergens verschijnt! Daarnaast brengt de gemeente begin maart de Gemeentelijk Informatiekrant uit, die alleen maar zal gaan over het groen in Moergestel. Een andere aktiviteit is de Groendag die eind maart gehouden zal worden voor alle inwoners van Moergestel. Hierover krijgt u uitgebreide infor matie in de Gemeentelijke (GROEN) Informa tiekrant. Voortaan zult u onder dit schitterende logo regel matig artikelen aantreffen over GROEN in Moergestel. Hoe komt dit zo? In 1992 heeft de gemeente besloten dat er een Groenplan voor het stedelijk gebied van Moer gestel gemaakt moest worden. De provincie Noord-Brabant heeft subsidie gegeven voor het maken van dit plan. De reden dat de gemeente deze subsidie toegewezen kreeg heeft te maken met een aantal zaken: - de eerste reden is dat de gemeente twee jaar ge leden besloten heeft om geen chemische bestrijdingsmiddelen te gebruiken in hun gemeente- plantsoen en op de verhardingen. Dit besluit roept problemen op ten aanzien van de onkruiden maar ook ten aanzien van het beeld dat u als inwoner ziet in de direkte om geving. Er is dan ook heel wat reaktie geweest in de trant van ’de gemeente rotzooit maar wat aan’ en ’waar zijn jullie in vredesnaam mee be zig, is dit onze woontoekomst?’ Tips In Nederland lopen veel meer men sen in psychische nood rond dan we bereid zijn toe te geven. Het is van belang de signalen die deze mensen afgeven zo serieus mogelijk te ne men. Vaak is afwijkend gedrag een schreeuw om hulp, om begrip. Maar niet altijd zal een leek de aangewezen persoon zijn om die hulp te verschaf fen. Hebt u last van een psychiatrische patiënt in uw eigen omgeving neem dan contact op met de GG GD of de politie. Zij zijn in staat om te beoorde len of een dergelijke persoon wellicht tijdelijk dient te worden opgenomen. Dat kan door middel van een zoge naamde IBS, een In Bewaring Stelling, die alleen door de burgemeester kan worden afgegeven. Goede raad Als winkelier kunt u zelf een hoop doen om winkeldiefstallen te voor komen: Laat merken dat u uw klanten (dus ook jongeren) nauwgezet in de gaten houdt. Stap af en toe ês in de winkel om alleen maar te kijken, spreek klanten erop aan wanneer zij spullen niet in het winkelmandje of -wagentje leg gen. Alhoewel winkeldiefstal pas juridisch strafbaar is als de dief i met de gestolen goederen uw voordeur uit is, hoeft u natuurlijk i niet te wachten met corrigerend optreden. Maak goede afspraken met uw personeel en laat het tegengaan van winkeldiefstallen een zaak van iedereen zijn. Maak afspraken met collega- winkeliers over bijvoorbeeld een i gezamenlijk alarmsysteem. In verschillende gemeenten nemen winkeliers in samenwerking met de j politie, het Openbaar Ministerie en de gemeente allerlei maatregelen. In veel gemeenten gaan jeugdige winkeldieven, die voor de eerste keer worden gesnapt, naar het HALT-bu- reau. Daar wordt dan gekeken op welke manier zij gestraft kunnen worden, zonder dat ze bij de Officier van Justitie hoeven te komen. Op maandag 22 februari a.s. is om 19.30 uur op Nederland 1 in het NCRV programma 'Help' een gedramatiseerd beeldverslag te zien over winkeldiefstal, getiteld: 'Bennyboy'. Er wordt nader ingegaan op de problemen die veel middenstanders hebben inzake winkel diefstallen. Daarna ziet u de reconstructie van het op waarheid berustende verhaal getiteld 'Vurige liefde'.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 8