o liever nu een uitstrijkje dan straks ’n koude douche Stichting Kinderopvang Humanitas Een oproep gekregen? Laat een uitstrijkje maken!!!!! •".'omroep brabant Vakantie zonder zorgen dankzij verpleegkundige begeleiding Februari 1993 Baarmoederhalskankeronderzoek. een kwestie van gezond verstand. Regionale artiesten bij Omroep Brabant te horen en te zien Milieu en gezondheid Volop carnaval bij Omroep Brabant Uiteraard zullen de komende dagen de uitzendin gen van Omroep Brabant voor een groot deel in het teken staan van carnaval. Dat begint al vrij dag wanneer alle regioredacties van Omroep Bra bant in Breda, Den Bosch, Tilburg en Eindho ven op hun eigen manier van 14.00-18.00 uur het carnaval gaan ’opwarmen’. Alaaf! Alaaf! Alaaf! Thuiszorg Midden-Brabant breidt service aan leden uit Gast... Ouder... Centrale... Van het College van Burgemeester en Wethouders MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 17 FEBRUARI 1993 PAGINA 7 16 postbus 108 - 5600 ac eindhoven Maak een afspraak met uw huisarts. I Gemeenschappelijke Gezondheids Dienst Alle correspondentie Postbus 3024 5003 DA Tilburg Hinderwet Vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan: - J.J.H. Ketelaars, Heikant 5 te Moergestel voor een vleesstieren mesterij, geiten- en paarden- houderij annex mestopslag, voor de inrichting gelegen aan de Heikant 5. Algemeen plaatselijke verordening - Vergunning op grond van artikel 3, eerste lid onder a van de Drank- en Horecawet wordt verleend voor de volgende locaties: - Rootven 43, t.n.v. H.M.M. van Brunschot en P.C.J.E. van Brunschot- Willems te Moer gestel; - Rootven 42, t.n.v. M.Chr.M. v.d. Aker te Moergestel; - Rootven 13, t.n.v. V.O.F. ’Amon’, M.G. Ga ted Zakaria en J.C.L. Galal Zakaria-Schouten. Diversen - het onderhoudscontract rationeel wegbeheer wordt met een jaar verlengd; - het jaaroverzicht 1992 inzake Hypotheekfonds Noordbrabantse Gemeenten wordt voor ken nisgeving aangenomen; - alle verzoeken om toestemming tot het plaat sen van tijdelijke reclameborden op of aan de openbare wegen worden afgewezen op basis van de ’verordening reclameborden’; - een sloopvergunning voor stallen aan de Broek- zijde 17 wordt verleend; - de bijdrag 1991 voor Stichting Volwassenedu catie wordt definitief vastgesteld; - 4 juni 1993 wordt aangewezen als dag voor het jaarlijks personeelsuitstapje van de gemeente. Folders over de twee vakantiereizen zijn op te vragen bij of af te halen in de Thuiszorgwinkel ’Midden-Brabant’, Lage Witsiebaan 2a te Til burg, telefoon: (013)-634808. Nadere informatie over de reizen en aanmelding bij‘ Gezondheidsservice Nederland-Reizen, Post bus 527, 9400 AM Assen, tel. 05920-17317: maandag tot en met vrijdag: 09.00 - 18.00 uur, zaterdag 10.00 - 13.00 uur. I vereniging van ouders en verwanten van mensen I met een verstandelijke handicap Wij kunnen via verschillende wegen, het water, de bodem, de lucht en de voeding, door een ver ontreiniging belast worden. Afhankelijk van hoe wij ons bijvoorbeeld op het werk gedragen, hoe we met onze hobby’s omgaan, hoe we wonen en wat we eten, kan deze belasting van mens tot mens zeer grote verschillen vertonen. Een roken de werknemer van een fabriek die organische oplosmiddelen verwerkt en die ’s avonds voor zijn plezier knutselpakketten in elkaar lijmt, krijgt veel meer schadelijke stoffen binnen dan zijn collega die niet rookt en als hobby lezen heeft. We vergeten wel eens dat we klachten krijgen van het binnenmilieu van onze woning. In het verleden zijn er veel problemen geweest met spaanplaten, die met formaldehyde waren ver- lijmd. Bewoners van huizen waarin die platen waren gebruikt kregen veel last van prikkelende ogen en kriebel in de keel. In veel huizen zitten nog geisers in de keuken zonder een afvoer naar buiten. Bijna iedereen kookt op gas. Ook kan een slecht werkende allesbrander in de woonkamer een andere bron zijn van schadelijke stikstofdie- oxide en koolstofmonoxide. De w.c.- blokjes en motteballen zijn helemaal uit den boze. Het is hier niet de plaats om over de gevolgen van ro ken op de gezondheid te spreken; het is bekend dat in tabaksrook zeer veel schadelijke stoffen zit ten. Vocht is een ander probleem in veel huizen. Door een te hoge vochtigheidsgraad van de lucht kunnen schimmels beter groeien. Ook huisstof mijten hebben baat bij een hoge vochtigheid. Personen die daar gevoelig voor zijn kunnen al lergische klachten krijgen van hun luchtwegen, darmen, neus, ogen en huid. Huizen, maar ook fabrieken, moeten goed geven tileerd worden. En dan bedoelen we niet, dat er zo nu en dan eens een raampje open gezet wordt, nee er moet in iedere ruimte, waar mensen aan wezig zijn, een voortdurende verversing van de hele ruimte plaatsvinden. In moderne huizen wordt de lucht afgezogen. Daardoor moeten we ook voor voldoende aanvoer van lucht zorgen, e.i niet de schuifjes in de raamkozijnen dicht doen, omdat het anders zo tocht. Wanneer we binnens huis gaan verven of schilderen en daarmee ge bruik maken van oplosmiddelen moet er nog veel beter geventileerd worden. Met een beetje meer aandacht voor het milieu waar we toch het langst van ons leven in verblij ven, ons huis en onze werkplek, kunnen we zelf de grootste steen bijdragen aan onze eigen ge zondheid. Daarnaast blijft het natuurlijk zaak om de tips die de overheid geeft in verschillende spotjes op t.v en andere milieu-adviezen die we kennen ter har te te nemen. Bijvoorbeeld glasbak gebruiken, mi lieu onvriendelijke stoffen afvoeren via de milieu- box, goed omgaan met energiegebruik enzo voorts. i i ski A Een groot aantal Middenbrabantse artiesten, mu ziekgroepen en bands zal de komende maanden niet alleen te horen maar ook te zien zijn bij Om roep Brabant. Elke vrijdagmiddag tussen 4 en 5 uur treedt in de Tilburgse studio van de regionale omroep een al bekend (of nog wat minder be kend) regionaal talent op tidens het wekelijks uit- gaansprogramma ’Hartelijk Brabant’. Publiek is daarbij van harte welkom. Voor de komende maanden staan al een flink aantal live-optredens vast. Vrijdag 5 maart is het duo Just Two uit Kaats heuvel aan de beurt, een zangduo met pianobe geleiding dat met veel succes ballads in de stijl van bijvoorbeeld Barbra Streisand brengt. Studenten van de bekende Tilburgse zangpeda- goog Edward Hoepelman (mede-initiatiefnemer van de rockopera Jesus Christ Superstar) zijn op vrijdag 12 maart aan de beurt, een week later ge volgd door de Juggets Jazz Band uit Tilburg. En dat is uiteraard onvervalste dixieland-muziek op vrijdag 19 maart. Het mannenkoor Harmony Singers uit Tilburg is vrijdag 2 april aan de beurt, terwijl de stichting Magic Box uit dezelfde stad op 9 april een selec tie brengt uit de onlangs opgevoerde rockmusi- cal Jesus Christ Superstar. Vrijdag 16 april is de Tilburgse groep Ogham aan de beurt en dat betekent onvervalste Schotse folkmuziek in de studio en op de radio. Een week later, op 23 april, is het Tilburgse zangduo VOF Scorpio aan de beurt, gevolgd op vrijdag 7 mei door de leden van de muzikale familie Habraken. En die zijn afkomstig uit Oisterwijk en Berkel- Enschot. Vrijdag 11 juni zijn de Leyesanghers uit Rijen te horen en te zien en dan gaat het om een dubbel mannenkwartet volgens de groep. Bij een relatie tussen milieu en gezondheid den ken wij direct aan rampen en aan gif in de grond. Van dat woord ’gif alleen al word je ziek. De ramp in Tsjemobyl herinneren we ons nog als de dag van gisteren. In Lekkerkerk zat echter veel minder benzeen in de grond dan men eerst dacht. Er was toen eigenlijk geen sprake meer van een gezondheidsprobleem. Wel van een milieupro bleem en dat heeft men dan ook opgelost. We worden niet van alle verontreinigingen ziek. Je moet er direct mee in contact komen en de ver ontreiniging moet zo groot zijn dat een mens er ook ziek van kan worden. Als u een vrouw bent tussen de 35 en 55 jaar krijgt u eens in de drie jaar een brief met oproep kaart om een uitstrijkje te laten maken. Hierdoor kan baarmoederhalskanker in een vroeg stadium worden opgespoord. De kans op genezing is dan praktisch 100%. Als u een brief met oproepkaart krijgt, is het dus belangrijk om een afspraak te maken met uw huisarts. Vervolgens dient u de oproepkaart mee te nemen als u naar de huisarts gaat. Het onderzoek wordt vergoed door het ziekenfonds en vrijwel alle ziektenkostenverze- keraars. Als u vragen heeft over de oproep dan kunt u contact opnemen met de GGD, tel. 643274. Als u vragen heeft over het onderzoek kunt u zich wenden tot uw huisarts. Daarnaast zal de Tilburger Charles Plastron, bij de burgerlijke stand beter bekend als Karei Borstlap, op vrijdag 25 juni de zomer aankondi gen. En hij doet dat met zijn fraaie Franse chansons. Alle artiesten zijn op vrijdagmiddag tussen 4 en 5 uur bij Omroep Brabant te horen maar vooral ook in de studio te zien. Publiek is namelijk bij de uitzending van harte welkom in de studio van de omroep aan de Enschotsestraat 244 in Til burg. De toegang is gratis en voor een kopje kof fie wordt gezorgd. Zaterdag krijgt dat een vervolg. Eerst zal in het kinderprogramma ’Op Stelten’ aandacht worden besteed an de voorbereidingen voor de optocht van de Helmondse Wilhelmina basisschool. Dan zal er Brabanste carnavals-muziek gedraaid wor den van 12.00-14.00 uur. Het programma Muziek Beneden de Moerdijk van Gerard van Maasakkers komt te vervallen. Zaterdagavond, van 17.00 tot 18.00 uur, wordt uiteraard aandacht besteed aan sport, maar de sportredaktie maakt in de uitzending ook ruim te voor enkele carnavalsreportages, onder ande re van de optocht in Eindhoven. Zondagmorgen loopt carnaval als een rode draad door het programma met reportages vanaf diver se lokaties in Brabant. Verslaggevers zullen aan wezig zijn bij een camavalsontbijt en bij de voor bereidingen op evenementen, die later op de dag zullen plaatsvinden. Ook zondag van 17.00 uur tot 18.00 uur zal er een gecombineerd sport- carnavalsprogramma worden uitgezonden. Maandag en dinsdag zal in alle uitzendingen de carnavals-actualiteit worden gevolgd met repor tages en uiteraard veel muziek. In de uitzending van 17.00-18.00 uur zal op maandag en dinsdag een Branbantse tonpraoter te horen zijn. Vanaf woensdag zijn alle uitzendingen weer ’normaal’. (Omroep Brabant, vrijdag 19 februari tot en met dinsdag 23 februari). Hallo jongens en meisjes van de VOGG. We gaan ook dit jaar weer carnaval vieren! Op zondag 21 februari beginnen we met een H. Mis in de Markuskerk te Oisterwijk om 10.30 uur o.l.v. Rector Merkx en Toine Smolders speelt orgel. We hebben ook dit jaar weer een Prinses en eigen Raad van Elf. Ook komt de Stadsprins met zijn Raad van Elf, de Zotte Mulders en de Schefkens, die weer voor de fijne muziek zullen zorgen. Dinsdagmiddag gaan we verder met het carna- valsspektakel in Café ’t Molentje, waar de drive- in discotheek O Twello en Speedy ons op een aangename manier zullen bezighouden. Natuur lijk krijgen we de Stads- en jeugdprins op bezoek en veel dweilorkesten. Dus jongens en meisjes: tot zondag 21 februari om 10.30 uur in de Markuskerk en op dinsdag middag om 14.00 uur in Café ’t Molentje. De zaal is open om 13.30 uur en de ingang is aan de Kerkstraat. OPGELETDe Prinses en de kinderen die in de Raad van Elf zitten, willen die een kwartier eer der in de kerk zijn in verband met het aankleden? Werkgroepje VOGG De ledenorganisatie van Thuiszorg Midden- Brabant (de nieuwe organisatie waarin instellin gen voor gezinszorg en beide kruisverenigingen in Midden-Brabant zijn samengegaan) gaat de serviceverlening aan haar leden de komende maanden uitbreiden. Een eerste stap in die plannen is het aanbod van vakantiereizen met verpleegkundige begeleiding. Thuiszorg Midden-Brabant organiseert in sa menwerking met Gezondheidsservice Nederland- Reizen in het voorjaar een tweetal geheel verzorg de vakantiereizen; 8 daagse volledig verzorgde toeringcarreis Clerveau in Luxemburg, vertrek: 22 mei 1993. 8 daagse volledig verzorgde vliegreis Mallorca, vertrek: 12 mei 1993. Het bijzondere van deze reizen is, dat er ver pleegkundige begeleiding tijdens de reis aanwe zig is. Een gediplomeerde verpleegkundige staat de deelnemers aan de reis met raad en daad bij, geeft ondersteuning bij optredende ongemakken, kan assisteren bij medicijnge bruik, bij aanwezige lichamelijke berperkingen, enzovoorts. Kortom, de deelnemers kunnen met een veilig en vertrouwd gevoel op vakantie en hebben de ze kerheid dat verpleegkundige hulp en ondersteu ning bij de hand is als het nodig mocht zijn. De reizen zijn dan ook speciaal gericht op die mensen, echtparen of alleenstaanden die niet (meer) op vakantie gaan, omdat ze zich onvol doende zeker voelen vanwege een ziekte of aan doening. Met de aanwezigheid van de verpleeg kundige hoeft men zich deze beperking niet meer op te leggen. De twee genoemde reizen zijn gericht op mensen die in staat zijn zelfstandig het programma te vol gen. Eventuele ziekte of lichamelijke aandoening moeten echter niet zodanig zijn dat het zichzelf redden zozeer beperkt wordt, dat het program ma niet zelfstandig gevolgd kan worden. Wat wordt geboden: - een geheel verzorgde vakantiereis met volpen sion; - intensieve reisbegeleiding: naast de chauf- feur/reisleider staat tijdens de gehele reis een verpleegkundige tot uw beschikking; - een aantrekkelijk programma met veel aktivi- teiten in de vorm van wandelingen, uitstapjes, excursier, enzovoorts (entrees tijdens de vakan tie zijn in de prijs inbegrepen); - ook is het mogelijk om zelfstandig aktiviteiten te ondernemen, wanneer dat gewenst wordt; - een uitgebreide reisbagage-, ongevallen- en ziektekostenverzekering is in de prijs inbegre pen. De gastoudercentrale van de stichting Kinderop vang Humanitas werkzaam onder andere voor de gemeentes Oisterwijk, Haaren, Moergestel, Berkel-Enschot en Udenhout kan doorlopend nieuwe gast- en vraagouders inschrijven. Doordat wij vraag en aanbod zo goed moglijk op elkaar willen afstemmen vragen we ook nu weer om nieuwe gastouders. Wij inventariseren de wensen en opvoedingsi deeën van de vraagouders en zoeken daar een gastouder bij die ongeveer dezelfde opvoedings- gewoonten heeft, zodat de verschillen voor een kind niet al te groot en tegenstrijdig zijn. Geheel vrijblijvend brengen wij vraag- en gastou ders met elkaar in kontakt, mocht men besluiten om met elkaar verdere afspraken aan te gaan dan begeleiden wij het verdere verloop van de op vang, zoniet dan zoeken we nog even verder en zullen we de ouders een nieuw voorstel doen. De gastoudercentrale is er voor iedereen die op vang zoekt voor kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar of iedereen die in zijn of haar huis op een veilige en vriendelijke manier kinderen wil ontvangen. Uiteraard moeten de gastouders wel voldoen aan de door ons gestelde kriteria. U kunt met doorgaans zeer verschillende vragen bij de gastoudercentrale terecht, wilt U nog meer informatie of U aanmelden als gast- of vraagou- der bel dan naar: Gastouderconsulente Lisette Rooymans, Hoogstraat 24, 5061 EV Oisterwijk, tel. 04242- 86452. In de vergadering van het College van Burge meester en Wethouders van 2 februari 1993 zijn onder andere de volgende besluiten genomen: L_X prik van de week JE LAAT JE TOCH NIET K.I5TEN DOOR EEN SIGARET samen werken aan een gezond bestaan

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 7