liever nu een uitstrijkje dan straks ’n koude douche Moergestel Kreatief weer drukbezocht V Nieuwe opleiding voor herintredende vrouwen Expositie in Revalidatiecentrum Breda Cursus zelfverdediging voor meisjes en vrouwen Nu ook forelvissen op Beekse Bergen Leiding gezocht S.O.S. - telefonische hulpdienst Muziek voor de jongsten IVN dialezing Wanneer krijgt u een oproep? II Bezoekerscentrum Oisterwijk Baarmoederhalskankeronderzoek, een kwestie van gezond verstand. Je de ov aai an da scl ste zij H< Uileballen uitpluismiddag in bezoekerscentrum voor een gesprek op ieder moment van de dag of nacht Wie belt en waarover? 1940 1943 1946 1949 1952 1955 1958 PAGINA 4 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 13 JANUAR11993 ’Ml MIDDEN urn - inM Maak een afspraak met uw huisarts. Gemeenschappelijke Gezondheids Dienst Alle correspondentie Postbus 3024 5003 DA Tilburg In nu W« ka ge fle lai te ze w; ’u tr< joi ge joi Yl do he tei let th bi te na an Ai oj Ui ee de w< m D of Pr jo lei de de ne te fa na Ti 1994 1941 1944 1947 1950 1953 1956 1959 1995 1942 1945 1948 1951 1954 1957 1960 Mensen die een gesprek willen voeren van ’mens tot mens’ kunnen dag en nacht bellen naar de SOS-Telefonische Hulpdienst Midden- en Noord Oost Brabant. Het nummer is: 073- 140048. Ook mensen die telefoonvrijwilliger willen wor den kunnen informatie vragen. Het telefoon nummer is: 073-140048. In overleg met Vrouwen Overleg Moergestel or ganiseert Peter Wolfs %en cursus zelfverdediging voor meisjes van 12 t/m 18 jaar en een voor vrou wen van 18 jaar en ouder. Doel van deze cursus is dat meisjes en vrouwen zich leren weren tegen (seksueel( geweld, minder snel in paniek raken, het zelfvertrouwen te ver groten, ’s-avonds met minder angst de straat op durven. De cursus bestaat uit 10 lessen van elk 1 Vi uur en wordt begeleid door Wil Staps. Wil is taekwondo instructeur en heeft de cursus zelfverdediging voor de treinconduc(teurs)trices van de NS in Tilburg gegeven. De cursus begint bij voldoende deelname in fe bruari. Dag en tijd stond bij het inzenden van de ze kopij nog niet vast. Dit vermelden we volgen de week. De kosten bedragen 65,- per deel neemster. Voor meer informatie en inschrijving: Sportzaal De Vonder, tel. 2210, vragen naar Peter Wolfs. Privé: 3102. Op Beekse Bergen ligt sinds kort een grote Fo- relvijver. Het is voor vissers nu nog aantrekke lijker eens een bezoekje te brengen aan Beekse Bergen. Het 75 hectare groot meer is een ideaal visgebied waarin zich verschillende vissoorten be vinden: karper, baars, blankvoom, ruisvoorn, brasem en snoekbaars. Daarnaast is er nu, in een afgesloten deel van het meer, de mogelijkheid om op Forel te vissen. De Vijver ligt tussen de Skiberg en het Hollan- deiland. Aan de kinderen van de visser is ook ge dacht. Zij kunnen terecht bij de Speelstraat die op nog geen 100 meter van de vijver ligt. Voor 22,50 worden er voor de viser 5 Forellen uitgezet in de vijver. Voor kinderen tot 14 jaar is er een speciale prijs, zij krijgen twee Forellen voor 9,-. De gevangen Forel mag de visser mee nemen naar huis en kan natuurlijk gegeten wor den. De Forel wordt immers nog altijd be schouwd als een heerlijke delicatesse. De Forelvijver is geopend vanaf 27 december 1992 tot en met 1 mei 1993. In deze periode is het van dinsdag tot en met zondag tusen 10.00 en 16.00 uur mogelijk om op Forel te vissen, ’s Maandags is de vijver gesloten. Kleurenfoto’s van Ton van Elsdingen en wan dkleden van ’W Groep Breda Oost’. In het Revalidatiecentrum Breda, op de Brabant- laan 1 te Breda wordt van 4 januari tot 26 februa ri, onder het motto: Revalidatiecentrum Breda geeft kunst meer kans’ een expositie gehouden in de gangen op de begane grond. Te zien zijn 26 kleurenfoto’s van Ton van Elsdin gen uit Moergestel en 25 wandkleden van de ’W Groep Breda Oost’, bestaande uit: Phil van Bre men, Jos Bronowski, Sarina Collignon, Bep Go- vaerts, Coby van de Heijden, Fien Hovingh, Thea de Jong en Lia Welsing. Openingstijden van de expositie: 4 januari - 26 fe bruari, iedere werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Adres: Brabantlaan 1, Breda (naast vroegere lo catie van het St. Ignatius Ziekenhuis). In Tilburg start de Vrouwenvakschool Annie van Dierenschool, in samenwerking met het Arbeids bureau Midden-Brabant, begin maart 1993 met een opleiding Receptioniste. Deze opleiding is af gestemd op herintredende vrouwen vanaf 25 jaar, met een vooropleiding op MAVO-nivo. De opleiding is breed van opzet. Vrouwen die de ze opleiding hebben afgerond kunnen aan de slag als Receptioniste/ Baliemedewerkster in combi natie met administratieve taken, zowel in de dienstverlenende als zakenwereld. Kemmerken van een opleiding aan de Vrouwen- vaksschool zijn: - gerichtheid op de arbeidsmarkt, zowel wat be treft het soort opleiding als de inhoud; - afstemming van wijze van lesgeven en rand voorwaarden op (her-) intredende vrouwen. Aanmelding voor deze opleiding is mogelijk tot 15 februari 1993. Belangstellende vrouwen kun nen voor meer informatie en aanmelding kontakt opnemen met de Annie van Dierenschool, Wil- helminapark 55 te Tilburg, tel. 013-362695. Bij de bevers hebben we nog steeds iemand no dig die nodig die het leuk vindt om leidiiig te ge ven aan kinderen van 5, 6 en 7 jaar. De beverlei- ding maakt programma op vrijdagavond tussen 19.30 en 21.00 uur. Wij draaien groep op zater dagmorgen tussen 10.30 en 12.00 uur. Denk je dat dit iets voor jou is en ben je 17 jaar of ouder, bel dan gerust eens naar 2339 of 4066. Natuurlijk mag je ook gerust eens binnenlopen op D’n Donk. Op woensdag 20 januari organiseert Natuurmo numenten in haar bezoekerscentrum Oisterwijk een uileballen-uitpluismiddag voor kinderen van af 6 jaar. De eerste groep start om 13.30 uur en de twee de groep om 15.00 uur. Via zoeklijsten en een microscoop gaan we onder zoeken wat een uil gegeten heeft. Zijn het mis schien kevert jes, vogeltjes, woel- of spitsmuizen? Als je mee wilt pluizen, geef je dan snel op voor deze middag. Openingstijden Het bezoekerscentrum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00-17.00 uur. Op maandag is het centrum gesloten. De toegang is gratis. ’s-Nachts gaat de telefoon, ’n Huilende stem. Tussen snikken door een verhaal vol eenzaam heid. Verstikkende eenzaamheid; in een slapeloze nacht nog onoverzichtelijker dan overdag. ’Ik zie het niet meer zitten...’ Iedereen die ’s-nachts wakker gebeld wordt schrikt. Ook de telefoon-vrij williger van de Te lefonische Hulpdienst. Want die slaapt óók wel eens ’s-nachts. Of probeert te slapen. Maar hij of zij wéét dat er gebeld kan worden. Een telefoni sche Hulpdienst is immers 24 uur bereikbaar voor mensen, jong en oud, man en vrouw, die vragen, moeilijkheden of verdriet hebben. Voor iedereen, die daarvoor in zijn eigen omgeving niemand heeft. Voor iemand die in een crisissi tuatie verkeert. Voor wie problemen heeft, maar de stap naar an dere hulp (nog) niet kan zetten. Eigenlijk zou een Telefonische Hulpdienst niet nodig moeten zijn. Eigenlijk zouden familie, vrienden, buren er voor elkaar moeten zijn. Een vertrouwd iemand, op wie je een beroep kunt doen als je er zelf even niet meer uitkomt. Die naar je. luisteren wil zonder direct met raad of advies te komen. Dit je accepteert zoals je bent. Die je een schouder biedt om uit te huilen, of even een bemoedigend gebaar. Want mensen hebben mensen nodig; niemand kan het altijd in zijn eentje. Maar wat ideaal zou zijn, blijft vaak een utopie. De realiteit is anders. Iedereen heeft haast, is met zichzelf bezig. De maatschappij verindividuali- seert: ieder voor zich, God voor ons allen! Over leven is al moeilijk genoeg. In de decembermaand hebben mensen weleens de neiging wat meer stil te staan bij anderen die eenzaam zijn of het moeilijk hebben. De kerst tijd en de jaarwisseling brengen veel mensen in een tijd van herbezinning. Denk in niet teveel aan mezelf? Hoe zou het met tante zijn in het be jaardenhuis? Heeft die gehandiapte buurvrouw van drie- hoog wel iemand die voor haar bood schappen zorgt? Hoe zou het met Henk gaan na zijn echtscheiding? Zou die met de feestdagen al leen zijn? Zal ik eens bellen? Vanaf 5 januari gaat het leven weer gewoon door, beginnen de dage lijkse zorgen opnieuw. Er zijn vaak al die goede voornemens verdwenen. In Nederland bestaat een netwerk van 26 Te lefonische Hulpdiensten. Deze zijn aangesloten bij een wereldwijd netwerk dat weliswaar overal een andere naam heeft maar hetzelfde doel: er zijn voor een ander mens die je nodig heeft. Het telefoonnummer van de Telefonische Hulp diensten staat op de achterkant van iedere tele foongids. Naast het alarmnummer van de brand weer, de ambulance en de politie staat als 4e nummer het telefoonnummer van de SOS/THD. Met het bijbehorende symbooltje waar de toevoe ging bij staat: ’voor een gesprek van mens tot mens’. Die typering maakt de SOS-Telefonische Hulp dienst zo uniek. Het zijn gewone mensen die aan de telefoon zitten. Gewone mensen met een groot hart en (gewoon) gezond verstand. Weliswaar goed ingewerkt en voorbereid om iets te kunnen betekenen voor die ander, die er om vraagt. Er zijn mensen die heel gerichte informatie wil len hebben: waar moet ik terecht voor een echt scheiding, welke arts heeft dit weekend dienst? Bestaan er ontmoetingsclubs voor ouderen? Veel mensen bellen omdat ze iets dwars zit: proble men met de partner, moeilijkheden bij de opvoe ding, er dreigt ontslag bij het bedrijf, verdriet om een overleden partner enzovoorts. Even praten omdat je je uiten wil; even aandacht van iemand die naar je luisteren wil. Wie naar de Telefonische Hulpdienst belt hoeft zijn of haar naam niet te zeggen. Ook de telefoonvrijwilliger blijft anoniem. En wat de beller te zeggen heeft, blijft geheim. Dat is een garantie. Daarom is ook onder andere het adres van de Telefonische Hulpdienst onbe kend. Om anonimiteit te garanderen. Vooral in de late avond en vroege nacht wordt er vaak gebeld. Mensen die juist behoefte hebben om te praten. Zomaar zonder verplichtingen. Soms is er aan twee kanten na afloop een tevreden gevoel: je voelt dat er écht contact was. Dat de één naar de ander kon luisteren en daarna weer verder kon. Soms bellen mensen nog eens op om te vertellen hoe het verder ging. Dat wordt door de vrijwil liger zeer gewaardeerd. Maar of het contact één malig is, of een keer vaker: een luisterend oor te zijn is goed en kan voor de beller weer zicht ge ven, om beter of anders verder te gaan. Wanneer het pas geboren kind zijn eerste kreten slaakt, dan staat de wereld erom heen er niet bij stil dat dit het begin van een muzikale ontwikke ling kan zijn, waarmee dit mensenkind zich zijn hele leven zin vol bezig kan houden. Of het nu later in een koor gaat zingen, alleen met een gitaar of aan de piano bezig is, in een dweilorkestje speelt, in een harmonie-orkest te recht komt of improviserend jazz-musicus wordt, de stelregel ’jong geleerd is oud gedaan’ blijkt heel sterk van toepassing te zijn. Muziek is ’geordend geluid’, het is van groot be lang dat het jonge kind vroeg begint met het ont dekken van geluiden en het leren ordenen. Ook het leren onderscheiden van mooi en lelijk is be langrijk. De wereld om ons heen wil ons laten ge loven in de reclame-jingle, maar het eist training om muziek te leren waarderen. Het is een jaren lang proces om die vorm van muziek beoefenen te vinden die echt bij een bepaald persoon past. Om dit proces al heel vroeg te begeleiden is on ze cursus ’Muziek voor de jongsten’ gemaakt. Kleine groepjes baby’s en peuters (met hun be geleiders) en kleuters (zelfstandig) maken kennis met allerlei facetten die de grondslag vormen voor het leren waarderen, leren beoefenen van muziek. In de laatste week van januari starten de nieuwe groepen weer. Voor onze folder, inlichtingen en opgaven kunt u contact opnemen met Muziekcentrum ’de Voorste Stroom’, tel. 04242-83335, bij geen ge hoor: 83197 of 19201. Ondanks de vaak bitter slechte weersomstandigheden en de nieuwe behuizing van de Bosch- en Looi- erszaal van ’Den Boogaard’ is de tentoonstelling ’Moergestel Kreatief, die plaatsvond in de perio de van Tweede Kerstdag tot en met 6 januari jl., weer drukbezocht. ’n Tiental Moergestelse amateur’kunstenaars’ exposeerden er de resultaten van hun diverse hobbies. Dinsdag 19 januari om 20.00 uur wordt er een dia-lezing gehouden door het IVN, afdeling Oisterwijk. De heer J. Knupker, eertijds medewerker van Natuurmonumenten, verzorgt de avond. Hij laat ons kennis maken met het werk van de Vereni ging tot behoud van natuurmonumenten in Ne derland. Via zijn dia’s bezoeken we diverse natuurterrei nen onder andere het vennengebied in Oister wijk. Behalve aan landschappen zal hij ook aan dacht schenken aan planten en vogels. We hopen U te mogen begroeten in ’Het Oude Nest’, J. Lenartzstraat in Oisterwijk. De toegang is gratis. Alle vrouwen tussen de 35 en 55 jaar in de regio Midden-Brabant krijgen de komende 3 jaar een oproep om een uitstrijkje te laten maken bij de huisarts. Dit gebeurt in het kader van de vroege opsporing van baarmoederhalskanker. In onder staand overzichtje kunt u opzoeken in welk jaar u een oproep kunt verwachten. U zoekt uw geboortejaar op en kijkt welk oproepjaar daarbij vermeld staat. oproepjaar 1993 Heeft u vragen over uw oproep dan kunt u con tact opnemen met de GGD Midden- Brabant, tel. 643274. Vragen over het onderzoek kunt u aan uw huisarts stellen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 4