fikse korting! z Grandiozeopruiming! Jtverkooyen GE ALAN Van den Meijdenberg Voor al uw schilder- en behangwerk Schepens Tweewielers Bisschop verbood wijkzuster ’De duivelse tweewieler’ te gebruiken II GEMEENTE MOERGESTEL BEKENDMAKING ingekomen aanvragen om bouwvergunning Wij maken plaats voor de modellen van 1993 Nu alle modellen van 1992 met Kom snel eens langs bij Burg. Bardoelstraat 3 5066 VD Moergestel Telefoon 04243 - 3357 BOUWBEDRIJF Het zal even wennen zijn dat de naam ’kruisvere niging’ op 1 januari 1993 in Midden-Brabant offi cieel verdwenen is. Op die datum gingen kruis werk en gezinszorg sa menwerken in de nieuwe stichting Thuiszorg Mid den-Brabant. Een van de fusiepartners is de Regionale Kruisve reniging Midden-Bra bant, die haar werkter rein heeft in 23 gemeen ten rondom Tilburg. Bij het verdwijnen van deze bekende en vertrouwde naam realiseerden be stuur en directie van de ze vereniging zich dat er weinig bekend is over de historie van het kruis werk in Midden-Bra bant. Daarom hebben zij het initiatief genomen de geschiedenis van de kruisvereniging, die rond de eeuwwisseling begint, in een boek vast te leg gen. Hild 20, Moergestel Tel. 04243-2172 (b.g.g. bellen na 17.00 uur) - Bouw- en onderhoudswerken Ramen - kozijnen in kunststof en hout Kerkstraat 21Oisterwijk, Tel. Fax 04242-17326 De zaak met de vele aanbiedingen en zijn nèt iets betere service! Eigen parkeerplaats via Vloeiweg ’s Maandags gesloten! Schildersbedrijf Armenzorg Wijkzusters Openbare besluitenlijst van het College van Burgemeester en Wethouders In de vergadering van het College van Burge meester en Wethouders van 8, 15 en 22 decem ber 1992 zijn onder andere de volgende besluiten genomen: i brengt kunststof in vorm ’Een echt roomsch werk’ 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 6 JANUAR11993 PAGINA 6 745-1 Standplaatsvergunning Voor het jaar 1993 wordt verleend aan: - CZ-groep te Tilburg, voor informatie verzeke ring op de woensdagmiddag; - A. Plaat te St. Oedenrode, voor de verkoop van groente, aardappelen en fruit op dinsdag; - J. Dammers te Veen, voor de verkoop van kaas en dergelijk op de zaterdagmorgen; - P. Smit te Oisterwijk, voor de verkoop van vis en dergelijke op de woensdagochtend en don derdag; - Th. Rommen te Moergestel, voor de verkoop van frites en dergelijke op de dinsdag, woens dag, donderdag de gehele dag inclusief avond, op de vrijdagavond, op de zaterdag en zondag middag en -avond en op de maandagen 22 fe bruari, 12 april en 31 mei 1993 de gehele dag inclusief de avond. - een verzoek om vergunning voor het plaatsen van een reclamebord langs de A 58 wordt af gewezen; Diversen - 2 aanvragen om contributiesubsidie uit sociaal fonds worden toegekend; 1 verzoek wordt af gewezen; - een vrijkomende bejaardenwoning Oostel- voortjes 15 wordt toegewezen; - ingestemd wordt met de kennisgeving van Fam. Mentink, Pijnendijk 11 te Moergestel, inzake propraangastank (AmvB); - een standplaats op de weekmarkt voor de ver koop van wenskaarten wordt ingetrokken. Twee auteurs hebben aan deze opdracht gewerkt met als resultaat het boek ’Kruiselings door de tijd’, dat 15 december jl. is verschenen. De ge schiedschrijving is verzorgd door drs. Adriana Esmeijer, die daarvoor maandenlang in de archie ven van plaatselijke kruisverenigingen en ge meenten dook. Haar historisch verhaal is aange vuld met elf portretten van (oud)medewerkers van de kruisvereniging, geschreven door drs. Victoire Geerts, die tevens de eindredactie ver zorgde. In ’Kruiselings door de tijd’ is te lezen hoe de kruisvereniging zich ontwikkelde van ’armen zorg en liefdadigheid’ tot een professionele zorgverlenende instelling. Het was vooral de bittere armoede in Midden- Brabant die plaatselijke notabelen aan het begin van deze eeuw ertoe bracht kruisverenigingen op te richten. De oprichters namen meestal zelf plaats in het bestuur, dat verder aangevuld werd met een medisch en geestelijk adviseur. Wie bestuurslid was van de plaatselijke kruisvereni ging stond binnen de dorpsgemeenschap in hoog aanzien. Veel lezers zullen in het boek dan ook bekende namen tegenkomen, die nog steeds een rol spe len in het sociaal-culturele gemeenschapsleven. De eerste activiteit van een bestuur was vrijwel altijd de aanschaf van verpleegartikelen die leden konden gebruiken bij het verzorgen van zieke huisgenoten. Vervolgens ging het bestuur naarstig op zoek naar een opslagruimte voor de ze materialen. In veel gevallen was dat niet zo simpel en moest men zijn toevlucht nemen tot de garage van een bestuurslid of een ruimte in de pastorie of het gemeentehuis. De kroon op het werk van ieder bestuur was de aanstelling van een wijkzuster. De meeste bestu ren deden daarvoor een beroep op een in de di recte omgeving gehuisveste zustercongregatie. Vaak liet de kloosterorde contractueel vastleggen dat het verplegen van kraamvrouwen en van ’en kele delicate mannenziekten’ niet tot de taak van de zusters behoorde. Tot ver in de jaren vijftig hebben diverse kloosterorden nog wijkzusters geleverd’. Men kan gerust stellen dat het kruis werk en de gezondheidszorg in Midden-Brabant zich hebben kunnen ontwikkelen dankzij de be langeloze inzet van religieuzen. In de kraamzorg waren vooral bakers actief, die zich meer door goede bedoelingen dan door kennis van bevalling en zuigelingenzorg lieten leiden. In het boek staan tal van voorbeelden van hun raadgevingen. Het wordt dan duidelijk waarom ’baikerpraat’ volgens het woordenboek ’dwaze beuzelpraat’ is. Door de erbarmelijke omstandigheden rond het Hinderwet Vergunning ingevolge de Hinderwet wordt ver leend aan: - W. Op ’t Hoog, Oirschotseweg 79 te Moer gestel, voor een melkrundvee- en jongveehou- derij, varkensfok- en mesterij en vleesstieren- houderij annex mestopslag, en weigeren scha penhouderij, voor de inrichting aan de Oir schotseweg 79; - Boshoeve B.V.V.A., Zandstraat 11 te Moer gestel, voor een kalvermesterij annex mestop slag, voor de inrichting aan de Zandstraat 11; - M. Pijnenburg, Oirschotseweg 64 te Moer gestel, voor een edelpelsdierenfokkerij anex mestopslag, voor de inrichting gelegen aan de Reedijk 1. De burgemeester van Moergestel brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 41 Woningwet ter openbare kennis, dat het college van burgemeester en wethouders van deze gemeente aanvragen om bouwvergunning heeft ontvangen van: - M.G.J. Welten te Moergestel om op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sectie F nummer 306, plaatselijk bekend Opslag 5 een garage/berging te vernieuwen; - J.W. van Dijck te Moergestel om op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sectie D nummer 1470, plaatselijk bekend Vinkenberg 19a een potstal voor vleesstieren te bouwen; H.M.M.G. van Brunschot te Moergestel om op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sectie A nummer 2972, plaatselijk bekend Krijtestraat 7 een erker aan de woning te bouwen; - A.J.M. van Gils te Moergestel om op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sectie A nummer 3868, plaatselijk bekend Raadhuisstraat 24 het woonhuis te verbouwen. Moergestel, 6 januari 1993. De burgemeester voornoemd, J.B.S. ter Veer. Verleende bouwvergunningen Bent u van mening dat u door het verlenen van een bouwvergunning voor een van de hieronder omschreven onderwerpen rechtstreeks in uw be lang wordt getroffen, dan kunt u op grond van de Wet administratieve rechtspraak overheidsbe schikkingen (Wet Arob) BINNEN 30 DAGEN na het verschijnen van dit blad een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wet houders van Moergestel, Postbus 90, 5066 ZH Moergestel. Wanneer u bij ons een bezwaarschrift indient kunt u tevens bij de Voorzitter van de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA ’s-Gravenhage, een verzoek om schorsing van onze beschikking dan wel een ver zoek tot het treffen van een voorlopige voorzie ning indienen. Op 15 december 1992 is bouwvergunning ver leend voor: - het verbouwen van een boerderij aan de Hild 5; - de aanbouw van een erker aan de woning De Werft 20; - geen bezwaar wijziging berging in badkamer en uitbreken binnenmuur in de woning Raad huisstraat 37; - plaatsen woonwagen Het Brieltje 1 Algemeen plaatselijke verordening - ontheffing wordt verleend voor het gebruik van een geluidsinstallatie tijdens de wielerveldrit op 3 januari 1993 rondom de Heiberg in de Zand straat, ten name van Stichting Wielerronde Moergestel; Ventvergunning voor het jaar 1993 wordt verleend aan: - F. Smeijers te Arendonk, voor de verkoop van ijs op maandag, dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag; - J. Schellekens te Oisterwijk, voor de verkoop van groente, aardappelen en fruit op de maan dag en donderdag; kraambed was de zuigelingensterfte extreem hoog. De kruisverenigingen startten daarom ba- kercursussen, waarin bakers onderricht kregen in de grondbeginselen van voeding, verzorging en vooral hygiëne. Voor moeders werden volgens dezelfde opzet speciale moedercursussen georga niseerd. Dit waren de voorlopers van de huidige gespreksbijeenkomsten voor aanstaande ouders,’ die de kruisvereniging nog steeds organiseert en waarvoor een groeiende belangstelling is. Behalve de geschiedenis van de kruisvereniging geeft ’Kruiselings door de tijd’ ook een beeld van de tijdgeest, die zijn stempel drukte op het werk van de kruisvereniging. Opvallend is.de grote in vloed van de katholieke kerk op het kruiswerk. De geestelijke stand moest altijd in het bestuur van een plaatselijke kruisvereniging vertegen woordigd zijn. Dit was op zijn minst al nodig om de bisschoppelijke goedkeuring van de statuten te verkrijgen. De bisschop wenste namelijk alleen via de geestelijk adviseur met het bestuur te com municeren. De geestelijken waakten ook over de inhoud van de moeder- en bakercursussen, want deze moesten ’een echt roomsch werk’ zijn. En was er een conflict tussen een plaatselijk bestuur en een kloosterorde, dan had de bisschop het laatste woord. Legendarisch is het bisschoppelijk verbod voor religieuze wijkzusters om per fiets (’die duivelse tweewieler’) de patiënten te bezoeken. Een fiets was volgens de geestelijke stand het snelste middel om de hel in te rijden. De bis schop kon het fietsverbod echter niet meer handhaven, toen de eerste lekezusters hun in trede deden in de wijkverpleging. Dit bracht plaatselijke besturen in grote verlegenheid doordat de lekezuster met haar snelle wijze van verplaatsing een geduchte concurrente was voor haar religieuze collega. In ’Kruiselings door de tijd’ zijn veel van dit soort anekdotes te vinden. Zij vormen naast fei telijk gegevens als jaartallen, statistische cijfers en persoonsnamen óók de geschiedenis van de kruisvereniging. Adriana Esmeijer selecteerde uit het vele archiefmateriaal tal van unieke foto’s en vermakelijke citaten uit notulenboeken en jaar verslagen. Daarmee is ’Kruiselings door de tijd’ niet alleen een lees- en kijkboek geworden voer de geschiedenis van het kruiswerk, maar vooral ook over de mensen die deze geschiedenis maak ten. ’Kruiselings door de tijd’ (ondertitel* van kruis vereniging tot thuiszorgorganisatie in Midden- Brabant) is verkrijgbaar bij de boekhandel. Het boek telt 96 bladzijden en is rijk geïllustreerd. Prijs 29,92.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1993 | | pagina 6