Nieuwjaarsconcert harmonie Bond van Ouderen Een verre tak van de Moergestelse familie van Kelckhoven Overname CAI-inrichting gemeente Moergestel door PNEM Tilburg ’Van Balthasar tot Suskewiet, over de drie koningen in kunst en folklore’ Ben jij iemand die kan luisteren als het nodig is? KPJ-nieuws Kerstdiner voor 65 Rhesusapen Aktie Thea Vermeulen-CD loopt nog in ’Den Boogaard’ I 1 1 Muziekvereniging ’Prinses Juliana’ gegeven op zaterdag 2 januari 1993 om 20.00 uur. Voor het eerst zai dit jaar een totale presentatie van alle onderdelen plaats hebben. Nieuw dia-klankbeeld in bezoekerscentrum Oisterwijk De leerlingen van de drumband De drumband Het leerlingenorkest Het groot orkest De Hulpcentrale/SOS-dienst zoekt nieuwe centralisten Bezoekerscentrum Oisterwijk F oto tentoonstelling ’Enge Beestjes’ Het traditionele nieuwjaarsconcert van de harmonie wordt deze keer Voor de i°nsste groep is er een leuke Neder- - - -- - - - - lands gesproken film. Deze begint om half twee Beste jongens en meisjes van Moergestel 1 rf" MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 PAGINA 9 8 lands gesproken film. Deze begint om half twee j Tot en met 10 januari 1993 organiseert de heemkundek ring ’De Kleine Meijerij’ rond het thema Drie Konin- gen in het heemcentrum ’In de Drye Swaentjes’ aan De Lind 42 te Oisterwijk een ex positie met de titel ’Van Bal thasar tot Suskewiet’. Op 17 december 1992 is de gemeenteraad van Moergestel akkoord gegaan met de overname van de gemeentelijke centrale antenne-inrichting door de PNEM. Met de overname zijn 1700 aan sluitingen gemoeid. Renovatie van het net vindt in de loop van 1993 plaats. Vooralsnog blijft het tarief 16,42 inclusief BTW. Het cai-net in Moergestel is thans opgesplitst in twee clusters met een verschillende netstructuur. Hierdoor is een gelijk programma-aanbod voor men. Onder leiding van Jacco Nefs zijn een vier tal werken ingestudeerd speciaal voor dit concert. Hiermee willen ze duidelijk maken, dat de in vesteringen welke de harmonie heeft gedaan aan Vanaf 18 december is in bezoekerscentrum Oisterwijk van Natuurmonumenten een nieuw dia-klankbeeld te zien over de Oisterwijkse Bos sen en Vennen en de Kampina. De huidige dia serie is sterk verouderd. Daarom is begin 1992 het besluit genomen een nieuw dia-klankbeeld te maken in samenwerking met de Stichting Frame, een stichting die audio-visuele produkties maakt voor non-profit instellingen. Dit nieuwe dia- klankbeeld duurt ongeveer 15 minuten en draagt de titel: ’Waag je eens in de natuur’. Inhoud: naast veel sfeerbeelden, begeleid door speciaal hiervoor gecomponeerde muziek, ligt de nadruk op de belangrijke beheerstaak van Na tuurmonumenten. Daarnaast komt het sa menspel tussen Natuurmonumenten en de bevol king, belangrijk om natuur en landschap te be schermen, goed tot uiting. Het doel van dit dia- klankbeeld is begrip te kweken bij de kijker voor de manier waarop Natuumonumenten dit prach tige gebied probeert te beschermen en te behe ren. het leerlingenorkest goed zijn besteed. Ook het groot orkest heeft zich terdege op het nieuwjaarsconcert voorbereid met een tweetal nieuwe werken. Maar na het behalen van de eer ste prijs in Veldhoven zullen ook de twee daar met succes uitgevoerde werken ten gehore wor den gebracht. Onder leiding van dirigent Jan Hermans zal de harmonie van dit concert zeker een boeiende avond weten te maken. Tot ziens op het nieuwjaarsconcert. Zaterdag 2 januari in ’Den Boogaard’. Dat de kinderen van omstreden ouders toch nog goed terecht kunnen komen moge blijken uit een artikel van P. Wuisman in het nieuwe nummer van ’de Kleine Meijerij’, het blad van de heem kundekring. Een zoon van de in Moergestelse ’losbol’ Carel Jacobus van Kelckhoven is teruggevonden als lid van de gemeenteraad en regent van het weeshuis te Den Helder. Over de aanleg van de weg van Moergestel naar Oirschot in de vorige eeuw schrijft Ad Wolfs, bij gestaan door Noud Vriens. Andere artikelen be handelen de voorouders van een briljanten echt paar te Oisterwijk, het oudste Mariaklokje in die plaats, het huis van de tantes van Vincent van Gogh te Helvoirt, een document over de Vrijmet selarij in het parochie-archief van de Oisterwijkse Petrusparochie, alsmede een vraag en een ant woord op oude gebruiken. Ook vindt men in dit nummer weer aankondigin gen en recensies van kortelings verschenen wer ken over onze streek. Voor niet-leden is het nummer ad. 7,- verkrijg baar bij SparMart aan het Rootven te Moergestel en bij de V.V.V. te Oisterwijk. Zij zullen ongetwijfeld hun beste beentje voor zetten na het behalen van de eerste prijs op het concours in Goirle. Onder leiding van Ludwig Smits is speciale aandacht besteed aan de uit te voeren werken, zodat u verzekerd kunt zijn van een verzorgde uitvoering. Het is voor het leerlingenorkest de eerste keer, dat zij zich op het nieuwjaarsconcert aan het pu bliek presenteert. De leerlingen hebben zich bij zonder ingespannen om goed voor de dag te ko- Aktiviteiten in de maanden december en januari 23 december: Kerstviering voor alle ouderen; 7 januari: Rik- en Jokerconcours voor alle ouderen; 14 januari: Themamiddag Veilig Verkeer Ne derland. Dhr. Smolders ouderenvoorlichter uit Goirle. zal met behulp van een dia-serie informatie geven, die vooral toegespitst zijn op ouderen in het verkeer. 20 januari: Bingo Reuselhof (19.30 uur); 28 januari: Toneeluitvoering door de Tweede Jeugd; 29 januari: Rik- en Jokerconcours (13.30 uur); 30 januari: Toneeluitvoering en 1 februari ook to neel uitvoering. Nadere gegevens volgen nog (zie ’Moergestel- Nieuws’). In de maand januari zal door onze bestuursleden de contributie van de Bond van Ouderen opge haald worden: 20,- per persoon. De Hulpcentrale/SOS-dienst is een plek waar mensen anoniem terecht kunnen om over aller lei vragen, problemen, angsten, zorgen of ver driet te praten. Ook is het mogelijk om er infor matie in te winnen of advies te vragen. Verder kan men er terecht voor vragen om praktische hulp. Op de Hulpcentrale zijn altijd centralisten aan wezig die de tijd nemen voor een gesprek door de telefoon of in de spreekkamer, die luisteren, in formatie opzoeken of bemiddelen bij het inscha kelen van passende vrijwilligers bij aanvragen om praktische hulp. De centralisten hebben hier geen speciale oplei ding voor gevolgd. Ze staan wel open voor problemen die medemen sen hebben en ze willen er zijn als anderen iemand nodig hebben. Vóór centralisten beginnen met werken bij de Hulpcentrale, krijgen ze een paar cursussen. Daarin staan onder andere luisteren en richtlij nen voor de praktijk centraal. In het begin wer ken ze steeds met dezelfde centralist samen, la ter met wisselende collega’s. Binnen het boeiende en afwisselende werk kom je met mensen en problemen in aanraking, waar je anders niet zo snel mee te maken krijgt. Daar naast werk je met veel verschillende vrijwilligers samen die er allemaal hun eigen plek hebben. De Hulpcentrale is 24 uur per dag, 7 dagen in de week bereikbaar. De centralisten draaien dan ook dag-, avond-, nacht- en weekenddiensten. Per week vraagt dit werk gemiddeld 6 uur. De cursus rond het thema luisteren, die je bij on ze instelling krijgt, biedt zowel jouzelf als de Hulpcentrale de gelegenheid met elkaar kennis te maken. Na deze cursus valt voor jou en voor ons de definitieve beslissing of je als centralist op de Hulpcentrale gaat werken. Lijkt dit werk je wat? Kom dan naar onze infor- matie-avond op 25 januari aanstaande. Deze avond vindt plaats op de Hulpcentrale, Spoorlaan 320, Tilburg. Wij verwachten dat iedereen op de ze avond om 20.15 uur aanwezig is. Wil je voor af meer informatie, bel hiervoor dan naar de Hulpcentrale: telefoonnummer: 013-433584. Dit is alweer het laatste KPJ-nieuws van 1992. Het was weer een goed KPJ-jaar met de uitstap jes, het touwtrekweekend, de bloemschikcursus, de club-avonden, de filmavonden, kegelen, auto- oriëntatietocht, hengstenbal, dweilen, (zaal) voet- bal/volleybal- toernooien, (zeskamp), toneel, de KPJ-krantjes, de kerstbingo, enzovoorts. We blijven natuurlijk niet stil staan, ook in 1993 gaat de KPJ er stevig tegenaan! Het begint al op vrijdag 8 januari 1993. Dan hebben we voor jul lie een Nieuwjaarsreceptie georganiseerd in D’n Tob. Voor een hapje en een drankje wordt ge zorgd. Jullie zijn van harte welkom vanaf 20.30 uur. Tot ziens in D’n Tob. Vrijdag 1 januari is D’n Tob gesloten, in verband met Nieuwjaar. Je kunt nog meedoen aan het volleybaltoernooi in Diessen, zondag 3 januari 1993 om 14.00 uur. Inlichtingen: John, tel. 1471. Als het goed is, heeft ieder KPJ-lid een activitei tenlijst (tot en met maart 1993) thuisgekregegen. Heb je zo’n lijst niet ontvangen? Bel dan even naar Mechelien, tel. 2096. Dan krijg je hem zo spoedig mogelijk in de bus. Traditiegetrouw zal op 26 december, Tweede Kerstdag, een bijzondere maaltijd worden geser veerd voor de Rhesusapen in Apenland. Eén maal per jaar krijgen de 65 bewoners van Apen land hun diner op een heel speciale manier uit gereikt. Net als alle andere dagen van het jaar bestaat hun maaltijd uit groenten, fruit, noten, zaden, kracht voer en eieren. Dit dagelijks voedsel bevat alle benodigde vitaminen, eiwitten en mineralen. Voor de gelegenheid wordt dit menu aangevuld met gekookte rijst, in de vorm van een sneeuw pop, een salade van exotische vruchten, die ove rigens niet meer voor menselijke consumptie ge schikt zijn en diverse gemengde schotels. Op de ze dag laat de verzorger het voeren van de dieren over aan de Kerstman, die het diner opdient op fraai opgemaakte schalen. Bovendien neemt hij enkele cadeautjes voor de apen mee. Ook aan de bezoekers van het Safaripark wordt op deze dag extra aandacht besteed. Zo is het Rastaurant de ‘Rest-Oase’ feestelijk aangekleed en wordt er erwtensoep met roggebrood, Glüh wein en warme chocolademelk geserveerd. Bo vendien reikt de Kerstman die dag aan de kinde ren een presentje uit. Als u het Kerstdiner van de Rhesusapen wilt bij wonen, zorgt u er dan voor op Tweede Kerstdag uiterlijk om 13.00 uur in het Safaripark aanwe zig te zijn. De Rhesusapen gaan om 13.30 uur aan tafel. Moergestel op den duur niet mogelijk. Renova tie van het net maakt dit gelijke programma- aanbod in de toekomst wel mogelijk. Bovendien is een gerenoveerd net minder gevoelig voor sto ringen. Volgens afspraak met de gemeente volgt tariefaanpassing nadat de renovatie is voltooid. Deze tariefaanpassing staat geheel los van de overname. Moergestel voegt zich hiermee in het regionale ai- netwerk van de PNEM. De voordelen hiervan zijn een breder financieel draagvlak waardoor noodzakelijke aanpassingen van het net uitge voerd kunnen worden. De gemeente Moergestel krijgt hierdoor de infrastructuur die aansluiting op de modernste technologische ontwikkelingen mogelijk maakt. met de exploitatie én uitvoering van de renova tie is het PNEM district Oisterwijk belast. Voort aan kunnen inwoners van Moergestel bij storing dag en nacht bellen naar het PNEM district Oisterwijk, tel. 04242-92400. Bewoners krijgen tijdig bericht van noodzakelijke werkzaamheden aan het net. De bij sommige mensen verbreide opvatting dat de reduktie-aktie van de Rabobank ten einde zou zijn berust op een misverstand. Nog steeds kunnen inwoners van Moergestel bij de Rabobank de CD met mooie opertte-melo- dieën kopen tegen de gereduceerde prijs van 30,- (de bank betaalt het restant van 9,-). De heemkundekring laat zien op welke geva rieerde en boeiende manieren men in de kunst en folklore door de eeuwen heen is omgegaan met de Drie Koningen. Balthasar is de hoofdpersoon uit het bekende Bijbelverhaal en Suskewiet is een moderne ’korting’ uit het Driekoningenverhaal van de Belgische schrijver Felix Timmermans. Aan de hand van de schitterende kaartencollec- tie van mevrouw A. van Buren-van den Dungen uit Vught worden vele afbeeldingen van de Drie Koningen getoond. Uit de collectie van de paters Assumptionisten van het klooster Stapelen uit Boxtel wordt een I Van 19 december tot en met 30 januari is er een fototentoonstelling van Cisca Lepelaars uit Dui zel in het bezoekerscentrum Oisterwijk van Na tuurmonumenten. Deze tentoonstelling laat zien dat ’onze enge beestjes’ zeer prachtig kunnen zijn en zeker niet eng. Door haar beroep als bloemiste is Cisca Lepelaars geïnteresseerd geraakt in de natuur. Ze besloot in 1984 een cursus IVN-natuurgids te gaan vol gen om ’alles wat groeit en bloeit’. Als natuurgids leidt ze samen met enkele collega-gidsen wande lingen op het natuurmonument De Plateaux bij Valkenswaard. Cisca Lepelaars is autodidacte, haar hobby als na- tuurfotografe ontstond en werd gestimuleerd door de vele wandelingen. Dat zijn niet alleen een hart heeft voor de natuur, maar tevens kundig is op fotgrafisch gebied, ge tuigt dan ook deze tentoonstelling, waarin beide aspecten prachtig gecombineerd zijn. Openingstijden: het bezoekerscentrum is ge opend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het centrum gesloten. Eerste en Tweede Kerstdag en Nieuwjaarsdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Op woensdag 30 december 1992 organiseert ’Den Boogaard’ in samenwerking met buurtve reniging ’de Heivelden’ een filmmiddag. Er is gekozen voor twee groepen. Namelijk de jongeren tot en met groep 6 van de basisscholen, en de wat oudere jeugd vanaf groep 7 tot en met de 16-jarigen. en duurt tot ongeveer half vier. Om vier uur begint een spannende film voor de oudere jeugd, en deze is om ongeveer 6 uur af gelopen. Deze middag is voor alle kinderen van Moer gestel. Dus neem al je vrienden en vriendinnen mee. Voor de prijs hoef je het niet te laten, de entree is maar 1,- met onder de pauze gratis limonade. Dus allemaal tot ziens op woensdag 30 december in ’Den Boogaard’. 1 z-uiiuag \uui\ iv ivviatudg vu iiicuwjddtaudg) 3- *11 middags van 13.00 tot 17.00 uur. De toegang p llnUïliaQclg onder andere een fraaie Afrikaanse groep uit Zaï-onder geleide, gratis toegang. re en een Indiaanse groep. Verder zijn er schilderijen te zien, Driekoningen beeldjes van aardewerk en brons, boekillustraties en een oud tegeltje met een Driekoningenafbeel ding. Natuurlijk ontbreken ook de attributen niet: de draaiende ster, de lampion, het in de kle ren te naaien Driekoningenvignet om de bijstand te verkrijgen en het Driekoningenbrood om er maar ’n paar te noemen. De expositie is tot en met 10 januari te bezoe ken in het heemcentrum van dinsdag tot en met zondag (ook le Kerstdag en Nieuwjaarsdag) ’s- tiental kerstgroepen uit diverse landen getoond j bedraagt 2,-. Kinderen tot twaalf jaar hebben, q

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 9