Het vieren van Kerstmis in de wereld... Oisterwijkseweg nam afscheid van twee markante personen 3 3 10 Kaarsjes Goris Janssen en Driek van Overdijk In Memoriam: Gerard Klomberg Levende kerststal op Tweede Kerstdag Joegoslavisch gezin in Moergestel Audacia-jeugd start 1993 met 2e Nieuwjaars- trimloop i Kerstconcert Midden Brabantse Orgelkring Frankrijk Met het overlijden van Driek van Overdijk, woensdag 16 december jl., en Goris Janssen, donderdag 26 november jl., heeft de Oister wijkseweg (en dus ook Moergestel) binnen drie weken tijd afscheid moeten nemen van twee zeer markante personen. Scandinavië Bij Kerstmis hoort sneeuw, het liefst veel sneeuw. Een stemmig versierde boom met daaronder steeds vaker pakjes. Voor het diner staan we soms uren in de keuken, want met Kerstmis willen we iets bijzonders eten. Zo denken we er althans in Nederland over als we Kerstfeest vieren. Elk land heeft zo zijn eigen stijl om Kerstmis te vie ren. We maken een kleine rondgang. Engelstalige landen 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 PAGINA 7 M.O. Er waren eens 10 kaarsjes die hadden het zo fijn ze wilden op kerstfeest graag lichtjes zijn. 3 Kaarsjes viel het tegen altijd in vlam te staan ze doofden dus hun lichtjes en zijn toen uitgegaan. Toen stonden van de kaarsjes er 7 nog in vlam maar 3 vergaten er te branden ze wisten niet hoe het kwam. Er stonden nog maar 4 kaarsjes ze brandden feller op 3 werden er uitgeblazen ze letten niet goed op. Het laatste kleine kaarsje dat eenzaam achter bleef dacht, als ik nu mijn lichtje eens aan een ander geef. Toen heeft dat kleine kaarsje het feest nog juist gered en heeft alle andere kaarsjes opnieuw in vlam gezet. Nu branden alle kaarsjes met vlammetjes zo fijn ze willen op het kerstfeest \graaggoede lichtjes zijn. den rondom het hoofdterrein. Voor de C- en B-junioren is er naar keuze een pr achtig parcours uit van 2¥z en 5 kilometer. Na afloop kunnen de deelnemers nog gezellig na babbelen in de kantine. Het startsein wordt ge geven om 14.00 uur, waarbij alle deelnemers ge zamenlijk zullen starten, hetgeen een prachtig ge zicht belooft te worden. In Frankrijk is Kerstmis vooral een feest voor kinderen. Volwassenen wachten tot Nieuwjaars dag, dan pas geven zij elkaar cadeautjes. In Frankrijk hangt de viering af van de regio, want De Denen maken het liefst zelf hun Kerstversie ringen. Ze maken denneappels, klokken, sterren en engeltjes van papier om in de boom te hangen. Het is traditie dat de kersttijd pas begint op de avond waarop de familie hun versieringen ma ken. De ouders versieren de boom in het geheim, omdat de kinderen hem niet mogen zien vóór het diner op Kerstavond. De Denen eten dan het liefst geroosterde gans gevuld met appels en prui- medanten, met saus en rode kool. Het dessert Na ’n ziekte die bijna ’n jaar duurde, overleed donderdag 26 november Goris Janssen, Ois terwijkseweg 32. Goris werd geboren in Moergestel op 7 april 1906 en nam in 1928 het aannemersbedrijf over van zijn vader (die het grootste deel van zijn levensjaren sleet onder de legendarische naam ’De Man’). In 1933 trouwde Goris met Miet Antonis met wie hij vijftig jaren later het gouden huwe lijksfeest mocht vieren. Goris zat, al nam zijn bedrijf en de zorg over zijn gezin nogal wat tijd in beslag, in z’n vrije tijd echter niet stil. Zo bekleedde hij ’n bestuursfunctie bij de harmonie, bij de mirletonfanfare ’De Klomp’ en bij de Burgerwacht, was hij ’n gerespec teerd lid van Zangvereniging ’Irene’ en stond hij mede aan de wieg bij de oprichting van de vrijwillige brandweer en van Buurtvereniging ’De Vurhaai’ aan de Oisterwijkseweg. In 1971 hield Goris het werk voor gezien en deed het over aan zijn zonen. Onder hun lei ding kon het bedrijf ondertussen uitgroeien tot het bedrijf zoals het nu is: Aannemersbe drijf Gebr. Janssen B.V. Op donderdag 26 november in de vroege morgen kwam het einde aan een welbesteed en zeer arbeidzaam leven. Op ’n half jaar na was Goris zestig jaar ge trouwd. ’n Feit dat zijn legendarische vader wél mocht beleven. Mogen Goris en Driek rusten in vrede. Wij wensen hun beider families veel sterkte toe de gebruiken verschillen. De Provence viert Kerstmis uitbundig. In de haard wordt een hout blok gelegd dat brandt van Kerstavond tot Nieuwjaar. De Proven^aalse kinderen maken een kerststalletje, want voor de Fransen is Kerstmis vooral een godsdienstig feest. Ouders gaan met hun kinderen op Kerstavond naar de nachtmis. Daarna eten ze hun Reveillon, het souper. In de Elzas wordt gans geserveerd, in Bretagne boe- kweitpannekoeken met zure room en in Bour- gondië kalkoen en tamme kastanjes. Parijzenaren verorberen oesters, paté de foie gras, en Boudin, witte of zwarte worst. Voor het dessert zijn de Fransen eensgezinder: ze eten allemaal taart in de vorm van een kerstklok, bedekt met koffie- of chocoladeglazuur. bestaat uit Julegrond, een rijstpudding met ka neel en suiker. Daarvan moet altijd iets worden bewaard voor Nisser, kaboutertjes die de Deen se Kerstman een handje helpen. In Zweden speelt kaarslicht een belangrijke rol. Vroeger spaarden de Zweden het hele jaar door kaarsen voor Kerstmis. Maar ook nu nog verlich ten brandende kaarsen in de vensterbanken de gang naar de nachtmis. In Noorwegen worden de kaarsen tussen Kerstavond en Nieuwjaar elke avond aangestoken. Manege F.E.V.I.O.R.is omgetoverd in kersts feer. De kerststal is prachtig geworden. Er is een sfeervolle entourage voor de Levende Kerststal gecreëerd. De acteurs, koor en orkest hebben driftig ge oefend. De voorbereidingen zijn afgerond en u kunt er van overtuigd zijn, dat het kerstverhaal in stijl en op een gezellige wijze gebracht zal worden. Een extra dimensie bij de opvoeringen brengen natuurlijk de jonge herders. Want elk bezoekend kind wordt verkleed voor de gastrol van herder en wordt uitgenodigd mee te spelen. Er zijn Tweede Kerstdag tussen 13.00 en 17.00 uur verschillende opvoeringen. Os, ezel, hond en schpaen kunnen in de kerststal natuurlijk niet ontbreken. Deze dieren zullen op geheel eigen wijze hun inbreng hebben. De manege is normaal het domein van paarden en pony’s. Tweede Kerstdag zijn er ook een aan tal pony’s aanwezig. Kinderen mogen hiermee een ritje maken en het genot ervaren van het rij den op eén pony. Verder kan iedere bezoeker zich tracteren op be schuit met muisjes en warme chocolademelk. Ook kan een verrassing opgediept worden uit de grabbelton. De entree is gratis. Wel verwacht de organisatie een opbrengst. Deze wordt beschikbaar gesteld aan de Hondsberg om daar verblijvende kinde ren iets extra’s te kunnen bieden. Wilt u de echte kerstsfeer proeven en genieten I van een levende kerststal, dan kunt u Tweede i Kerstdag tussen 13.00 en 17.00 uur terecht in I manege F.E.V.I.O.R. aan de Heiligenboom. Deze week hebben wij een gezin uit het voorma lig Joegoslavië mogen verwelkomen in de nieu we ROA woning, een moeder met 3 jonge kinde ren. Wij hopen dat dit gezin bij ons enige rust kan vinden en dat zij zich spoedig opgenomen voelen in ons dorp. Uw spontane reacties en aangeboden hulp hebben ons voorbereidend werk menselij ker gemaakt en U heeft ons dan ook het gevoel gegeven dat deze familie echt welkom is. Werkgroep Moergestel. Santa Claus, zo heet de Kerstman in de Verenig de Staten. Father Christmas noemen ze hem in Groot-Brittannië. Hij vervult in beide landen de zelfde functie als Sinterklaas bij ons. Hij luistert naar liederen die worden gezongen en struint ’s nachts de huizen af om gehoorzame kinderen te belonen met pakjes. Kinderen sturen de man, hij komt met rendieren vanaf de Noordpool, brie ven. In Groot-Brittannië hebben de posterijen zelfs speciaal mensen in dienst die brieven aan Father Christmas beantwoorden! In alle Engelstalige landen is kalkoen het tradi tionele gerecht dat wordt gegeten. Voor het des sert staat steevast Christmas Pudding op het me nu, een donkerbruine pudding gevuld met vruchten, rozijnen en kruiden. Australië en Nieuw-Zeeland vieren ook Kerstmis gebaseerd op Britse gebruiken en tradities. Een witte Kerst kunnen zij echter wel vergeten, voor hen is het dan immers zomer. Amper drie weken na Goris stierf ’n andere legendarische bewoner van de Oisterwijkse weg: Driek van Overdijk.' Driek zag het levenslicht op 28 december 1902 te Oirschot. Na aanvankelijk het werk op de boerderij van zijn vader mee gedaan te hebben ging Driek aan het ’verkassen’ zoals dat heet. Hij ging in dienst bij diverse boeren totdat hij in 1925 ’n dienstbetrekking aanging als kan- tonnier bij de provincie, ’n Functie waarvan de meeste mensen hem zeker kennen. Zo had hij ’s-winters o.a. de verantwoording over het begaanbaar houden van ’s-rijks we gen en trof men hem, al was dat buiten dienst, vaak met z’n karretje zand aan op de Oisterwijkseweg. Van de zéér vroege morgen tot de late avond stond hij klaar voor buren en vrienden die nooit tevergeefs een beroep op hem deden. Driek was ’unnen echten buitenmens’. Veertig jaar is Driek gehuwd geweest met Cornelia Kemps, z’n vrouw die hem in 1974 werd ontnomen. Het heeft Driek veel tijd en moeite gekost over dat verlies heen te komen. Amper ’n half jaar geleden openbaarde zich bij hem ’n ernstige ziekte die in korte tijd fa taal werd. Op zaterdag 19 december werd Driek van Overdijk begraven op het paro- chiekerkhof. Zijn negentigste verjaardag, ne gen dagen later, heeft hij niet meer mogen vieren. Om tijdens de winterstop de jeugd toch aktief te houden organiseert de jeugdafdeling van S.V. Audacia op zaterdag 2 januar haar 2e Nieuwjaars- trimloop. Deelname is niet alleen mogelijk voor de jeugd leden, maar ook voor hun ouders, leiders en trainers. i De afstanden die gelopen moeten worden zijn I voor de F-, E- en D- pupillen resp. 1, 2 en 3 ron- Op maandag 14 december overleed in zijn woonplaats Gouda op 65-jarige leeftijd Ge rard Klomberg. Vanaf 1959 tot 1990 stond hij in ons dorp aan het hoofd van de Bos- zichtschool. Geboren in de Gelderse Achterhoek, waar hij onderwijzer werd in het dorpje Lievel- de, werd hij in 1954 benoemd tot hoofd van de school in Achthuizen op het Zeeuwse Goeree-Overflakkee Samen met o.a. Rinus Ceulemans kwam de heer Klomberg op 4 september in 1959 naar de St. Jozefschool aan de Bosstraat. Dat betekende voor Moergestel het einde van het ’broeders-tijdperk’. De oude banken verdwenen uit de klaslo kalen en maakten plaats voor tafeltjes en stoeltjes en de donkere kleuren van de lo kalen werden vervangen door lichte. Ook onder zijn leiding werd de omschake ling van jongensschool naar gemengd on derwijs gerealiseerd. Voor veel activiteiten op sociaal en cultu reel gebied zette de heer Klomberg zich graag in en het meest kon hij genieten van de jaarlijkse schoolkampen die hij jaren achtereen met Rinus Ceulemans organi seerde. In 1978 was hij de grote animator van het gouden feest van de ’Boszichtschool’ dat hij o.a. gestalte gaf door de uitgifte van een Gouden Boek met daarin de veie klassefo- to’s die hij daarvoor verzamelde. In 1990 vierde hij zijn 40-jarige onderwij zersloopbaan en velen kwamen hem op de receptie die ter gelegenheid daarvan was georganiseerd de hand drukken. Bij dat ju bileum maakte hij tevens gebruik van de VUT-regeling. ’n Jaar later verhuisde hij samen met zijn vrouw naar Gouda. Gerard Klomberg volgde zijn oud-leerlin- gen met plezier en het deed hem veel deugd ze regelmatig terug te zien en te ho ren wat ze in de maatschappij bereikt hadden. Onze gedachten gaan uit naar zijn familie en in het bijzonder zijn vrouw Ineke en zijn kinderen. We wensen hen veel sterkte in deze ’donkere’ dagen. /Marlon van Dijk, De Dagmaet 1, 10 jaar^\ stuurde ons het volgende gedicht... Op zaterdag 26 december wordt om 15.00 uur het jaarlijks kerstoncert van de Midden Brabnt- se Orgelkring in de Petruskerk te Hilvarenbeek gegeven. Dit concert zal worden verzorgd door organist Wim Wilschut en het Smalstads Man nenkoor onder leiding van Jan Wesdorp. Wim Wilschut (1962) studeerde orgel bij Bram Beekman. In 1991 behaalde hij, naast het diplo ma Kerkmuziek, het einddiploma orgel. Tevens studeerde hij nog clavecimbel en koordirectie. Behalve uitvoerend musicus is hij thans als I cantor-organist verbonden aan de Lutherse kerk te Middelburg. Per 1 februari 1993 is hij benoemd als stadsorga nist te Forde (Noorwegen). Wilschut zal werken spelen van Bach, Bruhns, Homilius en Swee- linck. Het Zeeuwse Mannenkoor zal Europese kerstliederen uit verschillende tijden uitvoeren.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 7