De verdwenen toverstaf: klassieker in het genre Van grote zaken en ’n sputterend CDA Oriëntatiecursus voor vrouwen die (weer) willen gaan werken Vegetarische kookkursus no Raadsvergadering 17 december 1992 J Meer dan een miljoen Rioleringsbeheersplan Naast het gebruikelijke kleingoed, waaraan een ervaren burgemeester zijn voorzittershamer verslijt, stonden er in deze laatste vergadering van het kalenderjaar een aantal grote zaken op de agenda die voor het merendeel in het volgend jaar hun definitief beslag moeten krijgen. Ambtelijke organisatieverordening In het afgelopen jaar is er zwaar gesleuteld aan een reorganisatie van het ambtelijk bedrijf ten ge- meentehuize. Verantwoordelijkheden, taakver delingen, samenwerkingsstructuren en wat dies meer zij werden in overleg met de betrokkenen doorgelicht, veranderd en gehergroepeerd. Als resultaat van dit uitvoerig onderzoek kreeg de raad nu een conceptvoorstel voorgelegd waarin een uitvoerige reorganisatie beslag heeft gekre gen. Als men weet dat men het tot nu toe moest doen met een verordening uit 1935 (toen er mis schien een tiental ambtenaren was) lijkt een der gelijke reorganisatie geen overbodige weelde. Toch was er in de raad nogal wat weerstand te gen het voorstel. Niet tegen de verordening op zich, maar wel tegen de wijze waarop deze tot stand was gekomen. Noud Smits (PGB) vroeg zich af waarom deze verordening niet vooraf in de commissie Algemeen Burgerlijke Zaken was behandeld. Hij voelde zich met dit stuk wel over vallen. Frans Goris (SPM) drukte zich nog kras Archief Oude rotten Huisvesting scholen Privatiseringsvoorstellen MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 PAGINA 11 stuk verleenden, mag niet onderschat worden. J.S./M.L. Het is te hopen dat ’Die Naemloose Speelers’ TT J het bereiden van een lekkere vegetarische maal tijd. Elke les wordt afgesloten met een zelf bereid maal. Datum: 1ste les op maandag 11 januari 1993 (in totaal zijn er 8 lessen). Tijd: van 13.30 uur tot 16.00 uur. Plaats: In de keuken van De Light- bergh te Haaren (N.B.). Kosten: 150,- inclu sief de ingrediënten (Meldt u zich wel tevoren). Leiding: Mia van Boxtel. Bureau Vrouw Werk Midden-Brabant start 14 januari 1993 met een oriëntatiecursus ’op weg naar werk’ voor vrouwen uit Midden-Brabant die (weer) willen gaan werken. Voor deze cursus wordt er op donderdag 7 janua ri aanstaande een informatiebijeenkomst gehou den, deze vindt plaats van 9.30 uur tot 11.00 uur. Steeds meer vrouwen willen graag (weer) bui tenshuis werken. Daar komt echter nogal het een en ander bij kijken. Meestal gaat het om vrouwen die vanwege de zorg van kinderen langere of kor- ser uit. Hij vond het de omgekeerde volgorde en vond het moeilijk om er ja op te zeggen. Wethou der Loosveld vergeleek de voorliggende verorde ning met een spoorboekje dat informeert over alle stappen die reeds gezet zijn. Natuurlijk volgt er een evaluatie, waarbij de raad uitdrukkelijk be trokken zou worden. Alleen Frans Goris bleef halsstarrig en wenste aantekening dat de SPM het met deze gang van zaken niet eens kon zijn. Er ging in deze vergadering alles bij elkaar meer dan een miljoen over de tafel. Maar we krijgen er dan ook een en ander voor terug op korte en lan ge termijn. Wethouder Gerlach was uitermate ge- contenteerd en de meeste raadsleden waren zeer tevreden. Voorwaar een goed vooruitzicht voor 1993. De zorg voor het milieu stelt tegenwoordig hoge eisen aan de gemeenten en dus ook aan de indi viduele burger. Op grond van de nieuwe wet Mi lieubeheer moet ook Moergestel uiterlijk in 1993 een gedeatilleerd rioleringsplan hebben. Ook Waterschap De Dommel, dat voor onze gemeen te de waterkwaliteit beheerst, gaat kapitalen in vesteren in de verbetering van de waterkwaliteit en kan daarbij niet zonder medewerking van de gemeenten. Zo zijn de overstorten van het riool op het oppervlaktewater bij hevige regenval een ware ramp voor de waterkwaliteit en het milieu. Alleen al op Moergestels grondgebied zijn er nog 7 van deze overstorten en in de omliggende ge meenten is het niet beter. Het is duidelijk dat de aanpassing van het riool aan de huidige milieu- eisen een grote investering van tijd en geld zal gaan vergen. Het college heeft, op basis van een in eigen be heer en door Waterschap De Dommel goedge keurd bestek, bij een viertal maatschappijen of ferte aangevraagd voor het opstellen van een ri oleringsbeheersplan Op technische gronden, en na ampele bespre king in de commissie, heeft het college in over leg met het Waterschap gekozen voor het plan van de Grontmij. N.V., hoewel dit plan wel het duurste bleek. Alle partijen konden met deze keuze instemmen, alleen het CDA, in de persoon van Kees Kou- wenberg, lag ook hier weer dwars. Het kwam op nieuw aandragen met de bezwaren die het reeds eerder in de commissie had gesteld. Wethouder Gerlach wenste er niet veel woorden meer aan te verspillen. Het voorstel werd door de hele raad goedgekeurd. misch kruit beloofde hij na afloop in het Piere- variétée te gaan verschieten. Corry op ’t Hoog heeft patent op typetjes die je wel het toneel af zou willen rammen: de heks dus deze keer. Hoe goed ze die rol had gespeeld, bleek op het eind. Het boosaardig vrouwmens kwam tot inkeer en beloofde haar leven te beteren. ’Ben ik erg ge meen geweest’, vroeg ze de zaal. ’Jaaaal’, vonden de kinderen. ’Kunnen jullie me vergeven?’ ’Nee- een dag eerder de jeugdige bezoekers heel wat ka- tholieker waren. Bijrollen waren weggelegd voor Joke de Laat (Moeder Anna) en Stella de Beer (Dochter Mientje). Ervaren krachten, die met name de techniek van het aangeven onder de knie hebben, op basis van tekstvastheid en timing. Aan die twee hadden souffleuses Nel de Beer en Mien van den Boogaart dan ook weinig mede te delen. De meerwaarde die de mannen van de techniek - tere tijd uit het arbeidsproces zijn geweest, en nu weer ’mee willen draaien’. Dat zou kunnen door meteen weer te gaan wer ken of door eerst een opleiding of cursus te gaan doen. De cursus oriëntatie ’op weg naar werk’ geeft on der andere informatie over beroepen, scholings- en opleidingsmogelijkheden, de mogelijkheden van het Arbeidsbureau en over solliciteren en je presenteren. Daarnaast wordt er aandacht besteed aan de mo gelijkheden van de cursiste zelf: vragen als ’Wat kan ik’, ’Wat doe ik graag’, ’Wat heb ik er voor over’, passeren de revue. Heb je interesse, neem dan contact op met Vrouw Werk, Goirkestraat 90 te Tilburg, tel. 013-424913. ver gezien dat dit ten goede zou komen aan de aangeslotenen door een uitstel of vermindering van de geplande contributieverhoging. Maar het legde zich sputterend bij de beslissing van de meerderheid neer. Het aantal aangeslotenen op het Moergestel CAI- systeem is momenteel ongeveer 1700. Per 1 juli 1993 wordt het abonneetarief verhoogd met 3,30 per maand (zonder overdracht zou dit 5,40 zijn geworden) en voor nieuwe aansluitin gen (binnen het huidige bereik) zal een eenma lige bijdrage van 103,- worden gevraagd. Dat kan nog wel eens tot een interessante dis cussie leiden, waarbij over en weer nog wel eens een schampschot of een schimpscheut kan vallen. Maar ditmaal had het college een hechte coalitie op zijn hand en zag de opposi tie van het CDA zijn onschuldige rotjes met een sisser aflopen. U ziet, we zijn al volop in de eindejaars-sfeer. Hoe kan het ook anders met de feeëriek verlichte ’Federstube’ in het vizier, die tot omtrent 10 januari van het nieuwe jaar I het plein zal sieren of ontsieren. Het is maar net hoe je er tegenaan kijkt. met dit stuk ook in de regio furore kunnen gaan maken. Zo’n toverstaf moet je keer op keer zoek zien te raken. Steeds meer mensen schakelen over op vegetari sche voeding. Er dringt steeds meer het besef door dat vegeta rische voeding gezond is en beter voor het milieu. De klemtoon in deze kookkursus ligt vooral op Zo beleefden twee goed gevulde zalen op vrijdag 18 en zaterdag 19 december de doop van een honderd procent Moergestels kindertoneelstuk: De Verdwenen Toverstaf. Het genre heeft er een klassieker bij, mocht de conclusie luiden. Het schrijven van een kindertoneelstuk lijkt makkelijker dan het is. Natuurlijk kan de schrij ver zich vastklampen aan ijzeren wetten, waarvan het ’happy end’ de voornaamste is. Het is echter de kunst om de geijkte structuur van een scena rio te doorspekken met ’aardigheidjes’, als het ef- fe kan ’special effects’. Een heks en een tovenaar hebben we immers al genoeg gezien. Het wordt pas echt leuk als die twee het met elkaar aan de toverstok krijgen, die dan vervolgens ook nog eens zoek raakt, waardoor de magische formules een averechtse uitwerking krijgen. Kijk, dan ver dwijnt de lamheid niet uit het ene been van Zoon Giel (Erik Boogaers), maar slaat die in allebei de benen. En dan is tot drie maal toe het pinnige Frans.Jozef Becx en Gerard Oerlemans - aan het echtpaar Tante Betje (Ricky Martens) en Ome sfi]k JrlppnHpn matT nip, nndpr.rhqt wnrdpn Klarus (Paul Jaszewski) de klos, als ze tegen wil en dank hardhandig het podium op worden ge toverd, waarbij we zelfs een maal het directoire van Tante Betje mochten aanschouwen. Dat ben- ne leuke dingen voor de mensen! ’Die Naemloose Speelers’ zijn hard bezig zich te ontwikkelen tot een van de meest vooraanstaan de kindertoneelgroepen uit de regio. In die pro gressie, heeft vooral regisseur Jan van den Hurk de hand. Zorgvuldig heeft hij eraan gewerkt dat de vereniging kan beschikken over een ’archief aan decor- en kledingstukken, terwijl ook de gri me voortaan door eigen mensen wordt uitge voerd. Verantwoordelijk drietal: Marijke van den Hurk, Nicole van de Wiel en Corry van Dijk. Op vooral de twee ’kobolds’, knechtjes van de heks, hadden de drie zich deze keer uitgeleefd. Afschri kwekkende types waren dat, en dan te weten dat Danny van de Loo en Marjolein Salvetti in het echt zulke schattige meisjes zijn. Danny en Marjolein maakten hun toneeldebuut, gracieus als doorleerde ballerina’s. Maar ook Bart van de Loo stond voor het eerst als Naemloose Speeler op de planken, en hoe. In zijn met ver ve gespeelde schavuitenrol, stelde hij de lachspie ren het vaakst op de proef. Een komische aan winst! Ook omdat hij, zoals ook Erik Boogaers dat kan, het ’gèssels’ op humoristische wijze weet aan te wenden. Dat stemt sowieso hoopvol: hoe jonger, hoe beter de dialectbeheersing. Klinkt raar, maar is wel waar. En dan zijn er de oude rotten in het vak. Ad de Beer als boswachter Jacob, die zo gaarne piano zou willen spelen. We voelden het als publiek lang en breed aankomen: op het eind mocht ie - van zichzelf - effe. Tóen de toverstaf gevonden was, bleek de magische spreuk ’Pianissimo Mu- sicam Autodidacticam Pamassus!’ wel te werken, en kon De Beer de finale inzetten. Die tovenaar was Frans de Bresser, die zijn rol op bedeesde, toch overtuigende manier vorm gaf. Zijn ko- Nu de Boszichtschool door het Katholiek School bestuur alsnog is opgeheven en de Openbare School uit zijn jasje dreigt te barsten is een her schikking van schoolgebouwen en ruimten nood zakelijk. Een goede en bevredigende oplossing zou in augustus 1993 gerealiseerd moeten zijn. Daarnaast zijn er in Moergestel nog meerdere verenigingen die geen adekwaat onderkomen me nen te hebben, zoals ’t Kwartierke, Scouting en in de naaste toekomst ook KPJ. Na ampele voorbesprekingen in de commissies heeft het college architect Wolfs jr. ingescha keld die een plan voor de herschikking heeft op gesteld waarin op de eerste plaats de scholen, maar ook de verenigingen, onder de loupe zijn genomen. Naar verwachting zal heel de opera tie ongeveer 600.000,- gaan kosten, een for se hap uit het budget van omtrent 1.000.000,- dat de gemente voor scholen en sociaal-cultu- reel werk in 1993 ter beschikking heeft. De coalitiepartijen konden zich vinden in het procedure-voorstel, ook al vroeg de SPM zich af of het korte tijdsbestek wel haalbaar zal zijn. Het CDA uitte, bij monde van Mark van Veltho- ven, nogal wat kritiek. Zij wilde eerst alle partijen horen en dan kiezen. De tijdsdruk was volgens hen zelf door het college gecreëerd. Ook stelden ze vragen bij de 18.000,- die het plan Wolfs had gekost. Volgens wethouder Loosveld staat met de in stemming met de voorgestelde procedure niets een goede schikking per 1 augustus 1993 in de weg. De toekomst zal het leren. Al tien jaar brengen ’Die Naemloose Speelers’ kindertoneel op de planken, met uitzon dering dan van een enkele film of wagenspel. Eén probleem: met het jaar bleek het moei- lijker aan een spannend, op de juiste maat van kinderen geschreven script te komen. Het dankbaar oeuvre van Jan Naaijkens is zo langzamerhand door de ’naamlozen’ uit geput, en veel meer nieuws bevindt zich niet onder de zon. Nu doet zich de toevallige omstandigheid voor dat de Moergestelse toneelvereniging een heuse schrijver onder de leden heeft: Ad de Beer. En wat ligt dan meer voor de hand, dat Adriaan zelf een stuk schrijft? waarden geformuleerd die haar voldoende vin gers in de pap geven om het programma-aanbod te kunnen bepalen. De overname geschiedt door de P.N.E M. voor een bedrag van 1.400.000,-. Een groot bedrag, maar na aftrek van de nodige renovatie-kosten ad 600.000,- en de boekwaar- dereserve ultimo 1992 ad 790.000,- blijft er voor de gemeente een batig saldo van 60.000,- over. De raad stond in zijn geheel zeer positief tegen over deze overdracht, waarop reeds jarenlang vanuit de raad is aangedrongen. Alleen de boe- Tussen het tweede en derde bedrijf werd het pu- king van het voordelig saldo op de post reser- bliek getrakteerd op de uitgebreide mogelijkhe- i ve stuitte op bezwaar bij het CDA. Dit had lie den die de lichtinstallatie van Den Boogaard I-J"* J:* heeft. Weten de peuters en kleuters alvast hoe het hen straks, als pubers, op de zondagavond zal vergaan. Sportpark Stokeind: De privatiseringsonderhan- delingen met Roef! zijn in een vergevorderd sta dium. De gemeente draagt de was-kleedaccom- modatie om niet over aan Roef! en betaalt een be drag van 8.000,- voor achterstallig onderhoud. De sportvelden blijven aan de gemeente, die ze onderhoudt en voor 1.000,- per veld en per jaar i aan Roef! verhuurt. i Wat betreft Audacia ligt het moeilijker omdat I men over de koopprijs van de kantine tot op dit moment nog niet tot overeenstemming kan komen. Het gemeentevoorstel is bij Audacia nog in be raad. Wat de velden betreft: deze blijven in het voorstel aan de gemeente en kunnen op dezelfde voorwaarden als bij Roef! worden gehuurd. De raad kon het in grote lijnen met het voorstel eens zijn, maar algemeen was te beluisteren dat men enige soepelheid in de onderhandelingen met Audacia op prijs zou stellen. Centrale Antenne Inrichting: Met ingang van 1 januari zal de gemeente Moergestel eigendom en exploitatie van de plaatselijke CAI overdragen aan de P.N.E.M. Hiermee stoot de gemeente een taak af op een moment dat grote renoveringen en aanpassingen van het huidige systeem technische eisen en financiële investeringen vergt die bij een gespecialiseerde instelling beter op zijn plaats ee!’ Dat was althans op zaterdag. Het schijnt dat j zijn. Natuurlijk heeft de gemeente daarbij voor-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 11