Elftal in de KIJKER^ Wandelen in denahmr Elektronisch betalen aan de kassa: nabije toekomst i 1 Het belang van een uitstrijkje Nationale Collecte ’Geef ’s voor diabates’ Loopcross in Hilvarenbeek Laatste wegrace 1992 I succesvol voor Wil Moorman Voorlichtingsavond druk bezocht 67 w-I 5 Over het gemak, de snelheid en de veiligheid van elektronisch betalen in de winkel werd vorige week maandag in ’Den Boogaard’ een voorlich tingsavond gehouden door de Rabobank. Uitgenodigd voor deze avond waren de Moergestelse winkeliers die op deze avond konden kennisma ken met het systeem. 2 Hij is groen en heeft een gele rand Voetbal: Regiocompetitie Wat is diabetes? Gevolgen van diabetes Veilig, makkelijk en snel prik van de week samen werken aan een gezond bestaan cirred lederwaren bv. g g MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 PAGINA 7 \6 MO. met Johan van Oosterhoud meeste jongens van toen voetballen nu nog met elkaar. Dat het voetballen centraal staat moge 15 3- d ik Het is in de wegracegeschiedenis nog niet vaak vóórgekomen dat er zo laat in het seizoen nog een wedstrijd is georganiseerd. De reden hiervoor ligt in het feit dat de KNMV de laatste wegrace voor het nationaal kampioenschap, die gepland stond voor 3 en 4 oktober, heeft laten vervallen en daar voor in plaats een Europese kampioenschaps- wedstrijd heeft gehouden. taling geregistreerd is. Daarna wordt een bon uit geprint en de transactie is geschied. Voordelen voor de klant zijn er vele. Hij kan win kelen met weinig of geen contant geld op zak en de hele transactie duurt aanmerkelijk korter dan wanneer wisselgeld teruggegeven moet worden. Bovendien is het veel veiliger voor de consument omdat hij niet met veel geld of cheques over straat hoeft. De Rabobank verwacht in de zeer nabije toe komst een onstuimige groei van deze nieuwe ma nier van betalen en heeft met deze voorlichtings avond een duidelijke voorzet gegeven aan de Moergestelse middenstander die aan het eind van de avond konden ’proefdraaien’ met de betaalau tomaat. Veel dieren zijn rovers. Ze zijn niet alleen bij zoogdieren, vogels en vissen te vinden. Ook bij insekten zijn van die ’rakkers’. De geelgerande waterkever is zo’n roofkever. Hij is beslist niet de enige. Er komen over de gehele wereld maar liefst ongeveer 4000 soorten roofke- vers voor. De geelgerande waterkever doet zijn naam eer aan. Hij is mooi getint: donkergroen en langs de rand van zijn lichaam heeft hij gele stre pen. Hij kan perfekt zwemmen en vliegen. Deze kever is algemeen in Nederland. Aan de oe ver van een vijvertje in De Brand zag ik er een. Hij leeft ook in de Reusel. Of de geelgerande wa terkever, die wel 45 mm groot kan worden zich sympathiek in het water opstelt? Vergeet dat maar. Hij is een roofkever, die op waterdieren jaagt. Zelfs kleine visjes en kikkervisjes worden aangevallen en lekker opgegeten. Och, je moet toch wat doen om aan de kost te komen! Waterroofkevers hebben de eigenschap hun voorraad lucht te reguleren. Hierdoor zijn ze in staat in het water te dalen, de stijgen of al zwe vend stil te blijven staan. De natuur zit mooi in elkaar. Ook bij de geelge rande water(roof)kevers. Nederland telt plm. 300.000 mensen met diabe tes mellitus (suikerziekte). Deskundigen ver wachten dat dit aantal de komende jaren sterk zal toenemen. Over tien a vijftien jaar zullen een half miljoen mensen deze ongeneeslijke aandoening hebben. Waar door iemand diabetes krijgt is nog steeds onbe kend. Daarom is onderzoek naar het ontstaan van diabetes belangrijk! Het Diabetes Fonds Nederland organiseert van 8 t/m 14 november de nationale collecte ’Geef ’s voor diabetes’. Met de opbrengst subsidieert het DFN wetenschappelijk onderzoek naar diabetes. Mogen we weer op uw aller medewerking reke nen? Dank u! Deze week Audacia 5 in de kijker. Het elftal is jaren geleden 15) bij elkaar gekomen en de Programma zondag 8 november: Dalco’s I - ’t Draaiboompje Boerenbond II - De Veerkes Den Ouwe Jan - *t Centrum Boerenbond I - ’t Stokske Biest Boys - Treffers Verkooijen - Dalco’s II ’t Trefpunt is vrij Atletiekvereniging Achil 87 uit Hilvarenbeek or ganiseert op zondag 8 november aanstaande haar jaarlijkse cross. Het programma: 11.00 uur trimloop, 12.00 uur begin jeugdwedstrijden, 13.45 uur dames senio ren en veteranen, 14.00 uur heren senioren en ve teranen. Inschrijving en parcours: Trimbaan te Hilvarenbeek. Inlichtingen: 04255 - 3711/1897. Diabetes wordt veroorzaakt doordat de alvlees klier geen of te weinig insuline produceert. Insu line is een hormoon dat ervoor zorgt dat de glu cose (suiker) uit ons eten uiteindelijk in het li chaam wordt omgezet in warmte en energie. Ondanks strakke leefregels en dieet vormen com plicaties altijd een bedreiging. Oogziektes, met in het ergste geval blindheid, hart- en vaatziek ten, nieraandoeningen en aantasting van het ze nuwstelsel met als gevolg voet- of beenamputa- ties zijn gevreesde complicaties. De wetenschap zoekt naarstig naar het terugdrin gen en moeilijk genezen van de genoemde gevol gen van het hebben van diabetes. Daarom is ook uw bijdrage aan het onderzoek zo noodzakelijk! Eén van de plm. 30.000 collectan ten belt deze week bij u aan om een bijdrage te vragen voor onderzoek rond diabetes. Mocht u niet thuis zijn als de collectant komt maak dan uw gift over op giro 5766 of op banknummer 70.70.70.805 van het Diabetes Fonds Neder land te Amersfoort. Dit resultaat is zonder meer een mooie seizoe- nafsluiter, en ook een bewijs dat de aansluiting voorin bij de top gerealiseerd is. Verder wil Wil Moorman iedereen bedanken die hiervoor zijn medewerking heeft gegeven ’sponsors, monteurs en suporters’. In Nederland wordt per jaar bij 1200 vrouwen, meestal in de leeftijd van 35 tot 55 jaar, baarmoe derhalskanker vastgesteld. Deze ziekte is op te sporen of te voorkomen door regelmatig een uitstrijkje te laten maken bij de huisarts. De kans op genezing is dan praktisch 100 Alle vrouwen van 35 tot 55 jaar in Midden-Bra- bant krijgen dan ook één keer per 3 jaar een oproep om zich te laten onderzoeken. Men krijgt een uitnodiging om een afspraak te maken met de huisarts en daar een uitstrijkje te laten maken. Het onderzoek wordt vergoed door het zieken fonds en door vrijwel alle ziektekostenverze keraars. Voor meer informatie over het onderzoek kunt u zich wenden tot uw huisarts. Met vragen over de oproep kunt u contact opnemen met de GGD, tel. 643274. doende werden genomen. Een 1 le trainingstijd in een veld van 30 coureurs was het resultaat. In de tweede trainingssessie bleef het zachtjes re genen, waardoor de tijden hoger uitvielen. Maar een 6e tijd in de regentraining was mijn deel. Op de zondag was het ook niet droog waardoor het toch nog glad was op de baan. Vandaal dat er bij de start voorzichtig aan gedaan werd om de nieuwe motor niet te beschadigen bij de eerste wedstrijd. Bij het opgaan van het eer ste rechte eind lag hij op de 14e plaats. Maar tij dens de wedstrijd kon het verloren gegane terrein weer teruggewonnen worden. Hierdoor zou hij nog opklimmen naar een 6e plaats aan het eind van de wedstrijd. Een resultaat waar hij zeer te vreden mee was, zeker gezien de weersomstan digheden. Om de rijders toch hun aantal wedstrijden te kunnen laten rijden is toen gekozen voor een ex tra wedstrijd die echter niet meer mee zou tellen voor het nationaal kampioenschap. Hierdoor ontstond voor Wil Moorman een mooie gelegenheid om zijn onlangs aangeschafte nieu we racemotor uit te proberen. Het is een Yamaha FZR 750 OWO1Dit is een speciaal door Yamaha-motors ontwikkelde mo torfiets voor deelname in wegraces. Deze motor is in zeer beperkte oplage geprodu ceerd, een zogenaamde ’Limited Edition’. Hij bezit voldoende vermogen om voorin mee te kunnen strijden. Deze extra wedstrijd werd in Hengelo (Gld) ge organiseerd door de Hamove. Deze motorclub organiseert normaal rond Pasen de openings wedstrijd, en nu dus ook de sluitingswedstrijd. Het is een van de laatste straatcircuits van Neder land. Op zaterdagmorgen was de eerste training, het was nog wel even wennen aan de nieuwe motor. Hij heeft een zeer hoge topsnelheid van rond de 300 kilometer per uur en is zeer stabiel in de bochten. Daardoor is een hoge bochtensnelheid mogelijk. De baan was half droog, half nat, zo- er geen onnodige risico’s Bij benzinestations en steeds meer supermarkten zijn ze niet meer weg te denken: de betaalauto maten voor de houders van een bankpas met pin code. Steeds meer mensen leren de voordelen kennen van deze manier van betalen en omdat de Rabobank vanaf het begin bij deze ontwikkeling betrokken is geweest had Rabobank Moergestel de Moeigestelse winkeliers uitgenodigd voor een voorlichtingsavond Door de heer Wijn van Rabobank Nederland werd na een introduktie-video een duidelijke toe lichting gehouden en praktische uitleg gegeven waarna de heren middenstanders vragen konden stellen over gebruiksmogelijkheden binnen hun bedrijf. De heren de Wijn en Huijben (Rabobank Moer- gedstel) wisten op de meeste vragen een bevredi gend antwoord te geven. Op dit ogenblik zijn er in ons land zo’n 7.300 be taalautomaten in gebruik. De verwachting is dat in amper ’n jaar tijd dit aantal gestegen zal zijn naar liefst 10.000. De klant kan betalen zonder kontant geld of che ques. De (op naam gestelde en dus persoonlijke) pas wordt ingevoerd in de betaalautomaat en het bedrag wordt ingetoetst op de kassa. Een centrale computer controleert of de ingetoetste pincode juist is, of de rekening niet geblokkeerd is en of de bestedingsruimte (lees: banksaldo) toereikend is en in nog geen 30 sec. weet de klant of zijn be- duidelijk zijn, maar ze zijn door de jaren heen gegroeid tot een hechte groep die met veel meer dingen bezig zijn dan voètbal alleen. Ze zijn vrienden van elkaar geworden, die voor een groot gedeelte lief en leed met elkaar delen. De groep is erg gelukkig met sponsor Ruud Hurkmans van de firma Cirred. Ze hopen als team zo nog heel lang door te kunnen gaan, voor, tijdens en na de wedstrijd en dat binnen een fijne club zoals Audacia toch is. Op de foto staand v.l.n.r.: Ruud Hurkmans (sponsor), Jan Op 't Hoog, Rob Outmaeyer, René Ma- ton, Willeke Roosen, Jan Schoones, Ron Siteur, Pedro Op 't Hoog en Gerard de aat Zrttend v.l.n.r.Jos van de Sande, Frans van de Loo, Peter van de Loo, Jan Lapien, Huub de Kort, Rob Lapien, Tinus Vermeer, Cas Horsten. Niet op de foto: Joop Dominicus, René van Esch en Henrico van Herck. 4IDDEN IRABANT te

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 7