AFVALBEWUST BOODSCHAPPEN DOEN DE KLANT IS KONING TIPS Fuji en Efteling delen prijzen uit van fotowedstrijdwinnaars Efteling eert drie grondleggers met gedenkteken ..'omroep - brabant •r 3 i EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF J 1 Margje van Alem (Rosmalen) wint verhalenwedstrijd van PBC en Omroep Brabant IDER AF EBJE ZE HA> PAGINA 12 postbus 108 - 5600 ac eindhoven Zo kent iedereen de Efteling toch? GOED VOOR HET MILIEU EN DE PORTEMONNEE 1 1 1 V c Onverpakt. Als 't even kan, kies dan onverpakte produk- ten (groenten, fruit, snoep e.d.). Duurzaam. Kies bij voorkeur produkten die langer meegaan. Boodschappentas. Als u bood schappen gaat doen, neem.dan uw eigen boodschappentas mee. 1 C 1 1 1 1 I MINDER AFVAL HEB JE ZELF IN DE HAND Afvalbewust inkopen is niet zo moeilijk. Maar het zou be slist nog een stuk eenvoudiger zijn wanneer het aanbod van artikelen er op is afgestemd. Vindt u dat dit beter kan? Praat er dan eens over met de winke- I ier of de bedrijfsleider. Of maak gebruik van een standaard formulier dat veel supermark ten en warenhuizen beschik baar stellen voor opmerkingen en suggesties van klanten. Vaak kunt u commentaar ook via een idéeënbus kwijt. Kleiner Met z'n allen moeten we de ko mende jaren de afvalberg een kopje kleiner maken. Daarmee zijn we op de goede weg, want er gebeurt al veel. De overKeid en het bedrijfsleven hebben samen afspraken gemaakt om overdadige verpakkingen in de komende jaren uit te bannen. Scha delijke verpakkingen worden steeds minder gebruikt. De verpakkingen worden steeds dunner. Dat bespaart honderdduizenden kilo's karton, glas, blik, kunststof en aluminium. Ver mindering wordt ook bereikt door dat steeds meer geconcentreerde produkten in kleine verpakkingen (bijvoorbeeld waspoeder) en navulbare verpakkingen op de markt verschij nen. Waar mogelijk wordt afval opnieuw gebruikt: met glas, oud papier, kar ton en blik gebeurt dit al voor een groot deel. We moeten dus zoveel mogelijk voorkomen dat afval ontstaat. Im mers, hoe minder rommel we ma ken, hoe minder we moeten oprui men. Statiegeld. Als u kunt kiezen, neem dan produkten waar statiegeld op zit. Onverpakt Het natuurlijke jasje van de kom kommer toont stukken lekkerder dan het glimmende plastic folie dat Dit artikel over onverpakte en eenvoudig verpakte produkten is het eerste in een reeks van drie artikelen over afvalbewust boodschappen doen. V MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 28 OKTOBER 199z Minder. Koop niet meer dan u werkelijk nodig hebt. GRATIS BROCHURE Wilt u meer weten over het voorkomen van afval of het ge scheiden inzamelen van afval? Bel uw gemeente. Of bel 079 - 449449 voor de gratis brochure "Minder afval heb je zelf in de hand". Een brochure boordevol praktische tips van het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer. Schriftelijk aanvragen kan ook: Ministerie van VROM, antwoord nummer 10103, 2700 VB Zoeter- meer (geen postzegel nodig). Boodschappentas Veel boodschappen gaan in ter plaatse verkrijgbare plastic tasjes, die zon der uitzondering ergens een opdruk hebben dat ze "milieuveilig" zijn, of iets dergelijks. En misschien klopt dit nog ook voor een deel. Maar vergeet niet dat voor het produce ren van zo'n plastic tasje grondstof fen en energie nodig zijn. Die grondstoffen en energie gaan verlo ren als dat plastic tasje bij het afval terecht komt. Regelrechte verspil- vuilnis op de belt ook isoleren en hoe voorzichtig we de rest ook ver branden; het milieu gaat er nooit op vooruit. Minder afval, dat is zonder twijfel de beste oplossing. Dat doel is op verschillende manie ren te bereiken. Met hergebruik zijn we op de goede weg. Statiegeld helpt bij het terughalen van potten en flessen. Die kunnen zonder proble men opnieuw worden gebruikt. Zonder statiegeld gaat het ook: zo'n 60% van het glas en oud papier wordt apart ingezameld en opnieuw benut Daarmee loopt Nederland voorop in de wereld. Maar er is meer te doen. Een beter milieu begint bij de boodschappenlijst. Gelukkig zijn er manieren om daar wat aan te doen. Één methode is al wijd en zijd bekend: afval scheiden en hergebruiken. Papier en karton apart, glas apart en vanwege de schadelijkheid ook chemisch afval apart. Groente-, fruit- en tuinafval wordt steeds vaker apart gehouden. Maar er is nóg een doeltreffende manier om de hoeveelheid huisvuil te bepetken. Wie boodschappen doet bewijst het milieu een enorme dienst door afvalbewust inkopen te doen. 'Z En dat is gemakkelijker dan de meeste mensen denken. Margje van Alem uit Rosmalen en Giel van de Wiel uit Drunen zijn de winnaars geworden van de provinciale kinderverhalenwedstrijd ’Land in ziiicht’, die was georganiseerd door de Provincia le Bibliotheek Centrale (PBC) en Omroep Bra bant. De winnaars werden zondag 18 oktober be kend gemaakt tijdens een speciale uitzending van Omroep Brabant, vanuit het Land van Ooit in Drunen. Op vrijdag 9 oktober 1992 werd om 16.00 uur een speciaal gedenkteken onthuld ter ere van drie van de grondleggers van de Efteling. Dit zijn de toenmalige Burgemeester van de Gemeente Loon op Zand, Mr. R. van der Heijden; oprichter van de Stichting Natuurpark de Efteling, cineast Pe ter Reijnders die het Sprookjesbos tot leven bracht en natuurlijk Anton Pieck zelf, wiens scheppende handen het gezicht van de Efteling bepaalden. Hadden zij ooit kunnen vermoeden dat hun eer ste ideeën zo succesvol zouden uitgroeien? Op 31 mei 1992 was het precies 40 jaar geleden dat het Sprookjesbos officieel werd geopend. Dat is het afgelopen seizoen uitbundig gevierd met een overzichtstentoonstelling over veertig jaar Ef teling in het park, een Anton Pieck tentoonstel ling, een rariteitenkabinet en een speciale actie voor veertigjarigen. Als afsluiting van al deze vie ringen is besloten om vóór de sluiting van het park (25 oktober 1992) de grondleggers van het park te eren met een gedenkteken dat een vast plaatsje krijgt. Het gedenkteken is ontwoipen door Ton van de Ven, creatief directeur en op volger van Anton Pieck. In de veertig jaar dat de Efteling nu open is, is er een fantastische ontwikkeling geweest van een kleine speeltuin tot de Efteling zoals men die van daag kan bezoeken. Die ontwikkeling is te danken aan een heleboel mensen die met kennis en inzet hebben gewerkt aan veertig jaar Efteling. Heel veel mensen die al jaren een Efteling-hart hebben en die meeleven met het wel en wee van het bedrijf in Kaats heuvel. Het gedenkteken voor de drie grondleggers mag dan ook opgevat worden als een compliment voor allen die in de loop van deze veertig jaar hun diensten hebben geleverd aan het familie-attrac- tiepark. Aan de provinciale wedstrijd hebben meer dan vierduizend kinderen tussen de acht en twaalf jaar meegedaan. De bedoeling was dat de kinde ren een verhaal van de Tilburgse schrijver Paul van Loon zouden afmaken. Van Loon, die zelf in de jury zat, vond de kwaliteit van de inzendingen bijzonder goed. Behalve drie prijzen in de cate gorieën acht tot tien en tien tot twaalf jaar wer den nog vier eervolle vermeldingen toegekend. De beste verhalen werden door de prijswinnaars voorgelezen tijdens de uitzending van zondag morgen. In het programma De Boekenboom van Omroep Brabant op zaterdagmorgen zullen de verhalen van de overige prijswinnaars nog te ho ren zijn. In de categorie acht tot tien jaar ging de eerste prijs naar Giel van de Wiel uit Drunen, de twee de prijs was voor'Anouk va Balen uit Veldhoven en derde werd Steef de Groot uit Cuijk. Eervol le vermeldingen waren er voor: Hellen Megens (Berghem), Jerke Boers (Breda), Frauke Davits (Budel-Dorplein) en Frank van de Tillaar (Erp). In de categorie tien tot twaalf jaar werd Margje van Alem uit Rosmalen eerste, gevolgd door Astrid Kouveld uit Veghel en Caroline Mattheij uit Helmond. Eervolle vermeldingen in de cate gorie gingen naar: Esther’van de Plas (Geertrui- denberg), Mirjam Vermeulen (Helmond), Roel van de Zanden (St. Oedenrode) en Helmi Maas (Someren). Grootverpakkingen. Voor grootverpakkingen wordt naar verhouding minder verpak kingsmateriaal gebruikt dan voor kleinverpakkingen. bespaart dat dubbeltjes op de ver pakking, verder koop je precies de juiste hoeveelheid en als klap op de vuurpijl ontstaat er minder afval. Dat laatste is natuurlijk helemaal het geval wanneer ook de cellofaantjes tussen de plakjes kaas of vlees ach terwege worden gelaten. Hergebruik. Statiegeld of navulbaar niet mogelijk? Neem dan bij voorkeur verpakking- en van papier, karton en glas. Die kunnen in de glas- of papierbak. Met de dagelijkse boodschappen wordt ongemerkt ook heel wat afval in huis gehaald. Het resultaat daarvan zetten we wekelijks of tweewekelijks op straat, als het huisvuil wordt opgehaald. Maar daarmee zijn we nog niet van ons afval af. Door de steeds grotere hoeveelheden afval en problemen met het verbranden en storten, dreigt Nederland om te komen in het huishoudelijk afval. Foto-onderschrift: De eerste prijs:’Zo kent iedereen de Efteling toch?’ Op maandag 19 oktober werden de prijswinnaars van de Fuji/Efteling fotowedstrijd in het park be kend gemaakt. In het kader van het veertigjarig jubileum van de Efteling en de ’partner in kwaliteit’-relatie die Fuji met het park heeft, werd aan het begin van het seizoen een fotowedstrijd uitgeschreven. Om mee te doen aan de wedstrijd moest een hele spe ciale foto in de veertigjarige Efteling gemaakt worden, natuurlijk op een Fujifilmpje. Er waren heel wat mooie prijzen te winnen, van een super- handzame camcorder tót twee maal een fabelach tig weekend in het nieuwe Efteling hotel voor twee personen. In september heeft de jurering van de inzendin gen plaatsgevonden en alle prijswinnaars zijn uit genodigd om in de Efteling hun prijs in ontvangst te komen nemen. De uiterste inlevertermijn voor kopij is ZATERDAG 12.00 UUR. Advertenties uiterlijk maandagavond. Huisvuil De Nederlandse huishoudens pro duceren gezamenlijk een afvalberg van meer dan zes miljard kilo per jaar. Hoeveel dat is, wordt pas goed duidelijk ais ergens eens een vuil ophaaldienst staakt. In een mum van tijd verandert een stad in één grote vuilnisbelt. Huisvuil komt voor een deel op de vuilnisbelt terecht, een ander deel gaat naarde vuilverbranding. Plaats voor nieuwe vuilnisbelten is er ei genlijk niet; de grond kan wel beter worden benut! En hoe goed we het Navulverpakkingen. Neem liefst verpakkingen die u op- er soms omheen zit. En ook appels, peren, bananen en sinaasappels zijn door moeder natuur al prima ver pakt. Die kunnen, zoals je dat ziet op de markt en in die kleine win kels zonder zelfbediening, zo in de boodschappentas. Bij keuze uit ver pakt en onverpakt, verdieneh steeds de onverpakte artikelen de voorkeur. Soms is onverpakt, ook voor groente en fruit, niet erg praktisch. Dan is de krant of een papieren zak, bij voorbeeld als verpakking van een zomerse krop sla, stukken beter dan zo'n plastic zakje. Dat plastic zakje is helaas in veel zelfbedieningszaken bijna niet te vermijden. Denk maar aan de groente-afdeling van de supermarkt. Hoewel niet ideaal, is dat nog altijd beter dan voorverpakte artikelen zoals appels op een kunststof- of kartonnen schaaltje met folie er omheen. Vaak zijn die voorverpakte produkten makkelijk te vermijden. Naast bij voorbeeld de voorverp-kte kaas- en vleeswaren zijn diezelfde artike len meestal ook los en vers verkrijg baar. Voordelen: om te beginnen Besparing&h Ook in warenhuizen en andere winkels is met een beetje goede wil veel onnodig verpakkingsmateriaal te vermijden. Bijvoorbeeld blister- verpakkingen; die doorzichtige (hard)plastic doosjes ai dan niet op een kartonnen achtergrond. In bouwmarkten bestaat steeds vaker de mogelijkheid om schroefjes, moertjes, boutjes, spijkers en derge lijke zelf af te wegen in een papie ren puntzakje. Daar komt geen voorverpakking meer aan te pas. Ook hier gaan milieu voordeel en financieel voordeel hand in hand. Afvalbewust inkopen doen bete kent dus goed letten op de verpak king. Veel verpakkingen, vooral van de luxere artikelen en de zogenaamde geschenkverpakkingen, vertonen "surprise-neigingen": de ene ver pakking om de andere. Dat is mis schien grappig op 5 december, maar in het dagelijkse leven al veel min der. Uiteindelijk koop je meer ver pakking en lucht dan het produkt waar het echt om gaat. De voorbeelden zijn op alle terreinen te vinden: bonbons, koekjes, snoep, parfum, cosmetica... Eigenlijk nergens voor nodig al die verpakking. Zonde van de energie en heNmateriaal. ling dus. En in Nederland gaat het om maar liefst 2,5 miljard plastic tassen en zakjes! Daar zit genoeg kunststof in om bijvoorbeeld de helft van alle huishoudens in Nederland van een huisvuilcontainer te voor zien. De tijd dat het aanbod van een winkelier om de artikelen in een plastic tasje te verpakken klant vriendelijk en een bewijs van ser vice was, ligt dus achter ons. De eigen boodschappentas is veel min der schadelijk voor het milieu. Want een beetje stevige boodschappentas -waar veel méér in gaat dan in z'n plastic collega- gaat heel wat jaar tjes mee! Het gebruik van de eigen boodschappentas is een prima start om in het vervolg afvalbewust boodschappen te doen. Want iets dat lang(er) meegaat levert haast per definitie minder milieubelasting op dan het vergelijkbare produkt, dat korter of soms zelfs slechts één malig wordt gebruikt. Iets om op te letten bij produkten, maar óók bij verpakkingen! Schadelijkheid. Probeer schadelijke materialen te ver mijden. Als u inkopen doet, zorgt u voor minder afval en dus minder verspilling als u even denkt aan de volgende tips: nieuw kunt vullen, (kosmetica, (vaat) wasmiddelen, wasver- zachters e.d.).

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 12