VOLKSPARTIJ VOOR VRIJHEID EN DEMOCRATIE u.. VE Openbare orde en veiligheid Economische zaken Cultuur en recreatie Onderwijs Sociale voorzieningen en maatschappelijke dienstverlening F ave abs tier. Vc I der ne I der Sta de gae zier Algemeen bestuur Verkeer, vervoer en waterstaat 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 14 OKTOBER 1992<: PAGINA 14 M j|lgemene Cpeschouwingen yyg Een jaar geleden benadrukte de VVD bepaald niet tevreden te zijn met het functioneren van zowel de raad als het colle ge. Onverwacht is daarin eind 1991 verandering gekomen. Met de toen gevormde nieuwe coalitie is aanmerkelijk meer visie en élan in het politieke proces geïntroduceerd. Omdat de WD aan de wieg heeft gestaan van de huidige coalitie en ac tief betrokken geweest is bij de samen stelling van dit college zal het niet ver bazen dat in de voorliggende beleids begroting de lijnen die de WD voor staat herkenbaar zijn. Toch is het zinvol puntsgewijs de diverse hoofdfuncties van deze begroting te voorzien van kanttekeningen vanuit de WD. Gelukkig is de VVD-fractie met de wijze waarop niet alleen wordt na gedacht en vroegtijdig overleg ge voerd, maar tevens met een beleid gericht op snelle concretisering van voornemens zodra de finan ciële omstandigheden dat toela ten. Deze aanpak komt heel duide lijk naar voren bij de hier gepre senteerde beleidsbegroting, ge stoken in het nieuwe BBI-jasje. De nieuwe presentatiewijze van de begroting is werkelijk een verade ming, maar heeft wel als conse quentie dat de aandacht zich meer en meer moet concentreren op wat besturen werkelijk inhoudt, nl. grote lijnen uitzetten naar de toe komst, het totaal van middelen en bestedingen op elkaar afstemmen en niet verzanden in details waar door een totaalbeleid onzichtbaar blijft. De WD spreekt haar waarde ring uit naar allen die bij de tot standkoming actief betrokken zijn geweest. Het resultaat mag er zijn! Wel moge duidelijk zijn, dat in deze methodiek vooral de controle achteraf en dus de jaarrekening centraal zal ko men staan. De WD gaat hierbij uit van het toevoegen van een verantwoor- dingsverslag bij de jaarrekening. Ver der willen wij graag periodiek geïnfor meerd worden over de uitbouw van de BBI-systematiek binnen de secretarie in de vorm van delegatie en mandatering naar de sectoren, opdat ook op opera tioneel niveau sturing op afstand en eigen verantwoordelijkheid inhoud gaat krijgen. De WD pleit er nadrukkelijk voor dat de bewaking van de openbare orde, met name in de weekenden en bij di verse evenementen meer politionele aandacht krijgt. Verheugd hebben wij kennis genomen van de grotere in spanning inzake het horeca-vergunnin- genbeleid. Ook excessen, welke over last veroorzaken in het buitengebied dienen snel en met kracht te worden bestreden. Ten aanzien van het 'Rampenplan’ voor Moergestel stelt de WD dat de voorlichting hierover naar de burger is achtergebleven. Gaarne willen wij nu al enig zicht op wat een regeling ‘Klein schalige incidenten’ gaat inhouden, alsmede welk tijdpad het college voor ogen staat voor het complete 'Ram penplan’. De WD ondersteunt van harte de voorgenomen uitbouw van de voorlich tingsactiviteiten vanuit de gemeente. Zij pleit hierbij vooral voor een systemati sche, professionele, frequente en voor al functionele benadering van de bur ger, zodat met beperkte middelen een optimaal resultaat wordt geboekt. De WD is van mening dat, mede in het belang van gezonde concurrentie verhoudingen met de plaatselijke mid denstand, de beleidstaak markt volle dig kostendekkend dient te zijn. De markt als zodanig heeft geen nut voor de gemeente, het goedkoop op de Op de ingeslagen weg van privatise ring van sportcomplexen moet worden voortgegaan. Totale privatisering dient hierbij zo veel mogelijk het uitgangs punt te zijn, en niet alleen de voor de sportclubs profijtelijke onderdelen. In dit proces van verzelfstandiging moet ook sportzaal de Vonder betrokken worden. Het trimparcours blijkt toch in een be paalde behoefte te voorzien bij velen. wij graag meteen permanente voorzie ningen bij de bestaande drie scholen voor bijzonder onderwijs, waarvan er een van kleur gaat verschieten. Hierbij dient, voor zover mogelijk, rekening ge houden te worden met de bijzondere eisen die Jena-plan-onderwijs stelt. Voor alle scholen pleit de WD ervoor dat onderwijsbegeleiding, als onder steuning bij het onderwijsproces, ge handhaafd blijft. De WD is er voorstander van, nu ge bouwelijke herschikking van onze scholen noodzakelijk is geworden, dat alle hiermee in relatie te brengen opties in beeld worden gebracht. Hierbij dient met name ook gekeken te worden naar andere doeleinden, behoeften en wensen, zoals een peuterspeelzaal en ruimte voor jeugd- en jongerenwerk. Als zodanig is de WD voorstander van het instandhouden van het gebouw waarin op dit moment de openbare school gevestigd is. In lijn hiermee zien markt kunnen kopen hoeft door de ge meente niet gesubsidieerd te worden Ten aanzien van de eventuele overna me van onze centrale-antenne inrich ting door de PNEM wordt gesteld dat hierdoor in de toekomst een betaalbare exploitatie mogelijk blijft. Deze uit spraak, vertaald naar het tarief voor de burger, wil de WD-fractie graag onder- bouwd zien. Tevens dient te worden bezien of uitbreiding van het net naar het buitengebied mogelijk is. Dat Moergestel in de toekomst haar zenderaanbod kan blijven medebepa- len dient in de onderhandelingen ge garandeerd te worden. Voor het trimparcours wordt echter een minimaal bedrag begroot. Wat denkt het college hiermee con creet te zullen doen? Met betrekking tot de bibliotheek, die zich mag verheugen in een aanzienlij ke belangstelling, stellen wij voor de voorlichtingsfunctie verder te stimule ren, mede gericht op de verschillende maatschappelijke ontwikkelingen bin nen het bibliotheekwerk. Aangaande sociaal-cultureel werk wil de VVD serieus werk maken van het zoeken naar nieuwe eigen ruimte voor een peuterspeelzaal en jeugd- en jon gerenwerk, bijvoorbeeld in de huidige locatie van de Bienekebolders. Het emancipatiebeleid dient in lijn met de onlangs goedgekeurde emancipa tienota verbreed te worden naar zowel mannen als vrouwen. De WD vindt dat nieuwe onderwerpen op emanci patiegebied bij voorkeur voorgelegd moeten worden ter advisering aan het Vrouwenoverleg Moergestel. De WD is van oordeel dat in eigen kring de ge meente haar emancipatoire voorbeeld functie moet waarmaken. De weekmarkt plaatst uw college on der het kopje ’Openlucht recreatie’. De relatie met recreatie ontgaat onze fractie, temeer daar dit reeds bij econo mische zaken aan de orde werd ge steld. De WD heeft met instemming verno men, dat op korte termijn een inventa risatie plaatsvindt van ons groenarea- al. Wij zijn van mening, dat een nadruk kelijke inspanning gericht op het opti maliseren van ons groen de moeite waard en nodig is, dit met inbegrip van het conserveren en verbeteren van openbaar bosgebied. Daartegenover staat dat niet-functioneel openbaar groen in de kom zoveel mogelijk moet worden afgestoten. Tevens willen wij er nadrukkelijk een lans voor breken om een effectievere onkruidbestrijding te realiseren, zo mogelijk vanuit de aan staande nota ’Ecologisch Groen- ïiehaffithzien van nieuwe (recreatieve) fietspaden hebben wij onze standpunt al verwoord onder het punt 'verkeer, vervoer en waterstaat’. De recreatieve fietspaden op ons grondgebied dienen in optimale staat gehouden worden. De WD is blij met de aangekondigde recreatieve beleidsnota. Wij willen hier bij evenwel nadrukkelijk aantekenen voorstander te zijn van een terughou dend, conserverend recreatief beleid. Paul Gerlach Fraktievoorzitter VVD De WD wil uw college nadrukkelijk aanzetten om de bereikbaarheid per openbaar vervoer sterk te verbeteren. Nu uitbreiding van het buurtbus systeem op basis van BBA-studies economisch niet mogelijk blijkt dient het college zich maximaal in te zetten om te bereiken dat Moergestel wordt op genomen in de regio-taxi-systematiek. Tegelijkertijd moet hierbij in overleg met de BBA worden bezien of verbetering dan wel frequentieverhoging haalbaar zijn. In lijn hiermee dient ook prioriteit te worden toegekend aan het realiseren van car-poolplaatsen langs de A-58. De WD pleit voor participatie in het ar beidsproces van eenieder, die daar- voc gel var dat °P ren voc die bar wo hec tijd' Voi de wei rop roe der der oof wei te als Moergestel vergt dit echter een veelvoud van de financiële middelen dan waarover zij op dit moment be schikt. Onze fractie wenst alleen fietspa den in ontwikkeling te nemen als dit re gionaal ondersteund en medegefinan cierd wordt. Onder deze hoofdfunctie hoort ook straatreiniging. Het onderhoud van trot toirs, het vrijhouden van onkruid laat op dit moment te wensen over. Wij vrezen dat dit in de toekomst kostenverhogend gaat doorwerken. Gaarne aandacht voor dit punt. De herinrichting van het Rootven heb ben wij met name ondersteund om het centrum verkeersluw en dus veiliger te maken. Nu blijkt dat de geluidsoverlast hoger te worden op bepaalde punten dient deze overlast in goed overleg te worden weggewerkt. Welke aanpak staat u hierbij voor? De verkeersonveiligheid ter hoogte van de kruising Tilburgseweg/Akkerweg blijft zorgen baren. Een bespoediging van de aanleg van een volwaardige ro tonde ter plaatse is een grote wens van de WD. Met de politie dienen afspraken ge maakt te worden om verkeersonveilig gedrag hard aan te pakken. Voorlich ting alleen werkt niet. Aar in e 015 Me me ge scl- ren sch bij wijf te t telij bru leid Na< te i ster op poe paf Boe bij 5 de’ 21.' ten' 422 ■n ave a.s. Les Ï1 per zaa 27, we gin (21 347 ■“i thu stra g voc Hei van 48. De meerwaarde van de doorgevoerde reorganisatie zal zich vertalen in een or ganisatie waarbij zaken als efficiency en effectiviteit voorop staan. Het colle ge dient er op toe te zien dat deze za ken ook in de toekomst bewaakt blij- ven.Voor deze noodzakelijke interne re organisatie was een gebouwelijke aan passing een vereiste. Dat bij deze aan passing de Burgerzaal ingeleverd werd zag onze fractie als een moeilijke doch noodzakelijk beslissing. Op bestuurlijk vlak spelen zowel de uit bouw van de samenwerking met Ois- terwijk als de intensivering van het dienstenpakket van het SMB. Met betrekking tot de samenwerking met Oisterwijk is de WD van oordeel dat wij enerzijds zoveel mogelijk moe ten anticiperen op mogelijke toekomsti ge structuren en anderzijds nadrukke lijk het belang van Moergestel voor ogen moeten blijven houden. Over het SMB en de toename van de activiteiten en zijn belang zij opgemerkt dat ook vanuit BON-2 hiervoor een aantal aanzetten is gegeven, doch dat de politieke consensus over de defini tieve koers nog niet is bepaald. Zowel een losse samenwerking als een bun deling van krachten met opofferen van delen van eigen zelfstandigheid zijn hier mogelijke uitkomsten van een nog w>lang en ingewikkeld proces. Voor de WD zijn in deze procesgang vooral de democratische legitimering, het mede beslissingsrecht op locaal niveau en daadwerkelijk meetbare meerwaarde van belang. Heel bewust heeft de WD de nadruk gelegd op de wegen binnen de be bouwde kom. Niet alleen uit oogpunt van de relatief hoge verkeersfrequen- tie in de kom, maar ook vanwege de achterstand die de kom in de afgelo pen jaren heeft opgelopen ten opzichte van het buitengebied. Overigens dienen de wegen in het bui tengebied op een acceptabel niveau te blijven. De WD streeft naar het inlopen van achterstanden op infrastructureel gebied en is dus voorstander van het inzetten van de mogelijk beschikbaar komende WUW-gelden voor deze doeleinden. Te denken valt hierbij niet alleen aan achterstanden in onder houd, maar ook aan belangrijke verbe teringen zoals meer trottoirs en straat- meubilair (afval- en plantebakken) Fietspaden in alle richtingen zijn een wens van de WD. Voor een gemeen-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 14