SOCIALE PARTIJ MOERGESTEL B w r VI Hoofdfunctie 0: Algemeen Bestuur Communicatie en Openbaarheid Hoofdfunctie 2: Verkeer, Vervoer en Waterstaat Wegenonderhoud Brandweer Politie Fietsenstalling Sprokkelwerk Scouting en Kwartierke Renovatie Rootven Vrouwenberaad H< S( M Di Oi sa De de res voc 19' pos dra get coll hoi var gro Mo mei Hoofdfunctie 5: Cultuur en Recreatie Privatisering Verkiezingen Hoofdfunctie 4: Onderwijs In het afgelopen jaar is er in het Moer- gestelse onderwijs veel aan de orde geweest. Centraal stond de beslissing van het R.K. Schoolbestuur om uitein delijk toch maar zijn 3 scholen naar 2 te fuseren. Nauw daarmee samenhan gend de aanstaande verhuizing van de Openbare School naar de vrijkomende Boszichtschool. Het bedrag van Hoofdfunctie 1: Openbare Orde en Veiligheid Disco-toerisme L .a 'M( MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 PAGINA 12 /|lgemene eschouwingen pp^ blieke tribune, die op papier bestaat Wij constateren, ook in deze begroting, dat steeds meer gemeentelijke functies worden geregionaliseerd, omdat ook de problemen waarmee wij worden geconfronteerd zich niet storen aan ge meentegrenzen. Deze tendens brengt met zich mee dat gemeentelijke autar chie steeds meer een illusie wordt, en dat het plaatselijke chauvinisme, dat ook in onze raad nog wel eens te be luisteren valt, moet wijken voor een re gionaal, landelijk en zelfs soms mondi aal bewustzijn. Wij vinden dit een goe de ontwikkeling. Anderzijds krijgt de gemeente steeds meer deeltaken toegeschoven die ge makkelijker en efficiënter in de locale si tuatie beoordeeld en geregeld kunnen worden. Wij denken dat dit een proces is dat steeds meer van het gemeente lijk apparaat gaat vragen en ook een voortdurende aanpassing en verdere toerusting noodzakelijk maakt. Wij menen te mogen constateren dat de interne organisatie op de secretarie duidelijk verbeterd is en hebben het vertrouwen dat deze tendens zich zal doorzetten Wij zijn blij met het voornemen om in 1993 meer aandacht te besteden aan communicatie en voorlichting naar bui ten. Het eerste gemeentebulletin en de vernieuwde gemeentegids zijn be scheiden schreden in de goede rich ting. Met de openbaarheid van bestuur vin den wij dat het nog schamel gesteld is. Er zou eens nagegaan moeten worden of inspraakmogelijkheid vanaf de pu- Terugblikkend op dit eerste jaar achten wij het nog te vroeg om de loftrompet te steken, maar wel vinden wij een be scheiden schouderklop beslist op zijn plaats. Wij waarderen de kennis van zaken, de. besluitvaardigheid en het doorzettingsvermogen van dit college, ook al zouden wij soms een wat milde re toonzetting en wat meer geduld in de politieke discussie op prijs stellen. Ook met de onderhavige begroting voor het dienstjaar 1993 heeft het col lege goed werk geleverd. Het is een beleidsnota die beleidsvoornemens koppelt aan globale investeringsgege- vens. Wij vinden dit een goede zaak, omdat de financiële details toch in de raadsvergaderingen aan de orde zul len komen. Wij kunnen dus voorlopig volstaan met ons fiat te geven aan de ze beleidsbegroting. Wij zullen, aan de hand van uw be leidsbegroting, functiegewijs onze op en aanmerkingen plaatsen, waarbij wij zullen varen op de koers van het pro gramma, waarmee wij deze begro- tingsperiode zijn ingegaan van laten we eerlijk wezen: het was geen sinecure waarvoor dit colle ge zich heeft laten opzadelen. contract met Gemeentewerken zou zijn opgelopen tot maar liefst 135.000 gul den. Daar zouden wij toch wel graag de hoed en de rand van willen weten. Met de verdeelsleutel van de beschik bare middelen over buitengebied en bebouwde kom zijn wij accoord. Wij Van onze vrijwillige brandweer niets dan goeds. Maar een stijging van de lasten met bijna 50.000 gulden kan nauwelijks in verband staan met de voorgenomen regionalisering. Wij heb ben ons laten vertellen dat de huis vestingskosten in het samenwonings- De grootscheepse regionalisering van de rijkspolitie pakt voor Moergestel ze ker niet goed uit. Met de opheffing van het politiebureau is bijna ieder spoor van aanwezigheid uitgewist. De meeste mensen weten waarschijnlijk ook nauwelijks hoe ze de politie nog moeten bereiken als het nodig is. Om van de preventieve functie van hun geüniformeerde aanwezigheid nog maar te zwijgen. Er schijnen gemeenten te zijn waar al le politiefunctionarissen in diensttijd ver plicht geüniformeerd zijn om hun aan wezigheid te demonstreren. Zonder zo ver te willen gaan dat wij onze burge meester een politiepet adviseren. Wel vinden wij dat er duidelijke afspraken moeten worden gemaakt met de Rijkspolitie. Ook zouden wij het zeer nuttig vinden en passen in het voorge nomen beleid om een van de volgen de gemeente-bulletins geheel te wijden aan informatie over politie-zaken. In dit verband zouden wij willen advise ren om de fietsenstalling achter het ge meentehuis - die als zodanig nooit heeft gefunctioneerd - in de kortste keren op te ruimen. Wat daar op de zondaga vonden gebeurt is een bron van erger nis voor de omwonenden. Nog steeds worden grote vrachtwa gens in de kom van de gemeente ge parkeerd, zonder dat daartegen wordt opgetreden. De eiken aan de Oirschotseweg ter hoogte van Hoogen Huizen vertonen duidelijke ouderdomsverschijnselen. Zij laten grote takken vallen en vormen zo doende een gevaar voor het verkeer. De plantsoentjes in de oudere woonwij ken van ons dorp (Gezwiene Waai, Pa ter Helmerplein e.a.) zijn duidelijk toe aan een grondige opknapbeurt en een andere invulling van het meubilair. Wij hopen dat hieraan in 1993, wel na overleg met de omwonenden, iets zal worden gedaan. wachten uw concrete voorstellen af na de technische inspectie. Beide verenigingen zoeken nog steeds naar een adekwaat onderdak. Samen woning in een multifunctioneel gebouw is voor deze vereniging geen bevredi gende oplossing, gezien de aard van hun activiteiten. Wij menen dat deze claim gewettigd is. Het gaat in beide gevallen om meer algemeen vormen de activiteiten voor een jongerencate gorie waarvoor in Moergestel nauwe lijks enige voorziening bestaat. Wij denken dat juist uit deze groep ge organiseerde jongeren toekomstige bestuurders van andere verenigingen kunnen voortkomen. En daaraan bestaat in onze gemeente een grote behoefte. F 1 Wij zijn blij dat met de renovatie van het Rootven ook de aansluiting op de Til- burgseweg is meegenomen, zoals wij in onze vorige beschouwingen hebben geadviseerd. De totale verkeersveiligheid in de kom van het dorp zullen wij pas kunnen be oordelen na voltooide renovatie. Wij hebben er goede verwachtingen van. Het vrouwenberaad is na zijn instelling met grote voortvarendheid aan de slag gegaan. De eerste rapportage in de emancipatie-nota constateert een evi dent manco aan vrouwendeelname in het politieke, maatschappelijke en cul turele leven. Het beleid zal er op ge richt moeten zijn om de geconstateer de achterstanden in te lopen. Een proces van lange adem, waar schijnlijk, maar dat ook van gemeente wege dient gestimuleerd te worden. Wij zouden wel enige suggesties kun nen en willen doen, maar om het odi um van bevoogding te ontlopen wach ter vrc Wi jae uit in ge Ni VI dii W( zc M va ve W( va sp kc br sc wr e.< m< mi dir ou ko sis cu in’ Nt ne mi ga Dc wij nie De bo’ Ins de De Aai wai toe Si Wi be uiti die da pa. Ii E II C F zijn. De massale stroom discogangers van ver buiten de eigen gemeente grenzen bezorgen veel mensen een gevoel van onveiligheid. Het spoor van vernielingen en vandalisme neemt steeds toe en heeft dit jaar zijn toppunt bereikt in de moedwillige brandstich ting in de Mariakapel. Wij vragen ons af waar dat naar toe moet en hopen dat ook van gemeen tewege alle mogelijke middelen zullen worden aangewend om dit verschijnsel in betere banen te leiden. Het in voorgaande jaren moeizaam op gang gekomen privatiseringsproces lijkt nu in een stroomversnelling te ra ken. Hoewel wij hierover officieel nog niet zijn ingelicht schijnen de onderhan- delingen met de Volkstuinvereniging en Roef! zo goed als rond te zijn. Met Audacia gaat het wat stroever. Wij hopen dat partijen op korte termijn tot overeenstemming kunnen komen. Ons standpunt blijft dat de privatisering het hele pakket moet omvatten. Wij hopen op korte termijn over de gang van zaken geïnformeerd te wor den. waarden: a. dat er duidelijke controle is op de bestemming van het geld zuiver en alleen voor huisvesting en aanpas sing b. dat de jaarlijkse subsidie voor het katechese-onderwijs aan de R.K. scholen eindelijk een serieus ter dis cussie kan worden gesteld. Ons standpunt in deze is bekend. Frans Goris Fraktievoorzitter SPM ten opteren voor een zaken-colle- ge’, waarvan wij op goede gron den de verwachting hadden dat het deze bestuursperiode tot een goed einde zou weten te brengen. Een zaken- college, weliswaar be rustend op een krappe meerder heid in de raad, maar door ons miskleunen toch duidelijk gekozen op basis persoonlijke capaciteiten. En In hoeverre de ’aanschaf' van stemma chines - overigens een woord om kip- pevel van te krijgen - een andere inde ling van de stemdistricten nodig maakt is ons onduidelijk. Of het zou moeten zijn dat men ze ook wil gaan gebrui ken. Dat zouden we doodjammer vin den. Voor ons gaat er niets boven de rode stift in tiet vertrouwde hokje. Wat gebeurt er als de stroom plotseling uit valt of een of andere anarchist zijn lui men op de electronische voeding bot viert? En zullen we straks ook de span ning en de publieke sensatie moeten missen voor het gemeentehuis als de handmatig getelde stemmen druppels gewijs naar buiten sijpelen? Voor ons een nodeloze en zinloze uitgave. - Een veelbewogen politiek jaar ligt achter ons. Door het onver wachte en bijna gelijktijdige af treden van beide coalitiewe- thouders is ook de SPM in po litieke verwikkelingen geraakt die aan het begin van dit quat- trennium onvoorspelbaar wa ren. De partnerruil heeft voor ons veel voeten in de aarde ge had omdat wij gevoelige drem pels moesten nemen om ons te voegen in een coalitie die niet onze oorspronkelijke keuze was. Toch hebben wij gemeend te moe- maar nauwelijks ooit uit de verf is geko men, geen nieuw leven kan worden in geblazen. Verder zijn wij van mening dat besloten raadsvergaderingen vol komen uit de tijd zijn en een affront voor de politiek belangstellende bur ger. De mantel van de liefde kan nooit bedoeld zijn als dekmantel voor politie- Ons door de week zo rustige dorp wordt op de zondagavonden steeds meer geteisterd door disco-toerisme met alle gevolgen van dien. De capa citeit van 'Den Boogaard’ wordt steeds uitgebreid en naar verluidt zullen op korte termijn twee nieuwe horecavesti- gingen aan het Rootven te verwachten 200.000 gulden dat met deze verhuizings- en aanpassmgsaffaire ge moeid is heeft voor ons wel een wran ge bijsmaak. Het zou allemaal niet no dig geweest moeten zijn. Maar geda ne zaken nemen nu eenmaal geen keer, ook al vragen wij ons af of het ge meentebestuur zich destijds bij de pat stelling niet te gemakkelijk heeft neer gelegd. Wij stemmen in met deze investering omdat we gewoonweg roet anders kunnen. Maar dan wel op enkele voor- A-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 12