F E Vier winnaars kozen het luchtruim 10 Zoekertjes... on o PGB-nieuws Bridge-cursus 55-plussers rst Clavecimbel en orgel in (hervormde) Pauluskerk Tilburg Beroepsgericht leren bij Sonnevanck I d. Hoe Zoekertjes insturen? Vogels met een witte bles 64 Oriëntatiecursus Vrouwen op weg naar werk Banen- en beroepenoriëntatie Kantoorassistent(e) Administratief medewerkster Algemene beroepenoriëntatie Sollicitatietraining Kennismaken met de computer Tekstverwerking Machineschrijven MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 SINAS PAGINA 9 met Johan van Oos<crhoud Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de bridge- cursus, die vanaf 4 november op 12 woensdag ochtenden wordt gegeven in Den Boogaard. Geïnteresseerden kunnen zich tot uiterlijk 25 september schriftelijk of mondeling opgeven bij: Th. van Os, Pr. Beatrixstraat 14, tel 1638; A. Jonkers, Schoolstraat 29a, tel. 1770; J. Meeuwis, Bosstr?"' 6, tel. 1641. Gewoon: de tekst op een vel papier (of op de bon in de krant), 5,— erbij en in de bus stoppen bij ons redaktieadres, dat is alles! Zoekertjes worden alléén geplaatst indien ze bij opgave zijn voldaan! Je kunt midden in een stad leuke waarnemingen doen. Zo zag ik eens langs de Mauritskade in Den Haag pa en ma meerkoet met vijf kindjes. Bij de meeste vogels worden de kinderen door de ouders goed beschermd. Dat was ook bij de meerkoeten het geval. In de buurt van het gezin meerkoet zwommen enkele stadseenden. Eén van de ouders duldde niet, dat de eenden al te dicht bij de jongen kwa men. Ze werden steeds verjaagd en moesten op een redelijke afstand blijven. Ik vond het een mooi staaltje van verdedigings-taktiek. Meerkoeten leven hoofdzakelijk van plantaardig voedsel, dat ze duikend opzoeken. Zaden, bloemknoppen en waterdiertjes versmaden ze ook niet. De trek van meerkoeten is nogal onre gelmatig. Ze moeten niet veel van sneeuw en ijs hebben, ’s Winters zijn ze vaak samen met kui- feenden te zien. Wanneer zoet water bevroren is trekken ze naar de Noordzeekust. De vier gelukkige prijswinnaars van de ballonwedstrijd van Chris van den Bijgaart Fotografie ko zen zondagavond om 18.30 het luchtruim in ’n heteluchtballon die opsteeg vanaf het voetbalveld nabij ’t Draaiboompje. Vijf kwartier later zetten de ’vaarders’ voet aan de grond in het dorpje Vorstenbosch (nabij Hees- wijk)... ’n hele ervaring rijker... Chris van den Bijgaart Fotografie hield de aktie (samen met Kodak) in de maand augustus. Bij het ontwikkelen en afdrukken van een fotorolletje kreeg men een gratis lotnummer. De prijzen ervan werden twee weken geleden getrokken door Louis van den Meijdenberg in de winkel aan het Root ven. Als het weer de komende dagen meezit stijgen maandagavond rond 18.00 uur nog eens twee hete- luchtballonnen op met in totaal elf personen. Plaats van vertrek is echter nog niet precies bekend omdat men (afhankelijk van de wind) vanaf ’n plek wil vertrekken die de ballonnen over Moergestel voert. Wilt u de voorbereidingen meemaken dan zult u aan de windrichting kunnen zien vanwaar men ongeveer opstijgt. Als men langere tijd uit het arbeidsproces is ge weest, valt het niet mee de draad van het be roepsleven weer op te pakken. De arbeidsmarkt heeft een ander gezicht gekregen. Eerdere oplei dingen zijn verouderd. Oude banen zijn verdwenen, nieuwe zijn erbij gekomen. De cursus wordt ^e°even door de Zondag 20 september om 15.00 uur zal door Al- dert Winkelman afwisselend worden geconcer teerd op orgel en clavecimbel in de Nederland se Hervormde Pauluskerk aan de Heuvelstraat te Tilburg. De Pauluskerk bezit een bijzonder fraai histo risch orgel, een meesterwerk van Johann H.H. Batz (1709-1770) uit Utrecht, dat oorspronkelijk werd gebouwd voor de katholieke parochiekerk (nu Heikese kerk) in 1765. Aldert Winkelman studeerde aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam hoofdvak orgel bij Klaas Bolt en clavecimbel bij Kees Rosenhart. Hij behaalde het einddiploma B voor orgel en het einddiploma B en het diploma solospel voor cla vecimbel. Later studeerde hij hoofdvak theorie der muziek aan het Conservatorium te Maas tricht. Regelmatig geeft hij concerten, trad op voor ra dio en televisie en maakte een aantel LP’s en CD’s. Het concert, dat ongeveer een uur zal duren, wordt georganiseerd door de Midden-Brabantse Orgelkring. Het Bestuur nodigt U gaarne uit voor de achterban-vergadering ter voorbereiding van de raadsvergadering op 24 september aanstaande. De vergadering vindt plaats op: maandag 21 sep tember aanstaande in de Schouw, Rootven en be gint om 20.30 uur. Op de agenda staan de punten van de raadsver gadering. Mogelijk kan al het een en ander wor den verteld over de beleidsbegroting 1993, die in middels aan de raadsleden is aangeboden. Op 11 oktober aanstaande is de technische behandeling in de commissie Financiën en Belastingen. Deze cursus is bedoeld voor werkzoekende man nen en vrouwen van 18 tot 45 jaar zonder speciale vooropleiding. De deelnemers moeten ingeschreven staan bij het arbeidsburo. De cursus kent twee richtingen, te weten oriëntatie op economie en handel en daar naast de richting oriëntatie op gezondheids- zorg/diens verlening Het programma duurt 20 weken, 2 A 3 dagdelen per week. De cursus kan de volgende onderde len bevatten: algemene beroepen-oriëntatie, oriëntatie op werken in de sector economie/han- del of de sector gezondheidszorg/dienstverlening, zonodig Nederlands en rekenen. Dag: in overleg. Plaats: in Oisterwijk en Goirle. Deze cursus is voor iedereen die graag (weer) op kantoor zou willen werken, maar eerst zijn/haar kennis wil opfrissen en een aantal basisvakken wil leren. Het cursuspakket bestaat uit 5 vakken, die elk met een afzonderlijk examen afgesloten kunnen worden. Deze vakken zijn: - eenvoudige Nederlandse handelscorresponden- tie, deel I - basiskennis boekhouden - kantoorpraktijk I - bedrijfsrekenen I - eenvoudige rechts- en wetskennis. De 5 certificaten samen kunnen voor een diplo ma Kantoorassistent ingeruild worden. Sonnevanck biedt als extra bij deze opleiding: - een cursus machineschrijven, blindtienvinger- systeem - een introductie op de computer - een cursus studievaardigheden. Gedurende het schooljaar zult u minimaal 1 en maximaal 3 dagdelen op Sonnevanck aanwezig zijn, afhankelijk van de te volgen extra onderde len. Daarnaast moet rekening gehouden worden met 2 A 3 uur huiswerk per week. De eigen bijdrag is: 150,- per cursusjaar. Naast de cursuskosten komen boekengeld en kosten voor deelname aan het examen. Plaats: Oisterwijk: vaste cursusochtend maan dagmorgen van 9.00-12.00 uur. Goirle: dinsdagmorgen van 9.00-12.00 uur. Stichting Vrouw en Werk in samenwerking met Sonnevanck. In de cursus zoeken we antwoorden op de veel gestelde vragen: - wat wil ik? - wat kan ik? - wat zijn mijn opleiding en ervaring waard? - welk beroep of welke opleiding past bij mij? - part-time of full-time werken en hoe organiseer ik dat thuis? Op deze manier krijgen deelnemers geleidelijk een beeld van wat men wil en hoe dat te bereiken is. Soms betekent dat ’terug naar de schoolban ken’; anderen besluiten gericht op zoek te gaan naar een baan. Als de keuze gemaakt is, gaan we voor ieder een persoonlijk ’stappenplan’ maken, dat als stimulans dient om op de ingeslagen weg door te gaan. Naast het zoeken naar de mogelijk heden voor scholing en/of werk biedt de cursus verder informatie over: - beroepen, bijscholings- en opleidingsmogelijk heden - de werkwijze van het Arbeidsburo - regeling voor studiekosten (her)intredende vrouwen - sollicitatieprocedures: de brief, het gesprek. De cursus bestaat uit 12 ochtenden. Er kunnen maximaal 12 vrouwen deelnemen. Er zijn geen leeftijds- en opleidingseisen. Dag en plaats: In Oisterwijk op dinsdagochtend. In Goirle op donderdagochten. De eigen bijdra ge is 30,-. De cursus is bedoeld voor vrouwen tot 45 jaar met een vooropleiding op LBO/MAVO-nivo (of de cursus kantoorassistent gevolgd hebben) en bestaat uit 10 maanden. Starten is mogelijk in september 1992 en in fe bruari 1993. De opleiding bestaat uit een theorie ën een praktijk-gedeelte. Theorie 2 dagen per week en praktijk eveneens 2 dagen per week bij een bedrijf of instelling. De vakken die gegeven worden zijn onder andere bedrijfsoriëntatie, tekstverwerking, archivering, eenvoudige administratie en postbehandeling. De ervaring tot nu toe is dat ruim 70% van de deelnemers na de opleiding een passende werk kring vindt. Dag: in overleg. Plaats: Oisterwijk. Een aantal cursusactiviteiten van Sonnevanck voor de gemeenten Berkel-Enschot, Diessen, Haaren, Hilvarenbeek, Goirle, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout zijn gestart. Naast de basis educatie (onder andere lezen en schrijven) kent Sonnevanck een afdeling be roepsgerichte educatie. Voor onderstaande cursussen kunt u zich op geven als u maximaal een mavo-diploma hebt en inwoner bent van een van de bovengenoem de gemeenten. Sonnevanck tel. 04242-82491. Voor mannen en vrouwen die werkloos zijn en een eerste of nieuwe beroepskeuze willen maken. Centraal staat het plaatsen van deelnemers in be taald werk of een opleiding. De cursus omvat de volgende onderdelen: - beroepenoriëntatie - werk- en studie-ervaring - beroepskeuzetest - informatie over beroepssectoren - om- en bijscholings-mogelijkheden - informatie vanuit arbeidsburo of andere instel lingen - excursies naar bedrijven of centra voor vakop leidingen - solliciteren - Nederlands/rekenen (u kunt in uw eigen tem po deze vaardigheden ophalen). De cursus bestaat uit 12 bijéénkomsten en de eigen bijdrage is 30,-. Dag: donderdag. Plaats: Oisterwijk/Goirle. Stap voor stap wordt het hele sollicitatieproces doorgenomen en uitgebreid behandeld. Deelnemers aan cursussen binnen de Beroepsge richte Educatie hebben voorrang bij deelname aan deze cursus. De cursus bestaat uit 5 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 12,50. Deze cursus is gratis voor mensen die reeds een cursus in de Basis-Educatie volgen. Dag: in overleg. Plaats: Oisterwijk en Goirle. De computer is niet meer weg te denken uit de huidige maatschappij. In bedrijven, winkels en op scholen wordt er steeds meer gebruik van gemaakt. Voor mensen die graag wat meer over de moge lijkheden en onmogelijkheden van de computer willen weten, biedt deze cursus een eerste oriën tatie. U werkt een groot deel van de tijd zelf met een computer. Er wordt aandacht besteed aan: - de werking van de computer - toepassingen van een computer: tekstverwer ken, databank, spreadsheet - het besturingssysteem MS-DOS - zelf programmeren De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 75,-. Deze cursus is gratis voor mensen die reeds een cursus in de Basis-Educatie volgen. Dagen en plaats: in Oisterwijk op maandaga vond, dinsdagmiddag en donderagavond; in Goirle op donderdagochtend en donderdag avond. Een computer kan specifiek gebruikt worden voor het verwerken van teksten. U maakt kennis met de mogelijkheden van geautomatiseerde tekstverwerking. Deelname aan de cursus tekstverwerking is alleen mogelijk met voldoende kennis van het gebruik van de computer of voor mensen die bij Sonne vanck een cursus ’kennismaken met de compu ter’ hebben gevolgd. De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 120,-. Dagen en plaats: in Oisterwijk op maandaga vond, dinsdagochtend en dinsdagavond; in Goir le op donderdagavond. In september starten weer een tweetal cursussen machine-schrijven volgens het blind- tienvingersysteem. Examens zijn in januari en juni. De eigen bijdrage is 200,- per jaar. Dag en plaats: Oisterwijk: dinsdagavond van 19.00-20.30 uur en van 20.30-22.00 uur. Goirle: donderdagmiddag van 13.30-15.00 uur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 9