I Nierpatiënt Johan Vos blijft optimist moet zuiver omdat 't Nierpatiënt vaak ook maatschappelijk in de knel I l Nationale collecte Nierstichting van vitaal belang nationale collecte NIGRSEICHTING zuiver omdat 't moet ‘Ik kan getransplanteerd worden en voel me in staat om te werken' 1 Veel wetenschappelijk onderzoek mogelijk door financiële steun aan Nierstichting 1 20 t/m 26 september Maar ben ik niet veel te dik om een donorcodicil in te vullen?” Nierstichting: Aantal niertransplantaties moet omhoog! ’I 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 PAGINA 10 388. .00o°° Johan Vos dialyseert drie maal per week in diatel 't Gooi te Hilversum. Vragen over ’n donor codicil zijn doodgewoon. Bel 06-8212166. Wat doen we met uw geld? In de eerste plaats: de mogelijk heden voor transplantatie bevor deren. In ons land wachten bijna 1500 nierpatiënten op een donornier. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is opgelo pen tot drie jaar. De wachtlijst groeit. Om het aantal niertransplantaties te vergroten zijn twee voorwaar den van wezenlijk belang. stemd waardoor het percentage geslaagde transplantaties nog altijd stijgt. Wat cijfers Jaarlijks komen er in ons land thans ongeveer 1000 nieuwe dia- lysepatiënten bij. Per 1 januari 1991 waren er in totaal 3192. Het aantal niertransplantaties in Nederland nam in 1991 toe tot 426, waarmee het totaal getrans- planteerden op 3320 is gekomen. in 1987 ging met geheel feilloos, maar toch zó goed, dat een veel beter resultaat mocht worden ver wacht. Maar al spoedig raakte Johan de antistoffen niet meer kwijt en al na vijf weken moest ook die poging worden opgegeven. Een van de advertenties uit de voorlichtingscampagne van de Stichting Donorwerving. Nierpatiënten stuiten al gauw op onaangename sociale en finan ciële consequenties van de ziekte die hen beperkt in de uitoefening Optimistisch Johan laat de moed niet zakken en zorgt dat hij ergens op kan blij ven hopen. 'Ik denk wel eens terug aan de lange tijd waarin ik regelmatig bloedtransfusie moest hebben. Dat is nu al drie jaar hele maal niet meer nodig! Dank zij het nieuwe medicijn EPO is mijn con ditie nu zó goed dat ik getrans planteerd kan worden. Ik hoop nu maar, dat de nier die mijn wijze van leven veranderen kan, niet zo lang meer op zich laat wachten. En ik wil aan de slag, al is het maar een paar uur per dag. Ik denk dat ik wat kan, en dat ik, wat ik erbij zou moeten kunnen of weten, kan leren.’ Hoe kunt u geven? In de collectebus, het collecte- van werk of hobby en die veel extra uitgaven voor kosten levens onderhoud met zich meebrengt. zakje of via intekenlijsten in de nationale collecte in de week van 20 tot en met 26 september. En als u liever gireert, om een hoger bedrag te kunnen geven omdat uw gift fiscaal aftrekbaar is, de rekeningen zijn: Giro 388.000 of Bank 70.70.70.880 ten name van de Nierstichting te Bussum F k d schappelijk onderzoek noodzake lijk. Voor deze zeer urgente projec ten is de financiële steun van de Nierstichting onmisbaar Mede om deze projecten te ver- wezelijken is de opbrengst van de jaarlijkse collecte bestemd. Door uw bijdrage aan de collec tant of een overmaking op giro 388.000 of bank nr. 70.70.70.880 helpt u de Nierstichting. a F F ti k v 2 v v n E d 2 V k E v d E P G d n S ti b V h v g 2. Medewerking van het publiek. De meeste mensen staan wel positief tegenover het dragen van een donorcodicil, maar komen er met toe een codicil te schrijven en bij zich te dragen. Of ze hebben toch wel vragen waarop ze eerst een antwoord willen hebben. Daarom heeft de Nierstichting de Stichting Donorwerving in staat gesteld gedurende langere tijd een intensieve voorlichtingscampagne te voeren. Maar die groei is, gezien de lijst van de ruim 1400 wachtenden, veel te gering. Als we de aantallen patiënten ver gelijken met die van tien jaar gele den constateren we een sterke stijging, die overigens maar voor een klein deel het gevolg is van een toename van het aantal patiënten met nier-functie-verlies. Belangrijker oorzaken van de groei zijn: verbetering van de behande lingsmethoden en van de resulta ten van transplantatie en trans- plantaat-overleving De gemiddelde levensduur van de patiënten met een nierfunctie-ver- vangende therapie is daardoor aanmerkelijk toegenomen. Geboorte-afwijking Uit gedragingen van een nog erg kleine Johan konden zijn ouders al snel gewaar worden, dat hij vaak moe leek te zijn en veel dorst moest hebben. Als hij na zijn vaste slaaptijd in de zandbak werd gezet, viel hij vaak meteen weer in slaap. En drinken kon hij altijd. Als de buurman zijn auto ging wassen moest Johan van de straat; hij zou het waswater hebben opgedron ken Bovendien moest hij nogal eens braken. We praten met Johan in het dialy- secentrum van het Geertruiden ziekenhuis in Deventer Hij is met zijn ouders en zusje in Hoenderlo met vakantie en mag in Deventer dialyseren. Zijn vader, die in de vakantie extra veel met hem optrekt en dus ook steeds met hem meegaat, atten deert ons meteen op het opge wekte karakter van zijn zoon: ‘Als wij het door deze ziekte en de behan deling ervan als ouders moeilijk hadden, kwam dat zeker niet door Johan. Hij heeft zijn ziekte en de beperkingen die er het gevolg van zijn, altijd geaccepteerd. Wij konden dat niet zo maar en hebben er van tijd tot tijd nog altijd moeite mee.' In totaal werd in 1991 door de Nierstichting ruim vier miljoen gulden besteed voor activiteiten die direct gericht zijn op de nier patiënt. Chronische nierpatiënten lijden niet alleen onder de lichamelijke gevolgen van de nierziekte. Naast de lichamelijke en psychi sche problemen die samenhan gen met het chronisch ziek zijn, het vaak strenge dieet, de steeds terugkerende vermoeid heid, doen maatschappelijke problemen een aanval op het toch al beperkte levensgenot. Johan Vos is al vijftien jaar nier patiënt. Toen hij nog heel jong was werd bij hem een chroni sche nierziekte ontdekt. Sinds die tijd spoelt hij wekelijks op gezette tijden met de kunstnier. Twee keer is die behandeling onderbroken toen met een transplantatie - helaas tever geefs - gepoogd is hem een vervangende nier te geven. Johan Vos is negentien nu en niet stuk te krijgen. Hij zegt dat hij niet mag klagen, omdat zijn conditie nu weer zó goed is dat hij getransplanteerd zou kunnen worden. En omdat hij zich in staat voelt om te werken. Als er nu eens een nier voor hem zou zijn... En een werkgever die hem een kans zou willen geven... Transplantaties Tot nu toe hebben de behande lende artsen tot twee keer toe gepoogd Johan een andere nier te geven. In 1980 is hij voor het eerst in het Amsterdamse Binnengast huis voor transplantatie opgeno men geweest. Hij werd geschikt gevonden voor transplantatie met een nier van een verkeersslacht offer. Omdat de nier bekneld had gezéten werd verwacht dat deze niet eerder dan na zes a zeven weken zou gaan functioneren. Johan heeft er dertien weken in het ziekenhuis op gewacht en kwam er toen ‘dik en misselijk van de prednison’ en zwaar teleurge steld uit. ‘Want als je eenmaal getransplanteerd wordt, denk je werkelijk overal zelf kunt doen: thuis en op school, maar ook in het bos of in de speeltuin bij voorbeeld. Doordat je niet meer uren aan de kunstnier was gebonden kon je meer met je vriendjes meedoen. Ik heb het helaas maar een jaar mej goed resultaat kunnen volhouden: in het tweede jaar kreeg ik nogal last van buikvliesontsteking en bleef ik zoveel vocht vasthouden, dat ik de bacteriën niet kon kwijt raken. Ik moest dus wel weer naar de kunstnier terug.' Nu de budgetten van de universiteiten sterk onder druk staan, wordt voor het financieren van noodza kelijk wetenschappelijk onderzoek op het terrein van nierziekten vaker dan voorheen een beroep gedaan op de Nierstichting. Thans komt al zeker zestig procent van de kosten van dit onderzoek uit de fondsen van de Nierstichting en dat aandeel zal ongetwijfeld groter worden. Die fondsen worden elk jaar opnieuw gevormd uit de miljoenen kleine en grote giften van het Nederlandse volk. De vrijgevigheid bereikt een absoluut hoogtepunt in de week waarin de Nierstichting haar nationale collecte houdt. Dit jaar van 20 tot en met 26 september. De Nierstichting biedt ook hier de helpende hand. In veel gevallen om de patiënt simpelweg in staat te stellen het hoofd boven water te houden. Deze individuele subsi dies worden verleend afhankelijk van de financiële draagkracht en de samenstelling van het gezin. Ook verzorgt de Nierstichting mogelijkheden op het gebied van vakantie- en recreatieprojecten en worden sociale activiteiten van de Dus: medici en verplegend perso neel in ziekenhuizen trachten te bewegen actief mee te doen aan donor-werving, het aantal trans- plantatie-coördinatoren uitbreiden en tot het dragen van het donor codicil stimuleren. Verder: het mogelijk maken van het wetenschappelijk onderzoek, zodat nierziekten steeds beter behandeld en misschien voorkó men kunnen worden. En, als laatste voorbeeld: sociaal maatschappelijk werk. Door het chronische en belastende karakter van de ziekte heeft de nierpatiënt veel behoefte aan maatschappe lijke en psycho-sociale begelei ding, werk dat voor een groot deel door de Nierstichting wordt gefi nancierd. Bloedarmoede en leukemie wer den na onderzoek het eerst als veronderstelde ziekten genoemd. Op de afdeling Nefrologie van het Binnengasthuis in Amsterdam werd de juiste diagnose gesteld: fami liaire hypercholestrolesmie, een chronische afwijking in de nieren die Johan al bij zijn geboorte moet hebben gehad. Daarnaast moet het resultaat van de niertransplantaties worden ver beterd. Het risico van afstoting moet worden verminderd, zodat een langere overleving van de getransplanteerde nier kan wor den bereikt. Daarvoor is weten- Voorbeelden Als resultaat van wetenschappelijk onderzoek kon bij voorbeeld op de volgende vragen antwoord worden gegeven: Waarom gaat het? De finale doelstelling is - vanzelf sprekend - het voorkómen van nierziekten. Dat doel kon, u ziet het om u heen, nog met worden bereikt. Het is daarom van belang dat de ziek ten vroegtijdig worden opge spoord. zodat de teruggang van de nier-functie zoveel mogelijk wordt afgeremd Als die functie niettemin verloren gaat dient dialysebehandelmg en niertransplantatie van de best mogetijke kwaliteit beschikbaar te zijn. Het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van nierziekten is de enige weg tot verdere verwe zenlijking van die doelen en het heeft tot nu toe al geleid tot veel opmerkelijke verbeteringen in de behandeling van die ziekten. Wèl handicap Natuurlijk voelt Johan in het leven van alledag maar al te goed dat hij met een handicap leeft. Op de lagere school begon dat al, waar hij vaak moest verzuimen en elk jaar wel een fikse achterstand opliep. Toch heeft hij die school nog tot en met de vijfde klas door lopen, waarna hij zes jaar lager beroepsonderwijs volgde. Daar begon hij met metaalbewerking, maar dat was niet zo’n beste keus De opleiding administratieve vaardigheden, die hij met een stage afsloot, ging beter. Op beide scholen hebben leraren en mede leerlingen hem altijd veel hulp geboden, maar hij wilde dat eigen lijk niet. Hij wou er graag op eigen kracht komen. Ook voor het vinden van een werkkring is zijn ziekte een handi cap. Hij, en ook zijn ouders, span nen zich er erg voor in dat hij aan de slag kan, maar dat is voor een honderd procent arbeidsonge schikt verklaarde moeilijk. Je mag dan volgens de regels zelfs geen vrijwilligerswerk doen. Johan is graag bereid een opleiding te vol gen als die voor een baan noodza kelijk is. Een basiscursus compu- ter-gebruik volgde hij al en hij oefent daar regelmatig mee. En hij zal straks zelf een cursus tekstver werking en een bijspijkercursus Nederlands gaan volgen. Hij zal toch wel een keer een kans krij- gen? In 1991 kende de Nierstichting voor wetenschappelijk onderzoek f 10,5 miljoen aan subsidies toe. Ingewilligd werden verzoeken om subsidies voor tal van weten schappelijke onderzoeksprojec ten, een postdoctoraal fellowship voor veelbelovende jonge weten schappelijke onderzoekers en een plaats voor de opleiding van jonge internisten tot nefroloog (in de kennis van nierziekten). Nu het overheidsbeleid sterk gericht is op het beheersen van de kosten van de sociale zekerheid wordt op de Nierstichting vaker dan voorheen een beroep gedaan om financiële ondersteuning. De Nierstichting vraagt daarom voor de nationale collecte 1992 extra aandacht. Het zou geweldig zijn als op de steun van al die gevers weer even stellig mag worden gerekend, als op de collectanten en organisatoren, die zich al op de inzameling voorbereiden 1. Medewerking van de zieken huizen. Omdat veel ziekenhuizen onvol doende op de hoogte zijn, gaan te veel donoren verloren. Daarom heeft de Nierstichting via Eurotransplant een voorlichtings- en begeleidingsprogramma opge zet voor de medische staven in de ziekenhuizen in ons land. - bij bepaalde meraandoeningen kan worden vastgesteld of de zieke de aandoening heeft over geërfd en of hij die kan doorge ven aan zijn kinderen - de teruggang van een zieke nierfunctie kan soms met bepaalde medicijnen en of dië ten worden afgeremd - bij sommige nierziekten, waar Weer dialyseren Voorlopig is hemodialyse voor Johan dus de enig mogelijke behandelmethode, die hij aanvan kelijk in het Binnengasthuis en later in het AMC in Amsterdam onderging. ‘Ik ben in 1983 nog wel een keer voor transplantatie opge roepen’, vertelt hij, ‘maar ik werd er voor afgekeurd. Ik was in die tijd vaak ziek, had veel verklevin- gen en de shunt-operaties zijn ook niet ongemerkt aan mij voorbij gegaan. Sinds 1990 kan ik dich terbij huis, in het diatel 't Gooi in Hilversum, dialyseren en het kost mij minder tijd: drie keer drie uur per week of, zoals ik hier doe, twee keer vier uur, als dat beter uitkomt. En in de vakantie komt dat natuurlijk beter uit. Na het spoelen ben ik wel vaak moe en heb ik hoofdpijn, maar verder heb ik er veel minder moeite mee dan de mensen meestal denken. Ik ken het leven niet anders; dit hoort erbij. Het heeft toch geen zin om te klagen of negatief te doen?' E' zijn nogal wat misverstanden over het donorschap En dat is jammer, want daardoor dragen veel mensen ten onrechte géén donor-codicil. Met als gevolg dat duizenden Zieke Nederlanders wachten op een donororgaan. Tot het niet meer hoeft Vragen? Bel 06-8212166 (20 cent per minuut) van de Stichting Donorwerving. Of schrijf naar postbus 764,1200AT Hilversum In de week van 20 tot en met 26 september, houdt de Nier Stichting Nederland weer haar jaarlijkse nationale collecte. Uit de opbrengst subsidieert de Nierstichting onder meer wetenschappelijk onder zoek en de uitbreiding van de mogelijkheden voor dialyse en transplantatie. De Nierstichting krijgt geen subsidie van de overheid. Met die nationale collecte verwerft de bijna 25-jarige Nierstichting ruim 43% van haar fondsen. Die ene week in het jaar met een actie van miljoenen gevers, bijna 60.000 collectan ten en 1500 plaatselijke organisatoren, is dus voor het werk van de Nierstichting van vitaal belang. dialyse- en transplantatiecentra gestimuleerd. Een belangrijk onderdeel is verder de financiële ondersteuning van de Nierpatiëntenverenigmg LVD. Het voornaamste doel van de ver eniging is lotgenotenzorg; onder linge opvang en begeleiding, emo tionele steun door het uitwisselen van ervaringen. Ingrijpende veranderingen Johan moest van toen af aan drie keer per week per taxi van zijn woonplaats Huizen naar Amsterdam om er in het Binnengasthuis tel kens zes uur lang te worden gedialyseerd. Hij wilde dat al heel jong alleen doen; zijn moeder ging weleens mee als zij een arts wilde spreken. De eerste zes jaar onder ging hij die behandeling gelukkig samen met een leeftijdsgenootje met wie hij gezellig kon kletsen en een spelletje doen. In 1985 werd de hemodialyse- handeling vervangen door de con tinue ambulante peritoneale dia lyse (CAPD), een spoeling met behulp van een speciaal samen gestelde vloeistof in de buikholte. De patiënt kan de wisselingen van spoelvloeistof (vijf maal per dag), al of niet met hulp van anderen, zelf doen. Johan 'Dat is veel fijner dan dialy- dat je verdere leven toch verande- seren met de kunstnier, omdat je het ren zal.’ Een tweede transplantatie voor eerder vrijwèl altijd dialyse- behandeling nodig was, kan door vroegtijdige diagnostiek de nierfunctie gered en de dialyse- behandehng voorkómen worden - nieraandoenmgen worden voorkómen doordat verhoogde bloeddruk effectief wordt behandeld - de conditie van de dialysepa- tient is belangrijk verbeterd sinds het medicijn erythropoë- tme (EPO) voor het bloedgehalte van deze patiënten beschikbaar kwam Zij hebben daardoor minder last van bloedarmoede en van het gevoel van moeheid, dat daardoor ontstaat - sinds het ontwikkelen van de buikspoeling als dialyseme- thode kunnen groepen patiën ten behandeld worden voor wie dat vroeger met mogelijk was - ook de uitkomsten van trans plantaties zijn belangrijk verbe terd. Er zijn nieuwe medicijnen ontwikkeld, die het afstoten beter tegengaan en de weefsel- kenmerken kunnen nu veel nauwkeuriger worden bepaald Het donororgaan kan dus beter op de ontvanger worden afge-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 10