Protest tegen bezuinigingen 3.45 1.60 Slagerij Ketelaars BV 1.60 van start De ambachtelijke slager! 2.95 Reconstructie Rootven Zaterdag 12 september: Open Monumentendag Moergestel Danskursus 55 LET OP! I ^MONUMENTEN Bingo voor alle ouderen vanaf 55 jaar I afdeling volksgezondheid Chris van de Bijgaart Fotografie Gekookte schouderham 100 gram Magere spek lappen 500 gram Biefstuk tartaar per stuk Iedere woensdag 500 gram gehakt 500 gram braadworst samen 6.98 Aanstaande zaterdag 12 september is het voor de zesde keer voor heel Nederland Open Monumentendag. Talloze steden en dorpen maken van deze gelegenheid gebruik om met gepaste trots het moois wat zij aan oud cultuurgoed bezitten te laten zien. Ook Moergestel neemt dit jaar deel aan deze landelijke cultuurmanifestatie. !1 •W. Na lang plannen en overleggen is het er dan toch van gekomen, de reconstructie van het Rootven is van start gegaan. Worstebrood 3.00 Ronder rookvlees 100gram 2 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 f MIDDEN BRABANT Foto’s in opdracht van ’Moergestel- Nieuws’ gemaakt zijn foto’s van PAGINA 3 Misschien zullen sommigen hun schouders opha len en zich afvragen: Wat heeft Moergestel nou in godsnaam aan cultuur te bieden? De heem- kundegroep Moergestel, die dit jaar de organisa tie op zich heeft genomen, wil daar bij deze ge legenheid graag een positief antwoord op geven. Vergeleken met andere plaatsen, ook in de naaste omgeving, heeft Moergestel weinig ‘spectacu lairs’ te bieden. Maar een ’monument’ hoeft ook niet persé spectaculair te zijn. Moergestel was eeuwenlang een agrarische gemeente met een centrale kern van neringdoenden en ambachtslie den, die allen hun sporen hebben achtergelaten. Daarom willen wij ditmaal ook de nadruk leggen op ’het kleine monument’ in onze dorpskom. Wij doen dit in de vorm van een wandeling die begint bij de molen -nu in onderdelen van zeer nabij te bewonderen- en eindigt bij het Oude Sta nislaus. Gidsen van de Heemkundegroep staan klaar om u deskundig historische uitleg te geven. De wandeling zal ongeveer een uur in beslag ne men, waarna men zich, bij goed weer kan neer vleien op een van de café-terrasjes om het gezie ne nog even te laten inwerken. Bij slecht weer kan men dat natuurlijk ook binnen doen. Het programma ziet er als volgt uit: Monumenten-wandeling van 10.00 uur tot 16.00 uur: - Afhalen Documentatie: reisburo Quality Tra vel Schoolstraat. - Mogelijkheid auto-fietsenstalling: open terrein tegenover Avang Schoenfabriek naast Quality Travel. - Wandeling naar molen (richting Hilvarenbeek, circa 10 minuten). - Vanaf de molen begeleiden fnonumentenwan- deling. Als men opziet tegen de wandeling vanaf Quali ty Travel naar het beginpunt van de begeleide wandeling kan men ook rechtstreeks naar de mo len gaan. De Heemkundegroep Moergestel heeft voor deze wandeling een handig boekje uitgegeven, dat aan de deelnemers gratis wordt verstrekt. Heemkundegroep Moergestel. Vrijdag 4 september was er een protest-actiedag van de Brabantse verzorgingstehuizen tegen de ver dergaande bezuinigingen. Ook ’De Reuselhof’ het zich door middel van ’n aantal spandoeken niet onbetuigd en nam ook aan de protest-actie deel. De provincie Noord-Brabant heeft samen met de instellingen en belangenorganisaties in de oude renzorg een vijftal actiepunten geformuleerd die de komende maanden onder de aandacht zullen wor den gebracht van het Kabinet en de Eerste en Tweede Kamer. Zo zal de extra rijksbezuiniging van 50 miljoen gulden van tafel moeten; het geld dat het Kabinet heeft gereserveerd voor de (nog niet gerealiseerde) uitbreiding van verpleeghuisbedden, moet tijdelijk worden ingezet voor extra verpleeghulp in verzorgingshuizen; de rijksoverheid moet een bijdrage leveren aan de kosten voor samenwerking en fusie waarmee de verzorgingshuizen op dit moment wor den geconfronteerd; het tekort aan verpleeghuisbedden in Brabant moet worden verminderd en de financiering van de combinatie ’wonen en zorg’, die op dit moment zeer onevenwichtig is verdeeld over meerdere ministeries, moet worden verbeterd. t --- Op woensdag 23 september 1992 gaat de dans kursus voor het nieuwe seizoen van start. Onder leiding van dansschool ’Nico Kuiper’ zal deze plaatsvinden in ’Den Boogaard’. Zoals bekend staat deze dansschool garant voor een prima be geleiding van de oudere dansers. De danslessen zijn om de twee weken en wel van 13.30 uur tot 14.30 uur. Na afloop van deze les is er nog gelegenheid tot vrij dansen. Deze mogelijkheid bestaat er ook op de woensdagen als er geen les gegeven wordt. De kursus is zowel voor beginners als gevorder den en bestaat in totaal uit 18 lessen. Nog steeds bestaat er de mogelijkheid (diegenen die zich nog niet hebben opgegeven) om aan de kursus deel te nemen. Het lesgeld van deze kursus is zeer gering. Alle personen van 55 jaar en ouder zijn van harte wel kom. Men kan zonder enige verplichting gerust een kijkje komen nemen. Voor meer informatie kan men gerust te allen tij de contact op nemen met Mevr. Heijkants-van Elderen, Rootven 16, tel. 1513. Op woensdag 16 september 1992 gaat de eerste bingo van het nieuwe seizoen van start. Deze zal weer gehouden worden in de rekreatie- zaal van de Reuselhof. Aanvang 19.30 uur (half acht). Daar deze avonden in het verleden steeds succes vol zijn verlopen is aan de opzet geen verandering gebracht. Voor een kleine inleg zijn er nuttige en waardevolle prijzen te verdienen. Een kop koffie staat er voor U klaar. Wij verwachten op deze eerste bingoavond van het nieuwe seizoen een grote opkomst. Namens de Aktiviteitenkommissie De bestrating van de eerste fase is grotendeels op gebroken en de rioleringswerkzaamheden wor den momenteel uitgevoerd. Ook de bestratings- werkzaamheden zullen een dezer dagen aan vangen. De start kon vanwege de weersomstandigheden niet slechter zijn, talloze stortbuien teisterden on ze medewerkers en het Rootven leek soms op een echt ven. Wij hopen echter op beter weer zodat we minder stagnatie ondervinden en een uitvoering zoals wij die voorheen hebben kunnen bewerkstelligen. Ook de overlast voor de bewoners en de bedrij ven, alsmede de mensen die ter plaatse moeten zijn zal dan een stuk minder zijn. Mochten er toch te grote problemen voor U ont staan, neem dan even contact op met de heer A. Koenraadt, tel 1235. Hij verzorgt de coördinatie tussen de bewoners, de bedrijven en de uitvoer der. Wij hopen in ieder geval de overlast tot het mi nimum te beperken en zullen ons daar ook voor inzetten. U bij voorbaat dankend voor Uw begrip en medewerking. Aannemerscombinatie Wolfs v.d. Zanden. De officiële start van het werk, welke wordt verricht door Wethouder Gerlach zal geschie den op 14 september om 15.00 uur nabij café ’t Centrum. In de periode van 1 september tot 1 december 1992 staat het kwartaalthema CARA centraal in de regio Midden-Brabant. In deze periode orga niseert het samenwerkingsverband Midden-Bra bant, bestaande uit de GGD Midden-Brabant, de Tilburgse Kruisvereniging, de Regionale Kruis vereniging, het Patiënten-serviceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis en het RIAGG, diverse ac tiviteiten rondom het theam CARA. Een mini symposium op 15 september voor genodigden (waaronder huisartsen, longartsen en fysiothera peuten) vormt de officiële start van het project. Voor de ontwikkeling van een lange termijn be leid voor de volkgezondheid is in 1988 een sce- nariostudie naar chronische ziekten van start ge gaan. Deze studie richt zich onder andere op CARA. De afkorting CARA staat voor Chronische Aspe cifieke Respiratoire Aandoeningen, wat zoveel betekent als langdurige aandoeningen van de luchtwegen die kunnen leiden tot ademha lingsproblemen. De ziekten die onder de noemer CARA vallen zijn: chronische bronchitis, astma, allergie, longemfyseem. In Nederland heeft ongeveer 10% van de mensen een van de vormen van CARA, dat zijn 1,5 mil joen personen. Bij de één is dit duidelijk merk baar, bij de ander wat minder. CARA komt voor bij alle lagen van de bevolking en bij alle leef tijden. Zoals gezegd worden in de periode van 1 septem ber tot 1 december diverse activiteiten georgani seerd. We geven ze hier in het kort aan. Mini symposium op 15 september voor geno digden (beroepsbeoefenaren en be leidsmakers). Tentoonstelling ’Ademtocht’ van het Astma- fonds voor het algemene publiek. Van 21 september tot 5 oktober tijdens kan tooruren te bezichtigen in het gebouw van de Tilburgse Kruisvereniging, Lage Witsiebaan 2a, Tilburg. Thema-avond voor ouders van kinderen met CARA. Deze thema-avond op donderdag 24 september om 19.30 uur gaat over kinderen, CARA en allergie en vindt plaats in het ge bouw van de Tilburgse Kruisvereniging, La ge Witsiebaan 2a, Tilburg. Thema-avond voor jongeren/adolescenten. Deze thema-avond op dinsdag 29 september om 19.30 uur handelt over CARA, sporten en leefstijl. Gebouw Tilburgse Kruisvereniging. Thema-avond voor volwassenen met chroni sche bronchitis of longemfyseem. Op dinsdag 6 oktober om 19.30 uur in de aula van het St. Elisabeth Ziekenhuis, Hilvarenbeekseweg 60, Tilburg. De toegang tot alle activiteiten is gratis. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met één van de volgende personen: Mevr. A. v.d. Broek, Tilbrugse Kruisvereni ging 013-636620; Mevr. V. Verboven, Regionale Kruisvereni ging 013-635530; Mevr. C. Cools, GGD Midden-Brabant 013- 643911; Mevr. M. De Wolff, Patiëntenserviceburo 013-392721. Kerkstraat 10-Moergestel-Telefoon 04243-1262 ”"W

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 3