FOTOGRAF I E Trouwplannen voor zt volgend jaar? CHRIS VAN DEN BIJGAART Van de politie GEMEENTE MOERGESTEL De Hulpcentrale/ SOS-dienst zoekt nieuwe centralisten BEKENDMAKING BOUWPLAN Rootven 26, Moergestel, Telefoon 04243 -1421 Ben jij iemand die kan luisteren als het nodig is? BW iiii Zorgen voor dementerende ouderen thuis Computer voor ouderen Koken door oudere mannen Zelfstandigheidstraining Koken door jongeren Naaldvakken voor meisjes met spe ciaal onderwijs Vormingsgroep voor jongeren met speciaal onderwijs Vietnamees Natuur en milieu Besturencursus Rechts- en wetskennis Koken door buitenlandse vrouwen Kind en opvoeding Kursusjaar van start Vrouwen themagroep Klussen voor vrouwen Spreken in het openbaar Hoe zeg je wat je denkt? Omgaan met vergeetachtigheid A8 «r PAGINA 9 'MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 •z voor 12 bijeen- I I I 1 t t l t I De Hulpcentrale/SOS-dienst is een plek waar mensen anoniem terecht kunnen om over aller lei vragen, problemen, angsten, zorgen of ver driet te praten. Ook is het mogelijk om er infor matie in te winnen of advies te vragen. Verder kan men er terecht voor vragen om praktische hulp. Op de Hulpcentrale zijn altijd centralisten aan wezig die de tijd nemen voor een gesprek door de telefoon of in de spreekkamer, die luisteren, in- k 728-2 formatie opzoeken of bemiddelèn bij het inscha kelen van passende vrijwilligers bij aanvragen om praktische hulp. De centralisten hebben hier geen speciale oplei ding voor gevolgd. Ze staan wel open voor pro blemen die medemensen hebben en ze willen er zijn als anderen iemand nodig hebben. Vóór centralisten beginnen met werken bij de Hulpcentrale, krijgen ze een paar cursussen. Daarin staan o.a. luisteren en richtlijnen voor de praktijk centraal. In het begin werken ze steeds met dezelfde centralist samen, later met wisselen de collega’s. Binnen het boeiende en afwisselende werk kom je met mensen en problemen in aanraking, waar je anders niet zo snel mee te maken krijgt. Daar naast werk je met veel verschillende vrijwilligers samen die er allemaal hun eigen plek hebben. De Hulpcentrale is 24 uur per dag, 7 dagen in de week bereikbaar. De centralisten draaien dan ook dag-, avond-, nacht- en weekenddiensten. Per week vraagt dit werk gemiddeld 6 uur. De kursus rond het thema luisteren, die je bij on ze instelling krijgt, biedt zowel jouzelf als de Hulpcentrale de gelegenheid met elkaar kennis te maken. Na deze kursus valt voor jou en voor ons de definitieve beslissing of je als centralist op de Hulpcentrale gaat werken. Lijkt dit werk je wat? Kom dan naar onze informatie-avond op 21 september a.s. Deze avond vindt plaats in de Hulpcentrale, Spoorlaan 320, Tilburg. Wij verwachten dat iedereen op de ze avond om 20.15 uur aanwezig is. Wil je voor af meer informatie, bel hiervoor dan naar de Hulpcentrale, tel. 013-433584. Deelname is mogelijk voor mensen vanaf 55 jaar. Dag: in overleg. Plaats: in overleg. Als men in de familie of omgeving te maken krijgt met dementie, doemen er vele vragen op. Informatie over het verschijnsel dementie en pra ten over ervaringen, helpen antwoord te vinden op vragen. De cursus bestaat uit 3 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 5,-. Dag: in overleg. Plaats: in overleg. OOk ouderen kunnen leren werken met de com puter. In een aangepast lesprogramma wordt vooral praktisch geoefend. Het werken met de computer is een leuke hobby. De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 15,-. Dag en plaats: Maandagmiddag in Oisterwijk en donderdagmiddag in Goirle. Langer zelfstandig wonen betekent o.a. ook voor uzelf kunnen koken. Speciaal voor oudere man nen organiseert Sonnevanck een kookcursus. In 10 bijeenkomsten leert u, hoe u een verant woorde, gezonde en prijsbewuste maaltijd sa menstelt en bereidt. Na het koken wordt er ge geten. Naast de leerzame elementen bestaat er de mogelijkheid nieuwe mensen te ontmoeten en re cepten uit te wisselen. De cursus wordt georganiseerd in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen en de eigen bijdrage is 60,-. Dag: woensdagavond. Plaats: Oisterwijk. Zelfstandigheidstraining voor jongeren. 12 Bij eenkomsten waarin ’zelf doen’ centraal staat. Een groot aantal onderwerpen komt aan de orde, zo als: kennismaken, kontakt leggen, luisteren, nee zeggen, gevoelens uiten en complimenten geven. De eigen bijdrage is 15,-. Dag: in overleg. Plaats: Oisterwijk/Goirle. Veel jongeren gaan op kamers omdat zij gaan sa menwonen of zelfstandig willen zijn. Vaak komt daar nogal wat bij kijken. Vooral de zorg voor de warme maaltijd. Sonnevanck organiseert speciaal voor jongeren, die een eenvoudige maaltijd willen maken, een cursus koken. De deelnemers leren in een korte tijd zelfstandig en verantwoord koken. Een keer per week ga je in de keuken van Sonnevanck ko ken en uiteraard eten. De cursus bestaat uit 10 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 70,-. Dag: maandagavond. Plaats: Oisterwijk. In deze cursus leren meisjes zelf kleding te ma ken of andere dingen doen met textiel. De deelnemersbijdrage is 200,- per jaar. Dag: dinsdagavond. Plaats: Oisterwijk. Een avond in de week samen over allerlei onder werpen praten, samen dingen doen, samen er gens naar toe gaan, een heel afwisselend pro gramma dus, waarin aandacht wordt besteed aan: omgaan met geld; verkeerslessen; muziek; vrije tijd; gezondheid; koken; handvaardigheid; en vul zelf maar in... De eigen bijdrage is 200,-. Dag: maandagavond. Plaats: Oisterwijk. Vietnamees, eigen taal en cultuur, vindt lx per week plaats voor Vietnaamese jongeren (van 12 tot 18 jaar), woonachtig in het werkgebied van Sonnevanck. De cursus is gratis. Dag: vrijdagavond. Plaats: Oisterwijk. De cursus Natuur en Milieu behelst een groot aantal onderwerpen. Achtereenvolgens komen aan bod: vogels in de buurt; natuur in de omge ving; zwerfvuil en vervuiling van de natuur; voedselkringloop; zure regen; miliebewust con sumeren. De eigen bijdrage is 50. •komsten. Dag en plaats: Donderdagavond in Oisterwijk en dinsdagavond in Goirle. Deze cursus is bedoeld voor mensen die bestuur der zijn of willen worden van bijvoorbeeld een oudercommissie, medezeggenschapsraad, een wijkvereniging of een voetbalclub. Gedurende 9 bijeenkomsten wordt ingegaan op zaken die te maken hebben met het besturen van een vereniging/stichting e.d. Aan de orde komen: voorbereiding vergaderstuk ken; verslaglegging; gesprekken leiden; finan ciën; vergadersfeer; vormen van overleg; onder handelen. De eigen bijdrage is 40,-. Dag: in overleg. Plaats: Goirle. Een korte informatieve cursus over de verande ringen van het Burgerlijk Wetboek aan de hand van onderwerpen zoals aansprakelijkheid, eigen domsrecht, verzekeringen, echtscheiding, enz. De eigen bijdrage is 40,- voor 8 bijeenkomsten. Dag: in overleg. Plaats: Oisterwijk en Goirle. Voor buitenlandse vrouwen organiseert Sonne vanck een kookcursus Nederlandse keuken. In 10 bijeenkomsten leert u, hoe u gezond en niet te duur, Nederlandse maaltijden kunt bereiden. Na het koken wordt er samen gegeten. De eigen bijdrage is 60,-. Dag: in overleg. Plaats: Oisterwijk en Goirle. Deze cursus is bedoeld voor ouders die jonge, op groeiende kinderen hebben (in de leeftijd van 0 - 8 jaar). Naast het uitwisselen van ervaringen wordt er, gedurende 6 bijeenkomsten, informa tie gegeven over algemene opvoedingszaken (zo als verzorging, voeding, kinderopvang, school keuze) en wordt er ingegaan op vragen waar men mee te maken krijgt. De eigen bijdrage is 15,-. Dag: in overleg. Plaats: Oisterwijk en Goirle. Op 26 augustus omstreeks 05.15 uur werd in gebroken in een blauwe bestelauto op de Raa- mackerstraat hoek Kerckackerstraat. Bij deze in braak werd gereedschap ontvreemd, namelijk twee boormachines in koffers. Afgelopen week werden weer diverse brom fietsen gecontroleerd. Vaak is aan het geluid dat zij produceren al te horen, dat er iets aan man keert. Ook nu weer werden processen-verbaal opgemaakt voor het opvoeren en werden uitlaten inbeslaggenomen en vernietigd. De laatste tijd bereiken ons veel klachten aan gaande overlast van blaffende honden. Het komt voor, dat de buurt al jarenlang opgezadeld wordt met een dergelijk probleem, alvorens men durft te klagen. In feite zou het niet nodig hoeven zijn, de politie zich in dergelijke zaken te laten men gen. De verstandhoudingen worden er dan meestal niet beter op. Na klachten uit de buurt zou de eigenaar van de hong de overlast zelf moe ten bestrijden. Bij aanhoudende klachten kan de politie alsnog ingeschakeld worden. In eerste instantie proberen wij de eigenaar van de hond ertoe te bewegen de overlast te doen op houden. Lukt dit niet, dan kunnen na verloop van tijd verdergaande maatregelen genomen wor den, tot inbeslagname toe. Er is dan echter al veel aan voorafgegaan. Het gebeurt heel vaak, dat de hond of honden pas blaffen als zijn baas van huis is. In dat geval hoeft de eigenaar zich zelfs van geen kwaad bewust te zijn. Hij of zij hoort het immers toch niet als zijn of haar hond blaft! Heeft u al eens bij uw buren geïnformeerd of uw hond wel eens overlast geeft? Doe er eiets aan en zet zeker de klager niet in de ’beklaagdenbank’. zA De burgemeester van Moergestel maakt bekend dat burgemeester en wethouders van die gemeen te het voornemen hebben om met toepassing van het bepaalde in artikel 17 Wet op de Ruimtelijke Ordening tijdelijke vrijstelling van het bestemmingsplan te verlenen aan: - de heer W.L. op 't Hoog te Moergestel om op het perceel kadastraal bekend gemeente Moergestel, sectie C nummer 1275, plaatselijk bekend Oirschotseweg 79 een bedrijfswoning te bouwen. Het bouwplan ligt vanaf 3 september 1992 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage op de af deling Algemene en Juridische Zaken van de gemeentesecretarie, Raadhuisstraat 21 te Moergestel. Gedurende deze termijn bestaat voor een ieder de gelegenheid om schriftelijk bezwaren tegen ge noemd voornemen in te dienen bij burgemeester en wethouders. Moergestel, 2 september 1992. De burgemeester voornoemd, J.B.S. ter Veer. Medio september starten weer de kursusaktivi- teiten van Sonnevanck voor de gemeenten Berkel-Enschot, Diessen, Haaren, Hilvarenbeek, Goirle, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout. Naast de basiseducatie (o.a. lezen en schrijven) kent Sonnevanck een afdeling vormings- en ont wikkelingswerk. Voor onderstaande kursussen kunnen mensen zich opgeven die maximaal MA VO hebben en inwoner zijn van de bovenge noemde gemeenten (tel. 04242-82491). Iedereen naar school. Een hle lange dag voor uzelf! Dat lijkt het einde als u ernaar uitkijkt. Maar soms mist u dan opeens mensen om u heen. De bedoeling van deze ochtenden is: informatie krijgen, bezig zijn met allerlei onderwerpen, ex cursies en ontspanning. Mogelijke onderwerpen: kind en school; opvoe ding; vrijetijdsbesteding; veiligheid; recht en on recht; praten in een groep; functies van allerlei instanties. De cursus bestaat uit 14 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 70,-. Dag en plaats? maandagochtend en donderda gochtend in Goirle. Een praktische cursus voor vrouwen. Tijens de cursus leert u allerlei eenvoudige reparaties en handigheidjes van alledag. Onder andere: ge bruiksaanwijzingen lezen en begrijpen; meten; kosten-berekeningen maken en materialen kennis. De eigen bijdrage is 200,-. Dag: woensdagavond. Plaats: Oisterwijk. Vaak kijken wij tegen mensen op die zo vlot hun woordje kunnen doen. Zuchtend denken we dan: Tk wou dat ik dat kon’. Dat kunt u ook: ieder een kan het namelijk leren. Door het volgen van deze cursus krijgt u meer zelfvertrouwen en rem mingen tijdens het spreken in het openbaar wor den weggenomen. De cursus bestaat uit 8 bijeenkomsten van 2 uur. Door middel van theorie- en praktijkoefeningen wordt o.a. geleerd: spreken in het openbaar; om gaan met nervositeit; luistervaardigheid; logisch denken; de opbouw en uitvoering van een toespraak; het geven en ontvangen van kritiek. Deze cursus is niet alln bedoeld voor mensen die regelmatig moeten spreken in het openbaar, maar is ook goed bruikbaar voor de dagelijkse situatif De eigen bijdrage is 40,-. Dag en plaats: Maandagavond in Oisterwijk en woensdagochtend in Goirle. Leren beter voor jezelf op te komen. Leren om eigen gevoelens en gedachten onder woorden te brengen en inzicht te verkrijgen in matschappe lijke verbanden. Deelname is mogelijk door vrouwen vanaf 18 jaar. De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 60,-. Dag en plaats: Maandagochtend in Oisterwijk en dinsdagochtend in Goirle. Hoe werkt het geheugen? Hoe kan ik het geheu gen zo optimaal moelijk gebruiken? Informatie en inzicht in de werking van het geheugen ver krijgen en actief blijven, staan in deze cursus voorop. De cursus bestaat uit 8 bijeenkomsten en de eigen bijdrage is 15,-.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 9