Uit Moergestel’s verleden Folkfestival Dranouter Breda: voor de zevende keer ballonstad van Nederland ij L Nieuw cursusaanbod Sonnevanck 1992/1993 1- MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 JULI 1992 PAGINA 11 10 :n i, ze m a- ij- Het is niet alleen de muziek die Dranouter zo charmant maakt. Het zijn de stamineekes met hun streekbieren. Het is het vlakke land dat het golven toch niet helemaal laten kan. En het is de oorlog, die Grote Oorlog van 14-18 die hier duu- zenden en duuzenden soldaten onder de zoden moffelde. ’Altijd iemands vader, altijd iemands kind’, zong de Westvlaamse brard Willem Ver- mandere over dat immense verlies aan mensen levens. Om kort te zijn: het is die mengeling van histo risch, cultureel en bourgondisch besef, die het Folkfestival Dranouter zo aan populariteit doet winnen. Met vorig jaar het recordaantal bezoe kers van 20.000 toeschouwers. En dus lange, te lange rijen voor ’t kot, dat er bovendien met de dag niet schilderachtiger op werd. Maar, leg ik u voor: zou het er op Woodstock wel zo proper aan toe zijn gegaan? Niet zeuren dus. U betaalt voor drie dagen Dranouter tachtig gul den, voor twee dagen zeventig gulden en voor Belangrijk nieuws over het Folkfestival Dranou ter in West-Vlaanderen: het aantal toiletten is er dit jaar verDRIEvoudigd! Nu dit door velen be treurde minpunt uit voorgaande jaren opgelost is, kunnen ook de hygiënisch ingestelde Nederlan ders met gerust hart de reis naar de Vlaamse Westhoek ondernemen. Naar het gezelligste most peacelovin’ festival van de Benelux. Drie dagen lang: vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 au gustus. o- in n, at Het nieuwe cursusaanbod van de Stichting voor Volwasseneneducatie Sonnevanck voor het schooljaar 1992/1993 is weer verkrijgbaar bij de bibliotheken in Berkel-Enschot, Diessen, Goir- le, Haaren, Hilvarenbeek, Moergestel, Óister- wijk en Udenhout. Wat is Sonnevanck? Sonnevanck is de naam van een oude villa in Oisterwijk, hier ging in 1960 het ‘Mater Amabi- liswerk’ van start. Nü staat de naam ’Sonnevanck’ voor een instel ling die voor 8 gemeenten volwasseneneducatie uitvoert. Veel mensen kennen de gebouwen van Sonne vanck aan de George Perklaan 3 in Oisterwijk en aan het Oranjeplein 4 in Goirle. Hier komen vol wassenen om allerlei zaken te leren. Daarnaast worden er ook lessen verzorgd in de andere plaat sen van het werkgebied van Sonnevanck. Jaar lijks nemen ruim 1000 personen deel aan de ac tiviteiten van Sonnevanck. Sonnevanck stelt zich tot taak mensen die dingen te leren die nodig zijn in het dagelijks leven, zo dat ze beter kunnen functioneren in het dagelijk se leven, zodat ze beter kunnen functioneren in de eigen situatie en in de samenleving. Waarom naar Sonnevanck? - Wilt u de Nederlandse taal beter beheersen? - Wilt u beter leren rekenen? - Wilt u uw zelfvertrouwen vergroten? - Wilt u meer inzicht in de maatschappij en al lerlei belangrijke thema’s? - Wilt u beter functioneren in de samenleving? a- 3- :n de andere gemeenten georganiseerd. Kinderopvang is mogelijk. Meer informatie of aanmelden? Bel of schrijf naar: Sonnevanck, George Perklaan 3, 5061 VN Oisterwijk, tel. 04242-82491. Maandag tot en met donderdag: 9.00-17.00 uur geopend; vrijdag 9.00-13.00 uur geopend. Dan nu toch: de muziek. Folk staat er dus op het programma van Dranouter, maar dat de organi satoren daarvan een niet al te enge definitie han teren, moge blijken uit de volgende, ook in de popmuziek opklinkende namen: Marianne Faithfull, Billy Bragg, Richard Thompson en Kirsty MacColl. Een wel erg Engels affiche, lijkt het op’t eerste gezicht. Toch laten ook de Kel ten niet af, met Boys of the Lough (Schot), Mi chael O’Suilleabhain (Ier) en Four Men And A Dog (Ier). Dan nog volop muziek uit Algerije (Djurdjura), Uganda (Geoffrey Oryema), de Sta tes (good old Tom Paxton) en uiteraard Vlaande ren zelf (Wannes van de Velde onder andere). Top of the bill zijn echter Les Négresses Vertes, uit Frankrijk, wier muziek met geen mogelijk heid in één enkel vakje is onder te brengen. Het festival wordt overigens geopend door de plaat selijke Fanfare van Dranouter die hopelijk dit jaar eindelijk eens nieuwe uniformen toont of waarvan de leden dan toch op z’n minst alle kno pen deze keer op de juiste plaats genaaid hebben. één dag vijftig gulden. Gratis kamperen. Volop kinderanimatie. Er is een concerttent, een club tent en een zuiptent. Dranouter is - stip als het is - op de doorsnee landkaart niet te vinden, maar ligt vlakbij leper. Vergeet niet het cafeetje De Tere Plekke aan te doen, en daar te vragen naar: halve ovenkoeken! Mogen wij u daar een zware St. Sixtus (twaalf procent alcohol) bij adviseren? Festival telefoon: 09-57446933. Wie in colonne mee wil rijden vanuit Moergestel, kan contact op nemen met Tom Tacken (04243-2922). - Wilt u uw kinderen kunnen helpen met hun huiswerk? - Wilt u zich voorbereiden op een beroepsoplei ding of MAVO? - Wilt u (als de kinderen ouder zijn) weer aan het werk? Als u op een of meerdere vragen met ja hebt geantwoord, dan is Sonnevanck de onderwijsin stelling voor u! Voor wie? Alle mensen die niet meer leerplichting zijn, geen volledig dagonderwijs volgen, maximaal MAVO hebben en wonen in: Berkel-Enschot, Diessen, Haghorst, Goirle, Haaren, Hilvarenbeek, Es beek, Biest-Houtakker, Moergestel, Oisterwijk, Udenhout of Biezenmortel kunnen aan onze ac tiviteiten deelnemen. Omdat de gemeente Hilvarenbeek alleen Basise ducatie subsidieert, kunnen inwoners uit Hilva renbeek, Esbeek en Biest-Houtakker alleen deel nemen aan cursussen binnen de Basis-educatie en Andere Ativiteiten. Wat kost het de deelnemer? Sonnevanck is een instelling, erkend en gesubsi dieerd door de gemeenten, het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen en het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening. Omdat de ze vorm van onderwijs zo belangrijk is, worden de deelnemers-bijdragen zo laag mogelijk ge houden. De eigen bijdrage staat aangegeven in het pro grammaboekje, wat gratis verkrijgbaar is bij de bibliotheek of bij Sonnevanck. Cursistenbegeleiding Deelnemers kunnen een afspraak maken met een van de cursisten-begeleiders om te bekijken aan welke cursus men het beste deel kan nemen en op welk nivo. Indien gewenst kan ook een langer leertraject worden uitgezet. Hoe wordt er gewerkt? Wekelijks, op een vaste tijd: 's morgens, ’s mid dags of ’s avonds. Er wordt gewerkt in kleine groepen, zodat iedereen aan bod komt. Veel groepen komen bijeen in de gebouwen van Son nevanck in Oisterwijk en Goirle. Bij voldoende deelname worden cursussen ook in Van donderdag 20 tot en met zaterdag 22 augus tus vindt dit jaar voor de zevende keer Breda Bal lon Fiësta plaats. In 1991 trok dit voor het publiek gratis toegan kelijk Bredaas evenement circa 65.000 toeschou wers. De organisatie is er weer in geslaagd om een aan trekkelijk en spectaculair programma te bieden voor jong en oud. Donderdagavond 20 augustus gaat Breda Ballon Fiësta om 18.00 uur van start. Parachutisten zul len vanaf een hoogte van 3 kilometer naar benen den komen. Daarna zullen een 25- tal hete lucht ballonnen het omgekeerde doen. Of dat hierbij een hoogte van 3 kilometer bereikt gaat worden, is even bekijken. Vrijdagochtend zullen de ballonnen direct na zonsopkomst opstijgen. Dit gebeurt om 6.30 uur. Wie vroeg uit de veren wil, kan dan terecht bij Breda Ballon Fiësta. Vrijdag start het programma weer om 16.30 uur met vlieger-demonstraties en modelvliegtuigen. Op deze avond zal de officiële opening van Bre da Ballon Fiësta plaatsvinden door de heer De Munk, algemeen directeur van Toyota. (Toyota is de hoofdsponsor). Daarna zullen de hete- luchtballonnen het luchtruim kiezen. Deze avond zijn ook een aantal ‘Ballon-bezienswaar- digheden’ te zien. De zogenaamde ‘special shapes’. Vliegende molens, batterijen, flessen en dergelijke. Ijs en weder dienende zullen ook para-sprongen uit ballonnen gemaakt worden. Zaterdag 22 augustus is er weer een vroege start van de ballonnen, namelijk 6.30 uur. Vanaf 16.00 uur gaat het middag- en avondpro gramma van start. Met vlieger-demonstraties, een aerobatic-airshow van het Viking-stuntvlieg- tuig, parachutisten, een massale ballonopstijging, ‘sky-walking’ en een ‘luchtschip’. De bekende band ’Pater Moeskroen’ (Roodkap je, Hela, hola) verzorgt de muzikale intermez zo’s. In het schemerdonker (vanaf 21.30 uur) zal ver volgens een kleurrijk en fantastisch schouwspel gepresenteerd worden. De hoofdrolspelers zijn de deelnemende ballonteams met hun ballonnen. Dit ballon- UNIEKE gebeuren mag u niet missen! Breda Ballon Fiësta vindt plaats op de sportter reinen aan de Rietdijk in de wijk Haagse Beem den te Breda. Uit een nog niet eens zo ver verleden komt bijgaande foto met de klas van Juffrouw Beatrix. De kleuterschool was toen nog gevestigd in het gebouw waarin nu de KPJ gevestigd is aan de Kerkstraat. Enkele familienamen? Trompenaars, Verhagen, Smits, Oerlemans, van Velthoven, Raaijmakers, Pape, van Riel, Mouthaan, Meeuwis, Habraken, van de Wiel, Willems, van de Ven, van Pelt, Picokrie, van Dijk, van der Linden en Weijdeveld.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 11