■J30 w 7,25 9,50 7,75 1 Slagerij J, van Zon-Reyrink L Jacques Akkermans Gildekoning Uitslag tekenwedstrijd De Boszichtschool en het projekt ’Wonen’ Efteling opent zomer- ijsshow Blinde vinken 1 kg Gehakt 1 kg Verse worst 113° Recreanten-ruiters opgelet! De Philips ijsmachine want het lekkerste ijs maak je natuurlijk zelf! 500 gram 500 gram 100 gram 500 gram EXTRA DEZE WEEK VARKENSLAPPEN HAMBURGERS SPEKLAPPEN VARKENSLAPPEN VLEESRIBBETJES 500 gram 5*45 3 stuks 2.00 samen voor ij- IEDERE WOENSDAG kilo 6,95 500 gram 5,45 kilo 7,50 Geldig van donderdag 9 t/m woensdag 15 juli 1992 Hamlappen Stootlappen Maser hacheevlees GEKOOKTE HAM 100 gram 2,50 BOTERHAM WORST 100 gram 1,00 RAUWE HAM 100 gram 2,50 WORSTEBROODJES óstuks 2.75 ROOTVEN 74 - MOERGESTEL - TELEFOON 04243 - 1769 Verse ingrediënten Veel mogelijkheden Makkelijk Trend Driemaal per dag Sprookjesfiguren wagen zich op glad ijs Hartje winter Wilde planten en hun namen 62 1 i6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 8 JUL11992 PAGINA 7 DINSDAG n. is- ap an de or en P- :e- m met Johan van Oosterhoud MAANDAG Met een welgemikt schot wist Jacques Akkermans, Schoolstraat 18, maandagmiddag tijdens het Ko- ningschieten de vogel naar beneden te halen en zodoende de titel Koning van het Gilde St. Sebasti- aan en Barbara voor zich op te eisen. Het tradionele Koningschieten, dat om beurten door de drie Moergestelse gilden wordt georganiseerd, vond dit jaar plaats op de schutsbomen nabij Café ,’t Stokske’. Hoe komt men aan de naam van het Sint Jans- kruid, de adelaarsvaren, het vingerhoedskruid? Het is niet moeilijk om daar achter te komen. Ga uw plantenboeken maar na en u vindt de ant woorden wel. Boszicht over ‘Wonen’. Gedurende 5 weken zijn alle groepen hiermee bezig geweest, ieder met eigen deel-onderwerpen en op eigen niveau. We zijn begonnen met de eigen woonsituatie. Hoe ziet een huis, een boerderij of een flat er eigenlijk uit? Zijn er veel of weinig kamers en wat zijn de funkties van al die ruimtes? Hoe zou het ideale huis er uit kunnen zien? Er is ook veel aan dacht besteed aan wat er zoal komt kijken bij het bouwen van een huis. Zo hebben enige groepen op school zelf een muurtje gemetseld en zijn de groepen 7 en 8 een middag naar de LTS West- hoeve geweest, waar ze onder deskundige bege leiding mochten metselen, zagen en timmeren. Vroeger woonden de mensen heel wat eenvoudi ger dan nu. In het Prehistorisch Museum in Eindhoven staan enkele boerderijen uit de oertijd en hebben de hoogste groepen kunnen kennisma ken met het leven van toen, ’n Heel bekende wo ning uit de middeleeuwen is het kasteel, ’n Oer sterke vesting, waar in vredestijd de ridder met zijn familie woonde. Als het oorlog was, bood het onderdak aan het dorp eromheen. Slot Loe- vestein is een prachtig voorbeeld van zo’n kasteel en daarheen zijn dan ook de groepen 3, 4, 5 en 6 op excursie geweest. - gele morgenster. De gele bloemen zijn ’s mor gens open en met zijn omwindselbladen lijken de bloemen op sterren. - met een beetje fantasie ziet het grasklokje, dat tussen het gras groeit, er als een klokje uit. - de bladeren van de speerdistel eindigen in lan ge, scherpe punten. Net speren. - het zevenblad is een schermbloemige plant, dat zeven blaadjes heeft. - wereldwijd komen 300 soorten boterbloemen voor. Eén daarvan heet de kruipende boter bloem. De kruipende zijtakken wortelen in de grond. - een lid van de giftige nachtschadefamilie is het bitterzoet. Kauwt men op een stukje stengel, dan smaakt dit eerst bitter, daarna zoet. In de stengel komt een stof voor, die bitter smaakt, maar die onder invloed van ons speeksel suiker afscheidt. - u bent het toch met me eens, dat de bloemp jes van de vogelwikke op vogeltjes lijken? - de wortel van de smeerwortel bevat een stof, die in de geneeskunde als een smeersel werd gebruikt. - de stengels van de melkdistel zijn rijk aan melksap. - wilt u de blaadjes van het duizendblad tellen? Begin er maar niet aan: het zijn er wel duizend! UIT EIGEN KEUKEN Aan het eind van het projekt zijn de grenzen ver legd en zijn we gaan kijken hoe de mensen overal ter wereld wonen en leven. De eskimo’s, de men sen aan het water en in de bossen van Afrika, ze hebben allemaal aan hun omgeving aangepaste woningen. Ze leven ook heel anders dan wij. Om daar een indruk van te krijgen zijn we met de he le school naar het Afrika-museurn geweest. Daar is ons veel verteld en getoond over het leven in Afrika. De groepen 5 tot en met 8 hebben daar zelfs een dag uit het leven van de mensen in Gha na nagespeeld. Verkleed moesten ze zelf water halen uit de put en in een grote kom op hun hoofd vervoeren. Ze moesten het land bewerken, gerst malen en maïs stampen. In hun ’vrije tijd’ hebben ze ook afrikaanse dansen opgevoerd en spelletjes gespeeld, gemaakt van hout en ge droogde pitten. Dat is eens heel iets anders van Super Mario op onze eigen computers! Al met al een heel geslaagde afsluiting van een leuk en leer zaam projekt. Onlangs is de oefenhal van L.R. F.E.V.I.O.R. aan de Heiligenboom officieel in gebruik geno men. Graag willen we recreanten-ruiters de mogelijk heid geven in deze hal ’n uurtje per week spor tief bezig te zijn. Hebt u interesse om op maandagavond van 20.00-21.00 uur in ’n gezellige groep ’n uurtje ge zellig te komen paardrijden in deze oefenhal neem dan kontakt op met tel. 04243-1530, alwaar men u graag nadere informatie wil verstrekken. Roomijs, sorbets, ijsmousse en nog veel meer overheerlijke ijsvariaties maak je tegenwoordig makkelijk zelf. De nieuwe Philips ijsmachines maken in een handomdraai alles wat er op ijsge- bied te bedenken valt. Wie het ijs proeft is voor altijd verkocht: daar kan geen Italiaans ijsje te genop! Het ijs van de Philips ijsmachine is niet alleen overheerlijk maar tevens vers. Welke ijssoort je ook maakt, de basis bestaat uit veel verse ingre diënten, zoals fruit, noten, yoghurt of honing. Smaak- of kleurstoffen komen er niet meer aan te pas en dat proef je: het lekkerste ijs komt uit de Philips ijsmachine. De mogelijkheden met de ijsmachine zijn prak tisch onbeperkt. Om het eerste begin makkelijk te maken, heeft Philips recepten bij gevoegd, waarin een keur aan mogelijkheden staan be schreven. Natuurlijk zijn de populaire ijssoorten als aardbeien, vanille en banaan opgenomen, maar ook exclusieve smaken als mascarpone, kwark of gember met honing zijn verwerkt. Te vens zijn een aantal recepten voor diabetici op genomen. Wie aan de lijn doet hoeft de ijsmachine niet te wijken. Zoetstof in plaats van suiker? Dat kan. Minder slagroom? Dat kan. Helemaal geen slagroom? Ook dat kan. Door de basis van verse ingrediën ten wordt de smaak er niet minder om. Sterker nog, het blijft heerlijk. De Philips ijsmachine is bijzonder makkelijk in gebruik. Het werkt met een koelbak of ketel schijf, die vooraf wordt ingevroren in de vriezer. Wie trek heeft in ijs, plaatst de koelbak in de ma chine, voegt de ingrediënten volgens recept toe en laat de machine zijn werk doen. Na circa een half uur heb je ruim een halve of hele liter ijs. De ijsmachine is makkelijk uit elkaar te nemen en schoon te maken. Door de compacte vormge ving nemen ze weinig plaats in beslag. Philips speelt met deze ijsmachine in op de he dendaagse gezondheidstrend. Bovendien is zelf kokkerellen populair en ook daar sluit de ijsma chine goed op aan. Het is erg leuk om te doen en het resultaat is geslaagd: als feestelijke afsluiting van een diner of als verrassing voor kinderen. De Philips ijsmachine is er in 3 typen: - HR 2300, inh. 0,8 Itr, winkelwaarde 99,-; - HR 2302, inh. 1,2 Itr, winkelwaarde 159,-; - HR 2298, inh. 2 x 0,6 Itr, winkelwaarde 199,-. Informatie over deze machines bij Frans van Velthoven, Schoolstraat 7. Sjoerd Hooghiemstra, Griete Veldeke 5, won de eerste prijs in de Zwitsal tekenwedstrijd van Dro gisterij C. Kemps, en won daarmee een grote beer met ’n winkelwaarde van 89,-. Op donderdag 25 juni jongstleden, heeft de Ef teling officieel haar Zomer-IJsshow geopend. Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum heeft het park een groot internationaal gezelschap geënga geerd dat driemaal per dag een wervelende show zal opvoeren, geschikt voor alle leden van het ge zin. De show zal tot en met 30 augustus, om Dit keer ging het jaarlijkse schoolprojekt van de 13.OO uur, 15.00 uur en 17.00 uur te zien zijn. In circa 35 minuten ontrolt zich een aantal vro lijke taferelen met veel snelheid en kleur aan de ogen van de gasten. Op zeer professioneel niveau worden verschillen de thema’s vertolkt, van Jungle-dans tot Parijse Can-Can, van clowns-act tot Hongaarse Zigeu- ner-dans. Zelfs échte sprookjesfiguren wagen zich op glad ijs in een speciaal Efteling-thema waarin Pardoes (de Efteling-mascotte) de hoofdrol speelt. Ook wordt de echte Amerikaanse show-bussiness niet vergeten wanneer met veren getooide danse ressen de ijsvloer opzweven om de finale in te zetten. Deze Efteling Zomer-IJsshow speelt zich af op een 300 m2 grote kunstijsbaan, die er ook bij 30 graden Celsius voor zorgt dat het in het speciale IJsshow-theater hartje winter blijft Amanda Thompson, directrice van de Engelse firma ’Stageworks1 heeft de show uitgedacht, en samen met ijs-choreograaf Phil Winston uitge werkt. Het professionele gezelschap bestaat uit veertien dames en acht heren, waaronder zelfs Europese, Wereld- en Olympische Kampioenen. Er zijn wilde bloemplanten, die hun namen te danken hebben aan de kleur, vorm, gelijkenis en dergelijke. Ik noem enkele voorbeelden van plan ten, die u in de omgeving kunt vinden.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 7