s Brasserie ’Cambrinus’ in gebruik o Werkgroep voor vogel- en natuurbescherming Midden-Brabant Zonnebloem loterij Verhuizing in Safaripark Beekse Bergen •■.’omroep brabant 4 Zverkgrpep voor vogel- en nefuurbescber/n/ng m/Men-brebenf A Huiszwaluwtelling 1992 Moergestel zondag 12 juli in actie bij Streekspel Omroep Brabant -> MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 8 JUL11992 PAGINA 11 IA 10 Zonnebloemafdeling Moergestel Vanaf zaterdag 27 juni is de naam ’Cambrinus’ weer teruggekeerd in Moergestel. Deze van vroeger postbus 108 - 5600 ac eindhoven jrsies ie vele, ie ver beeld ris van ;n de sdt te s van ;rafe- icties ■n. De Zonnebloemafdeling Moergestel heeft succes vol de Nationale loterij kunnen afsluiten. Afge lopen week hebben een aantal van onze mede werkers huis aan huis 1740 Zonnebloemloten verkocht. Een gedeelte is voor het Nationaal Bu reau van de zonnebloem en een gedeelte is voor onze plaatselijke afdeling. Hiermee kunnen we weer een paar activiteiten organiseren voor lang durig zieken en gehandicapten. De Zonnebloem wil gaag iedereen bedanken die zich heeft ingezet om deze loterij tot een succes te maken. We bedanken met name de bedrijven en winkels die een affiche hebben opgehangen om de aandacht op onze aktie te vestigen. Tevens bedanken we de inwoners van Moergestel die door het kopen van een of meer loten de Zonne bloem hebben ondersteund. Ook onze medewer kers en andere bereidwillige helpers willen we be danken voor de vrije tijd die ze beschikbaar heb ben gesteld voor deze loterijZo spoedig moge lijk na de trekking op 23 november aanstaande zullen de trekkingslijsten worden gepubliceerd. Overigens krijgen alle prijswinnaars automatisch bericht van het Nationaal Bureau van de Zonne bloem in Breda. Tevens willen wij u erop attenderen dat er op 8 september, regionaal een ontspanningsmiddag wordt georganiseerd in de ‘Vrachtkar’ te Reusel. Het wordt een middag voor elk wat wils, geheel verzorgd door Nederlandse artiesten, die veel ne- derlandstalige muziek ten gehore brengen. Ju dith Bosch treedt op als gastvrouw. De kosten bedragen 17,50 per persoon inclu sief vervoer, entree en 2 consumpties. U kunt zich nog opgeven voor deze middag. Graag zo spoedig mogelijk bij een van de onderstaande personen. C. van de Loo, tel 1492; I. van Laarhoven, tel 3635; J. Beerens, tel 2376 of J. van Beers, tel 2368. In Safaripark Beekse Bergen zijn begin juni de beide Siberische tijgers overgebracht naar hun nieuwe verblijf. Odette en Leon verbleven voor heen tussen de Afrikaanse hyenahonden en jacht luipaarden. Het Safaripark porobeert de dieren zoveel mogelijk te presenteren temidden van an dere diersoorten uit hetzelfde werelddeel. Met deze verhuizing hebben de Siberische tijgers thans een plaats in het Aziatische deel van het park. De tijgers hebben hun oude onderkomen, dat omgeven was door een zes meter hoog hek, ver wisseld voor een open verblijf. In de grote ruimte kunnen de dieren een schaduwplekje onder de bomen opzoeken. Het nieuwe nachtverblijf zal in de komende jaren door snel groeiende planten aan het oog worden onttrokken. Op verschillende plaatsen liggen zware boomstammen waar de tij gers op kunnen klimmen. De dieren worden op veilige afstand gehouden door een brede en vooral diepe gracht. Bezoekers kunnen de tijgers bewonderen vanaf de nieuwe tijgerpromenade, die zich anderhalve meter bo ven het water bevindt. Deze promenade, die te vens het restaurant met de ankerplaats van de Sa fariboot verbindt, werd speciaal voor dit verblijf ontworpen. Het nieuwe tijgerverblijf is te vinden in het wandelgebied van het Safaripark. Ondat tijgers echte waterliefhebbers zijn, ver wachten wij dat ze bij warm weer maar al te graag een bad zullen nemen. Voor fotografen is dit de kans om deze prachtige dieren zonder hinderlij ke tralies of hekwerk te fotograferen. Tijgers behoren tot de meest bedreigde diersoor ten op de wereld. Hun aantal is in deze eeuw af genomen van honderduizend tot vierduizend die ren. Twee soorten tijgers zijn de afgelopen 20 jaar al van de aardbodem verdwenen. De overige zes soorten staat hetzelfde lot te wachten. Alleen door samenwerking tussen overheden, dierentui nen, natuurbeschermingsorganisaties en het pu bliek, kan de tijger worden gered. In Nederland zet de Stichting Nationaal Onder zoek Dierentuinen zich in voor het behoud van bedreigde diersoorten. In samenwerking met Ki- tekat is deze stichting de actie Save the Tiger gestart. Het geld dat via de actie beschikbaar komt, wordt besteed aan projecten die bijdragen aan het behoud van de tijger. Door middel van onder zoek, het coördineren van fokprogramma’s en het ontwikkelen van ecucatieve programma’s, hoopt de actie Save the Tiger deze schitterende dieren voor de toekomst te behouden. Save the Tiger: girorekening 333266 uit bekende naam is door ’Den Boogaard’ gebruikt voor haar zgn. ’brasserie’ die in en op de plaats is gekomen van de in de volksmond bekende ’voorzaal’. Men kan er terecht voor ’n partijtje pool biljart, maar de ’Cambrinus’ heeft ook ’n kleine menukaart beschikbaar, dus voor zomaar ’n hapje of ’n drankje kunt u er (dagelijks vanaf 12.00 uur) terecht. Door het aanpassen van deze zaal hoopt men de gebruikers van het Party- en Vergadercentrum in de toekomst beter van dienst te kunnen zijn. De leden van de vele verenigingen bijvoorbeeld die in ’Den Boogaard’ gehuisvest zijn kunnen na afloop van repetitie of vergadering nu gezellig nog wat nakletsen in de brasserie. Brasserie ’Cambrinus’ is dagelijks geopend vanaf 12.00 uur. Op zondagavond is de brasserie gesloten. Zoals U wellicht bekend is, is in 1989 een begin gemaakt met systematische tellingen van de huis- zwaluw in Nederland. Deze soort is namelijk de laatste jaren zeer sterk in aantal teruggelopen. De Nederlandse vereniging tot Bescherming van Vogels is in 1991 een landelijke campagne gestart, om aan deze soort meer bekendheid te geven. Men wil gedurende een aantal jaren trachten zo veel mogelijk broedgegevens van deze soort ver zamelen, om een duidelijk beeld te kunnen krij gen van de teruggang. De teruggang van deze soort heeft verschillen de oorzaken. Om te beginnen, moeten de huis- zwaluwen elk najaar een trektocht naar hun overwinteringsgebied maken, van ongeveer 8000 kilometer, waarbij zij vele gevaren moeten trotseren. Onder andere de vogelvangst in landen zoals Ita lië en Spanje. En ook storm en regen, en de over steek van de Middellandse zee zijn hindernissen die hun tol eisen. Ook het gebruik van DDT in hun overwinte ringsgebied, de Sahel, is een belangrijke oorzaak van deze teruggang. Maar ook het vinden van voedsel, en van bouwmateriaal voor hun nesten is een probleem. Een aantal jaren geleden zag men dikwijls dat zich in nieuwbouwwijken huiszwaluw-kolonies vormden, omdat hier op de bouwplaatsen vol doende bouwmateriaal voor hun nesten te vinden was. Ook op boerenerven die toen nog niet overal verhard waren, was veel bouwmateriaal te vin den in de vorm van modder en mest. Om het probleem van nestgelegenheid op te los sen, zijn er op een aantal plaatsen kunstmatige nestkommen gehangen, door Vogelbescherming. Ook Vogel werkgroep Midden-Brabant heeft in zijn werkgebied een aantal van deze nestkommen opgehangen, en deze blijken op plaatsen waar blijkbaar weinig bouwmateriaal voorhanden is, erg succes vol te zijn. Indien U hiervoor belangstelling hebt, kunt U op onderstaand adres informatie inwinnen. Het best blijven natuurlijk altijd nog de zelf gebouwde nesten. Ook hier kunt U zelf hulp bieden door in de om geving van nestplaatsen modderpoeltjes aan te leggen, liefst met leem. Deze poeltjes moet U dan wel goed nat houden, omdat die in de zomer erg snel uitdrogen. Vogelwerkgroep Midden-Brabant heeft in zijn werkgebied een aantal gemeentes voor zijn reke ning genomen om die te inventariseren. Omdat de huiszwaluw in Nederland wat betreft zijn broedgelegenheid volledig afhankelijk is van gebouwen, is het voor de mensen die deze inven tarisatie verrichten zeer moeilijk om een goed Een team uit de gemeente Moergestel zal het zon dag 12 juli tijdens het Omroep Brabant Streek spel 1992 op moeten nemen tegen teams uit Din- teloord, Mill en Bakel. In een speciale uitzending vanaf de Beekse Bergen in Hilvarenbeek tussen 12.00 en 13.00 uur zullen de vier teams getest worden op hun parate kennis op het gebied van geschiedenis, actualiteit, cultuur, sprot, alge meen, en gemeenten. Uiteraard gaat het om vra gen die allemaal betrekking hebben op de provin cie Noord- Brabant. Dit jaar heeft het Streekspel 2 nieuwe onderde len. Zo zullen de stemmen geraden kunnen wor den van bekende (ex-)Brabanders en is er daar naast een apart Kinderspel. Een team van 10 kin deren van de openbare Basisschool ’De Bieneke- bolders’ vertegenwoordigt Moergestel tijdens dit speciale kinderspel. De uitslag telt mee bij het volwassenen-Streekspel. Het is alweer voor het vierde jaar dat Omroep Brabant tijdens de zomer met veel succes een Streekspel organiseert tussen teams uit steeds Midden, West, Noord-Oost en Zuid-Oost Bra bant. Tot en met 30 augustus zullen elke zondag tussen 12.00 en 13.00 uur vier verschillende teams te horen zijn in een uitzending vanaf de Beekse Bergen. Het team met het hoogste aantal gescoorde punten uit elke regio zal zondag 6 sep tember in actie komen tijdens de grote finale. Ook dit jaar vertegenwoordigt Moergestel de re gio Midden-Brabant, de gemeente Dinteloord West Brabant, de gemeente Mill Noord-Oost Brabant en de gemeente Bakel Zuid-Oost Bra bant. Moergestel is al weer voor het vierde jaar present. Vorig jaar werd zelfs de finale gehaald, maar die ging verloren. Het team van Moergestel wordt opnieuw aange voerd door Tom Tacken, correspondent voor Omroep Brabant in deze gemeente. Behalve free lance journalist voor de Kempen Pers is Tacken een kenner van Belgisch bier, maar hij vreest dat over deze specialisatie niets gevraagd zal worden. Wethouder Leon Loosveld vertegenwoordigt het College van Burgemeester en wethuders. Loosveld kwam pas deze periode in de raad en werd toen na een wisseling van de coalitie wet houder. Als geboren Limburger is Loosveld een groot wielerliefhebber. Zijn specialisatie is uiter aard sport. In het dagelijks leven werkt Loosveld in het onderwijs. Mevrouw Cis Coenen is het derde teamlid. Zij is van huis uit historica, stond als docente ge schiedenis voor de klassen van de Pedagogische Academie en stort zich nu op het monumenten beleid in Moergestel als lid van een gemeentelij ke commissie. Zij woont in de ‘oude Pastorie’ die het decor vormde van de Moergestelse speelfilm ,’t Waaike’. Het vierde teamlid, Wil Oerlemans, werkzaam als sociaal werker in een gesloten inrichting, heeft als specialiteit kunst, cultuur en actualiteit. Bo vendien is hij al jarenlang muzikant in diverse Moergestelse ensembles en ook nog gemeente raadslid voor de lokale partij Sociale Partij Moer gestel. Het vijfde teamlid, Jacques Stroucken is al vier jaar lid van het team. Behalve voorzitter van de Hengelsportvereniging ’De Rietvoorn’ is hij een verzamelaar van Brabantica. Zijn specialisaties zijn cultuur, personen en geschiedenis. (Omroep Brabant, zondag 12 juli, 12.00-13.00 uur) Het programma wordt eerder in de ochtend op genomen. overzicht te krijgen. De meeste nesten bevinden zich namelijk onder dakgoten en dakoverstekken van gebouwen die meestal op privéterrein staan en daarom voor ons niet vrij toegankelijk zijn. Daarom willen wij via deze weg uw medewerking vragen. U kunt ons helpen door tellers die bij U aan de deur komen toestemming te geven om uw erf te kunnen betreden. Ook kunt U, als U in de omgeving ergens broedgevallen van huiszwaluwen weet deze schriftelijk of telefonisch aan ons doorgeven. Ook oudere broedgegevens uit andere jaren zijn welkom op onderstaand adres. Voor de duidelijkheid nog even de hoofdkenmer ken van de verschillend soorten. De huiszwaluw is de kleine bleuw-zwarte vogel met de opvallen de witte stuit, en witte onderzijde. Hij broedt al tijd aan de buitenzijde van gebouwen. De boe renzwaluw die in onze omgeving iets talrijker is, is van boven ook blauw-zwart, maar heeft geen witte stuit. Hij heeft wel een duidelijk opvallen de rood-bruine vlek op zijn keel en boven zijn snavel. Ook heeft hij een veel langere gevorkte staart. Ook van de boerenzwaluw kunt U broedgege vens aan onderstaand adres doorgeven, deze wor den echter nog niet systematisch verzameld. Dit zal in de toekomst ongetwijfeld ook gaan ge beuren, omdat deze soort geleidelijk aan ook in aantal teruguitloopt. In onderstaand overzicht staan de broedgegevens in Uw omgeving uit 1991. Deze gegevens zijn on getwijfeld niet volledig, omdat het telgebied door tijdgebrek niet in zijn geheel is geïnventariseerd. Aanvullingen hierop zijn daarom van harte wel kom. Oirschot (Spoordonk): Nieuwendijk nummer 47, 2 nesten; Broekstraat nummer 14B, 2 nesten. Totaal Oirschot: 4 nesten. Er zijn in de bebouwde kom van Spoordonk wel huiszwaluwen waargenomen, maar wij hebben hier echter geen nesten gevonden. Mogelijk zaten die ergens aan de achterzijde van woningen? Diessen 3 lokaties met in totaal 8 nesten. Oost- West- en Middelbeers 4 lokaties: 13 nes ten. Biest-Houtakker: Biestsestraat nummer 41, 3 nesten; nummer 52, 5 nesten. Vossenhol nummer 12 A, 3 nesten; nummer 13, 3 nesten; nummer 14, 1 nest; nummer 22, 1 nest; nummer 23, 1 nest. Totaal Biest-Houtakker: 17 nesten. Moergestel: 2 lokaties met in totaal 3 nesten. In Haghorst en Baarschot is niet geteld. Voor inlichtingen over nestkommen, of voor het doorgeven van broedgegevens van huiszwaluwen en boerenzwaluwen, kunt U terecht bij Gerard van der Kaa, van Rijckevorsellaan 17, 5062 DH in Oisterwijk. Telefoon: 04242-153664.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 11