T ransportbedri jf Bruurs H. Bruurs en Zn. Elftal in de KUK^^ •R Wie ben ik? Lightbergh-nieuws Schimmelziekte bij aardappelen Orgelconcert "omroep brabarrt Heuvelstraat 20, Moergestel, Tel. 04243-1496 Voor alle landbouwwerkzaamheden en groenvoorziening. Levering van diverse soorten vaste mest, zand- en grintsoorten. Tevens bestrating en grondverzet. We kunnen nog steeds foto’s gebruiken voor deze rubriek. Kijk thuis eens rond of u wat geschikts hebt liggen en lever de foto in op ons redaktie-adres. Enke le dagen later mag u hem dan weer op halen! Buro ’76 tussen 17.00 en 19.00 uur niet bereikbaar... Meer informatie: LOONBEDRIJF Heuvelstraat 20, Moergestel, Tel. 04243-1496 Brabantse Kastelendag 1992 op Tweede Pinksterdag Wat kunt u doen? Omroep Brabant is Festival- zender Op 1ste Pinksterdag in St. Jan van Goirle Voor het plaatsen van containers en voor alle andere transporten A4 PAGINA 5 postbus 108 - 5600 ac eindhoven Ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43 is niet te bereiken tussen 17.00 en 19.00 uur. Dringende boodschappen kunt u inspreken op de telefoonbeantwoorder. Inlichtingen tussen 9.00 en 12.00 uur: 04117- 2455 Nadere informatie is verkrijgbaar bij het Land bouwschap voor Noord-Brabant, telefoon: 013- 426429. Deze week poseert onze hoofdpersoon in militair uniform. Het jongetje van vorige week, spelend met de blokjes, was Rien van de Wouw, Raamac- kerstraat 1. Hij zag afgelopen vrijdag Abra ham. Proficiat! Ditmaal staat Audacia 6 in de kijker. Dit elftal is ontstaan door John van Drunen nadat het elftal waarin hij speelde, Audacia 4, door omstandigheden uit elkaar ging. Hij verzamelde een groep vrienden om zich heen en zo ontstond het vierde. Na twee jaar dreigde de groep weer uit elkaar te vallen en werd een leider van buiten de club aangetrokken. Deze heeft van de groep weer een hechte club gesmeed, iedereen was weer aanwezig en werd serieus getraind. Inmiddels heeft de groep de status van het zesde elftal van Audacia gekregen en het bestuur heeft ook voor dit elftal een sponsor kunnen vinden: J. Smits en Zn. Meubelstoffeerderij. Nu is Audacia 6 een hechte vriendenclub geworden, die voor zichzelf opkomt en er bijzonder trots op is dat de sponsor haar ook voorzien heeft van prachtige trainingspakken Op de foto staand v.l.n.r.: Jan Smits (sponsor), John Smits (sponsor), Fer Kuipers, John van El- deren, Marco Op 't Hoog, John van Drunen, Ard van de Wal, Erik van der Donk, Ramon van Tuyn en Maurice Ligtvoet (leider). Zittend v.l.n.r.: Geert Habraken, Frank van Esch, Mark van Oirschot, Guido van Gisbergen, Ad van Dinther, Mark Janssen en Sjef Schilders. Op Tweede Pinksterdag, 8 juni, wordt voor het tweede opeenvolgende jaar de Brabantse Kaste lendag gehouden. Zo’n 20 kastelen, stadspalei zen, ruïnes en adellijke buitenhuizen, verspreid over heel Brabant, kunnen op deze dag bezocht en bekeken worden. Net als vorig jaar is de organisatie ook nu weer in gezamenlijke handen van de Vereniging Vrien den van Brabantse Kastelen, de Brabantse Kaste lenstichting en Omroep Brabant. De opzet van deze Kastelendag is duidelijk; het vergroten van de belangstelling èn de kermis van het rijke Bra bantse kastelenbezit bij zoveel mogelijk mensen. Alle informatie over de Brabantse Kastelendag 1992 is te vinden in een speciaal samengesteld programmaboekje vol met informatie. Dit is voor f 1,50 tot en met vrijdag 5 juni te koop bij de Brabantse VW’s en de studio’s van Omroep Brabant in Breda (Tuinzigtlaan 7), Tilburg (Ent- schotsestraat 244), 's Hertogenbosch (Van Broeckhovenlaan 6) en Eindhoven (Heggerank- laan 1). De eerste Brabantse Kastelendag vorig jaar trok een onverwacht grote belangstelling. Naar schat ting rond 25.000 bezoekers bekeken toen de deel nemende 15 kastelen, stadspaleizen, buitenhui zen ruïnes. Gesteund door dit grote succes beslo ten de organisatoren ook dit jaar weer een Bra bantse Kastelendag te houden, weer op Tweede Pinksterdag. Stichtingen, verenigingen en musea werden opnieuw benaderd en dat leverde uitein delijk 20 enthousiaste deelnemers op, een kwart meer dan in 1991. Deelnemende kastelen, ruïnes, adellijke buiten huizen en kasteeltorens zijn onder meer te vinden in Bergen op Zoom, Woensdrecht, Wouw, Dus- sen, Loon op Zand, Udenhout, Haaren, Box meer. Heeswijk, Sint Oedenrode, Helmond, Gel- drop en Heeze. In veel gevallen worden zelfs speciale activiteiten zoals exposities, muziek-optredens, excursies en rondleidingen georganiseerd om het de bezoekers nog meer naar hun zin te maken. Daarnaast besloot het Noordbrabants Museum in ’s Hertogenbosch een speciale expositie te hou den met schilderijen van oude en meestal al ver dwenen Brabantse kastelen. Bij de Tweede Brabantse Kastelendag 8 juni is gestreefd naar uniforme openingstijden en en treeprijzen. Voor het overgrote deel is dat ook ge lukt. De precieze informatie is te vinden in het speciale programmaboekje. Daarin is ook het no- Ook kunt u aardappelafvalhopen met zwart plastic afdekken, waardoor het gebruik van che mische middelen tegen Phytophthora infestans bij aardappelen aanzienlijk kan worden terugge drongen. Op die manier kunt u de landbouw helpen een bijdrage te leveren aan het verminderen van het Het Festival Mundial in Midden-Brabant heeft dit jaar een ’eigen’ radio-zender. Omroep Bra bant zal namelijk in de periode van 4 tot 12 juni bijna dagelijks uitzendingen verzorgen met daar in aandacht voor alles wat met dit grote en veel zijdige festival in Tilburg (maar ook in Dongen, Goirle, Hilvarenbeek, Rijen en Waalwijk) te ma ken heeft. Een verzoek van het Centum voor Ontwikkelings Samenwerking Midden Brabant in Tilburg aan de regionale omroep om een belangrijke rol te vervullen binnen het Festival Mundial is al eni ge tijd geleden graag ingewilligd. Omroep Bra bant hecht veel waarde aan de doelstellingen en de opzet van het Middenbrabantse festival. De combinatie daarvan met het actuele en informe rende karakter van de uitzendingen van Omroep Brabant ligt dan voor de hand. Bovendien kan een nog groter Middenbrabants publiek bereikt worden door de organisatie van het festival. In totaal zal Omroep Brabant ruim 6 uur aan dacht besteden aan het Festival Mundial. Het wekelijks achtergrondprogramma E-Straat 244 (genoemd naar het studio-adres van de omroep in Tilburg, namelijk Enschotsestraat 244) op donderdagmiddag 4 juni zal vanaf half 6 aandacht besteden aan het 25-jarig bestaan van het COS Midden-Brabant. Op donderdagmiddag 11 juni zal dit achtergrondprogramma gewijd zijn aan het dit jaar ook al jubilerende Regionaal Centrum Buitenlanders Midden-Brabant in Tilburg. Op zaterdagmiddag 6 juni worden in een extra uitzending tussen 1 en 2 uur de opzet, doelstel lingen en het programma van het festival uitge breid be- en toegelicht. Zondagmiddag 7 juni, Eerste Pinksterdag, zal tussen 12 en 1 uur vooral veel muziek te horen zijn van groepen en artiesten die een week later optreden op de afsluitende manifestatie in het Tilburgse Leypark. Medewerkers van het COS Midden-Brabant geven daarbij een toelichting op onder meer de diverse muziekstijlen van de te verwachten artiesten. Op woensdag, donderdag en vrijdag 10, 11 en 12 juni zal steeds 's middags tussen 3 en 4 uur het hele programma gewijd zijn aan de diverse acti viteiten die dan op het uitgebreide programma staan in Tilburg, maar Ook in bijna de hele regio Midden-Brabant De zomer is vroeg dit jaar en in onze tuin groeit en bloeit weer van alles. Niet alleen de groenten, tamme kastanjes en veel bloemen, maar ook wil de planten en geneeskrachtige kruiden. Door de biologisch-dynamische teeltwijze, zonder gif en kunstmest gedijt het leven op en in de bodem bij zonder goed. Om dit zelf te zien en wellicht ideeën voor de eigen tuin op te doen, is er zon dag 7 juni een rondwandeling over ons twee ha grote terrein. Sonja Meijer geeft dan uitleg over onze teeltmethode, de bloemen en kruiden en ook de vogels en bijen. Aanvang 11.00 uur. Nog geen vakantieplannen? Op de Lightbergh organiseren we twee zomerweken waarin spiri tualiteit en praktijk hand in hand gaan. maandag 6 t/m vrijdag 10 juli is er weer een krui- den-massageweekonder leiding van René en Yvonne Rijnberg. maandag 13 t/m vrijdag 17 juli geeft Andrea Groen een tuinweek. Werken aan je innerlijke groei gekombineerd met praktisch tuinwerk vol gens de methode van Alan Chadwick. Op zondag 7 juni a.s. zal om 15.00 uur een orgel concert worden gegeven door Paul Hermsen op het fraaie orgel van de St. Jan te Goirle. Het pro gramma vermeldt naast werken uit de barok van o.a. Bach, het bij Pinksteren passende muzie kwerk van Maurice Duruflé op het thema ’Veni Creator’ en delen uiu’Messe de la Pentecóte’ van de onlangs overleden Olivier Messiaen. Paul Hermsen studeerde zowel de hoofdvakken piano als orgel aan het Brabants Conservatorium. Maurice Pirenne was zijn orgelleraar. Het diplo ma ’Uivoerend Musicus’ behaalde Hermsen met onderscheiding. Hierna volgde hij meestercur- sussen in Haarlem en Luxemburg. Momenteel is Paul Hermsen als begeleider ver bonden aan het Koninklijk Muziekconservatori um van Brussel en het Lemmensinstituut te Leuven. Hij maakt regelmatig radio- en televisieopnamen in Nederland en België, wekt free-lance voor de BRT, de Vlaamse Opera etc., en is ook in de he dendaagse muziek actief als lid van het Aquari- usensemble o.l.v. Lucas Vis, en het Tritonusen semble. Het orgelconcert wordt georganiseerd door de Midden Brabantse Orgelkring en zal ongeveer een uur duren. MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 3 JUN11992 dige te lezen over de geschiedenis, de bewoners en ander opvallende zaken van de deelnemende kastelen. Bovendien zijn ook de normale ope ningstijden vermeld zodat het programmaboek je het hele jaar bruikbaar is. Omroep Brabant zal op Tweede Pinksterdag van 12.00 uur tot 14.00 uur een speciale uitzending wijden aan de tweede Brabantse Kastelendag. Ook in de weken voor Pinksteren zal de omroep regelmatig aandacht besteden aan de Brabantse kastelen en landhuizen en hun vaak boeiende ge schiedenis. (Omroep Brabant, maandag 8 juni Tweede Pinksterdag, tussen 12.00 en 14.00 uur). Phytophthora infestans is een schimmelziekte die voorkomt bij aardappelen. Zij komt via de bla deren en stengels van de aardappelplant in de aardappelknollen. De ziekte is zeer schadelijk: zij heeft een lagere opbrengst tot gevolg en de houd baarheid van de aardappels wordt sterk vermin derd doordat deze gaan rotten. In het ergste ge val kan de gehele oogst verloren gaan. Het blijkt dat de ziekte vooral wordt overge bracht uit aardappelafvalhopen. De aardappel knollen van het voorgaande jaar kunnen de ziekte in zich hebben en met het uitlopen van de knol len respectievelijk de groei van de aardappelplant verspreidt de schimmel zich over de omgeving. De verspreiding gebeurt door de wind en kan plaats vinden over enkele honderden meters. Omdat boeren weten dat aardappelafvalhopen potentiële infectie-bronnen zijn van Phytophtho ra infestans, worden de afvalhopen tot nu toe ’dood gespoten’ met chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. Op dit moment bereidt het Landbouwschap een verordening voor met de verplichting dat deze af valhopen op agrarische bedrijven worden afge dekt met zwart plastic folie. Met deze manier van afsluiten van afvalhopen wordt voorkomen dat de schimmelziekte zich verspreid, waardoor het ge bruik van chemische middelen kan worden be perkt, zowel op de afvalhopen als in het veld. Het Landbouwschap kan de verplichting alleen maar opleggen aan agrariërs. Deze preventieve activiteiten van landbouwers kunnen echter teniet worden gedaan wanneer door niet-agrariërs aardappelafvalhopen niet wor den afgedekt, zodat alsnog chemische bespuitin- gen uitgevoerd moeten worden. Daarbij kan wor den gedacht aan afvalhopen in particuliere tui nen, volkstuincomplexen en vuilstortplaatsen. gebruik van chemische gewasbeschermingsmid delen, zoals de samenleving dat van de landbouw vraagt.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 5