10 Jaar Wandela vond vierdaagse Molen ontdaan van wieken Ned. Ver. Slechthorenden Bibliotheek Volksfeest Biest-Houthakker viert derde lustrum open op zondagmiddag 17 mei 1992 Bonte middag Meimaand-aktie ’Eén Wereld, één Natuur’ We kunnen nog steeds foto’s gebruiken voor deze rubriek. Kijk thuis eens rond of u wat geschikts hebt liggen en lever de foto in op ons redaktie-adres. Enke le dagen later mag u hem dan weer op halen! Jeugd Landelijke zondagsopenstelling Weer vier gezellige wandelavonden op 19 t/m 22 mei Stichting Welzijn Ouderen Moergestel Het programma Puzzeltocht Opgave Vrijdag 15 mei: toneel en barbecue Van vrijdag 15 tot en met zondag 17 mei aan staande zal in Biest-Houtakker voor de vijftien de maal het ’Volksfeest Biest-Houtakker’ plaats vinden. Wat in 1978 is begonnen als een dorps feest georganiseerd door het plaatselijke gilde ’Onze Lieve Vrouwe Broederschap’ is in 15 jaar tijd uitgegroeid tot een groots en wervelend eve nement dat bekendheid geniet in de wijde om trek. Al die jaren al wordt het Volksfeest georga niseerd met medewerking en enorme inzet van alle Biestse verenigingen (13 in totaal). Zo leve ren nagenoeg alle inwoners van Biest-Houtakker - en dat zijn er ruim 700 - op een of andere wijze een bijdrage aan het Volksfeest. Om de reden wordt het derde lustrum geopend op vrijdag 15 mei met een avond exclusief voor de Biestse be volking. Alle inwoners worden dan vergast op het verrassende en dolkomische blijspel ’Niet alle ze gen komt van boven’, opgevoerd door de Biest se Toneelvereniging die vorig jaar tijdens het Volksfeest succesvol debuteerde. Een traditie was daarmee ingezet en die wordt dit jaar doorgetrok ken. Evenals vorig jaar zorgt Jac van Ham Licht en Geluid voor de broodnodige licht- en geluids- voorzieningen. Na afloop van het toneelstuk kun nen alle Biestenaren zich tegoed doen aan een gi gantische barbecue welke speciaal voor hen wordt georganiseerd als dank voor hun inzet ge durende al die Volksfeestjaren. Zaterdag 16 mei: ’Tune’ Zondag 17 mei: kamelenrace en Wat kunnen we dit jaar verwachten? Afdeling Tilburg en omstreken Excursie Trappistenklooster Abdij Koningshoeven MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 6 ME11992 PAGINA 5 U vervolg van voorpagina pens uit Bergharen. Voor de komende zomervakantie zou de restauratie voltooid moeten zijn. Wie zitten hier samen in het gras? Vorige week zagen we in deze rubriek Henk van der Linden en Willem Ligtvoet. Verder hebben we voor de jeugd tot en met groep 8 van de basisschool, in de week van 11 tot en met 15 mei, dagelijks een extra activiteit. Je kunt dan tussen 16.00 en 17.00 uur allerlei soorten boekenleggers maken, die je dan mee naar huis mag nemen. Niet alleen onze bibliotheek opent op 17 mei haar deuren. Hetzelfde gebeurt in meer dan 100 andere biblio theken. De landelijke zondagsopenstelling is één van de festiviteiten in het kader van het 100-jarig bestaan van het Nederlands openbaar biblio theekwerk, dat dit jaar wordt gevierd. Wij hopen u in ieder geval te mogen ontvangen op zondag 17 mei in de openbare bibliotheek Moergestel. Tot ziens in de bibliotheek Medewerkers openbare bibliotheek Moergestel tuigen en er worden dans-demonstraties verzorgd door de professionele dansschool Kees en Els uit Boxtel. Verder zullen leden van de Aalsmerse trampolineclub Olympia huizenhoge sprongen uitvoeren en zal Sjeik Ali Ben Glasscherf een bad nemen in een teil vol met spijkers en glasscher ven. Voorts zullen oude motoren op hun trek tocht door het Brabantse land het Volksfeest be zoeken voor een demonstratie van hun vervoer middelen. Radiografisch bestuurbare race-auto’s strijden om het hardst op de grond en in de lucht zal een keur aan op afstand bestuurbare vliegtuig jes cirkelen. Wie zelf actief wil zijn kan meedoen aan het handboogschieten. En moe van al het kij ken, winkelen en rondlopen kan de Volksfeest- bezoeker terecht op een van de terrasjes of in de feesttent voor het nuttigen van een verfrissend drankje. De muzikale omlijsting van het zondag- middagprogramma wordt verzorgd door het or kest ’De Miando’s’. Vanaf 15.30 uur treden Peer de Graaf en de Watjes op. Zij brengen aansteke lijke muziek op een zeer bijzondere manier. Jong en oud worden betrokken bij hun komische en acrobateske muziekspektakel. Als U dit onder deel niet bezoekt, heeft U echt iets gemist. Kortom, het Volksfeest Biest-Houtakker 1992 mag met recht een jubileum-uitgave genoemd worden. Een feestje waarmee de organisatoren zowel alle medewerkers als ook de vele trouwe bezoekers van de afgelopen jaren willen bedan ken. Traditiegetrouw zal ter afsluiting van het seizoen een Bonte middag gehouden worden. Deze zal plaatsvinden op donderdag 21 mei 1992 in ’Den Boogaard’. Verschillende aktiviteiten van de Ouderen zullen op die middag voor het voetlicht treden. Deze middag is georganiseerd in samenwerking met de Bond van Ouderen. Voor alle Ouderen is deze middag gratis toegan kelijk. Men wordt verwacht tussen 13.15 uur en 13.45 uur. In de editie van de volgende week van ’Moergestel-Nieuws’ zal een volledig programma worden gepubliceerd. Namens de Aktiviteitenkommissie. Op zondag 17 mei 1992 bent u van 12.00 - 17.00 uur van harte welkom in de bibliotheek. Op die dag viert onze bibliotheek het 100-jarig bestaan van het openbare bibliotheekwerk in Ne derland. De medewerkers van de bibliotheek laten dan het bibliotheekwerk van 100 jaar geleden herleven. Wij willen u een indruk geven hoe het er eind 19e eeuw, begin 20ste eeuw in de bibliotheken aan toe ging. Op deze dag kunt u boetevrij inleveren en zal er uitgeleend worden volgens de oude stijl. In de bibliotheektechnische termen noemen we dit ’Gesloten uitleen’. Maar dat is nog niet alles! Er zijn tal van feeste lijke activiteiten voor oud en jong. Het programma luidt als volgt: 12.00-12.30 uur: Officiële opening door Burge meester ter Veer; 12.30- 13.00 uur: Optreden volksdansvereniging Mie Katoen; 13.00-14.30 uur: ’Gesloten uitleen’; 14.30- 15.00 uur: Lezing Heemkundekring ’De Kleine Meijerij’. Onderwerp: schoenindustrie in Moer gestel; 15.00-16.30 uur: ’Gesloten uitleen’; 15.30- 16.00 uur: Sprong in de tijd: uitleg nieu we publiekscatalogus; 16.30- 17.00 uur: Prijsuitreiking puzzeltocht. Doorlopend: tentoonstellingen en oude volksspe len (voor de jeugd). De eerste prijs van de puzzeltocht bestaat uit een boeken- of cd/platenbon naar keuze, ter waarde van 50,- en een gratis lidmaatschap voor 1 jaar. De tweede prijs is een boeken- of cd/platenbon naar keuze, ter waarde van 25,- en een gratis lidmaatschap voor 1 jaar. De derde prijs is een boeken- of cd/platenbon, ter waarde van 15,- en een gratis lidmaatschap voor 1 jaar. Levert u altijd de antwoorden in, ook al hebt u niet alle antwoorden kunnen vinden. Wie weet, bent u één van de gelukkige prijswinnaars! Wilt u, bij inlevering, tevens vermelden of uw voor keur uitgaat naar een boeken- of een cd/platen bon, zodat wij op 17 mei de juiste prijzen kun nen uitreiken. route deelnemen aan, opnieuw, een fotopuzzel- tocht. Voor de winnaars liggen er dan op de der de avond een aantal prijsjes klaar. Ook zullen de wandelaars die dit jaar voor de tiende keer mee lopen extra in ’t zonnetje worden gezet. Op de laatste dag zal op ’t plein een bandje spelen en, zoals gebruikelijk, zullen de wandelaars ook weer met muziek worden ingehaald. Tenslotte is er op een van de wandelavonden nog een extra verras sing. In de komende weken zult u op beknopter wij ze nog wel eens worden herinnerd aan de vier daagse, maar we vermelden hier alvast dat opga ve, tegen betaling van 4,-, mogelijk zal zijn van dinsdag 12 mei tot en met maandag 18 mei, el ke avond tussen 18.00 en 21.00 uur en wel op de navolgende adressen: Krijtestraat 17, Griete Vel- deke 8 en De Hoefkens 39. Groepen kunnen zich inschrijven op alle drie de adressen. Inschrijving is ook mogelijk bij de start op de le dag, maar kost dan ƒ5,-. We wensen iedereen alvast fijne wandelingen toe met mooi weer. Elk jaar in mei organiseren de acht dierentuinen van de acht dierentuinen van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen, waar Safaripark Beekse Bergen ook deel van uitmaakt, een geza menlijke actie onder het motto ’Meimaand, die- rentuinmaand’. Het doel van de meimaand-actie is een zo groot mogelijk publiek te bereiken met activiteiten rond een thema dat in nauwe relatie staat met de doelstellingen van deze vereniging. Voor 1992 is ’Eén Wereld, één Natuur’ als the ma gekozen. Met deze actie willen de Nederland se dierentuinen benadrukken dat de natuur op aarde één samenhangend geheel is, dat onver vangbaar is en dus door en voor ons allen behou den moet worden. In de dierentuin kunnen de mensen in contact komen met de natuur uit an dere landen en werelddelen. Dit is heel belang rijk, want door deze kennismaking kan de be wustwording ontstaan dat het van vitaal belang is om de natuur op aarde als één geheel te ont houden. Het symbool van de aktie ’Eén Wereld, één Na tuur’ is een kleurige wereldbol vol dieren en planten. Deze tekening symboliseert uiteraard de wereld-natuur, maar tegelijkertjd kun je er ook een dierentuin in zien. Een poster van deze af beelding is in de dierentuinen te koop. Gedurende de hele maand mei (zolang de voor raad strekt) krijgen de jeugdige dierentuinbezoe kers een gratis presentje: een bouwplaat, waar mee de kinderen met het nodige kleur-, knip- en plakwerk hun eigen wereld-natuur kunnen bou wen. In het kader van de aktie wordt door de leden van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen een drietal natuurbeschermingsprojecten geadop teerd. Aandacht wordt gevraagd voor de bescher ming van het zwarte leeuwaapje in de kustwou- den van Brazilië, Kaketoes in Indonesië en zwar te neushoorns in Zimbabwe. Het publiek kan via een aangepaste parkeermeter een bijdrage aan een van de projecten geven. In Safaripark Beekse Bergen wordt door middel van een expositie informatie over deze projecten gegeven. Daarnaast zullen, op de zondagen in de meimaand, een aantal organisaties, die zich in spannen voor natuur- en milieubehoud, de gele genheid krijgen zich aan de bezoekers te presen teren. De zaterdagavond is gereserveerd voor de jeugd van Biest-Houtakker en de verre omtrek. In de feesttent aan het Vossenhol zal dan de zeer be kende en alom gewaardeerde formatie ’Tune’ het muzikale gedeelte verzorgen. Aktuele top-40- nummers, goud van oud en aanverwant hi twerk zullen de oren kietelen en de benen in beweging brengen. Bij de opzet en uitvoering van deze avond zal de plaatselijke KPJ wederom een for se bijdrage leveren. Deze avond is in een jaar tijd uitgegroeid tot een ’must’ voor iedereen tussen de 15 en 25 jaar. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Karin Vingerhoets, Vossenhol 10 in Biest-Houtakker (tel. 04255- 1461) en kosten 5,-. Aan de tent kost een kaart je 7,50. Op zondag 17 mei vindt het eigenlijke Volksfeest plaats. Om 12.00 uur gaat het spektakel officieel van start waarbij kan worden aangetekend dat voor dat tijdstip de liefhebbers van de inmiddels beroemde ’rommelmert’ al kunnen speuren naar tweedehands spullen van hun gading. Het zondagmiddagprogramma staat verder bol van de activiteiten en evenementen. Er vindt een heuse kamelenrace plaats met echte kamelen. Be zoekers die zelf ook wel eens een ritje op zo’n ’woestijnvoertuig’ willen maken kunnen aan de races deelnemen en voor de uiteindelijke winnaar of winnares is een leuke prijs weggelegd. Tussen de races door kunnen kinderen een gratis ritje op de kamelen maken. Overigens is er een zeer uitgebreid kinderpro gramma in elkaar gestoken. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is er wel: springluchtkus- sen, kinderboerderij, schminken, minicars, op tredens van jeugdcircus II Grigio, de clown Pep- pino die van ballonnen allerlei beesten maakt en nog veel meer. En terwijl de kinderen zich ver maken met de zojuist genoemde programma onderdelen kunnen de ouders genieten van de rest van het programma. Bean Pole staat garant voor ijzingwekkende capriolen aan de trapeze, sportschool de Rooy demonstreert een aantal vechtsporten, het Lotusteam bootst op een wel zeer overtuigende wijze ongelukken na compleet met griezelige ’echte’ verwondingen, het Auto- tron is present met antieke automobielen en voer- Dussen (secretaris), Adri Kouwenberg (penning meester), Ricky Martens, Corrie op ’t Hoog en de routemakers/-commissarissen Ton van Elsdin- gen, Ad Schoenmakers en Sjef Ketelaars. De Stichting heeft gedurende alle jaren steun ontvangen van Den Boogaard, Huize Stanislaus, de Rabobank, de firma’s van Raak, Willems, Rommen, de King-fabrieken en Stimorol. Ook dit jaar kunnen weer drie afstanden worden gelopen: 5, 10 en 15 km. Voor die 15 km zijn er nooit zoveel liefhebbers. Maar het is duidelijk dat de 10 km en vooral de 15 km erg interesssante routes zijn: je komt een heel eind buiten het dorp, vaak over wegen en weggetjes die we nog helemaar niet kennen. Probeer ze daarom maar eens: ’t is leuk en vooral gezond. Voor de televi sie blijven er nog voldoende avonden over. Vanwege het tweede lustrum zal dit jaar wat ex tra’s worden gedaan. Op de tweede avond kam men, als men wil, gedurende een gedeelte van de op woensdag 13 mei aanstaande, aanvang 13.30 uur In plaats van een avondbijeenkomst op de derde donderdag van de maand, komen we nu op een andere dag en tijd bij elkaar. We brengen een bezoek aan het Trappisten klooster aan de Eindhovenseweg 3 te Berkel- Enschot (tegen gemeentegrens Tilburg). De kosten voor bovengenoemde excursie bedra gen 10,- per persoon. Deelname is alleen mogelijk door middel van deelname-formulier Inlichtingen hierover en hebt U vervoer nodig? Neem dan contact met de Heer D.L.T.M. Smits, tel 04242-17447 (na 18.00 uur). (P.S. De avondbijeenkomst op 21 mei aanstaan de komt hierdoor te vervallen). Als onderdeel van een grootscheepse renovatie werd de molen aan de Schoolstraat afgelopen maan dag ontdaan van zijn wieken en werd het molenhuis op de begane grond gebracht. ’Om de restau ratie sneller en met veel minder risico uit te kunnen voeren’ volgens de restaurateur, de firma Cop-

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 5