67.50 129.50 59.50 100.- 22.50 I FRANK VOGELS aguAsport 75- H.S.V. ’De Rietvoorn’ PGB-nieuws SPM-nieuws Koffieconcert ’Crescendo’ Themamaands Psoriasis Hoe komt het Stokske aan zijn naam? RACEHANDSCHOEN HELM KOERSBROEK RUDY PROJECT BRILLEN Volop lente in Safaripark Beekse Bergen - "omroep brabant RACESHIRTS met aan de binnenzijde badstof van 89.50 NU speciale prijs i RIJWIELHANDEL Patiëntenserviceburo St. Elisabeth Ziekenhuis ’De akelige twee procent’ bij Omroep Brabant Leden-jaar vergadering Wat is Psoriasis? Folders en brochures MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 APRIL 1992 PAGINA 5 U postbus 108 - 5600 ac eindhoven Rootven 66, Moergestel, Telefoon 04243 -1435 Dinsdagmiddag gesloten Onze werkplaats is dagelijks geopend tot 20.00 uur; behalve dinsdag en zaterdag. Antwoord op deze vraag geeft dr. Thiadens in het nieuwe nummer van ’De Kleine Meijerij’ het blad van de Heemkundekring. De naam is ontleend aan een gegraven turfvaart is de conclusie. Andere artikelen in het blad handelen over de ontginning van het Helvoirtse Broek, over de Udenhoutse Kreitenmolen en over oude gebrui ken bij het wisselen van melktandjes. Ook nu weer is ’De Kleine Meijerij’ goed geïl lustreerd. Voor niet-leden is het blad voor 7,- verkrijgbaar bij SparMart aan het Rootven te Moergestel en bij de VW Oisterwijk. 1 1 1 1 1 palmzijde leer, diverse kleuren aërodynamisch, instelbare binnenvoering perfekte pasvorm, lange pijpen en natuurzeem in diverse kleurstellingen en modellen Hoewel de lente nog maar net is begonnen, bruist het in Safaripark Beekse Bergen al van het jon ge leven. De afgelopen weken aanschouwden een sabelantilope en watoesirrunderen het le venslicht. Bij de Jacobsschapen zijn weer volop lammetjes te zien. Een wel heel bijzondere ge boorte vond plaats in de stal van de bosbuffels. Het is voor het eerst dat in Nederland een jong van deze zeldzame diersoort is geboren. De nieuwkomer is vernoemd naar het gebied waar hij van oorsprong thuis hoort: Congo. Voor de kinderen is er weer van alles te beleven in de kinderboerderijZij zullen zich uitstekend vermaken tussen de jonge geitjes. Ook bij de Grevy zebra’s is afgelopen week weer een jong ter wereld gekomen. Deze buitenbeent- Op Koninginnedag 30 april houdt onze verening voor het eerst in haar bestaan een Oranjecon- cours. Dit om de oranjebeker die geschonken is door ’de Meent’. Het ligt in de bedoeling deze beker ieder jaar op 30 april te vervissen als ope- ningsconcours. Het bijzondere van deze wed strijd is dat het een ’vrij’ concours is. Een con cours waarbij alle hengelsoorten en lengtes zijn toegestaan. Ook het aas en voeder worden vrij gelaten, behalve wat volgens de vergunning is verboden zoals gekleurd voer en maden, evenals pieren omdat deze gezien het seizoen nog verbo den zijn. Inschrijven bij ’de Klaore’ tot 29 april 21.00 uur. Voor 5,- mogen jeugdleden ook meevissen, dan kunnen zij zich ook eens meten met de groten. Inschrijfgeld jeugd 1,50. Naast bekers zijn er ook enkele prijsjes te win nen. Laat de organisatoren niet in de kou staan en vis mee!! De wedstrijd duurt van 9.00 uur tot 11.00 uur op de Zandput, plaatsnummers trekken bij ’de Kla ore’ om 7.30 uur. Wie daar niet bij hoeft te zijn zien we graag aan het viswater. Kom tijdig, vis mee, veel plezier. Concourscommissie de Rietvoorn vanaf ’De akelige twee procent’, zo noemde pastoor van der Meyden uit Oisterwijk rond 1900 het kleine, niet-katholieke volksdeel van zijn dorp. Over die ’akelige twee procent’ schreef de Werk groep Integrale Geschiedschrijving Oisterwijk WIGO een boek, dat onlangs verscheen. En over dat volksdeel gaat op donderdagavond 23 april het achtergrondprogramma E-Straat 244 van Omroep Brabant. Het is eind negentiende eeuw. De geestelijkheid wordt met de komst van de industrie is Oister wijk óók geconfronteerd met arbeidersverzet. Er ontstaan afdelingen van vakbonden en zelfs een heuse socialistische politieke partij. Dat is een doorn in het oog van de katholieke elite. De pastoor, de kapelaan en de katholieke werkgevers ondernemen actie. Zo kan het gebeuren dat leden van een socialistische vakbond worden ontslagen. Ook een antimilitairistische èn ook nog pro testantse gemeentecommies moet onder druk van de geestelijkheid het veld ruimen. Omroep Brabant-verslaggever Jan Waaien wan delt met historicus Ad van de Oord, één van de auteurs van het boek ’De akelige twee procent’, door de geschiedenis van Oisterwijk. Dat gebeurt onder andere door de levensgeschiedenis te vol gen van de sigarenmaker Janus Boons. Hij stond aan de wieg van de Oisterwijkse afdeling van de S.D.A.P. en kwam voor die partij zelfs in de ge meenteraad terecht. Maar zijn politieke activitei ten kostten hem zijn baan op de sigarenfabriek en hij moest uiteindelijk Oisterwijk verlaten. Histo ricus Ad Van den Oord en Ronald Sweering, kleinzoon van de sigarenmaker, vertellen het re laas van Janus Boons, bij Omroep Brabant in het achtergrondprogramma E-straat 244. Het Bestuur nodigt U gaarne uit voor leden jaarvergadering 1992 op maandag, 27 april aan staande bij de Schouw, Rootven. aanvang 20.30 uur. De agenda vermeldt: 1. Opening 2. Mededelingen 3. Jaarverslag 1991-1992 4. Financieel verslag en kontributie-inning 5. Aandachtspunten/aktiviteiten in komende ja- ren: - Funktioneren College van B. W. en de coalitie - Voorbereiding verkiezingen c.q. presenta tie PGB - Ledenwerving - Toekomst Moergestel (alleen of samen-met) 6. Bespreking agendapunten raadsvergadering van 29 apnl aanstaande 7. Rondvraag 8. Sluiting Het Bestuur hoopt op een grote opkomst en der halve op uw aanwezigheid. In de maand april wordt er op het Patiëntenser viceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis extra aandacht besteed aan de aandoening Psoriasis. Psoriasis is een huidaandoening die zich uit in ro de vlekken met daarop schilfers. In de meeste ge vallen komen de plekken voor op de hoofdhuid, de knieën en de ellebogen, maar ze kunnen ook op andere plaatsen op het lichaam voorkomen. Eén op de vijftig Nederlanders lijdt aan deze aan doening, en bij iedereen verloopt de ziekte an ders. Psoriasis is niet besmettelijk en kan dus niet via lichamelijk kontakt van de één op de ander wor den overgebracht. Mensen die aan psoriasis lijden hebben meestal niet alleen lichamelijke problemen. Vaak schaamt men zich voor de aandoening, omdat de psoriasis zichtbaar is voor anderen. Hierdoor ko men veel mensen in een isolement terecht. De psoriasisvereniging probeert dit te voorkomen of te verhelpen. Om u beter te kunnen informeren over de ver schillende aspekten van de aandoening psoriasis, heeft de patiëntenvereniging een aantal folders en brochures uitgegeven zoals: - Psoriasis en erfelijkheid - Psoriasis en voeding - Psoriasis en behandelingsvormen - Het hebben van psoriasis Deze, en andere folders en brochures Eggen de ze maand voor u op het Patiëntenserviceburo. Het Patiëntenserviceburo kunt u vinden in de hal van het St. Elisabeth ziekenhuis en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Het buro is ook telefonisch bereikbaar op tele- foonnumer (013)-392721. WIELRENSCHOEN ’Sprint’, leren binnenzool. kunststof buitenzooi, aansluiting voor look- en shimanosysteemvanaf Gemengd Zangkoor ’Crescendo’ verzorgt op zondag 26 april werderom een koffieconcert, aan vang 12.15 uur precies in de zaal van Tapperij ’De Schouw’ aan het Rootven. Ook dit jaar belooft het weer een volledig en ge vuld concert te worden. Buiten de gezangen van het koor om zal voor u optreden sopraan Annie de Kort uit Berkel-Enschot die samen met Jan Habraken ’n paar duetten vertolkt. Ook onze pi aniste Margreet Brinkman zal een aantal pia nostukken vertolken. De muzikale leiding van het geheel in de uiterst bekwame handen van on ze dirigent Koos ten Berge. Het koor heeft het afgelopen jaar weer hard ge werkt om een goed programma samen te kunnen stellen voor deze middag. Hieraan vooraf gaan uiteraard veel repetities, waarvoor dank aan on ze koorleden. Het concert bevat voor elk wat wils, van vrolij ke tot wat rustiger muziek, alsmede opera- en operettefragmenten. Wij hopen daarom op ’n grote opkomst van muziekliefhebbersmaar kom wel op tijd want vol is vol! Hebt u interesse of overweegt u om lid te worden van ons koor, kom dan zeker eens luisteren. Nieuwe leden zijn bij ons nog steeds van harte welkom. Nogmaals: graag tot a.s. zondag 26 april in ’De Schouw’. De koffie stat klaar. Bestuur en leden Gemengd Zangkoor ’Crescendo’ Beste leden en belangstellenden Op donderdag 23 april houden wij weer onze achterban vergadering, waarin voornamelijk pun ten met betrekking tot de raadsvergadering wor den besproken. Plaats van handeling: ’De Veerkd es’, aanvang 20.30 uur. De raadsvergadering zelf wordt in verband met Koninginnedag naar woensdag 29 april verscho ven. Hebt u interesse, kom dan zeker langs... jes onder de zebra’s zijn in de vrije natuur zo zeldzaam geworden dat dierentuinen zich op in ternationaal niveau inspannen om deze soort voor het nageslacht te bewaren. De kleine Anna is de 18e van haar soort die in het Safaripark ter we reld kwam. Vanaf het terras van het Safarirestaurant kunt u genieten van de jonge leeuwtjes op het leeuwenei land. Hoewel ze al weer enkele maanden oud zijn mogen de kleintjes, die nogal gevoelig zijn voor het Hollandse winterweer, pas sinds enkele we ken met de rest van de familie naar buiten. In de komende weken verwachten wij nog meer geboortes, o.a. bij de Przewalskipaarden, ver schillende soorten antilopen, rhesusapen en bij de eenden en ganzen. Bij de ringstaartmaki’s vond gisteren de eerste geboorte van dit seizoen plaats. Er is een grote kans dat u zelf in de komende we ken getuige kunt zijn van zo’n geboorte. Safaripark Beekse Bergen is het gehele jaar ge opend vanaf 10.00 uur. Sluitingstijden afhanke lijk van het seizoen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 5