I Prettige Paasdagen! i Kees Geerts en Anna de Swart 50 jaar getrouwd Aphrodite BIssssssssssS KETELAARS Chris van Raak Woensdag 22 april goud in Oostelvoortjes In Memoriam ’Tinuske’ van de Wai paasarrangementen een grote keus in alle soorten WOENSDAG 15 APRIL 1992 - 17e Jaargang - Nr. 711 Oostelvoortjes 13 en leren we Anna kennen als ’n uitstekend gastvrouw die ’n ’goei bekske koffie’ zet. bestel a.u.b. tijdig! TIVOLISTRAAT 75 TELEFOON 013 - 434907 TILBURG Bloem sierkunst DE WARME BAKKER JOHN MENSINK 3 Bruid Bouw boerderij iWANNEER WPiÈiTfKBNilNfcEN’ MAAK- Bruidegom Er is al heel wat water door de nabije ’Reusel’ gestroomd sinds Kees Geerts en Anna de Swart elkaar op 22 april 1942 het ja-woord gaven in de kerk van Hulten. Nu, 50 jaar later, staan ze aan de vooravond van wat ’n prachtig feest belooft te worden: hun gouden br\i\o)ft. Volgende week woensdag is het zover. Afgelopen week maakten we met hen ’n praatje in hun knusse woning op Huidverzorgingsinstituut 2g Schoolstraat 5 9 Moergestel' J6 e Kerkstraat 16, Moergestel, Tel. 04243-3612 I® Bestuur en leden Muziekvereniging ’Prinses Juliana’ I KERKSTRAAT 17 TEL. 04243-1259 X MOERGESTEL z. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave en redaktie Buro 76, Oisterwijkseweg 43. 5066 XC Moergestel. Tel. 04243-2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond Zaterdag 11 april vernamen wij het over lijden van ons ere-lid, de heer M. van de Wal, beter bekend als ’Tinuske’ van de Wal. Het was ons al enige tijd bekend dat zijn gezondheid tanende was, doch dit bericht verraste ons toch. Tinuske was gedurende meer dan 45 jaren één van ons. Tl Jaar lang, bij honderden gelegenheden, bij weer en wind, ging Tinuske de harmo nie vooraf met ’zijn’ vaandel. Voor dit vaandel ging hij door het vuur. Waar het ’vaan’ was, was Tinuske en om gekeerd ging het ook zo. Vele jaren lang was hij tevens bode van onze vereniging. Ook dit werk voerde hij lange jaren met een grote stiptheid uit. Toen de jaren gingen tellen moest hij noodgedwongen zijn aktiviteiten staken. Hij was toen echter al ruim de 70 jaar ge passeerd. Met pijn in zijn hart droeg hij zijn taken over en Muziekvereniging ’Prinses Julia na’ benoemde hem tot ere-lid voor zijn grote verdiensten aan de harmonie be toond. Daarna hield onze vereniging zijn warme belangstelling en bezocht hij tot voor en kele jaren altijd de concerten in ’Den Boo gaard’. Hier genoot hij dan van de muziek en bleef hij op de hoogte van het reilen en zeilen. Tinuske mocht 88 jaar oud worden, waar van hij de laatste jaren doorbracht in ’De Reuselhof Wij zullen hem ons herinneren als een trotse vaandeldrager, met een warme be langstelling voor iedereen en een opti mistische kijk op het leven. Van een markant lid nemen wij afscheid op de wijze zoals wij dit aan Tinuske van de Wal verplicht zijn. Wij zijn ervan overtuigd dat de herinne ring aan hem in onze vereniging blijvend zal zijn. Anna de Swart zag het levenslicht op 19 oktober 1915 in Hulten (gemeente Gilze-Rijen), als mid delste van 9 kinderen: 6 meisjes en 3 jongens. Het grote gezin was er de oorzaak van dat Anna (na de lagere school in Hulten bezocht te hebben) op 12-jarige leeftijd thuis het huishoudelijk werk moest gaan doen. Na een periode van drie jaar gaat ze werken bij molenaar Theeuwes in Gilze- Rijen. Op datzelfde adres (zie boven) waar Kees ’n tijdlang werkzaam was geweest, dus de kop peling was geschied... In 1933 werd hun verbin tenis definitief na ’n avondje ’stappen’ met An na op haar verjaardag. Het toeval wilde dat het tegelijkertijd kermis was dus met ’n grote groep vrienden en vriendinnen werd dat gezellig ge vierd. Hun verlovingstijd duurde maar liefst 9 jaar. Kees had intussen de plannen om zelf ’n bedrijf te beginnen al zover gestalte gegeven dat er de mobilisatie tussen moest komen om hem van ’n buitenlands avontuur af te houden. Waren de oorspronkelijke plannen richting België, nu werd ’n kavel gekocht aan de Reedijk te Moer gestel. Daarover straks meer. Op 22 april 1942 trouwt het echtpaar in de kerk van Gerardus Majella te Hulten. Pastoor Brou wers zegende er ’s morgens om 9.30 uur het hu welijk in. Nadat men op en neer naar Dongen was geweest om er de huwelijksfoto’s te laten ma ken werd het feest in familiekring gevierd bij de bruid thuis. Zo ging dat toen nog. Dat het bepaald niet makkelijk was in oorlogstijd in de nabijheid van het vliegveld te wonen ver telt Kees. Als hij in die oorlogsperiode op de dag van ondertrouw wat te laat bij zijn geliefde is ge bleven moet hij, met alle gevaren vandien, de zoeklichten vermijdend, langs het vliegveld naar huis. De bouw van de boerderij aan de Reedijk was ’n zeer omslachtig karwei in de oorlogsjaren. Mate riaal was nauwelijks voorhanden maar, dankzij allerlei connecties’ door het hele land verspreid, slaagde Kees Geerts erin de benodigde bouwstof fen te verzamelen. Voor de schuur bijvoorbeeld werd hout gehaald uit de Chaamse bossen en per mallejan naar Moergestel vervoerd; cement kwam uit Maastricht, opgehaald met ’n zgn. gas generator (brandstof bestond uit hout, turf en co kes). Eén persoon reed dan en de ander moest ’stoken’. De planken voor de zolder van de schuur kwamen uit Zevenbergschenhoek. Nee, zo gemakkelijk ging het bij de bouw van ’De Ber kenhoeve’ allemaal niet... Uiteindelijk kon Kees het be 'Cf beginnen met 10 koeien en 2 paarden, later k .amen er kippen bij en weer later mestvarkens. Naast de werk zaamheden thuis had Kees echter ook nog ’n aantal nevenfuncties. Ruim 12 jaar heeft hij zit ting in het bestuur van melkfabriek St. Erme- lindus; is hij als bestuurslid aankoopcommissie K.l. verantwoordelijk voor' aankoop van stieren en verricht hij keurii|Q^h op fokveeda- gen. Anna heeft thuis intussen de zorg over het ge zin dat bestond uit 9 kinderen. Tot 6 december 1970 blijft het echtpaar Geerts op de boerderij wonen, dan gaat de zaak over naar vervolg op pagina 5 Kees Geerts werd op 3 maart 1915 geboren op het adres Hoekstraat 1 te Gilze-Rijen als op een na oudste in een gezin van 7 kinderen. Hij volgt er de lagere school en komt dan op 12-jarige leef tijd thuis op de boerderij te werken. Samen met zijn vijf broers en hun vader werkt hij aan de tot standkoming van een middelgroot gemengd be drijf. Ondanks de drukke werkzaamheden ziet Kees nog kans om zo’n anderhalf jaar te werken in ’n molen die in dezelfde straat stond als waar hij woonde. Deze ’dienstbetrekking’ had voor Kees’ latere leven verstrekkende gevolgen waar op we later in dit verhaal terugkomen. Alsof hij het in die dubbelfunktie nog niet druk genoeg had, volgde hij allerlei kursussen om zich steeds beter te bekwamen in het landbouwvak. Zo leerde hij alle graansoorten kennen, deed scheikunde kunstmeststoffen en verdiepte zich in de mengvoederindustrie. Als er dan nog tijd over was was Kees een fervent voetballer bij DEVO (het latere RAC, red.). Tel. 04243 - 1474tZ*

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 1