Op ’werkbezoek’ in Moergestel 25 maart: Nationale Boomplantdag Nationale Hartweek Merkenchib Weekend in Autotron Rosmalen Oud-ijzer-actie 1992 F.E.V.I.O.R. Gratis concert in de Kunstkring Nederlands Veldloop- kampioenschap L.R. F.E.V.I.O.R. KPJ-nieuws Vierde bazar voor Hogar San Pedro Lezing ’De Kleine Meijerij’ Zaterdag 4 en zondag 5 april 5 tot en met 11 april. Wat kunnen we nog gebruiken? Wie kunt U bellen? Gezellig Openingstijden Uitnodiging voor alle leden van buurtvereniging ’De Oistelvoirtjes’. Muziekvereniging ’Prinses Juliana’ Enorme vooruitgang door onder zoek maar nog een lange weg te gaan Nog steeds zijn hart- en vaatziekten doodsoor zaak nummer één. Jaarlijks worden 65.000 men sen getroffen door een hartinfarct of beroerte. Daarom zet de Hartstichting, gesteund door een grote groep Vrienden van de Hartstichting, de strijd voort en doet zij een beroep op het publiek. Meer dan de helft van de giften gaat naar weten schappelijk onderzoek voor verbetering van on derzoeksmethoden, operatietechnieken, revalida tie en nazorg. Jaarlijks krijgt de Hartstichting tientallen subsidie-aanvragen van wetenschappe lijke instellingen. De Wetenschappelijke Advies raad van de Hartstichting, een college van hoog gekwalificeerde deskundigen op het gebied van hart- en vaatziekten, beoordeelt deze aanvragen. De Hartstichting is aktief op een breed terrein. Gratis infolijn 06-0650 Reanimatie Preventie A PAGINA 7 Van de 100 Nederlanders die een hartinfarct krij gen, komen er tegenwoordig 97 levend het zie kenhuis uit. In 1967 - toen de Vrienden van de Hartstichting de eerste collecte organiseerden - was dat aantal slechts 65. Boeken, platen, (klein) meubelen, audio-en video-apparatuur, goede kleding (met name her enkostuums), sportartikelen, potten en pannen, tuingereedschap, enzovoorts. Moergestel: Mevr. G. Kuijper, tel. 04243-1440. Ze hebben meestal twee auto’s: één waarmee ze dagelijks naar hun werk rijden en waarmee de boodschappen worden gedaan en één die slechts bij speciale gelegenheden onder de beschermhoes vandaan komt. De eerste is meestal een wagen die op de weg niet opvalt, de tweede echter des te meer. Zaterdag 4 en zondag 5 april zijn veel bezitters van dit laatste type auto in Rosmalen te vinden voor het grote Autotron Merkenclub Weekend. Het is al jaren een grote wens van Autotron om met de merkenclubs een groot gezamenlijk eve nement te organiseren. Het leek Autotron Rosmalen dan ook een goede gedacht in het ju bileumjaar - het muesum bestaat in 1992 twintig jaar - dit evenement op te zetten. Het is de bedoe ling er een gezellig jaarlijks terugkerend club- festijn van te maken. Als het aan de organisato ren ligt groeit Autotron uit tot het thuishonk van merkminnend Nederland. Het Autotron Merkenclub Weekend is zaterdag 4 en zondag 5 april voor het publiek toegankelijk van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt 12,50 voor volwassenen en 7,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Clubleden krijgen op vertoon van hun clubpas reduktie. Op zaterdag 4 april wordt de algemene ledenver gadering gehouden. U bent van harte welkom in ’t Draaiboompje oir 20.00 uur. Aansluitend wordt de avond voortgezet als zijn de feestavond. Deze avond wordt opgeluisterd door niemand minder dan Theo the King. Dus kom op zaterdag 4 april om 20.00 uur naar ’t Draaiboompje voor een gezellig avondje uit! Aanstaande zaterdagavond 4 april geven Muziek vereniging ’Prinses Juliana’ en Muziekvereniging ’Asterius’ uit Oisterwijk, gezamenlijk een con cert. Het concert wordt gehouden in verband met een uitwisselingsprogramma, waar diverse muziekve renigingen uit de regio aan deelnemen. Komen de zaterdag zijn dus ’Prinses Juliana’ en ’Asteri us’ aan de beurt. Beide verenigingen hebben een zeer verdienstelijke muzikale geschiedenis achter de rug en daarom zal ook zaterdag de muzikale presentatie naar een hoog niveau stijgen. U kunt onder andere luisteren naar Hongaarse Dansen no. 5 en 6 van Johannes Brahms, Aztec Theme and Dance van Elliot Del Borgo; een werk waarin een belangrijke rol voor slagwerk is weggelegd, en The Eighties, een muzikale terug blik op de beste popsongs van de jaren tachtig. Het concert vindt plaats in de Kunstkring aan de Stationsstraat in Oisterwijk en begint om 20.00 uur. De entree is GRATIS dus zorg dat u op tijd bent. U bent van harte welkom. Tot zaterdag avond in de Kunstkring! ’n Grote groep personen van de NCB kwam zaterdagmorgen op werkbezoek in Moergestel. Op de Hild waren ze te gast bij Frans van den Meijdenberg, waar ze ook ’n demonstratie mest injecteren bijwoonden. Terwijl de hagel naar beneden kletterde werd het gezelschap vervolgens naar de fami lie Hermus op de Opslag vervoerd. (foto Chris van de Bijgaart) Woensdag 25 maart 1992 vonden de Nederlandse Veldloopkampioenschappen voor gemeenteamb tenaren in Gemert plaats. Een zeer grote deelname van 1676 sportieve amb tenaren, waarvan 714 in de kategorie heren - se nioren. In deze kategorie behaalde onze plaatsgenoot Pe ter Burgers een mooie 14e plaats. Van harte proficiat! Zoals de laatste jaren te doen gebruikelijk orga niseren Landelijke Rijvereniging F.E.V.I.O.R. en Ponyclub F.E.V.I.O.R. ook dit jaar weer een oud-ijzer-actie. De betreffende actie zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 11 april aanstaan de. In het buitengebied zal op die dag door de diverse leden van de Rijvereniging en de Ponyclub het overtollige oud-ijzer worden opgehaald; het ver zoek is dan ook het betreffende oud-ijzer op een goed bereikbare plaats klaar te leggen, zodat de actie een vlot verloop kan hebben. Het is overigens mogelijk het gehele jaar oud- ijzer af te leveren bij verzamelplaats P. Ketelaars, Heiligenboom 8, telefoon 1698. Zondag 22 maart jongsleden werd in onze nieu we oefenhal aan de Heiligenboom de onderlinge dressuurwedstrijd 1992 gehouden. De uitslag (eerste tien) luidt als volgt: 1. Jan van den Bosch Guppie 2. Hel ma Bierens Queen 3. Debbie Donkers Giancarlo 4. Jan Burgers Elenor 5. Carolien van den Bosch Goofy 6. Jac. Donkers Gento 7. Geertje Roefs Grets 8. Gerrit-Jan Vermeer Duelante 9. José Broers Paul 10. Dries Roefs Eroeska Jan van den Bosch is derhalve Kampioen 1992 dressuur. Van harte proficiat! De oefenhal zal worden geopend op zondag 24 mei aanstaande. Degenen, die een reclamebord willen plaatsen in de oefenhal, kunnen zich ver voegen bij Petra van Gorkum, tel 1497. In april begint het zomerseizoen 1992; in de maand april vinden de navolgende concoursen plaats: 5 april in Esbeek; 12 april in Alphen; 20 april in Aarle-Rixtel. Het kringbestuur van KPJ kring Tilburg gaat weer een micro-triathlon organiseren. Dit jaar zal de aktiviteit plaatsvinden op zondag 3 mei in het Strand- en Speeliand ’De Beekse Bergen’ te Hil- varenbeek. De onderdelen die in duo’s (geen ge mengde teams) worden uitgevoerd zijn achter eenvolgens: - Kanoën; - Lopen - ATB-fietsen. Heb je zin om mee te doen dan kun je je opge ven bij John (tel. 1471). Het KPJ-krantje komt binnenkort weer uit. Heb je dus iets leuks, interessants, geks of stoms voor het KPJ-krantje dan kun je contact opnemen met Mechelien (tel. 2096). Doe dit echter wel voor 6 april a.s. Het is nog steeds niet duidelijk waar we op 11 april met ons ledenuistapje naar toe gaan. Maar houd deze datum zeker vrij! Dr. W. Stiggelbout, medisch directeur van de Nederlandse Hartstichting: ’Deze vergelijking il lustreert het beste wat we in de afgelopen 25 jaar hebben bereikt door de invoering van nieuwe medische technieken, zoals hartbewaking, bypass-(omleidings-)operaties, dotteren en de in voering van stoffen die bloedstolsels oplossen, de zogeheten trombolytica’. Catheterisatie -een kijk je in hart of ader nemen door het inbrengen van een dun slangetje (catheter)- maakt in veel geval len een ingrijpende hartoperatie overbodig. Te genwoordig worden in ons land ongeveer 33.000 van die catherisaties uitgevoerd. In de jaren ze ventig gebeurde dat nog maar mondjesmaat. Patiëntenzorg Wetenschappelijk onderzoek alleen is niet ge noeg. De Hartstichting is ook nauw betrokken bij de verbetering van de patiëntenzorg. Brochu res en films ondersteunen de revalidatie van pa tiënten, waardoor het ziekteproces milder ver loopt. In Bilthoven ligt de Hartenpark, een cen trum van de Hartstichting, waar op kleinere schaal patiënten worden geholpen. Hier genieten kinderen met een aangeboren hartafwijking van een vakantie en volgen volwassenen de cursus omgaan met stress. Bovendien verzorgt de Hartstichting zeilkampen en buitenlandse reizen voor jongeren die niet zonder medische begelei ding met vakantie kunnen gaan. De Hartstichting trekt zich het lot van hart- en vaatpatiënten aan. Daarom is zij 10 jaar geleden gestart met een informatielijn. Vrijwilligers beantwoorden alle vragen van patiënten en be trokkenen. Ruim 9.700 mensen belden in 1991 het nummer 06-0650, een stijging van 27% ten opzichte van 1990. De behoefte van hart- en vaat patiënten en betrokkenen aan een telefonische hulpdienst groeit. Bijna twee miljoen Nederlanders hebben inmid dels via de Nederlandse Hartstichting een reani- matiecursus gevolgd. Heel wat, zult u denken, maar dat aantal moet groeien. Juist in de eerste minuten na een infarct is kordaat handelen van levensbelang. Wat is er erger dan je medemens te zien lijden omdat je niet weet hóe je hem moet helpen? Nog ongeveer zes weken scheiden ons van de dag waarop de grote bazar wordt gehouden: zaterdag 16 mei wordt alles wat er in de afgelopen maan den verzameld hebben te koop aangeboden. We hopen echter dat er nog veel binnen zal komen. Nog enkele weken heeft U de mogelijkheid om ons op te bellen om spullen die U over heeft en nog goed te verkopen zijn aan te bieden. Inmid dels beschikken we over extra opslagruimte: de direktie van de Koninklijke Leder is zo vriende lijk geweest om gratis opslagruimte aan te bie den, dus plaats genoeg! Laat eens wat van U ho ren! Op donderdag 2 april a.s. houdt de Heemkun dekring ’De Kleine Meijerij’ voor haar leden een lezing over de Geschiedenis van de Joden in de Meijerij van ’s-Hertogenbosch, welke verzorgd wordt door Mevr. Margarieta Prins uit Vught. De lezing wordt gehouden in de zaal van Café Hans de Brouwer en begint om 20.00 uur. Intro- ducees zijn van harte welkom. Een geschiedenis van de joden bestaat niet alleen uit een beschrijving van de eigen godsdienstige, culturele en nationale ontwikkeling, maar ook uit een beschrijving van hoe de niet-joden in hun omgeving op hun aanwezigheid reageerden. Margarieta Prins heeft de geschiedenis van de jo den in 5 steden van de Meijerij onderzocht, n.l. Den Bosch, Veghel, St. Oedenrode, Grave en Eindhoven. Haar onderzoek betrof de periode 1796-1910. De Nederlandse Hartstichting is er voor ieder een. Ook voor mensen die niet ziek zijn en zo lang moglijk gezond willen blijven. Een goed voorbeeld hiervan is het supermarktproject in Alkmaar. Dit is een experiment van de Hart stichting waarbij diëtisten rondleidingen geven in supermarkten en uitleggen hoe je tot een gezond eetpatroon kunt komen. Want een gezonde leef wijze is nog altijd de beste methode om het ge vaar van hart- en vaatziekten te keren. Steun Voor al deze aktiviteiten heeft de Hartstichting uw steun nodig. De druk op de Hartstichting groeit. Wetenschappers doen steeds vaker een beroep op de Hartstichting voor subsidie van on derzoek, omdat de overheidssteun ontoereikend is. Maar de bronnen van de Hartstichting zijn niet onuitputtelijk. Vorig jaar moest aan negen onderzoeken, waaraan de Wetenschappelijke Ad viesraad al haar fiat had gegeven, ’nee’ worden verkocht. Daarom gaan de Vrienden van de Hartstichting, ongeveer 70.000 vrijwilligers, ook dit jaar weer enthousiast met collecte bus of - zakje op pad in het belang van al die mensen die aan hart- of vaatziekten lijden. Ook in Moergestel liet de jeugd van de basisscholen zich niet onbetuigd op de Nationale Boomplant- dag woensdag 25 maart jl. Onder leiding van wethouder Paul Gerlach toog de jeugd naar Papenac- ker en Sonman om er bomen en struiken te planten. (foto Chris van de Bijgaart) MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 1 APRIL 1992

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 7