Laat de natuur haar gang gaan met uw bloembollen Planten van een Clematis «Ma 1 E ML, Bollen en knollen zijn dan geen afzonderlijke planten- Het spreekt voor zich dat ook water voor de ontwikkeling van deze mooie plant onmis baar is. Het is aan te bevelen op groep naast de andere groene elementen in de tuin. Een an dere prettige bijkomstigheid: u heeft er geen omkijken meer naar. Eenmaal geplant, kun nen ze jaar na jaar voor een ware bloemenweelde zorgen, en het mooiste is, ze verme- ningvuldigen zich. Voor het wat grotere gazon is een gazonsproeier onmisbaar. Natuurlijk zijn er nog andere gereedschappen. Een gras schaar is een nuttig geschenk en vergeet ook vooral niet de lectuur op het gebied van tui nieren. Al dit mooie nieuwe gereed- soorten, vogelmelk en enkele botanische tulpen. past, brengen ze de tuin niet al leen eerder tot leven, maar zo dra de narcissen zijn uitge bloeid wordt het lelijke blad snel overgroeid door de bo dembedekkers die veelal later tot sterke groei komen. Zo is de combinatie van narcissen tus sen Alchemilla mollis (vrou wenmantel) maar één van de vele voorbeelden die gegeven kan worden. De gele kleur van het overgrote deel van de nar cissen zorgt er vooral ook voor dat de tuin, die in het vroege voorjaar zo veel sombere da gen telt, goed wordt opgevro- lijkt. De Clematis plaatsen we in de regel tegen een muur. Het is daarom goed extra aandacht te schenken aan het plantgat. De grond bij een muur is bijna altijd van slechte kwaliteit ter wijl er vaak ook rommel inzit. Een goed Clematis-plantgat meet 40x40x40 cm en wordt gevuld met grond waarin veel humus zit; de Clematis is niet voor niks een bosplant. Onmisbare hulpjes Een goed schoffel is een onmis baar hulpstuk waarmee on kruid vernietigd kan worden. Een hark is een welkom ge schenk waar u jarenlang ple zier van hebt, mits goed onder houden. Een schop hebt u ook nodig. In de tuin moet regel matig gespit worden en vooral nieuwe tuinen moet u direct goed bewerken. Narigheden achteraf zijn anders niet te overzien. Een plantschopje - zo’n klein handig ding - kan ook al niet gemist worden. Wanneer een klein plantje gepoot moet wor den, kan men hiervan veel nut hebben. Een wiedvorkje is eveneens een praktisch ge reedschap en mag eigenlijk bij geen enkele tuinliefhebber ontbreken. Een goede tuins lang hebt u ook nodig, zeker indien er een gazon in uw tuin voorkomt. Een tuinslang van rubber is duur maar ook duur zaam. De tuinslang van plastic is daarentegen lichter in ge wicht wat een voordeel is. schap, dat voorlopig niet meer nodig is, moet in het vet wor den gezet. Laat die grasmachi ne eens door de vakman schoonmaken en slijpen. Re sultaat is plezieriger tuinieren. Populair Het meest in trek echter zijn narcissen en crocusjes. Het duurt niet lang meer of we zul len opnieuw volop van hun vrolijke kleuren genieten. Als er een gewas is te bedenken dat niet alleen moet staan, maar een duidelijke groenre- latie moet bezitten met andere planten, dan is het de narcis wel. Niet uit een esthetisch standpunt alleen bekeken, maar ook uit een praktisch ge zichtspunt. Indien narcissen bij voorbeeld tussen bodembedekkende vaste planten worden toege- Vaak vragen we ons af wat we elkaar voor verjaardagen moeten geven. Geef een tuin liefhebber een stuk goed tuin gereedschap. Hij/zij zal er ze ker blij mee zijn. Iemand die van tuinieren houdt, heeft goed gereedschap nodig. Ons land staat bekend om zijn vele mooie tuinen. Wij houden van bloemen en plan ten en dus van tuinieren. Het een kan niet zonder het ande re. Een goede eigenschap van ons. Vele buitenlanders die ons land bezoeken spreken er steeds hun bewondering over uit. Het kan allemaal nog mooier, waarbij goed ge reedschap noodzakelijk is. Een van de meest aantrekke lijke kanten van bol- en knol gewassen is zonder twijfel de mogelijkheid om ze te laten verwilderen. In de Engelse taal wordt deze methode ’na turalizing’ genoemd. Dit geeft eigenlijk beter aan wat er bedoeld wordt. Door bolge wassen te laten verwilderen onder bomen, tussen strui ken en vaste planten en in het gazon, worden de natuurlij ke groeiomstandigheden het beste benaderd. Daardoor winnen ze aan schoonheid en vormen ze een onverbreke lijk geheel met de rest van de beplanting. de plant voldoende diep te planten waarbij u voorzichtig met de wortelkluit moet zijn. De plant houdt niet van ver planten en kapotte wortels zijn vaak reden om niet meer zo mooi te bloeien en te groei en. U maakt het de plant hele maal naar de zin wanneer u aan z’n voeten wat bodembe dekkers plant. Hij neemt des noods ook nog genoegen met een dakp'an. Wanneer de Cle matis zich helemaal om zijn gemak voelt, de omstandighe den goed zijn en de verzorging optimaal zult u lang van deze prachtige plant genieten. schap wilt u natuurlijk ook lang goed houden. De achtelo ze handeling van velen om ge bruikt gereedschap tegen het naj aar zo maar weg te zetten in dan uit den boze. Gereed- Geschikte soorten Een behoorlijk aantal bol-, knol- en wortelstokgewassen leent zich goed voor verwilde ring. Zeer voor de hand lig gend zijn: bosanemoontjes en Anemone blanda, sneeuw klokje, winterakoniet, ver schillende soorten sneeuw- roem, lelietje van dalen, som mige Scilla-soorten, lelies in Bol- en knolgewassen die in het vroege voorjaar ge poot worden, moet vrijwel steeds in de herfst gerooid worden. Voorbeelden: dahlia’s, gladiolen en knolbegonia’s. Houd er vooral rekening mee dat bloembollen over het al gemeen niet van verse stalmest houden. I t 12 PAGINA 20 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 25 MAART 1992 'Mi Plezier in tuinieren met goed gereedschap Di wc ze L kv cu ga mi Sp te m: ke ecl in all Ns cii zw be va mi Al mi D< be tel tui kii alt te D< 'y

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 20