Wandelen in de I K.P J. Moergestel brengt verzorgde avond toneel 1 OXïl met Johan van Oosterhoud >92 ’Nacht van het Boek in De Waterhoef’ Ned. Vereniging Slechthorenden Landelijke open dag laat goed voetenwerk zien KPJ-nieuws tl Podotherapie wint voetje voor voetje terrein Op 21 maart viert de Nederlandse Ver eniging van Podotherapeuten haar 12-jarig jubileum met een landelijke open dag, onder het motto ’Voeten werk is vakwerk is podotherapie’. Mirjam Eijk T eenafwijkingen Uitgebreid voetonderzoek Wouter Klootwijk In een verzorgd decor bracht de KPJ zaterdagavond het toneelstuk ’Een zoon van ’Miss Urk’ op de planken. Een blijspel met allerlei verwikkelingen rond het schenken van een restaurant door een oudere dame aan een van haar beide ne ven. Dat dit niet allemaal vlekkeloos verliep, maar met allerlei verwikkelingen gepaard ging, laat zich raden. Een goed gegeven dus om een avondje ontspannen in ’Den Boogaard’ door te brengen, in plaats van onderuitgezakt in een luie stoel thuis voor de buis te gaan zitten. Dorpsoudste de Jong Hermine de Graaf Willem Berend Hietbrink Heere Heeresma De Mispel 56 IA 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 18 MAART 19S^ 3ren. 3 uur Bar- Tel. er 14 gf no- 1848 Dat velen er zo over dachten kon men afleiden aan het feit, dat de grote zaal zeer goed gevuld was. aaiers rlsfort ter 34 aurant n voor 3-jarig :n. hopen vee/ :.-tent Tel. i kus- eiken gprijs keert 1243- DtZO- Tel. rsus- □rivé i! Nu Port, snel. top- erk- Oost t har- DOS infor- tel. ipleet I. Bel j Ne- lijks- ?Bu- r alle s. De fma- i. Bel j Ne- ïerst ;met vice! i bui- )uur caproducten (Uitgeverij Van Gennep). Een deel van de restaurant verslagen in de Volks krant is gebundeld in het boekje Uit eten met De Boer De Cocq (Nijgh en Van Ditmar). Tijdens de Nacht van het Boek mag Wouter Klootwijk in Oisterwijk wel eens uitleg geven over het kwijtraken van een Michelin-ster door ons eigen Oisterwijkse restaurant ’De Swaen’. Om uw geheugen op te frissen zullen we in het kon nog even alle andere schrijvers bekijken. Een beginnend talent wat haar eerste verhaaltje 35 maal beschreef; dus vanuit 35 oogpunten, vanuit 35 invalshoeken, personages, disciplines. Het werd haar eerste boek: Metamorfoses aan zee. ken had moeten leren, was bij de uitvoering niet te merken. Uiteraard verdient ook de regie in handen van Frank van den Meijdenberg een compliment. Over zijn geheel kan gezegd worden, en dit geldt voor alle spelers, dat ze het stuk goed kenden en dat ze erg tekstvast waren. Ook al worden we op de televisie verwend met stukken met allerlei klinkende namen, toch is het amusant en ontspannend om mensen uit je eigen omgeving toneel te zien spelen. Niet om dat het hun beroep is, maar omdat ze het ge woon graag doen. Als ze dat dan ook nog goed doen, zoals van de uitvoering door de KPJ ze ker gezegd mag worden, is het de moeite waard daar naar te gaan kijken. Nog niet geweest? Vanavond nog zeker doen...! De Nederlandse Vereniging Voor Slechthoren den Afdeling Tilburg en Omstreken komt bijeen op: donderdag 19 maart aanstaande om 20.00 uur. Op deze avond houden we onze jaarlijkse algeme ne ledenvergadering. Iedereen is van harte wel kom, zowel leden als niet leden. Er wordt gebruik gemaakt van de ringleiding en de overheadprojector. Wilt u iets meer weten over onze vereniging dan kunt u terecht bij een der aanwezige bestuursleden. Een informatiepakket over de NWS is verkrijg baar tijdens de avondbijeenkomsten, of bij de heer Smits, tel 04242-17447. Lid worden van on ze vereniging is altijd mogelijk. Na afloop van de vergadering is er nog een gezellige samenzijn. Plaats: Rode Kruisgebouw, Leonard van Ve- chelstraat 2, Tilburg. Voor nadere inlichtingen: tel. 04117-2304 of 04242-17447 (na 18.00 uur). PAGINA 7 tieherstel maar naar de opheffing van pijn. Ook de behandeling van teenalwijkingen behoort tot het terrein van de podotherapie. Omdat der gelijke afwijkingen verband kunnen houden met een verkeerde voetstand wordt ook deze behan- delingg voorafgegaan door het voetonderzoek. De hamerteen en de ’hallux valgus’ zijn beken de en veel voorkomende teenafwijkingen. In de podotherapie wordt gebruik gemaakt van silico nen hulpmiddelen om de teenstand te corrigeren, vaak in combinatie met een zool die de voetstand corrigeert. Een kleiner probleem, dat echter heel lastig kan zijn, is een ingegroeide teennagel. Om dit euvel te verhelpen kan er een nagelbeugel ge plaatst worden, die de nagelplaats weer in de goe de positie brengt. Dit alles zijn slechts ’n paar mogelijkheden van toepassing van podotherapie. Wie vragen heeft op het gebied van schoeisel, de behandeling van klachten en de toegepaste hulp middelen of zomaar geïnteresseerd is in het werk van de podotherapeut, kan op zaterdag 21 maart tussen 10.00 en 16.00 uur terecht in alle podothe- rapie-praktijken van Nederland, herkenbaar aan een podotherapie-affiche. In Moergestel kan men a.s. zaterdag terecht bij Roos van de Geyn, Kriekenakker 16. Zonder de pretentie te hebben een goed oordeel over de spelers te kunnen geven, wil ik toch waardering uitspreken over de manier waarop dit stuk werd gespeeld. Hierbij zijn altijd rollen, wel ke het publiek het beste liggen. De rol van opa Knikker, gespeeld door Johan van Daelen, en de rollen van Rosa Knikker, gespeeld door Marlies van Rijzingen en vader Knikker, gespeeld door Henk Priems, werden door het publiek zeer ge waardeerd. De rijke weduwe Sjaan Boon, ge speeld door Mariëlle Denissen, kon daar trou wens ook op rekenen. Dat Adry Hoeven de rol van de journalist Marcel Bladder in een paar we- In medische kringen onderkent men de goede resultaten van deze behandelwijze, met als ge volg dat veel patiënten met voteklachten bij een podotherapeut terecht komen, die daarvoor een driejarige opleiding heeft gevolgd aan de Hoge School te Eindhoven. Al met al reden ge noeg om eens kennis te maken met dit parame dische beroep. De podotherapeuten hopen dat deze open dag hen meer bekendheid zal opleveren. Podothera pie, erkend door het Ministerie, is een parame dische behandeling van voetklachten en van pro blemen die daar eventueel uit voortkomen. Zo als standafwijkingen, waaruit klachten in de en kel, knie, heup of rug kunnen voortkomen. Of overbelasting op de voeten bij mensen die een staand of lopend beroep uitoefenen. Het doel van de podotherapie is volledig functieherstel van de voet. De podotherapeut begint een behandeling altijd met een uitgebreid voetonderzoek. Hierin wordt gekeken naar de belasting op de voeten, de be weging in de voeten en de afwikkeling tijdens het lopen. De uitkomst van dat onderzoek bepaalt welke zool de voet nodig heeft om zichzelf te corrige ren. Deze wordt gemaakt van zachte, soepele ma terialen, zoals leer, kurk en rubber. Hierdoor worden de voeten gestimuleerd het werk zelf over te nemen. De resultaten van de therapie zijn uitstekend. De patiënt blijft gerui me tijd onder controle. Bij bepaalde ziekten, zoals diabetes en reuma, kunnen specifieke voetklachten optreden. In der gelijke gevallen wordt niet gestreefd naar func- Op zaterdag 21 maart staat het weer te gebeu ren. De jaarlijkse literaire avond vindt dan weer plaats in Oisterwijk. Dit jaar in ’De Water- hoef’, Terburghtweg 100. U kunt dan tussen 20.30 uur en 0.30 uur onder het genot van een drankje naar een zestal schrijvers kijken en luisteren. De optredende schrijvers zijn: Mir jam Eijk, Dorpsoudste de Jong, Hermine de Graaf, Willem Berend Hietbrink, Wouter Klootwijk en Heere Heeresma. We hebben alle schrijvers al een keer belicht, behalve Wouter Klootwijk, en dat is dan ook degene die deze week uitvoerig aan bod komt. Wouter Klootwijk is geboren in 1945. Na een on voltooide opleiding grafisch ontwerpen begon hij in 1966 zijn journalistieke loopbaan bij dagblad Het Vrije Volk in Amsterdam. Hij werkte kort bij de Winschoter Courant en heeft daarna acht jaar in de redactie van De Groene Amsterdam mer gezeten. In De Groene Amsterdammer schreef hij onder het pseudoniem Ben de Cocq een serie korte stukjes over eten en drinken. De bedoeling daar van was: de draak steken met de gebruikelijke culinaire schrijverij. Na De Groene Amsterdammer werkte hij twaalf jaar bij de Volkskrant en Ben de Cocq verhuis de mee. Bij de Volkskrant zat hij in verschillen de redacties en schreef hij negen jaar achtereen wekelijks de rubriek De Markt in het katern We tenschap; een vrolijke rubriek over nieuwigheden in techniek, vormgeving en wetenschap. Enke le jaren achtereen redigeerde en schreef Wouter Klootwijk een kritische en satirische kookrubriek in de Volkskrant. Hij schreef hierin onder meer een recept voor tomatensoep, gemaakt van stoof peren en telde met collega Adriaan de Boer nauwkeurig hoeveel rozijnen er in een doosje stu dentenhaver zitten. Van deze receptenrubriek zijn twee bundels verschenen: Eten uit de krant (Uitgeverij Tabula) en De keuken van de krant (Uitgeverij Bert Bakker). Met Adriaan de Boer schreef Ben de Cocq een jaar achtereen wekelijks een verslag van een be zoek aan een eethuis ergens in Nederland. Het duo De Cocq en De Boer werd tot eigen verba zing binnen korte tijd gevreesd en berucht in de horeca. Anderhalf jaar geleden vertrok Klootwijk naar de redactie van Vrij Nederland. Ben de Cocq ver huisde weer mee en schreef in Vrij Nederland on der meer wekelijks een verslag van overnachtin gen in hotels in Nederland. In 1991 verscheen van Klootwijk een kinder boek: De brug van Adri (Uitgeverij Leopold). Eerder verscheen een bundel artikeltjes uit De Groene: Worst en vuile praat (Ben de Cocq). Klootwijk schreef samen met Adriaan de Boer een ironisch kookboek voor katten en samen met Lucas Reijnders het boek Mooi, over cosmeti- Wie had dat ooit gedacht? Koken met de KPJ! Maar het gaat echt gebeuren. Er wordt namelijk een kookcursus georganiseerd. Op deze cursus zal veel aandacht besteed worden aan allerlei bui tenlandse gerechten. De vastgestelde dat zijn: maandag 27 april, 4, 11, 18, 25 mei en 1 juni. De cursus duurt telkens van 19.30 uur tot en met 22.00 uur en de plaats is ’De Poort’ in Oirschot. De cursus bestaat dus uit 6 lessen en de kosten zijn 35,- per persoon voor de gehele cursus. Het aantal personen (zowel dames als heren) is beperkt tot 10 a 12 personen. Dus geef je snel op bij Erica (tel. 1315). Hier kun je je trouwens ook nog aanmelden voor de bloemschikcursus op 8 en 15 april. Iedere vrijdagavond is d’n Tob opengesteld voor onze leden (natuurlijk zijn ook eventuele nieuwe leden van harte welkom). Het programma voor de maand maart is als volgt: 20 maart biljarten en 27 maart filmavond. Dus als je je verveelt op vrijdagavond, kom dan eens gezellig naar d’n Tob. Het schrijven van proza levert hem de meeste voldoening op. Het voorlezen ervan is naar zijn zeggen een vak apart. ’Je hebt een stoel en een publiek dat rustig bespeeld wil worden nodig. En dit alles kan dan nog altijd versierd worden door het eigen zenuwstelsel’. Hermine de Graaf wil in haar eigen werk niet al les uitleggen. Ze zegt hierover: ’Via toespelingen en suggesties moet de lezer zelf invullen hoe het een en ander in elkaar zit, hoe de situaties zijn ontstaan en waar zij mogelijk toe leiden.’ Bekend van het NCRV-programma ’De Stoel’. Hietbrink beweert dat het Nederlands de moe der is van alle talen. Zo verklaart hij de naam Adam uit haat-dam’ en de naam Eva uit ’eeuw vat’. Hietbrink zal ons na gaan laten denken over onze eigen moedertaal. Hij is de schrijver van boeken als Geef die mok eens door, Jet! Een avontuur vol gruwel en ge weld en Han de Wit gaat in ontwikkelingshulp. Heeresma komt vanuit zijn werk over als ironisch en cynisch, soms zelfs een beetje sadistisch. Dit was de laatste berichtgeving over de 11de Nacht van het Boek, die gesponsord wordt door: Boekhandel Oisterwijk, Scholengemeenschap Durendael, Openbare Bibliotheek Oisterwijk en Rabobank Oisterwijk. Dus: 11de Nacht van het Boek Zaterdag 21 maart De Waterhoef, Terburghtweg 100, Oisterwijk Zaal open: 19.30 uur Aanvang: 20.30 uur Entree: 7.50 en Oisterwijkse jongeren van 21 jaar of jonger. Presentatie: Bert Kuypers. Muziek: Duo Simpel. Voorverkoop: Boekhandel Oisterwijk, Kerkstraat 28, Oisterwijk. De Mispel, lid van de appelfamilie, is afkomstig uit het zuidoosten van Europa. Je komt hem in de Brabantse bossen zelden tegen. Enkele mis pelbomen trof ik in Oisterwijk aan. In Limburg en de Achterhoek echter zijn meer mispelbomen in de bossen te ontdekken. Mispels moeten wor den geplukt wanneer ze één of meer nachtvorsten hebben gehad want dan zijn ze het smakelijkst. De vruchten kunnen óók vanaf november wor den geplukt. Thuis kunt u ze op een donkere en koele plaats rijp laten worden. Wanneer de mispels beurs zijn, zijn ze sappig en lekker rui kend. De smaak is zoetzuur. Ze mogen niet rot ten want dan zijn de mispels niet meer eetbaar. Mispels zijn nuttig voor het reguleren van de darmfunctie. Een gevoelige maag kan de mispel, die overigens vitamine C bevat, best verdragen. De vruchten zijn zelden bij de groenteman ver krijgbaar. Jammer, want je kunt er jam van ma ken. Kenners beweren, dat mispeljam heel lek ker is.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 7