Border in de tuin r ij Borderplanten -"JU e RW Een border moet voldoende breedte hebben. Een breedte van minstens twee meter is no dig om een goed kleurbeeld te krijgen. Verschillende soorten en groepen moeten achter el kaar gepoot kunnen worden en dat is onmogelijk wanneer de border onvoldoende breed te heeft. De lengte van de bor der speelt geen rol. Leg geen border aan onder hoog geboomte. Vaste planten en trouwens heel veel bloe men hebben een uitgesproken voorkeur voor het zonnetje. Dat geldt ook voor de grondbe werking en bemesting. De aanleg van een border in een tuin geeft dikwijls pro blemen. Vaak worden fouten gemaakt in de aanleg. Houd er rekening mee dat de archi tectuur van het huis een ste vig woordje meespeelt. U kunt een border kiezen met rechte lijnen, maar één met gebogen lijnen behoort ook tot de mogelijkheid. De hele omgeving is daarbij een be palende faktor. Leeuwebek (Golden Dawn) - eenjarige plant, 45 cm. Bloe men in juli-oktober. Prima borderplant en goede snij bloem. In april onder glas of in mei in de volle grond. Alpenaster (Aster alpinus superbus) - vaste plant, 10 cm. Bloeit in mei-juni. Geschikt op de voorgrond in de border. Kan gescheurd worden en is winterhard. In het vroege voorjaar poten. Perzikbladig klokje (Campanula persicifolia) - vaste plant, 80-100 cm. Bloemen in juli-augustus. Goede borderplant ook geschikt voor snijbloem. Voortkweken door scheuren in voor- of najaar. Muurbloem (Cheiranthus cheiri) - tweejarige plant, 50 cm. Bloemen in mei-juni. Elke zomer in volle grond zaaien en bloeit dan de volgende voorzomer. Gekweekt terwille van de heerlijke geurende bloemen. De eerste lentebode is veelal het sneeuwklokje: onder strui ken, tussen vaste planten, in het gazon, overal zijn ze pre sent. Gelijktijdig of kort daar na wordt het sneeuwklokje vergezeld respectievelijk op gevolgd door het winterako- nietje. Als kwistig rondge strooide boterbloempjes be dekken ze de grond; kleine zonnetjes in barre tijden. Zelf de mogelijkheden onder zoeken geeft vaak meer ple zier terwijl het resultaat even prachtig kan zijn. Schoffelen doet u bij voorkeur bij zonnig.weer en een vrij dro ge grond. Bij regen is het wei nig zinvol want het onkruid wordt dan als het ware ver plaatst en groeit op een andere plaats verder. Met schoffelen alleen bent u er nog niet. Het ’vuil’ moet worden wegge harkt. in vele kleuren, maar vaak net iets eerder zijn er allerlei bota nische soorten en de afgeleide vormen daarvan. Vooral deze laatsten verdienen meer aan dacht dan ze eigenlijk krijgen. De bloemetjes zijn wat klei ner, maar de bloeirijkheid is enorm. V 5 0 Geen werk Wanneer het schoffelen om wat voor reden ook niet meer gedaan kan worden, kunt u overwegen om uw tuin anders aan te planten. Bodembedek kers maken het schoffelkar- wei overbodig. Ook als u veel De lente wordt ingeluid met de eerste bloeiende bolletjes; er volgen er nog veel meer! Dank zij de vrij milde weersomstandigheden komen in febru ari al wat bol- en knolgewasjes in bloei. Juist in de onver schrokkenheid van de bollen schuilt een van hun grootste en meest geprezen waarden. Frisse of koude temperaturen, wind, regen, sombere dagen, niets houdt hen tegen. Zij geven ons met hun, op het oog zo tere bloemetjes vertrouwen in de toekomst en een zonnig humeur. Richt uw border zo in datniet een bepaald deel alleen maar in het voorjaar bloeit en der andere helft in de zomer of de herfst. Maak verschillende groepen rekening houdende met alle bloeitijden. Zet dus geen drie of vier juni-bloeiers naast elkaar. Zet naast mei- bloeiers een groep die in au gustus bloeit. Bloeitijden moe ten dus in groepen over de bor der verdeeld worden. men nu zeker ook in bloei en als u ze helemaal met rust laat in de tuin, breiden ze zich ge stadig uit. Scilla sibirica heeft al een ijzi ge naam en het is dan ook niet verwonderlijk dat hij in ons heel wat mildere klimaat er al vroeg bij kan zijn. De hangen de, intens blauwe bloempjes kleuren o.a. mooi bij Primu la’s. Nauw met Scilla verwant, meldt zich ongeveer tezelfder tijd Puschkinia, waarvoor he laas geen Nederlandse naam bekend is. De bloemetjes van dit 15 a 20 cm hoge gewasje zijn zeer licht porceleinblauw. Aanplant De achtergrond van een bor der kan gevormd worden door heestergroepen. Zet ze in ieder geval op een afstand van 1 m vanaf uw laatste planten groep. De wortels van de hees ters zullen anders al het voed sel uit de grond halen en uw vaste planten staan te kwij nen. Het planten van alleen vaste planten is niet voldoen de. Bloembollen en éénjarige zomerbloeiers vinden hun plekje in de border om kleur te geven wanneer de vaste plan ten het even laten afweten. Maart en ook april zijn natuur lijk ook de bloeimaanden van de narcissen. Ongekend mooi en gevarieerd zijn ze en zoals ftarkissos uit de Griekse my thologie zichzelf bewonderde, zo bewonderen wij elk jaar op nieuw dit uitzonderlijke bol gewas. Het is ondenkbaar, dat hij ook maar ergens in tuin of park zou ontbreken. Hulp van weergoden Er zijn, maar dan moet het weer wat meewerken, soms ook al van die aardige dwergi- risjes present in deze maand. Ze bloeien geel of blauw en paars in vele tinten. De vroeg- bloeiende narcis February Gold kan haar naam alleen Lenteboden Crocusjes zijn in deze maan den natuurlijk volop aanwe zig. Niet alleen de zogenaamde grootbloemige tuincrocussen bolgewasjes hebt geplant om de tuin te laten verwilderen is schoffelen een hachelijke zaak. Ga in dit geval zeer voor zichtig te werk. Schoffelen in dan waarmaken als de weer goden blijven meehelpen en de bollen op een zeer beschut te plaats zijn geplant. Nadat sneeuwklokjes, winter- akonietjes en enkele dwerg- irisjes aarzelend de nieuwe lente hebben ingeluid, volgt er nu een ware bloeigolfvan laag- blijvende bijgoedgewasjes. Anemoontjes natuurlijk, niet alleen de uit Zuid-Europa af komstige Anemone blanda, maar ook ons eigen bijna wit bloeiende bosanemoontje. Sneeuwroemsoortjes, blauw of violetblauw van kleur, ko- heidetuinen blijft helemaal achterwege. Heideplanten wortelen ondiep en u doet ze al snel veel kwaad als u daar met de schoffel doorheen gaat. Zo dient u ook rekening te hou den met de kleuren. Blauw kan naast oranje gepoot wor den. Wit kan als een neutrale naast een fel rode geplant wor den. Natuurlijk bestaat de mo gelijkheid om uw border in te delen volgens een kleurenat- las. U kunt dan met rood be ginnen om vervolgens via oranje en rose af te zakken naar wit of dan van wit via grijs naar blauw weer terug te ko men bij bijvoorbeeld oranje. Begin maart en het onkruid begint de kop alweer op te steken. Veelal zuchtend be ginnen de tuinliefhebbers aan het straks veelvuldig te rugkerende werk: schoffe len. Wanneer u het onkruid zijn gang laat gaan, hebt u er in de zomer veel last van. Daarom is het aan te bevelen al vroeg met de onkruidbe- strijding te beginnen. -si IMgl J ■ril MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 11 MAART 1992 PAGINA 10 'MOE Onkruid verwijderen 7C b< I Wat gebeurt er met uw tuin In februari en maart? Bi to te m Hi af G g< zaak van lange adem

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 10