In het spoor van Cohimbus naar Jamaica r I Sm O 1 ■isp» TOERISTIEK: ALLES OVER DE VAKANTIE BESTEMMING I GARANTIEFONDS REISGELDEN Jamaica, het eiland van de fonteinen. In 1494 werd het huidige Jamaica door Columbus ontdekt. Maar de vakantiegangers, die nu op de internationale vliegvelden van de hoofdstad Kingston of van badplaats Montego Bay ‘voet aan wal zetten' op het derde grootste eiland in de Caribische Zee, doen dat op een heel wat comfortabeler manier dan de in Italië geboren Spaanse ontdekkingsreiziger bijna 500 jaar geleden. lm 'M PAGINA 10 5 1 1 1 1 I I In veel gevallen kan bij de ANVR-Reisadvies- buro's de volledige Toerisüek-informatie recht streeks uit de grote Toeristiek-computer worden opgevraagd. Hoeveel skiliften zijn er. wat is de capaciteit ervan, hoe verhoudt dat aantal zich tot het aantal bedden in die winter sportplaats? Het zijn* zo maar wat vragen waarop Toeristiek het antwoord geeft. Maar ook de afstand van het hotel tot het dalstation. of er een skischool is en zo ja waar wordt verzameld. Het aantal kilometers skipiste is op te vragen, evenals de moeilijkheidsgraad ervan. Blauw voor beginners, rood voor de wat meer gevorderden of zwart voor de echte kanon nen? Zijn er wandelpaden, langlaufloipes. rijdt er een skibus en is die gratis? Toeristiek vertelt het allemaal. Uigebreide informatie dus. ook over de skipassen en niet te vergeten het apres-ski. En hetzelfde geldt voor strand, zee en zwembad wanneer het om de winterzon in warmere streken gaat. Toeristiek is uniek in de reiswereld. De meer dan 25 medewerkers van Toeristiek zorgen er als onafhankelijke deskundigen voor dat de in de computer opgeslagen gegevens steeds aktueel zijn. Zij reizen daarvoor het hele jaar de verschillende landen af en bezoeken er hotels, appartementen en andere vakantieverblijven. Ook daarvan wordt objektief en nauwgezet in Toeristiek verslag gedaan. Toeristiek is een belangrijke aanvulling op de soms niet zo uitgebreide informatie die in de brochures van de verschillende reisorganisaties te vinden is. Naast de plaatsbeschrijving en de opsomming van de faciliteiten bestaat de informatie van Toeristiek verder uit exakte plattegronden van alle beschreven bestemmingen. De informatie wordt kompleet gemaakt met gedetailleerde beschrijvingen van hotels, pensions en appartementen. Die variëren bijvoorbeeld van de situatie waarin deze zijn gelegen, de exakte afstanden naar strand, skihelling of centrum, de faciliteiten intem en extern tot de akkommo- datie van de kamers, de restaurants en bars (ook in de omgeving) en het feit welke talen er worden gesproken, of er huisdieren zijn toegestaan en of er sport- en spelfaciliteiten aanwezig zijn en er avondanimatie wordt geboden. Toeristiek is bovendien ook aktueel waar het om de nog beschikbare aanbiedingen gaat Dagelijks zijn die door de ANVR-Reisadviseur op te vragen. Bij ANVR-Reisa<}viesburo's kan de keus waarheen op vakantie te gaan nog beter worden gemaakt, leder ANVR-Reisadviesburo beschikt over Toeristiek-dokumentatie. waarin alle informatie over de winter- en zometvakan- tiebestemmingen opgenomen. De Toeristiek- informatie is bij de ANVR-Reisadviesburo's voor de 1 aanstaande) vakantieganger beschik baar. Met Toeristiek kan een vakantie op maat worden gekozen en is de kans dat de vakan tieganger voor onverwachte (en onplezierige) verrassingen komt te staan uitgesloten. Jamaica neen de sportier ingesteiue vaKan- tieganger trouwens toch veel te bieden: diverse hotels beschikken over tennisbanen en er zijn natuurlijk veel watersportfaciliteiten zoals vtxir surfen, parasailing. zeilen, snorkelen en diepzeeduiken. Duikscholen zijn er in Montego Bay en Ocho Rios Heeft Montego Bay zo n 80.000 inwoners, hoofdstad Kingston telt met bijna een miljoen inwoners ongeveer de helft van de bevolking van het eiland. Hoewel Kingston in 190' door een verschrikkelijke aardbeving werd verwoest zijn er in de moderne stad toch nog de nodige bezienswaardigheden zoals het Devon House, een gerestaureerd koloniaal pand waarin <x>k het Afrikaans museum is ondergebracht, een grote botanische tuin en niet in de laatste plaats het Bob Marley Museum. Want wie Jamaica zegt, zegt ook vaak direct reggea-muziek en Bob Marley. Andere toeristische tips waarover elke ANVR-reisadviseur alles kan vertellen zijn het rafting op de Martha Rae rivier, tochten stroomafwaarts op langwerpige smalle rieten vlotten waarop vroeger het geoogste suikerriet of de bananen werden vervoerd, en de watervallen van Dunn s River. Vanaf het strand net buiten Ocho Rios is het mogelijk om tegen de stroom van het water in omhoog te klauteren Wie nu in het spoor van Columbus en gead viseerd door het ANVR-Reisadviesburo naar Jamaica reist, komt op een voor Nederland totaal nieuw vakantie-eiland. Het heeft evenals alle andere Caribische eilanden een tropisch klimaat, waarbij de dagtemperatuur rond de dertig graden schommelt. s-Nachls blijft het er ook tuim boven de twintig graden. De gemiddelde zeewatertemperatuur is er 26 graden. Het kindschap van Jamaica is deson danks groen, met in het noordoosten de met bossen bedekte Blauwe Bergen. De Blue Mountain-Peak priemt er tot 2243 meter de bijna altijd blauwe lucht in. In de hogere gebieden wordt op de plantages de koffie verbouwd. De kust Is grotendeels rotsachtig en grillig Jamaica, sinds 1962 onafhankelijk met als voertaal nog wel steeds het Engels, heeft ook uitgelezen stranden. Blue Hole, een lagune met kristalhelder water, heeft bijvoorbeeld als het natuurlijke dekor dienst gedaan voor de film Blue Lagoon. Blue Hole ligt bij Port Antonio, een plaatsje aan de noordoostkust, een kleine elegante badplaats die tot de top-vier wordt gerekend van het eiland dat ongeveer 215 kilometer lang en bijna 70 kilometer breed is. Die mooiste stranden van Jamaica liggen aan de noord- en westkust. De meest bekende Columbus strandde op de rotsen aan de noord kust van het eiland om er uiteindelijk door de overige schepen van de meegevaren Spaanse vkxx uit zijn netelige positie te worden gered. Hij overleefde die stranding door de hulp van de plaatselijke bevolking. Hij en zijn mannen werden onder meer van voedsel voorzien. Van die oorspronkelijke Arawak-bevolking is nauwelijks meer iets over. De circa twee mil joen mensen die nu Jamaica bevolken zijn een mengelmoes van verschillende rassen. De meerderheid stamt echter af van de negers afkomstig uit West-Afrika Het tastbare bewijs dat het eiland ook later onder Britse overheer sing een middelpunt van de slavenhandel was. die overigens in 1807 werd verboden. De uiteenlopende kuituren van de Jamaicaanse bevolking hebben de huidige (in de hotels en restaurants natuurlijk ook internationale) keu ken van het eiland natuurlijk sterk beïnvloed. De Afrikaanse. Chinese en Indische invloed zijn er duidelijk merkbaar. Ackee and Codfisch Is het nationale gerecht; een stoofpot van de oorspronkelijk Westafrikaanse vrucht ackee. ui. peper en zoute vis. Ook Curry Goal geitevlees met kerry, is een typisch Jamaicaans gerecht, evenals Jamaican patties, snacks gemaakt van gekruid vlees in deeg die op straat worden verkocht. badplaatsen zijn vtxirts Montego Bay. Ocho Rios en Negril. terwijl zich rond een aantal baaien ook nieuwe kleinere badplaatsen ontwikkelen. Discovery Bay. waar Columbus uiteindelijk voet aan wal zette, en Runaway Bay zijn daar vrxirbeelden van. MoBav. zoals Montego Bay dtxir de plaatselijke bevolking wordt genoemd, is de tweede stad van het land en heeft maar liefst vier van de in totaal negen golfbanen die Jamaica rijk is. MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 12 FEBRUAR11992

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 10