Alpen meest bedreigde berggebied ter wereld Zonnebril tegen de felle sneeuw sprookjeswereld Sneeuwketting voor veilige kilometers Wandelen en skiën in Wintersport «BB Gripvast Herboren Helicopterskiën Fiuoriserend MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 29 JANUARI 1992 PAGINA 8 een aangelegd. Onder de niet zei- het machines, bulldozers en... is i In de sportzaak kan de hele familie een ski-outfit aangenieten 1 i 1 i 1 1 1 Met alleen een goede techniek is de wintersport niet ge- Wanneer de zon in al haar glo rie op de sneeuw schijnt, is dat voor menig oog een felle ge beurtenis. Een goede zonne bril is dan ook een welkome gast. Er zijn speciale zonnebrillen voor tijdens het skiën. Deze brillen zitten strak om de ogen, waardoor wind en opstuiven- ver- krijgbaar in de speciaalzaken meestal op één hand te tellen. Al met al is de wintersport een leuke, gezonde en afwisselen de manier van vakantie vie ren. de sneeuw geen kans krijgen. Wanneer de latten opgeborgen zijn, hoeft de speciale skibril niet langer gebruikt te wor den. Een kleiner model zonne bril staat dan mooier en is bo vendien veel praktischer. Voor zowel de skiënde man als vrouw is er ruime keuze in zonnebrillen. Sportieve, ele- gante en praktische monturen zijn verkrijgbaar is diverse maten en kleuren. De prijzen, afhankelijk van kwaliteit, va riëren. De opticiens en waren huizen hebben voor elke skiër een passend model. 1 1 i i l 1 1 s worden. Ook voor vrachtwagencombi naties, bussen en bestelwa gens zijn er degelijke sneeuw kettingen. Kettingen van edel- staal, zijn door hun kleine i 1 i 1 men van wintersport, die de natuur verstoren en het milieu vervuilen, neemt toe. Denk hierbij aan gletsjerskiën en he- licopterskiën. De kick die men ervan krijgt, rechtvaardigt de schade nooit, terwijl de geluid- overlast van helicopters hin derlijk is voor andere toeris ten. De folder ’De Alpen, ook onze zorg!’ is verkrijgbaar bij de ANWB. i la- hier- Veel mensen voelen zich na een vakantie in de sneeuw als ’herboren’. De hele dag buiten Dan de eigenlijke ski’s. Die zijn er in vele soorten en ma ten. Mannen, vrouwen en kin deren hebben elk hun eigen paar ski’s. Om te langlaufen bijvoorbeeld, is een ander soort ski’s nodig dan voor een stijle afdaling. Daar komt bij dat er ook speciale wedstrijds- ki’szijn. De erkende sportzaak heeft de benodigde kennis in huis en geeft graag voorlich ting. Sneeuwkettingen zijn er in vele soorten. De eenvoudige kruisketting van extra gehard kettingstaal geeft een goede grip op de weg en beschadigt 1 schakels een comfortabele en gripvaste sneeuwketting. De ketting kan van bovenaf een- Het Y-profiel draagt zorg voor rustig rijcomfort, een exacte zijn. centrering van het loopnet en juiste krachtverdeling op de verenstalen beugel. De slui- ting achter de band is bij de monteren in een handomdraai eenvoudig te openen. Zo is het raadzaam om in plaats van de auto, met het openbaar vervoer naar de sneeuw te gaan. Onnodige luchtverontreiniging en waai-overlast worden 1 mee voorkomen. Reisbureaus beschikken over compleet verzorgde winter sportreizen. Er Tijden bussen en treinen die de vakantiegan gers op de plaats van bestem ming brengen. Ook de lucht vaartmaatschappijen pikken een graantje mee van de win tersport toeristen. Voor jongeren zijn er tegen woordig speciale jongerenrei zen. Tegen een gereduceerd tarief wordt koers gezet naar de besneeuwde wereld. Barre winters kunnen voor de deelnemers aan het ver keer gevaarlijk Sneeuwstormen en slecht on derhouden wegen kunnen bijvoorbeeld tijdens de win tersportvakantie voor veel ongemak zorgen. Extra vei ligheid in de vorm van sneeuwkettingen is dan ook geen overbodige luxe. Het begint met flink sparen. Een aantal maanden zuinig aan, slaagd. In de bergen en op de om er in de winter een tijdje tussenuit te kunnen. De winter- I pistes kan het flink koud zijn, sportgebieden bereiden zich weer voor op een grote toeloop Warme kleding is dan ook ge- van onder meer Nederlandse toeristen. boden. De één neemt genoe gen met een eenvoudige ge watteerde broek, terwijl de an der zich een complete ski-out- fit laat aanmeten. goed toeven in een gezellige en warme herberg. De jeugd gaat op zoek naar een disco, terwijl de ouderen zich rond het haardvuur scharen. Skiën blijft al met al de belang rijkste reden om met winter sport te gaan. De ’voorpret’ be gint al thuis met het volgen van ski-trainingen. Skiën vraagt om speciale technieken die niet één, twee, drie aange leerd zijn. De meeste sport scholen in ons land zijn be voegd om ski-les te geven. ’s Morgens vroeg bij het open klappen van de luiken van het vakantie-appartement ver schijnt er een uitgestrekt wit landschap. Gauw opstaan, wassen en een stevig ontbijt. Een nieuwe dag met veel verse sneeuw dient zich aan. Wintersport spreekt veel men sen aan. Allereerst het fraai besneeuwde landschap. Skiën is lang niet altijd doel op zich om op wintersport te gaan. Er zijn mensen die liever wande len dan dat ze de latten ’bestij gen’. De sfeer in de sprookjesachti ge dorpen trekt ook menigeen aan. Na een dag skiën, is het zijn en frisse lucht inademen, komt velen ten goede. Ook de slaap kan ’s avonds goed gevat worden. Skiën is vermoeiend en echte nachtbrakers zijn Als de luiken ’s morgens opengaan, verschijnt er een sprookjes achtig landschap. tweemaal 100 miljoen venijni ge ski’s. Het Nederlands Alpenplat form, waarin diverse ski- en milieuverenigingen zitting hebben, heeft een folder ge schreven, waarin de skitoerist gewezen wordt op de slechte conditie van de Alpen. De toe rist hoeft zijn vakantie in de sneeuw niet te missen. Door zelfbewust om te gaan met het landschap, kunnen de Alpen overleven. Sneeuw en zon zijn de ingre diënten voor een geslaagde wintersportvakantie. De meeste sneeuwliefhebbers Het aanbod aan nieuwe vor- keren mooi gekleurd terug naar het Hollandse'honk'. De in de wintersport gespecia liseerde sportzaken beschik ken over een uitgebreide col lectie. Ski-mode is evenals de dagelijkse mode, onderhevig aan trends. De ene winter zijn met name de fluoriserende kleuren ’in’, terwijl de winter daarop de pasteltinten het goed doen. De Alpen zijn het meest be- gebieden worden bomen ge dreigde berggebied ter we- kapt en dient men rotspartijen reld. Met een toeristen- soms ’even’ opnieuw te rang- stroom van 100 miljoen per 1 schikken. jaar, zijn lucht- en waterver vuiling, zure regen en lawi nes aan de orde van de dag. de banden niet. De ketting is keerbaar, waardoor een lange- re levensduur is gegaran- I voudig over de band gelegd deerd. j worden. Ook bij krappe wiel- kassen is de sneeuwketting I voor vrachtwagens en Rijcomfort i (bestel)bussen eenvoudig aan De standmontageketting met te leggen. Y-profiel is voorgemonteerd Sneeuwkettingen zijn aan de met kunststof beklede beugel en wordt in één bewe- op het gebied van autoacces- ging over de band geschoven. soires. Geen enkel dorp is aan deze j ontwikkelingen ontsnapt. Er 1 zijn inmiddels ruim 40.000 pis- Hoe hoger, hoe mooier. De ten en 14.000 liften en banen hoogste punten van de Alpen I -„i worden bereikbaar gemaakt den te dunne sneeuwlaag, door kabelbanen, bergwegen, krijgt het plantendek hotels en restaurants. Voor de zwaar te verduren door piste- aanleg van steeds nieuwe ski- Talloze bomen zijn inmiddels gesneuveld om voorzieningen te treffen voor de 100 miljoen skitoeristen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 8