I VANDALISME IS ZÓÖÓ KINDERACHTIG ’t Geslaagd voor trainer/coach.... -7 Themamaand Kanker Aan alle jongeren van Moergestel Muziek voor de jongsten Heemkundekring De Kleine Meijerij VI tu/ Patiëntenserviceburo St. Elisabeth Ziekenhuis Chris van de Bijgaart Fotografie Uitslag prijsvraag Open avond iiwüew ru zullen x PAGINA 9 mi Cl Foto’s in opdracht van 'Moergestel- Nieuws’ gemaakt zijn foto's van Ilse de Rijck en Jeroen van de Wiel zijn vorige week geslagd voor hun jeugd trainer/coach-kursus te Boxtel. Deze kursus is voor de sporten honk- en softbal. Een knappe prestatie daar er maar 11 van de 18 kandidaten geslaagd waren. We wensen Ilse en Jeroen van harte proficiat en wij zijn als Roef! erg trots om weer twee gediplomeerde jeugdtrainers in ons midden te hebben. MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 JANUAR11992 In de maand januari staat het thema kanker een- Van de prijsvraag van december waar het ging om het best getekende stripverhaal volgt hier de uitslag. Het bestuur en de vrijwilligers van ’t Kwartierke hebben uit de ingezonden strips het stripverhaal ’HENKIE EN DE AAP’ van Joey Ligtvoet (10 jaar) gekozen als de beste. Hij verdient hiermee dus de hoofdprijs: de Sony walkman t.w.v. 100,-. Joey, proficiat!! Verder krijgen Geert Scherders met zij strip ’Dead’ en Sandra Rijnen met ’Puppie’ allebei de aanmoedigingsprijs welke nog een verrassing is. Ieder kind moet de kans krijgen om de eigen mu zikale mogelijkheden optimaal te kunnen ont plooien en ontwikkelen. Het spelenderwijs bezig zijn met liedjes en spreekteksten draagt in be langrijke mate bij tot het leggen van een gezon de en brede basis. Vanaf het moment dat het kind kan horen, neemt het twee vormen van ge luid waar, geluid wat door de omgeving wordt voortgebracht en dat wat het zelf produceert. Bij de geboorte is dat de eerste schreeuw en vervol gens voorlopig alleen huilen bij onbehagen. Dit gebeurt nog onbewust, maar er komen uit de om geving wel geruststellende geluiden terug. Wan neer het jonge kind ontdekt zelf geluid te kunnen voortbrengen dan gaat het zichzelf herhalen en verder experimenteren. Herhalen anderen deze geluidjes dan ontstaat er een stimulerende wissel werking. In de loop van de tijd leidt dit op vol komen natuurlijke wijze tot het zingen en spreken. In de laatste week van januari gaan weer nieuwe en vervolggroepen van start onder ons motto ’Muziek voor de jongsten’. De kinderen (0-6 jaar) worden ingedeeld naar leeftijd en niveau. Zij maken kennis met ons muziekprogramma dat we in de afgelopen jaren voor hen ontwikkeld heb ben. Bent u nieuwsgierig geworden? Vraag onze folder of bel voor meer informatie: Muziekcentrum ’de Voorste Stroom’, 04242-83335, bgg 04242-83197. traal op het patiëntenserviceburo van het St. Eli sabeth Ziekenhuis. Er wordt door middel van folders aandacht besteed aan preventie en nazorg van kanker. Voorkomen Jaarlijks wordt bij ongeveer 50.000 mensen kan ker vastgesteld. Bij het onstaan van kanker gaat men er vanuit dat er niet een maar meerdere oor zaken kunnen zijn. In principe kan iedereen kan ker krijgen. Toch kunnen bepaalde leefgewoon ten ertoe leiden dat iemand een groter risico loopt om een bepaalde vorm van kanker te krijgen. Dit worden risicofactoren genoemd. Enkele beken de risicofactoren zijn roken, overmatig alcohol gebruik, bepaalde voedingsmiddelen, straling enz. In de folder ’Wat is kanker’ worden deze factoren uitgebreid beschreven. Om de gene- zingskansen van kanker te vergroten is vroege opsporing erg belangrijk. Daarom heeft het Voorlichtingscentrum Nederlandse Kanker bestrijding hierover ook folders geschreven. Lotgenoten Kanker is een woord dat bij vele mensen onpret tige gevoelens oproept en waar men het liever niet over heeft. Wanneer bij iemand de diagno se kanker gesteld wordt, betekent dit voor de pa tiënt en zijn omgeving angst, verdriet, onzeker heid. De geestelijke en lichamelijke belasting kan erg groot zijn, zowel voor de patiënt als zijn om geving. Het kan voor een patiënt veel betekenen contact te hebben met een lotgenoot, iemand die hetzelfde heeft meegemaakt. Die maar een half woord nodig heeft om je te begrijpen. In Neder land zijn 9 patiëntenverenigingen voor deze pa tiënten. - Vereniging van borstkankerpatiënten - Vereniging voor ouders van kinderen met kan ker - Nederlanse stomavereniging ’Harry Bacon’ - Stichting-Olijf (gynaecologische tumoren) - Ziekte van Hodgkin - Ziekte van Kahler - Vereniging voor jongeren met kanker - Vereniging voor stembandlozen - Hoofdzaken (hersentumoren) Patiëntenverenigingen geven informatie over de ziekte en men kan er terecht met vragen en pro blemen. Door het lotgenotencontact vinden men sen steun en bemoediging. De folders en adres sen van deze verenigingen liggen voor u op het patiëntenserviceburo Als u meer wilt weten over preventie of herken ning van kanker of u zoekt het adres van een pa tiëntenvereniging, kom dan langs op het patiën tenserviceburo. Het is geopend van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Op donderdag 30 januari a.s. heeft de heemkun dekring De Kleine Meijerij een bijeenkomst in Het Oude Nest in Oisterwijk (bij de kerk op De Lind). Om 20.30 uur spreekt Jan Scheirs aan de hand van dia’s en molenaarsvoorwerpen over Molens, Malen, Monumentenzorg Dr. J. Scheirs is coördinator van de Vrijwillige Molenaars van de Kerkhovense molen in Oister wijk. Voor de pauze stelt hij de verschillende ty pen molens, hun geschiedenis en de maaltech- niek aan de orde. Na de pauze komen de actualiteiten en de waar- De prijzen worden op 24 januari om 21.00 uur uitgereikt, op de open jeugd-avond van ’t Kwar tierke welke gehouden wordt in de Roef!- kantine. Tevens kunnen op die avond alle inge zonden meesterwerken worden bekeken. Jongens en meisjes: bedankt voor jullie leuke in zendingen en tot de volgende prijsvraag! Vrijdag 24 januari organiseert 't Kwartierke weer een OPEN AVOND. Deze is toegankelijk voor alle jongeren vanaf 12 jaar. Tijdens deze avond kun je van alles doen, bijv, darten, tafeltennis, kaarten of gezellig wat kletsen met je vriendin(nen) Dit alles vindt plaats in de kantine van het Roef!- gebouw. De avond begint om 20.00 uur en zal uiterlijk 24.00 uur afgelopen zijn. Er wordt tijdens deze avond overigens geen alcohol geschonken. Dus kom allemaal gezellig langs! de ter sprake van de bestaande molens in ons werkgebied: De Kerkhovense molen, de houten molen in Moergestel én het restant van de zes- kantige molen in Haaren. Ieder op hun eigen wij ze worden ze bedreigd door verval en desinteres se. Ook Berkel, Helvoirt en Esch hadden hun mo lens. Udenhout had er zelfs twee. Jan Scheirs draagt ook materiaal aan over de verdwenen mo lens in onze dorpen. Wist u dat er in Oisterwijk een watermolen stond bij Terborch, een in Heu- kelom, en aan de Haarenseweg? De gratis bijeenkomsten van De Kleine Meijerij staan open voor alle belangstellenden. (De Kleine Meijerij omvat Berkel-Enschot, Udenhout, Oisterwijk, Moergestel, Haaren, Hel voirt en Esch.) Voor alle jongeren tussen de 12 en de 30 jaar volgt hier een zeer belangrijke mededeling. Er staan een paar grote en interessante evene menten op de lijst van aktiviteiten, deze evene menten worden door de plaatselijke KPJ georga niseerd, en zijn voor iedereen toegankelijk. Op 24 januari gaan we met zijn allen midge tgol- fen in de Hercules in Diessen van 21.00-23.00 uur, vertrek om 20.30 uur bij D’n Tob. De laatste vrijdag van de maand, dit is op 31 ja nuari, weer een grandioze filmavond, aanvang 21.00 uur in D’n Tob. Toegang natuurlijk gratis. Skieën, skieën, wie heeft daar zin in? De KPJ organiseert een grandioos ski-race-party in de Beekse Bergen, en wel vrijdagavond van 21.30-23.00 uur. Jammer genoeg zijn wij ge noodzaakt om voor deze aktiviteit een kleine bij drage te vragen. Kosten: 10,- p.p. vrij skieën 16,- p.p. met leraar skieën Liefhebbers moeten zich voor 3 februari opge ven bij Aron, tel. 2575. Op 14 februari gaan we met z’n allen kegelen in Oirschot van 22.00-24.00 uur. Vertrek om 21.30 uur bij D’n Tob. I.v.m. jeugdige deelnemers vertrek vanaf het KPJ-gebouw D’n Tob dit i.v.m. vervoer. Tot ziens bij deze aktiviteiten! KPJ jongerenwerk moergestel /Tl' ttn <-OiC

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 9