Goede conditie erg belangrijk Wintersportvakantie wint aan populariteit i I Goed gekleed de sneeuw in Wijs op reis is verstandig ■ith ■p Wintersport llln I f EERST OP SKIGYM EN DAN PAS OP VAKANTIE BIJNA ANDERHALF MILJOEN MENSEN OP ZOEK NAAR SNEEUW Borduursels Reisverzekering Annulering Omslachtig MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 22 JANUARI 1992 PAGINA 10 Skikleding moet praktisch en weerbestendig zijn De ANWB voorziet een grote Naar verwachting de helft van winter- I toonbare overmacht niet door gaan van een door de reiziger waarden zijn strikt. Een reeds slechts in noodgevallen. De kans op een lelijke smak is bij een matige conditie groot. De ANWB en de diverse sport scholen weten hoe dergelijke ongelukken voorkomen kun nen worden. Laatstgenoem den geven lessen skigymnas- tiek, waar de basisbewegingen geleerd worden. Een goed ge trainde skiër geniet optimaal van het sprookjeslandschap én de piste. Bij de ANWB zijn alle adressen bekend waar skigymnastiek gegeven wordt. Ook de plaat selijke sportverenigingen ge ven graag informatie over ski gym. De meeste vakantiegangers (70 procent) gaan met de auto naar hun plaats van bestem ming. Van de bus wordt door ongeveer 20 procent gebruik gemaakt, terwijl de trein naar schatting acht procent van alle wintersporters vervoert. Skikleding uitzoeken is een leuke bezigheid. In de sport zaak wordt alvast vooruitge leefd op de sneeuwvakantie die binnenkort gaat begin nen. Behalve praktisch, moet de kleding ook weerbesten dig zijn. De brochure ’Wijs op rejs’ is gratis af te halen bij postkan toor en bibliotheek. Eenmaal teruggekeerd in ei gen kikkerland, kan het ski- jack goed dienst doen als win terjas. Ook de pullis die onbe twist deel uitmaken van de skikleding, kunnen in de win ter doorgedragen worden. tenslotte een winddichte, wa terafstotende laag. Fraaie stiksels, dubbele kra gen, labels en borduursels ma ken dat de sportieve kleding er bijzonder uitziet. In combina tie met trendy mutsen en dito handschoenen wordt de ski- collectie gecompleteerd. rijkste veroorzakers van ski- blessures is. Enthousiast van start gaan, is voor de meesten een vanzelfsprekendheid. Fit blijven en volhouden, is een tweede. Zomaar wat beweging is voor een actieve wintersportva kantie niet voldoende. Skiën stelt immers totaal andere ei sen aan uw lichaam dan bij voorbeeld wandelen, gymmen of zwemmen. Met name de beenspieren en de knieën krij gen het zwaar te verduren. Bij langlaufen komen daar de ar men nog eens bij. Dan het element zuurstof. Op woeste hoogten tussen de 1000 en 2500 meter is de concentra tie zuurstof in de lucht lager. Vermoeidheid treedt hierdoor eerder op. Het tijdperk van de overall is eigenlijk voorbij. Combineren is vandaag de dag het sleutel woord. Blousons, broeken, lange jacks, parka’s en wind jacks van goede kwaliteit kun nen op alle mogelijke manie ren gecombineerd worden. Wintersportvakantie is populair bij de Nederlanders. Volgens de ANWB trekken het komend seizoen zo’n 1 miljoen 350.000 sneeuwliefhebbers naar onder meer Oostenrijk, Zwitserland. Duitsland en Frankrijk. Ten opzichte van het vorig seizoen is dat een stijging van 5 a 7 procent. Wie zich fit voelt, staat per de finitie steviger op de latten. Het blijkt namelijk dat ver moeidheid één van de belang- maart naar de sneeuw. Dat be tekent dat er in de krokusva kantie veel verkeersdrukte kan ontstaan op de wegen. Deze mensen komen terug met één gedachte: dit zal ons nooit meer gebeuren. Het spreekwoord 'door schade en schande wordt men wijs’ klopt. Maar een mislukte ski vakantie is dat eigenlijk niet waard. Het Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft daarom de brochure ’Wijs op reis’ uit gebracht met tips, ideeën en adviezen over onder meer geld, cheques, reispapieren, verzekeringen en hulp in het buitenland. De kleuren voor de skimode staan onder spanning, ze moe ten de donkere dagen lichter maken en de zonnige dagen nog meer glans verlenen. Een moderne reisverzekering is een stukje maatwerk. Ze dekt in groepen of apart ziek tekosten, verlies, beschadigin gen, diefstal van bagage en kostbaarheden, invaliditeit en de kosten bij overlijden. Een reisverzekering kan ge heel of gedeeltelijk zijn ver pakt in een lidmaatschap of in de aanschaf van een dienst. Cheques en credit cards kun nen ’binnen de prijs’ verze kerd zijn tegen verlies en dief stal. Alle verzekeraars zijn in het bezit van fraaie brochures waarin meer informatie wordt gegeven over wat te verzeke ren en hoe te claimen. Vraag uw verzekeraar ernaar. Zonder lichamelijke voorbe reidingen op wintersport gaan, is niet zo’n best idee. De kostbare vakantie kan dan eenvoudig uitlopen op een grote teleurstelling. Skiën vraagt namelijk om een ge degen conditie. Vakantie in de sneeuw is niet voordelig. De toerist dient re kening te houden met een ge middelde prijsstijging van zijn/haar vakantie van 3 tot 5 procent. Lichtpuntje in dit al les zijn de Oost-Europese lan den, waar een wintersportva kantie, in vergelijking met de reguliere wintersportgebie den, aanzienlijk goedkoper is. Een slimme skiër gaat eerst op skigym en pakt daarna pas zijn koffer. sneeuw om ter plaatse aan al pineskiën te doen. Langlaufen is bij 225.000 mensen populair. Oostenrijk is het meest popu laire skigebied. Naar verwach ting 60 procent verblijft hier een week of langer. Zwitser land en Duitsland worden j door 15 procent bezocht en drukte in de krokusvakantie. Frankrijk door 5 procent. De meeste Nederlanders (950.000) trekken naar de Wie een reis boekt bij een reis bureau wordt vrijwel automa tisch al gewezen op de annule ringskostenverzekering. Dat iseen wat duur woord voor het verzekeren van de geldelijke gevolgen van het door aan- I ten. Of omdat ze pech krijgen met de auto die geen contro- lebeurt heeft gehad. alle wintersporters vertrekt tussen half februari en half Maar liefst 1,35 miljoen Ne- I derlanders zijn van plan de besneeuwde bergen te bekijken én te bestijgen. Skikleding aantrekken voor I Doordragen een lange toer is behoorlijk omslachtig. Van binnen naar buiten moet eerst een vocht- doorlatende laag en een absor berende laag worden aange trokken. Vervolgens een laag die de warmte vasthoudt en Helaas wordt de i sportvakantie ook dit jaar voor velen niet wat ze er zich reeds geboekte reis. De voor- van voorgesteld hebben. Om dat ze niet alles goed hebben bestelde reis en (ten dele) geregeld. Omdat ze geen reis- vooruit betaalde reis niet laten verzekering hebben afgeslo- doorgaan zonder kosten kan

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 10