00 BROODJES Moergestelse Winterloop SLAGROOMSOESJES PEPERKOEK eigengebakken :OTOGPAFIE ’Gewonden-Insigne voor J an van Kerkoerle PER 100 GRAM DOOSJE BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Q=L KOUWENBERG SELECT SNELPRINT* VANDAAG GEBRACHT MORGEN KLAAR... Wilt u een bakker aan de deur? Wij hebben verse produkten te kust en te keur! Zonnebloem- vacanties: ook voor U Tentoon stelling in de bibliotheek Het armbestuur van Moergestel in de vorige eeuw Uitnodiging voor alle vrouwen van Moergestel fe- per stuk Telefoon 013-424177 Hoevenseweg 55 KODAK SELECT. KWALITEIT, SNELHEID, ZEKERHEID Alleen bij: CHRIS VAN DE BIJGAART Het is al ’n tijdje geleden, zaterdag 5 oktober om precies te zijn, dat Jan van Kerkoerle, Korenstraat 22, het Gewonden-Insigne kreeg opgespeld in de kazerne van ’De Limburgse Jagers’ te Venlo. Kermis een volksvermaak in de schijnwerpers I Het Knopig Helmkruid 51 I Op een mooie zomerdag liep ik in Nemelaer- Zondag 19 januari 1992 Inschrijven 1 0 stuks 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 15 JANUARI 1992 PAGINA 7 an :in: ■an 3?5 3?° M H I I U irM gd )Ol 00 er bij 5a, en is as an Ie- op St. nj- nj- 'P- rk- 3St De oud-Moergestelnaar A.P. Wolfs is gedoken in de archieven van het Moergestelse armbestuur en heeft daarover een aantal artikelen geschreven, waarvan de eerste is verschenen in het nieuwe nummer van ’de Kleine Meijerij’. Dit behandelt de armenrekening over 1806-1807 en geeft een overzicht over de inkomsten en uitgaven, waar van vooral de laatste aan armenzorg zijn besteed. Andere artikelen uit dit nummer behandelen een middeleeuwse Mystica uit Oisterwijk, de oude Wilhelminabomen te Berkel-enschot, archief bronnen over onze omgeving in het Katholiek Documentatiecentrum te Nijmegen en het kasteel van Oisterwijk. Boekbesprekingen en een vraag naar oude gebruiken besluiten het num mer, dat ad. 7, verkrijgbaar is bij de Spar- Mart aan het Rootven en bij de V.V.V. te Oister wijk. st iet! JS’ to- ier iui- jur rt) Hl Al ie- ar. ick rst •iet :e! ie- Ml Kodak =- SELECT Rootven 26, Moergestel, Telefoon 04243 -1421 De Nationale Zonnebloem organiseert jaarlijks speciale vacanties voor langdurige zieken - lichamelijke gehandicapte- en lichamelijke hulp behoevende Ouderen, namelijk de Regionale Va cantieweek. Ongeveer 20 personen uit onze eigen regio kun nen deelnemen aan de Regionale Vacantieweek in Lemele in de week van 23-28 maart. Aan de ze vacantieweek mogen 3 gasten uit Moergestel deelnemen. De vacanties worden begeleid door ’n hoofdverpleegkundige en vrijwilligers. De va- cantieverblijven zijn aangepast voor rolstoelge bruikers etcetera. Mocht U voor de regiovacan- tie in aanmerking willen komen, neem dan zo spoedig mogelijk contact op met mevr. J. van Beers tel. 2368, mevr. C. van de Loo tel. 1492 of mevr. J. Beerens tel. 2376. Op een van deze adressen kunt U terecht voor nadere inlichtingen omtrent kosten en het ver krijgen van ’n aanmeldingsformulier. Verder zijn er nog de groepsvacanties - vacanties voor echt paren waarvan één der partners langdurig ziek is en verpleging nodig heeft, ook voor thuiswonen de echtparen waarvan één der partners demente rende is. Gezinsvacanties in bungalows, voor ge zinnen waarvan één van de gezinsleden lichame lijk gehandicapt is, en vacanties met het hotel schip zowel varende in Duitsland als in Neder land (ook voor bedlegerige gasten). Vacantiegid- sen hiervoor kunt U aanvragen bij het secretari aat Stokske 4 tel. 2376. Van woensdag 15 januari tot en met dinsdag 28 januari is in de Openbare Bibliotheek Moergestel een expositie over kermis te zien. Ongeveer dui zend jaar geleden werden de eerste kermissen ge houden. In de tentoonstelling ’Kermis een volks vermaak in de schijnwerpers’ van het Informa tiecentrum Volkscultuur wordt ingegaan op een aantal aspecten uit de geschiedenis van de kermis in Nederland. Kermis is een verbastering van het woord kerk mis. Een kerkmis was een religieus feest naar aanleiding van de wijding van de kerk of de feest dag van de schutspatroon van de kerk. Toch is de kermis van oorsprong niet alleen religieus feest. Jaarmarkten en oogstfeesten waren veel be- langrijker aanleidingen om kermis te vieren. Kermis heeft een belangrijke sociale funktie. Zo worden alleen in Nederland al meer dan 2000 kermissen per jaar gehouden en deze worden be zocht door vele miljoenen mensen. In het verle den was de kermis naast een plaats waar men zich kon vermaken ook een belangrijke bron van in formatie over van alles en nog wat. Zo waren er tenten waar vrouwen aan de hand van een pop konden zien hoe de geboorte van een kind in zijn werk ging. Nieuwe uitvindingen werden op de kermis aan het grote publiek getoond. Zo kon je op de kermis al in een auto plaatsnemen terwijl er op straat nog nauwelijks auto’s reden. Boven dien werden op de kermis nieuwe vormen van amusement geïntroduceerd als het circus, de die rentuin en de bioscoop. Op de tentoonstelling zal ook aandacht besteed worden aan de kermisex ploitanten en de bezoekers. Hoe kwam men in de negentiende eeuw bijvoorbeeld aan geld om ker mis te vieren en wat zijn vrijersmarkten? Tenslotte wordt een tot nu toe nauwelijks onder zocht aspect van de kermis behandeld, namelijk de kermisdecoratie. De wijze waarop draaimo lens zijn beschilderd zegt iets over de tijd waar in ze populair waren en ook op de kennis heeft men te maken met mode. Topfiguren en striphel den volgden elkaar in snel tempo op. De tentoonstelling is gratis toegankelijk tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Tot ziens in de bibliotheek. Verschillende jaren al organiseerde de K.V.O. voor alle vrouwen uit Moergestel de cursus ’vrouw en politiek’. Na alle onderdelen uit ons politiek bestel behandeld te hebben, kozen we dit jaar als onderwerp ’leefbaarheid op het plaateland ook een vrouwenzaak!!!’ Wat verstaan we onder leefbaarheid? Onder andere woonomgeving, huisvesting, werk en scholing, verenigingsleven, verkeersveiligheid, verhouding overheid- burgers, mobiliteit en sociale veiligheid. Hoe er varen vrouwen hun woomomgeving? Samen met de Heer Paul van Weenen die met ons deze cur sus verzorgd willen we praten over deze onder werpen en zo een inventarisatie maken over de knelpunten in ons dorp. Deze cursus is gepland op de maandagen 27 januari en 3 en 10 februari om 20.00 uur in de bovenzaal van de Boe renbond. Opgaven en info: mevr. R. de Kruyf tel. 2575, mevr. D. de Brouwer tel. 1873 of mevr. J. Her- mus tel: 3665. Het moment waarop Jan het ’Gewonden-Insigne’ krijgt opgespeld. Het ’Gewonden-Insigne’ werd nog niet zolang geleden ingesteld door het Ministerie van Defen sie. Officieel gaat het in de ministeriële nota die aan de totstandkoming van dit insigne ten grond slag heeft gelegen om ’een ingesteld draaginsig- ne om daarmee respect en dank te betonen aan alle veteranen die geleden hebben onder lichame lijke gevolgen van hun plichtsvervulling onder oorlogsomstandigheden. Dit insigne kan worden toegekend aan iedere (gewezen) militair die na 9 mei 1940 in oorlogstijd verwond is’. Om kort te gaan: dat was o.a. bij Jan van Ker koerle het geval. Hij werd tijdens zijn 2-jarig ver blijf in Indonesië getroffen door een granaat- I met Johan van Oosterhoud Zuid. Je bereikt het terrein via de Kievitsble- I kweg. Het gebied, dat eigendom is van Brabants I Landschap herbergt veel soorten kruiden. Om I over de vogelrijkdom maar niet te spreken. I Mocht u lid zijn van genoemde Stichting slaat u I de pagina’s 117 tot en met 121 van het Handboek I van het Brabants Landschap er maar eens op na. I Genietend van al het moois, dat de natuur ons I biedt, ontdekte ik een voor mij onbekende plant. I Ik nam een stukje mee naar huis om het met be- I hulp van de nieuwe Geïllustreerde Flora van I Thieme (waarin 2400 Europese plantensoorten I worden beschreven) te determineren. I ’t Bleek het Knopig Helmkruid te zijn. Pas toen I ik met een loupe de bloempjes bekeek zag ik hoe I schoon ze waren. De kleine bloemen zijn groenig I met een paarsbruine bovenlip..Net kleine hollet- I jes met een dakje. Ze zijn niet groot, slechts 7-9 mm lang en de kelkslippen hebben een smalle, vliezige rand. De plant hoort thuis bij de Helmkruidfamilie. Deze familie telt zo’n 120 soorten. De licht be haarde stengels van het Knopig Helmkruid zijn rechtopstaand en vierhoekig. De tegenoverstaan de bladeren zijn eirond tot lancetvormig. Uit de bladoksels groeien lange stelen met bloemtrosjes. Het Knopig Helmkruid komt algemeen op voch- tige en voedselrijke plaatsen voor en bloeit van juni tot september. Het kruid bevat geneeskrach- tige bestanddelen. Beste sportvrienden, Op zondag 19 januari a.s. organiseert Sport school ’Physique’ in samenwerking met sportve reniging ’Roef! voor de 7e keer een winterloop rondom het terrein van sportcomplex ’Roef! in Moergestel. Er is een parcours uitgezet over 2,5 km en is ver keersvrij en loopt zowel over zandpad als verhar de weg. Het programma is als volgt: 11.00 uur: Start voor de TRIMLOOP. De recreanten'kunnen naar eigen keuze 2,5 km; 5 km; 7,5 km of 10 km lopen. De tijd wordt opgenomen en ieder krijgt een tijd- briefje en een herinnering. 11.00 uur: Start voor JEUGDWEDSTRIJ DEN over één of twee ronden dus 2,5 km of 5 km. Voor elke leeftijdscategorie zijn medailles te verdienen. Categorie: 5-7 jaar, 8-9 jaar, 10-12 jaar en 13-16 jaar. 12.30 uur: Start voor de WEDSTRIJDLOOP over 10 km, zowel voor dames als heren, senio ren als ook voor veteranen. Voor de eerste drie dames en heren zijn prijzen beschikbaar: Voor veteranen ook bij voldoende deelname. 12.30 uur: Start voor de TEAMLOOP over 10 km of 5 km! Dit wordt een gecombineerde loop, tegelijkertijd met de 10 km-wedstrijd. Elke loopgroep, atle tiekvereniging, sportschool etc. die met minimaal 4 personen inschrijft dingt automatisch mee naar de ’Roef!’ wisseltrofee voor de 10 km. Voor Moergestelse verenigingen en gelegen- heidsteams kan men als team inschrijven voor de 5 km en strijden voor de ’Physique’ wisseltrofee! Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 voor de jeugd t/m 17 jaar en 5,- voor personen van 18 jaar en ouder. Voor de teamloop geldt: inschrijven per team met minimaal 4 lopers. P.S. Er kunnen dus meur mensen inschrijven per team. De snelste vier tellen mee voor het klasse ment. Voor iedere deelnemer is een herinnering be schikbaar! Inschrijven vindt plaats in de kantine van Sport- vereniing ’Roef!’. Informatie bij Jaap de Groot, 04243-3459; Ad Schoenmakers, 04243-3238 of bij Sport- en Ge zondheidscentrum ’Physique’, 04243-2672. scherf in zijn schouder, waardoor hij ’n aantal weken moest worden verpleegd in een hospitaal te Soemarang. Tijdens een reünie van het 5-6 Regiment Infan terie ’De Zwarte Panter’ (ondertussen is die naam omgedoopt in ’Limburgse Jagers’) kreeg Jan, evenals 17 collega’s, het insigne opgespeld door oud-staatssecretaris Drs. D. van der Mei, eveneens een oud-Indiëganger en voorzitter van het reünie-comité. Bij die officiële gelegenheid te Venlo was ook burgemeester ter Veer aanwezig. Het insigne is vergezeld van ’n draagspeldje dat Jan op zijn kolbertjas draagt. Onze hartelijke felicitaties.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1992 | | pagina 7