Vuurwerkproject Buro Halt Tilburg e.o. 1991-1992 Watertanden op Autovisie ’92 Beste productievaars van Noord-Brabant in Moergestel VANDALISME IS ZÓÓÓ KINDERACHTIG. Voorbereiding Emancipatienota Moergestel 't bovendien slachtoffers vallen. ;tel 1 o JAAR Jarig maar (nog) niets te vieren Hybriden Wat is wel en niet toegestaan met vuurwerk? Op alle andere tijden is vuurwerk verboden!!! Eind februari van dit jaar heeft het ge meentebestuur van Moergestel een oproep gedaan aan de plaatselijke vrouwenorganisaties, politieke partij en en niet gebonden vrouwen om te komen tot het instellen van een vrou- wenberaad. Lex over het DFN en suikerziekte Gewone Haltzaak 20 december tot en met 5 januari in Autotron Rosmalen Geen Halt, wat dan? Openingstijden De feestelijke periode rondom de kerstdagen en de jaarwisseling is voor velen helaas ook een tijd van irritatie en ergernis; vooral het veel te vroeg afsteken van vuurwerk, zodat al vanaf begin november op de meest on verwachte momenten geknal te horen is. Helaas blijft het vaak niet alleen bij irritatie en ergernis maar kunnen er door gevaarlijk vuurwerkgebruik Doelstellingen Duur Aanpak Bezoekerscentrum Óisterwijk Aquarellen en tekeningen in Bezoekerscentrum Óisterwijk pfgVOOR glAB^S I A6 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 11 DECEMBER 1991 PAGINA 7 Een wel hele bijzondere categorie wordt gevormd door de hybriden. Letterlijk betekent hybride, kruisingsprodukt. De auto’s die onder deze noe mer worden samengebracht zijn allen afgeleid van gewone auto’s die men op de weg tegenkomt. Ze onderscheiden zich echter door enkele tech nische bijzonderheden. De TVR S3C V8 is te be- woneren, evenals de Caterham 4x4 (door Auto visie zelf gebouwd), de smaakolle Jensen Coupé, de Citroen SM (met Masarti-motor) en de in Ne derland onbekende Ginetta G33. Vuurwerk mag worden verkocht op: maandag 30 december 1991 van 5.00 tot 18.00 uur; dinsdag 31 december 1991 van 5.00 tot 17.00 uur. Vuurwerk mag alleen voorhanden zijn of afgestoken worden: - maandag 30 december 1991 van 8.00 tot 20.00 uur; - dinsdag 31 december 1991 na 8.00 uur; - woensdag 1 januari 1992 vóór 02.00 uur. Natuurlijk is het binnen deze tijden verbo den om vuurwerk af te steken als er scha de of gevaar voor mens en dier optreedt. GIRO 5766 t.n.v. DFN AMERSFOORT Het DFN is jarig. Maar 300.000 diabeten in Nederland - en een half miljoen over tien jaar als we niets doen - is geen reden voor een feestje. Die onrustba rende toename moeten we stoppen. Dat kan alleen door onderzoek. Daar willen we het Diabetes Fonds Neder land toch wel bij helpen? Wanneer jongeren vuurwerk afsteken waardoor schade wordt veroorzaakt of gevaar voor anderen ontstaat, is dit een gewone Halt-zaak. Dit bete kent dat deze jongeren tweemaal op gesprek ko men en daarna tussen de 4 en 25 uren gaan wer ken en de eventuele schade moeten vergoeden. Afgezien van de vuurwerkprocedure kunnen jon geren die zich schuldig hebben gemaakt aan veel voorkomende kriminaliteit door de politie verwe zen worden naar Halt. Enkele voorbeelden hier van zijn: vandalisme, vernieling, graffiti, (win keldiefstal en eenvoudige mishandeling. ’Mina 76’ van het M.R.Y.-veeslag, gefokt door en eigendom van de gebroeders Hoo- semans aan de Waterhoef straat te Moergestel, behaalde een topproductie in haar leef tijdsklasse van 2 jaar, de hoogste van Noord-Brabant. In 308 dagen produceerde zij: 7.971 kg melk met 5,09 vet en 3,93 eiwit, is 2.334 vet- en eiwit-grammen per dag. De vader is Antoon, een M.R.Y.-stier. Wanneer jongeren aan de politie te kennen geven niet aan de Halt-vuurwerkprocedure te willen meewerken of als de zaak bij Halt fout loopt, wordt het mini-proces-verbaal opgestuurd naar Justitie. De jongeren krijgen dan een fors verhoogde boe te door het Openbaar Ministerie aangeboden. De boete is voor jongeren onder de 16 jaar 60,- en voor jongeren van 16 jaar en ouder 100,-. Autovisie ’92 is van 20 december tot en met 5 ja nuari dagelijks geopend (met uitzondering van eerste kerstdag, woensdag 25 december) van 11 tot 17.00 uur. De entreeprijs bedraagt voor vol wassenen 12,50; voor kinderen van 4 tot 12 jaar 10,-. NB: Tijdens de tentoonstelling Autovisie ’92 is ook het, totaal nieuw ingerichte ’Huis van de Toekomst’ - geheel in kerstsfeer - voor publiek geopend. In dit huis stapt de bezoeker regelrecht de 21e eeuw binnen. Vermaarde architecten, de signers en internationaal opererende bedrijven geven een verrassende en vaak gedurfde visie op wonen, werken, leven en communiceren in de volgende eeuw. In de ’Zonnegarage’ wordt een visie gegeven over het vervoer in de 21e eeuw en belicht vele aspecten over milieu en communia- tie. ROSMALEN - De laatste weken van het jaar staan traditiegetrouw in het teken van: kaarslicht, kerstkrans, engelenhaar, oliebollen... Het is ook de periode voor het maken van gezellige uitstap jes met het hele gezin. Voor de derde keer vindt er in Autotron Rosmalen de tentoonstellingg Au tovisie plaats; een evenement dat op geen enkel aktiviteitenlijstje mag ontbreken. De tentoonstelling Autovisie ’92 is een initiatief van het bekende autoblad Autovisie en wordt in samenwerking met Autotron Rosmalen gehou den. De auto’s die van vrijdag 20 december tot en met zondag 5 januari de bezoekers het water in de mond zal doen lopen, zijn allen om ten minste één reden heel bijzonder. De geëxposeer de auto’s worden thematisch gepresenteerd. Een goed voorbeeld van de themapresentatie vor men de extreem luxe supersedans. Eén van de van alle luxe voorziene bolide is de in ons land vrijwel onbekende Bristol 411 MK V. Ook de krachten van de bekende GTI’s worden de komende weken in Rosmalen gebundeld. Alle bekende merken die deze wolven in schaapskleu- ren produceren, hebben toegezegd modellen naar de tentoonstelling af te vaardigen. De super-krachtpatsers met zogenaamde mid denmoter worden vertegenwoordigd door onder andere: de Lamborghini diablo, de Ferrari F40, de Ford GT 40, de Honda NSX en de Ferrari 348. Aangezien er onder de jongeren nu alweer volop vuurwerk voorhanden is, hebben de afdeling Jeugdzaken van de gemeentepolitie Tilburg en Buro Halt Tilburg e.o., evenals voorgaande ja- ren, weer een speciaal voorlichtingsprojekt over vuurwerk opgezet. Een bijdrage leveren aan: - het tenigdringen van overlast veroorzaakt door vuurwerk; - jongeren bewust maken van de consequenties van onjuist vuurwerkgebruik; - het lik-op-stuk beleid. Ook dit jaar doen alle gemeenten die aangesloten zijn bij Buro Halt weer mee. Te weten: Tilburg, Alphen en Riel, Berkel-Enschot, Diessen, Don gen, Drunen, Gilze en Rijen, Goirle, ’s Graven moer, Heusden, Hilvarenbeek, Hooge en Lage Mierde, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Moer gestel, Óisterwijk, Oost-, West- en Middelbeers, Udenhout en Waalwijk. Jongeren kunnen vanaf 18 november 1991 tot 18 januari 1992 door de politie naar het vuurwerk project worden verwezen. Jongeren van 12 tot 18 jaar, die vuurwerk voor handen hebben of afsteken buiten de toegestane tijden, krijgen een mini-proces-verbaal en wor den naar Halt verwezen. Halt hanteert een versnelde procedure. De pro cedure bestaat hieruit dat de jongeren, als ver vanging van een boete door Justitie, 1 uur een edukatief programma van Halt moeten volgen en 3 uren moeten gaan werken. Het edukatieve pro gramma bestaat o.a. uit het kijken naar een vide ofilm over de eventuele gevolgen van gevaarlijk vuurwerkgebruik. Daarnaast moeten er enkele opdrachten worden gemaakt door de jongeren. De werkzaamheden zullen veelal bestaan uit opruim- en schoonmaakwerkzaamheden en het wordt uitgevoerd in de betreffende gemeente waar de jongere het mini-proces-verbaal heeft ge had. Als deze procedure door de jongere goed is afge rond, is het mini-proces-verbaal ’goedgemaakt’ en komt het niet meer bij politie of justitie. Van 8 december tot en met 17 januari exposeert Trees van de Leur-Pel aquarellen en tekeningen in het Bezoekerscentrum van Natuurmonumen ten te Óisterwijk. Trees van de Leur, geboren in 1933 te Hilver sum, volgde, na een onderwijsopleiding, ver schillende cursussen tekenen en schilderen, waaronder eertijds aan de vrije academie te Hel mond de lessen van professor Hemady. De sfeer, die uitgaat van bloemen, bessen en bos vruchten, probeert ze in aquarellen te vangen. Ook het thuis uitwerken van vluchtige schetsen in de vrije natuur boeit haar zeer. Uit het ten toongestelde werk blijkt dan ook zowel haar lief de voor de natuur als het pure schilderplezier. Openingstijden: Het Bezoekerscentrum is geopend van dinsdag t/m zondag van 10.00 tot 17.00 uur; op maandag is het centrum gesloten; op 25 en 26 december en 1 januari is het centrum geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Tijdens een eerste bijeenkomst in april heeft de burgemeester aan een tiental vrouwen, afgevaar digden namens de vrouwenorganisaties en de po litiek, verteld dat het gemeentebestuur emanci patiebeleid wil gaan voeren. Daarvoor moet een nota komen, die bij voorkeur in samenwerking met een vrouwenoverleggroep wordt opgesteld. In deze nota kan door de vrouwen worden aan gegeven welke knelpunten op verschillende ge meentelijke beleidsterreinen aanwezig zijn en welke maatregelen hiervoor moeten worden ge troffen om de emancipatie binnen Moergestel te bevorderen. In julie heeft de gemeenteraad ingestemd met het voorstel om een emancipatienota op te laten stel len door het Vrouwenoverleg Moergestel in nau we samenwerking met het gemeentebestuur en de ambtenaren. Het vrouwenoverleg, bestaande uit vertegen woordigsters van de Katholieke Vrouwen Orga nisatie (2), de Verenigde Nederlandse Katholieke Vrouwen (1), CDA (2), WD (1), SPM (1), PGB (2), een niet georganiseerde vrouw en een ge meenteambtenaar van de afdeling Welzijn, is daarna van start gegaan met ondersteuning van de provincie. In de afgelopen tijd zijn onderwerpen besproken die in de nota aan bod zullen komen, zoals: - wat versta je onder emancipatie; - wat wil je binnen Moergestel bereiken op het gebied van emancipatie; - wele rol vervult de gemeente daarin; - op welke beleidsterreinen kan de gemeente ac tief zijn, en - aan welke onderwerpen denk je dan. Te denken valt hierbij aan onderwerpen, zoals: het betrekken van vrouwen bij woningbouw, -toewijzing en woonomgeving; maatregelen om de veiligheid op straat te ver beteren; het voeren van een aktief herintredersbeleid; meer voorzieningen treffen voor kinderop vang; het bevorderen van een goede bereikbaarheid in de regio. Binnenkort komt aan de orde welke beleidster reinen van de gemeente als eerste zullen worden uitgewerkt. Dat betekent dat wordt onderzocht per beleidsterrein of er al iets aan emancipatie wordt gedaan, en zo ja, wat en is dat voldoende, en zo nee, wat de gemeente daar aan moet en kan doen. Via ’Moergestel-Nieuws’ zult u op de hoogte worden gehouden van de aktiviteiten van het vrouwenoverleg. Ideeën of suggesties van uw kant zijn van harte welkom. Het postadres van het Vrouwenoverleg Moergestel is het gemeen tehuis. Ook kunt u kontakt opnemen met on derstaande personen. Namens het Vrouwenoverleg Moergestel, Carine Gerlach, voorzitter, tel. 2595; Julia Burgers, secretaris, tel. 3597.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 7