Algemene Beschouwingen PGB 1992 3 R 77 )e korte spanne tijds welke ligt ussen de vaststelling van de be- ;roting 1991 (31 januari 1991) en Ie aanbieding van de begroting 992 (12 september 1991) is mo- ;elijk debet aan het feit, dat de oorliggende begroting niet over- oopt van creativiteit. iet in de vorige begroting met eel verve aangekondigde 'drie poren-beleid' is als zodanig gere- luceerd tot een louter boekhoud- undig stuk. 14 flOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 PAGINA 15 PGB-fraktievoorzitter Noud Smits r r r /ij moeten constateren, dat veel ideeën en/of vorstellen te weinig onderbouwd zijn en voor at betreft de financiën te veel is uitgegaan van vgeheten 'natte vinger-werk'. Zouden de meerkosten voor het openbaar basis onderwijs niet - middels de zogenaamde over schrijdingsregeling - ten goede kunnen komen aan laatstgenoemde scholen? Inzake privatisering in zijn algemeenheid willen wij stellen, dat het een goede zaak is om voor de gemeente onrendabele projecten af te stoten, mits daarover tussen partijen in redelijkheid overeenstemming bereikt kan worden. Wij be treuren het, dat - na herhaalde verzoeken om be handeling in desbetreffende commissies - pas in de vergadering van 24 oktober jl. voorstellen m.b.t. sportaccommodaties aan de Raad zijn voorgelegd. Een voorbeeld van een talmend be leid. Inhoudelijk zijn wij in evengenoemde ver gadering nader op Uw voorstellen ingegaan. Welke initiatieven heeft Uw College genomen met betrekking tot privatisering van de sportzaal? Gebleken is, dat ten behoeve van de sportzaal een bedrag van f 200.000,- is opgenomen. Ter zake de eventuele aanpassingen aan de eisen des tijds zal eveneens een bedrag opgenomen dienen te worden. Zulks is niet gebeurd. Graag zouden wij iedereen van harte willen dankzeggen voor de wijze waarop hij of zij een bijdrage heeft geleverd aan de leefbaarheid van ons dorp. Wij denken daarbij aan de vrijwillige brandweer, aan de vele vrijwilligers die zich steeds weer met grote energie inzetten in bestu ren van verenigingen en anderszins en van wie op termijn de nodige creativiteit verwacht wordt om met minder geld hetzelfde niveau te blijven halen, aan de gemeentesecretaris met zijn amb tenaren, aan Uw College en aan de collegae- raadsleden. open voor ideeën en gedachten als besturen ons daarmee benaderen. Sterker nog: het is onver standig om daarmee te wachten. Je hebt dorpen waar men het kruit droog wil houden voor als het menens wordt. Ze bereiken echter veel meer door nü al bij ons hun stem te laten horen. Dan kunnen we dat in ons advies mee laten wegen.' Terzake Uw saneringsoperatie zouden wij de na volgende opmerkingen willen plaatsen: - de bezuiniging op de subsidies tot een bedrag van f 25.000,- wordt niet gehaald. De vereni gingen en instanties die met Uw bezuinigin gen geconfronteerd worden, moeten - wil het niveau op peil blijven - zich extra energie ge troosten om de activiteiten met hun leden uit gevoerd te krijgen; - het 'schrappen' van schoolzwemmen dient niet alleen opgevangen te worden door meer gebruik in de sportzaal, maar tevens met meer urenvergoeding voor de vakleerkracht; - het geen doorgang vinden van de hondenbe lasting als doelbelasting - anders dan een fis cale maatregel om geld binnen te krijgen - moet in het licht van het milieu als een slech te zaak ervaren worden; - de procentuele verhogingen met betrekking tot hinderwetsleges en rioolrechten alsmede die van rijbewijzen en paspoorten belopen de ran ge van 25% - 33%! In de beheersbegroting is terzake het uitvoe ringsplan milieu een bedrag opgenomen ter grootte van f 38.000,-. Welke onderbouwing heeft geleid tot het concreet noemen van dit be drag? Met betrekking tot bestrijding 'kleine criminali teit' wordt een extra bedrag op de begroting op genomen van f 5.000,-. Indien vaststaat, dat de bron van veel vandalisme in ons dorp terug te voeren is tot bepaalde lokaties, dan moet niet al leen dèèr de zaak aangepakt worden, maar te vens moet daar dan de rekening gepresenteerd worden. Aangaande het bereikbaarheidsplan Zuid-Oost Brabant hebben wij kunnen lezen wat Gedepu teerde J. de Geus opmerkte tijdens de manifes tatie rond het 25-jarig bestaan van het S.M.B. (over bezuinigingen gesproken....). Het lijkt ons Hoe staat het met de privatisering van het volkstuinencomplex? Wat gebeurt er met het Vita-trimparcours? Met genoegen hebben wij mogen vaststellen, dat het vrouwenberaad voortvarend door de Moer- gestelse dames ter hand genomen wordt. Met waardering horen wij daarbij spreken over de in breng van de zijde van de ambtenaar, die voor onderstreuning zorgt. Hoe en in welke mate is de bestuurlijke inbreng zichtbaar? Een notitie m.b.t. het gemeentelijk woningbedrijf wordt in 1992 in het vooruitzicht gesteld. Kunt U nu reeds aangeven in welke richting deze no titie vorm wordt gegeven? In het kader van volks huisvestingsbeleid vragen wij speciale aandacht voor jongerenhuisvesting. Verdient het geen aanbeveling - gezien de nieu we ontwikkelingen en de mogelijke 'samenwer king' met Oisterwijk - de uitbreiding van de 'hardware' te temporiseren? Met betrekking tot aanschaf van materieel voor Openbare Werken is opnieuw een wensenlijst- je ingediend. Heeft Uw College zich al beraden over uitbesteding van werkzaamheden aan der den of samengaan met de dienst van Oisterwijk, opdat gekomen kan worden tot een efficiënte or ganisatie, waarbij aanschaf van materieel in een ander perspectief komt te staan? Zou Uw College ons nader kunnen informeren met betrekking tot gelden voor Sociale Vernieu wing en hoe e.e.a. in de begroting is terug te vin den? Welke initiatieven zijn er van Uw College te ver wachten terzake ontwikkeling van een bedrij venterrein, gelet op de voorkeur die de Raad heeft uitgesproken aangaande de locatie? Op welke termijn wordt door Uw College dui delijkheid verschaft met betrekking tot aanwen ding gronden voor woonbestemming? Wat is de achterliggende gedachte geweest om als gemeente Moergestel voor de tweede maal in successie niet actief te zijn in het licht van Open Monumentendag op 15 september jl.? Wat zijn de beweegredenen geweest voor Uw College om als gemeente niet deel te nemen aan het landelijk initiatief van de Open Gemeente- dag op 22 september jl.? Kunnen beide evene menten niet aangemerkt worden als mogelijkhe den voor gemeenten om zich beter te profileren? het personeelsplan klaar is. Wij hebben kennis genomen van de structuur en werkwijze van de huidige gemeentesecretaris terzake het in uitvoe ring nemen van het personeelsplan. Zijn aanpak verdient alle lof! Voor het samenwerkingsmodel met de gemeen te Oisterwijk en de uitwerking daarvan neemt U een bedrag op van f 10.000,-. Voornoemd be drag is op geen enkele wijze onderbouwd. Waar de gemeentenaren op dit moment op wachten is algemene informatie. Het mag niet de schijn hebben, dat in achterkamertjes over zulke we zenlijke zaken bedisseld wordt, die de gemeen tenaren zélf raken. Berichten vanuit Oisterwijk in de regionale pers d.d. 14 september jl. veroor zaken slechts onrust (Oisterwijk zou de grens- bordjes o.m. richting Moergestel verplaatst wil len zien in verband met het Oisterwijks vennen- gebied). Het medium Moergestel T.V. is bij uit stek geschikt om de bevolking op het niveau van de huidige informatie te informeren. Overigens zij meegedeeld, dat we als Moergestel de uit spraak van dhr. Schampers ter harte kunnen ne men als hij zegt: 'Formeel voeren we geen over leg met gemeentebesturen, al staan we beslist )nze gemeenschap wordt - zoals overigens veral in het land - geconfronteerd met lastenver- waringen. Allerlei voorzieningen worden duur- er, tarieven worden in de hoogte bijgesteld en an de primaire levensbehoeften wordt een uurder prijskaartje gehangen. Er ontstaat een rote sociale onrust. Voeg daarbij de lastenver- waring, die op onze burgers afkomt vanuit de >kale overheid, waarbij U rechtstreeks ingrijpt liddels belastingmaatregelen in het bestedings- atroon van de Moergestelnaar en het schrik- eeld is compleet. Vooral zij worden getroffen, ie niet of niet meer deelnemen aan het ar- eidsproces. Een getemporiseerde uitvoering an Ü*v saneringsoperatie zou de pijn verlicht ebben. Bovendien zou een andere inkleuring e financieel minder-bedeelden meer ontzien ebben. let door U geformuleerde collegeprogramma lag gezien worden als een leidraad voor Uw oalitie (C.D.A. en S.P.M.) voor een te voeren eleid. Wij constateren echter, dat het zich eeds meer manifesteert als een leiband. Im- lers, de accenten die voorheen gelegd werden oor de S.P.M. bij een groot aantal betekenisvol- zaken (milieu, sociale zorg, privatisering, wel- ijn) zijn nauwelijks meer herkenbaar. Wat estijds door de toenmalige fractievoorzitter van S.P.M. ten aanzien van een aantal zaken 'als ezenlijk' gekenmerkt werd, heeft nü die aan- jiding verloren. Wij constateren overigens met moegen, dat van de zijde van de S.P.M. in immissieverband van een goedonderbouwde 1 frisse inbreng sprake is. Helaas hebben wij bij arhaling moeten vaststellen, dat zulks niet het ;val is bij de fractie van de grootste coalitiepart- ■"“er, het C.D.A. Besturen met als basis de 'macht tn het getal’ blijkt in de praktijk zodanig te wer- en, dat van enige inbreng en creativiteit tijdens e vergaderingen nauwelijks sprake is. Het ge- eel ademt een sfeer van 'achterover leunen, za- en op zich laten afkomen en met een meerder- eid aan stemmen (C.D.A. èn S.P.M.) de voor- ellen binnenhalen'. Aldus werkt hier de demo- •atie. vaak worden agendapunten in commissiever- and 'meegenomen' en/of 'teruggenomen' - iteraard met de bedoeling om deze beter onder- ouwd in een volgend overleg weer te agende- >n... Helaas, 'meegenomen' blijkt in de praktijk liet meer terug te komen'. goed duidelijk te maken, dat - als er geen finan ciële middelen voorhanden zijn - het project geen doorgang vindt. Niemand is erbij gebaat om verwachtingen te wekken als zou een en an der op termijn wèl gerealiseerd kunnen worden. Overigens blijft nog steeds overeind onze vraag, gesteld bij de Algemene Beschouwingen 1991, waarop na rappel evenmin een antwoord tege- moetgezien kon worden, welke initiatieven Uwerzijds ontplooid zijn ten aanzien van exter ne financieringsbronnen. Wij betreuren, dat de conciërges op de basis scholen niet langer in functie zullen kunnen blij ven. Vanuit twee opties mag dit aangemerkt wor den als een slechte zaak. Voor de direct betrok kenen ligt hier een zinvolle invulling van een taak binnen het arbeidsproces en anderzijds is de conciërge binnen de schoolorganisatie een niet meer weg te denken figuur. Wij vragen Uw Col lege te onderzoeken in hoeverre - gerelateerd aan de oplossing voor de openbare basisschool - binnen de zogeheten overschrijdingsregeling - voor driemaal het evenbedoeld bedrag ten minste één conciërge voor de drie bijzondere scholen gezamenlijk gehandhaafd kan blijven. /ij pleitten vorig jaar voor het invoeren van de /ond-secretarie bij wijze van proef. Uw Colle- 3 en de meerderheid van de Raad wilde eerst tn enquête alvorens over te gaan tot eventue- invoering. Nü blijkt alsnog gekozen te worden x>r een proefperiode. Echter, er zijn géén finan- ële middelen voor opgenomen 1992 zal een proeve van voorlichtingsbeleid orden geformuleerd. Ook hiervoor zijn geen (tra middelen in de begroting opgenomen. Wat de aanleiding tot dit voornemen? Wat zijn in ?t algemeen de redenen om te komen tot voor- ellen, waarop beleid geformuleerd moet wor- ;nel? Indien voorlichting daadwerkelijk aange- ikt wil worden, dan zal er toch een financiële imte gecreëerd moeten worden voor bijv, het ukken van folders, zaalhuur, de kosten die een Jorlichter met zich meebrengt, etc. antgericht en klantvriendelijk werken is een >ede zaak. Wij plaatsen echter vraagtekens bij ?t bedrag dat uitgetrokken is voor o.a. cursori- he activiteiten. antvriendelijkheid richt zich óók op o.a. infor- atieverstrekking. De wijze waarop Uw bestuur a correspondentie communiceert met de inwo- ;rs van ons dorp laat te wensen over en is Uw Jstuur direct aan te rekenen. oor de duidelijkheid willen wij aangemerkt en, dat de f 17.000,- ten behoeve van het ileidingsplan geblokkeerd dient te worden tot •e zoeven geschetste werkwijze hebben wij als /mptomatisch ervaren, zodat wij ons geheel .innen vinden in hetgeen U in Uw inleiding bij e begroting op pagina 2 verwoordt: 'Het zal U iet verwonderen, dat het nu voorliggende stuk aor U herkenbaar zal zijn en op zich weinig errassingen in zich heeft'.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 15