Moergestel Monumentaal SPAARBANK Wandelen in de natuur 3 ng! J A Schildersgroep ’Nuances’ exposeert in Oude Kerkje Succes Fotogroep Moergestel Mevr. H.B.J. Vermeer- van den Hengel Voorlichtings middag 2 Uw NMS-agent: GTS r De NMS Spaarbank goed voor uw geld Hogendriesplein 9 Telefoon 04243 - 1693 5066 BL MOERGESTEL b|iD’ bleem worden ’opgeruimd’. Maar opgeruimd staat niet altijd netjes, ijdë? ’schoenmakershuisjes’ in ’Den Bokkenhoek’ is in zekere zin een schok geweest in het historisch bewustzijn van veel Moergestelnaren. Daar ver- JnkJm dween iets wat symboolwaarde had gekregen van een vervlogen tijd waar van we toch graag de zichtbare herinnering had willen behouden. Velen vroegen zich af: kan dat zomaar? En inderdaad: het kon zomaar. Een sim pele kennisgeving van de eigenaar aan het gemeentebestuur was voldoen- s’Ca de. Ook de twee nog resterende huisjes kunnen eerdaags zonder pro- De sloop van het oude Schoolhuis en twee van de vier nog resterende De Hop 45 I: Stichting Welzijn Ouderen Moergestel gl Thema: Dementie... wat is dat? 11 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 16 OKTOBER 1991 PAGINA 5 NA 4 2414 'OS/ Johan van Oosterhoud Tijdens onze spaaraktie, die gehouden wordt van 14 t m 31 oktober 1991, is onze hoogste rente: geite- ntute- 5r. Ire- tstop- werk- n-Oost salon- en, Pr sn estel n vastf Gale :-8422 terrar na 6 ui Stoer op de motor gezeten maakt dit jongetje aanstalten om te zwaaien naar de fotograaf. Wie is hij? Broer en zus van vorige week waren Jeanne van Gooi (gehuwd met Ton Hoffmans) en haar broer Ton, respectievelijk woonachtig in D'n Duyp en De Hoefkens. in eers tak me ervice snnaa slecht iet var Argos ng.Ta renpe rak var 8,35% bij een looptijd van 3 jaar vast. Bij een looptijd van 1 jaar vast: 8,15%. Bij een looptijd van 2 jaar vast: 8,25%. Minimale inleg f 1000, -. □mmi 'en nat ’een ambtelijk bestuur’ een aantal leden kent 'elstras met vanuit hun beroep kennis van zaken. In te- aterda genstelling tot andere gemeentelijke commis- Wie de gedetailleerde beoordeling leest die tot de keuze van ieder pand heeft geleid staat wel even met zijn oren te klapperen. De deskundigen kun nen er wat van maken! Laten we ons maar eens bepalen tot de huisjes aan de Bokkenhoek: ’Dwars huis met rechthoekige plattegrond, één bouwlaag en een mansarde-kap tussen opgaande topgevels gedekt met gesmoorde oud-hollandse pannen (boven) en gesmoorde tuile du nord pan nen (onder). Gebouwd omstreeks 1860, mansarde-kap aangebracht omstreeks 1910. Muurwerk baksteen, geen plint, bakstenen tand- lijst onder dakvoet. Vensters met 6-ruits schuif ramen en deuren met 2-ruits bovenlicht. Zeg nou zelf, het zou toch eeuwig zonde zijn als zoiets verloren ging! En dit is dan nog maar een eenvoudig schoenmakerspandje. Bij andere pan den komt er nog heel wat meer kijken aan het ar- chitektenlatijn. Het is te hopen dat de gemeen telijke monumentenlijst die straks ten doop wordt gehouden voorzien is van een verklarende woordenlijst. Want deskundigheid is mooi, maar verstaanbaarheid lijkt me nog mooier. en bu .00 uit auwet - - srs, He kleurej nebbe jrs, Oi ook behouden zulïen blijven. De Monumenten Commissie is een ’deskundi gen - commissie’, dat wil zeggen dat zij naast Fotoclub Kontrast uit Tilburg organiseerde dit jaar de 2 jaarlijkse terugkerende rayonfototen- toonstelling c.q. wedstrijd van Noord Brabant West, onder auspiciën van de Nederlandse Fo- tobond. Alle aangesloten fotoverenigingen kon den als club inzenden in de categorie kleur en zwart-wit met elk maximaal 8 foto’s. Te zien wa ren een 304 tal kleuren en zwart-wit foto’s inge zonden door 21 fotoclubs uit West-Brabant. Ook Fotogroep Moergestel heeft hieraan deelge nomen met het volgende resultaat: - Bij de categorie kleur, individueel, behaalde Jan Geerts de 4e prijs. Een hele prestatie. Pro ficiat Jan. - Bij de categorie kleur, maar dan nu de totale clubinzending, behaalde de fotogroep ook de 4e prijs. Dit behaalde resultaat is voor de club een enor me stimulans om door te gaan op de ingeslagen weg. De prijswinnende foto’s kunt u zien op on ze expositie die we gaan houden in het weekend van 22, 23 en 24 november a.s. in de Burgerzaal van het gemeentehuis. Op donderdag 17 oktober a.s. hebben we weer een bijeenkomst in Den Donk. Aanvang 20.00 uur. Deze avond staat in het teken van de voor bereidingen van onze expositie. We zullen op de ze avond enkele praktische zaken behandelen, zoals: retoucheren, opplakken, passepartout snij den etc. Tot donderdagavond. - Het object met bijbouwen vormt een karakte ristiek geheel - Het object past prachtig in het landschap - Het object is karakteristiek voor dorp of streek C. Sociaal- en Kultuurhistorische Criteria - Aan het object zijn historische herinneringen verbonden in de ruimste zin van het woord. - Het object is representatief voor een bepaalde fase in de ontwikkeling van een gemeenschap. In de meeste gevallen zal het een vermenging van meerdere criteria zijn die een pand ’monumen taal’ maakt. Maar als we ons even houden aan de ’schoenmakershuisjes’ aan de Bokkenhoek, dan hebben we, dunkt me, een duidelijk voorbeeld van een keuze op sociaal- en cultuurhistorische criteria. Neen, ik bedoel niet die fraaie vogel met z’n oji- gezette kuif en z’n lange, gebogen snavel. Deze vogel komt helaas niet meer in ons land voor. De Hop (Humus lupulus) is óók de naam van een klimplant, lid van de hennepfamilie. De vierkan te stengels groeien snel en slingeren zich omhoog met de wijzers van de klok mee. Rechtswindend dus. Ze kunnen zelfs een lengte van zes meter be reiken! De Hop groeit in ons land in het wild, vooral tus sen kreupelhout in vochtige bossen. Al wande lend in De Brand trof ik er deze plant aan. De vrouwelijke bloemen, die hopbellen heten, zijn vroeg in het najaar rijp. De bloemen hebben kliertjes met aromatische oliën en harsen, die lu- piline (hopmeel) heten. Lupiline wordt gebruikt bij de bereiding van bier en geeft aan deze drank een lekkere, bittere smaak. In Nederland wordt geen hop meer verbouwd en deze plant komt hier in ’t wild voor. Voor de hopcultuur moeten we in België zijn. De Vlaam se plaats Poperinge is hiervoor bekend. Een smakelijk asperge-achtig gerecht zjn de jon ge hopscheuten, die in het vroege voorjaar wor den geoogst. Om van een goede nachtrust te ge nieten, werden vroeger kussens met hopbladeren gevuld. Bovendien zouden tijdens de nachtelij ke rust mooie dromen ontstaan! In een oud receptenboek lees ik een medicijn te gen trage spijsvertering: Men neme 20 gram ge droogde hopbellen op één liter water en dit ge durende tien minuten laten trekken. Probeer ’t maar eens! Op zaterdag 19 en zondag 20 oktober a.s. expo seert de schildersgroep ’Nuances’ in het Oude Kerkje te Middelbeers. De schildersgroep bestaat uit Rina Bontenbal uit Valkenswaard, Bert van Eert en Jos van der San- gen uit Best en Maria Inzinger en Francien van de Vijfeijke beiden uit Eindhoven. Het is voor de tweede maal dat deze groep in het Kerkje exposeert. Onder zeer grote belangstel ling heeft de groep zich in 1989 voor de eerste maal gepresenteerd. De verscheidenheid aan toegepaste technieken is groot: naast olieverf en aquarel worden acryl, pastel en gemengde technieken aangewend. De werken die op deze tentoonstelling tentoon gesteld worden zijn zeer recent en tot stand ge komen onder leiding van diverse gastdocenten. Een boeiende en gevarieerde tentoonstelling die een bezoek aan het Oude Kerkje zeker waard is. Op zaterdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt 1,— per persoon, kinderen de helft. Het Oude Kerkje is gelegen aan de St. Willibrordusstraat. sies telt zij daarom ook veel leden ’Van buiten’. Naast ambtelijk voorzitter Burgemeester J.B.S. ter Veer en ambtelijk secretaris C. Kolen zijn het: Drs. F.A.M. Coenen-Schilte, historica A. Drijvers, architect C.J. Hagenaars Mr. R.A.L. Severijns, heemkundige G.H.F. Valk, architect Bij haar keuze voor plaatsing op de voorlopige ge meentelijke monumentenlijst heeft de commissie ZK'h laten leiden door een aantal criteria, die op tel. die met grote voortvarendheid uit de ruim hon- derd geïnventariseerde panden van Haans een veertigtal heeft geselecteerd die zij op deskundige - gronden het ’meest monumentaal’ vindt. Daar onder vallen ook de nog resterende schoenma kershuisjes aan de Bokkenhoek. Waarmee ove rigens zeker niet gezegd is dat deze woninkjes zich lang niet altijd te maken hebben met de oud heid van het pand. A. Architectonische en kunsthistorische criteria - het object is een goed voorbeeld van een be paalde bouwstijl of van een bekend architect - het object vertegenwoordigt een voor ons dorp unieke of zeldzame bouwtechniek B. Planologische, landschappelijke en stede- l S bouwkundige criteria De sloop van de ’Bokkenhoek’ is voor de ge meente aanleiding geweest om op korte termijn een gemeentelijk monumentenbeleid van de grond te krijgen. Na een uitvoerige inventarisa- tie van ’behoudwaardige panden’ door F. Haans :e hor uit Nijmegen is in december 1990 een Gemeen- 3f 01’ telijke Monumentencommissie van start gegaan, Op donderdag 24 oktober 1991 zal in ’Den Boo- gaard’ een voorlichtings middag gehouden wor den over bovengenoemd onderwerp. Aanvang 14.00 uur (twee uur). coj Dementie is een onderwerp, dat de laatste tijd zeer in de belangstelling staat. Het woord demen tie is voor vele mensen een verwarrend en beang stigend begrip. Vragen zoals: Is bij vergeetach- tq tigheid op latere leeftijd sprake van dementie? i *f Hoe kan men ’n partner of iemand uit de naaste fomgeving verzorgen/ondersteunen in de thuissi- 0tt J tuatie? Is er aan dementie iets te doen? Al deze vragen zijn in het programma opgenomen. jfr* Heeft u vragen of adviezen.kom er mee voor de dag. Dhr. Hastenberg van het RIAGG (Regi- I onaal Instituut voor Geestelijke Gezondheids- zorg) zal de voorlichting verzorgen. Voorlichting van helpen om op een goede manier met demen tie om te gaan. Iedereen wordt hierbij op deze middag uitgeno digd. Ook niet Ouderen maar wel geïnteresseer den zijn van harte welkom. Namens de Aktiviteitenkommissie F

Weekblad Moergestels Nieuws | 1991 | | pagina 5